1980 ve 1990'lı yıllarda çocuk olmak - Sayfa 8 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

1980 ve 1990'lı yıllarda çocuk olmak

Cevap: 1980 ve 1990'lı yıllarda çocuk olmak

80 ler ve 90 ları bilmem ama 2000 in başlarında çocuk olmak harikaydı.

Pokemon-şirinler-ninja k -temel reis-bugs bunny -tom ve jerry gibi çizgi filmleri izlemek

Jumanji-space jam gibi filmleri izlemek

Atari oynamak(paha biçilemez)

Sabah kalkar kalkmaz topunu alıp sokağa çıkmak veya topu olan birine dışarı gelsene demek

Pazar günü banyo ve tırnak kesme zamanı demek

Okulda yakalığının sürekli yırtılması demek

Akşam annen çağırdığında son gol anne deyip baban çağırdığında tamam geliyorum demek

Misket- taso ve futbolcu kartlarıyla oynamak

Çıkartma albümleri biriktirmek demek

Amcanızın veya dayınızın hafta sonu size gelip oturması demek

Mahalledeki ablaların teyzelerin kapı önlerinde oturup dedikodu yapmaları,geleni geçeni süzmeleri demek

Gizliden gizli anneden babadan meybuz yemek ,sakız çalmak demek torpil alıp patlatıp mahallede isim yapmak demek

Mahallede top oynadıktan sonra susayıp anneden su istemek

Maç yaparken habire arabaların yoldan geçmesi demek

Dönme dolapçı gelince annenin gözünün içine masumca bakıp onun hadi oğlum sende bin demesini beklemek

Bunların hepsini yaptığım ve bu günleri yaşadığım için şükürler olsun

Brezilyali ( Bana göre dünyanin gördügü ve görecegi en komple forvet) Ronaldo, Zidane, Hagi, Baggio, Del Piero, Rivaldo gibi adamlarla büyümek.

Gurbetci cocuklarin Türkceyide unutmayan son yillari. 2000den sonra doganlarin cogu, sirf yasadigi ülkenin dilini ögreniyorlar, Türkceyi catpat aileden kapiyorlar.

X generation. Ciddi ciddi bazen kitaplarda da generation X olarak tanimlaniyor. X de bir bilinmeyene vurgu yapiyor. Arada kalmis bir jenerasyon. Zaten bu jenarasyonun gerci Turkiye'de genelde sanirsam jenerasyonlar benzerdir de en cok dile getirdikleri eskiden ahh eskiden cumleleri. Degisimin ortasinda kalan bir jenerasyon. Ne eskisine ne de yenisine tam olarak ait olabilmis bir jenerasyon. Øzellikle 80 sonrasi dogan jenerasyon ile konusurken ( 90'lar bu durumdan kurtulmuslar gibi ) ki zaten arada kalanlar onlar olmus bu durum bariz aciga cikiyor. Øzellikle Turkiye'de ki belirli cevrelerden gelenler bu sorunu sanirsam daha fazla yasiyor. Konustugumda ciddi ciddi direk søylenmiyordu fakat hissediliyordu kendilerini bir yere ait hissetmedikleri. Cunku ne gecmisi yasayabilmisler ne de degisime ayak uydurabilmisler øzellikle 90 sonrasinda gelisen degisime.

commodore-64-te-kafa-ayar%C4%B1-ve-sonu%C3%A7lar%C4%B1_99024.jpg

Ne gunlerdi.

[video=youtube;5KTAwdEQkRI]https://www.youtube.com/watch?v=5KTAwdEQkRI[/video]

Hem çok guzel anlarimi hatirlatiyo ama ayni zamanda içimde bir burukluk, bir melankolimi, nostaljimi desem bilmem offf :(

Ne gunlerdi arkadaslar, çocuktum ve hiç bir sorunum yoktu, annem guzel bir sofra kurardi, ve butun bu guzel filmleri izlerdik

Sener sen, Adile Nasit, Kemal Sunal, Metin akpinar .... :(

Pazar sabahları Barış Manço Çocuktan al haberi. (Kendisi fanatik Galatasaraylıdır)

Bizimkiler dizisi

En önemlisi toprakta, çamurda kames topla futbol oynadığımız günler. (Dikişli futbol topuyla çok nadir oynardık)

Çok güzel günlerdi be...

Bülent Karpat'ın spikerliğini yaptığı Şampiyonlar ligi maçlarını bile çok özledik.

Bakero, Onopko, Klinsman, Schimeikel, Amor, Baresi, Zola, Cantona, Romario, Kouman...

Ne futbolcular izledik o dönemlerde

Super baba jenerigini unutmustum geri dinledim, off içim yaniyor ya, ne kadar temiz, guzel gunlerdi be :(

X generation. Ciddi ciddi bazen kitaplarda da generation X olarak tanimlaniyor... Øzellikle 80 sonrasi dogan jenerasyon ile konusurken

80'den sonra doganlari kapsamiyor X generation.

