kazakistan | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

kazakistan

Dünden beri halkın doğalgaz zamlarına karşı büyük çaplı gösteriler düzenlediği hatta devlet kurumlarını ateşe verdiği, askerleri polisleri rehin aldığı Ata toprakları. Korkunç görüntüler var. Ülkenin kurucu başkanı Nazarbayev'in heykelini devirdiler. Cumhurbaşkanı Tokayev zamların geri alındığını ve hükümetin istifa ettiğini açıkladı ama halk hala sakinleşmiş değil. İsyan sert şekilde bastırılacak dedi bugün akşam büyük kıyım olabilir, ölüler varmış deniyor zaten ne kadar doğru bilmiyorum.

Olayların arkasında hangi devletin olduğu da net değil. Rusya, ABD, Çin herkes farklı bir şey diyor. Adamlara helal olsun %50 zam gelince ortalığı ayağa kaldırdılar bize %127 zam giriyor kimsede tık yok. Böyle durumlarda isyan edenleri takdir ediyorum herkes burdaki gibi korkak değil hakkını arıyor.

Olaylar çok farklı duruma doğru gidiyor. Cumhurbaşkanı Tokayev baktı kontrol elden gitti, ordu ve polis yetersiz kalıyor çareyi Ruslardan yardım istemekle buldu. Rus birlikleri de hazırmış yola çıkmışlar. Koltuk gitmesin diye ülkeyi Ruslara bıraktı aynı Belarus, Ermenistan liderleri gibi. Sen o Rusları ülkenden zor çıkarırsın Tokayev. Başka bir ülkeye ordu yollayan Ruslar çıkıyor mu çıkmıyor mu bilmiyor herhalde.

Kazak halkı silahlanmaya başlamış. Umarım Rusları da ülkelerinden kovarlar.

Olaylar çok farklı duruma doğru gidiyor. Cumhurbaşkanı Tokayev baktı kontrol elden gitti, ordu ve polis yetersiz kalıyor çareyi Ruslardan yardım istemekle buldu. Rus birlikleri de hazırmış yola çıkmışlar. Koltuk gitmesin diye ülkeyi Ruslara bıraktı aynı Belarus, Ermenistan liderleri gibi. Sen o Rusları ülkenden zor çıkarırsın Tokayev. Başka bir ülkeye ordu yollayan Ruslar çıkıyor mu çıkmıyor mu bilmiyor herhalde.

Kazak halkı silahlanmaya başlamış. Umarım Rusları da ülkelerinden kovarlar.
kazakistanı uluslararası alanda dost yerine koyabilir miyiz tam anlamıyla

kazakistanı uluslararası alanda dost yerine koyabilir miyiz tam anlamıyla
Kazakların lideri ülkeyi son zamanlarda Rusya'dan uzak tutmaya çalıştı. Mesela seneye kiril alfabesinden latin alfabesine geçecekler. Geçen hafta da bir karar alarak ülkedeki Rusça zorunluluğunu kaldıran ve Kazakça konuşulmasını teşvik eden bir yasayı hayata geçirdiler.

Kazakistan'dan Rusça zorunluluğunu kaldıran "Kazak dil reformu"

Tabi bunlar Kazaklara 30 yıldır hakim olan Rusları kızdırdı. Hatta bu olayları Kazak lideri Rusya'ya muhtaç olsun diye Rusların çıkardığı bile söyleniyor, olaylar çıksın bizden yardım istesinler bize bağımlı kalsınlar diye. Kazak halkının tepkisini görmek lazım Rus askerleri oraya gelince ne gibi tepki verecekler.

Bizim ilişkilerimize gelirsek; son yıllarda bir özbenliğe yani Türkleşmeye doğru bir politika izlediler. Mesela Türk Devletleri Teşkilatı'nın genel sekreteri Amreyev bir Kazak. Ruslar bu hamleleri yakından takip ediyor ve rahatsızlardır tabi ki.

Azerbaycan harici türk cumhuriyetleri çok zayıf maalesef daha düne kadar hepsinde Rus hayranlığı vardı kazaklar ve Kırgızlar güya Rusları sevmezler ama hala.kendi aralarında Rusça konuşuyorlar yani güdülmeye alışılmış bir halk Rusya ateş etmeden bedavadan topraklar katmaya devam ediyor türk cumhuriyetlerinde dikta rejimi olsada halkı rusca konuşmayan turkmenistan var
Azeriler biraz daha milliyetçi oldukları için Ruslardan daha kolay koptular
Kazakların islenemeyen doğal gaz ve maden yatakları Ruslar için yıllardır hedefti zaten sonunda emeline ulasiyor

Üst Alt