Turkiye'deki bu jenerasyon ise cok sansli oldugunun farkinda, cunku hem mesela eski bayramlari biliyoruz, hem de yenilikleri ilk tadan jenerasyonuz. Sadece cocuklar icin yapilan filmler, elektronik aletler, yemek menuleri hep bizim cocuklugumuzda cikti. Hem beklemeyi biliyoruz, ama daha onceki jenerasyonlar kadar da sabirli degiliz. Kitap mi, film mi sorusuna, ikisi de diye cevap verenlerin cogu bu jenerasyondandir.

O dönemlerde kollektif bir yaşam vardı. İnsanlar birarada yaşıyordu. Komşuluk ilişkileri çok samimiydi.

Teknolojinin gelişmesiyle insanlar bireyselleşti. Herkes kendi kabuğuna çekildi..Teknolojik yenilikler, beraberinde yabancılaşmayı getirdi. İnsan insana yabancılaştı.

80'lerde cocuk olmak takimlarin sadece 3 yabanci hakkinin oldugu bir ortamda, Hagi'nin Real Madrid'e, Barcelona'ya transfer olmasinin ne kadar buyuk bir olay oldugunun farkinda olmaktir.

80'li yılların başlarında,siyah beyaz TRT 1 de Cenk KORAY'ın (Allah rahmet eylesin) sunduğu programda dönüşümlü olarak naklen maç izlemek.

90'lı yılların başında özel kanallarda reklam arası maç izlemek.

star da lig maçı izlemeye yetişemedim ben ya :(

kendimi bildim bileli şifreli

cine 5 ler teleonlar ligtvler

X generation. Ciddi ciddi bazen kitaplarda da generation X olarak tanimlaniyor. X de bir bilinmeyene vurgu yapiyor. Arada kalmis bir jenerasyon. Zaten bu jenarasyonun gerci Turkiye'de genelde sanirsam jenerasyonlar benzerdir de en cok dile getirdikleri eskiden ahh eskiden cumleleri. Degisimin ortasinda kalan bir jenerasyon. Ne eskisine ne de yenisine tam olarak ait olabilmis bir jenerasyon. Øzellikle 80 sonrasi dogan jenerasyon ile konusurken ( 90'lar bu durumdan kurtulmuslar gibi ) ki zaten arada kalanlar onlar olmus bu durum bariz aciga cikiyor. Øzellikle Turkiye'de ki belirli cevrelerden gelenler bu sorunu sanirsam daha fazla yasiyor. Konustugumda ciddi ciddi direk søylenmiyordu fakat hissediliyordu kendilerini bir yere ait hissetmedikleri. Cunku ne gecmisi yasayabilmisler ne de degisime ayak uydurabilmisler øzellikle 90 sonrasinda gelisen degisime.

Katılmakla beraber bana göre bu 80'lerin ilk yarısında doğmuş kişiler için geçerli bir durum. Daha önce de bu başlıkta buna benzer birşey yazmıştım,tekrar yazmamak adına :

Bu tip durumlar bence 80'lerin ilk yarısında doğan kişilerde daha da fazla(Özellikle 1980-1983 arasında). Çünkü onlar tam bir geçiş evresinde sıkışıp kaldılar.Hiçbir şekilde bugüne ait olamadılar,kabullenemediler.Hep geçmiş ile yaşadılar...

Ben mesela kendimi hep 80'lere ve 90'ların ilk yarısına kadarki bölümde daha mutlu hissettim.

Türkiye'de iş hayatını,ekonomiyi değiştirecekler de, bu "Özal çocukları" diye tabir edilenler olacak. Bununla ilgili bir araştırma bile mevcut. Bence Türkiye bu kişiler sayesinde sıçrayacaktır. Sonrakiler maalesef meçhul.Çünkü müthiş bir tüketim nesli geliyor.Fazla rahata alışan ve tüketmeyi seven bir nesil...

(Söz meclisten dışarı)

İyi mi kötü mü ? Hem iyi hem de kötü bir durum olabilir. İyi, çünkü uzun ve menderesler yaparak akan bir nehir gibi tüm toprak parçalarından humus alıyorsun,birikim yapıyorsun; bu sana avantaj sağlıyor(İnsani özellik). Kötü, çünkü psikolojik olarak yorgun hissediyorsun,bugünün enerjisine bazen ayak uyduramıyorsun ya da istemeyerek ayak uydurmak zorundasın(Çevresel özellik).Kilit nokta burası bence. Bugünü yaşamanın(=kabullenmenin) derecesi ne kadar ?

Ben yine de değişimi anlayabilecek derecede esnek ve dışa açık bir nesil olarak görüyorum bu nesli; değer yargılarını da tümden yok saymayan özel bir karışım(80'lerin ilk yarısındakiler özellikle). Kabullenmek başka bir mevzu. Kabullenememenin arkasında mekanikleşmenin yok etmeye and içtiği "hissiyatın" özlenmişliğinin vermiş olduğu özellik yatabilir."Merkantalist fizyokrat" olamayacağı gibi duygusal robot da olamaz,Cyberg durumu filmlere özgü.

Üst Alt