#24 Tamika Catchings - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

#24 Tamika Catchings

Cevap: #24 Tamika Catchings

ESPN'in sitesinde hafta sonu takıma katılacağını söylemiş.

Nedense hala açıklanmadı transfer.

Tamika Catchings Galatasaray Medical Park'ta

Galatasaray Medical Park, WNBA takımlarından Indiana Fever forması giyen ABD'li forvet oyuncusu Tamika Catchings ile kesin anlaşmaya varmıştır.

Geçtiğimiz sezonun ikinci yarısında da Galatasaray Kadın Basketbol Takımı'nın kadrosunda yer alan Tamika Catchings, sağlık kontrolü tamamlandı. ABD'li oyuncumuz, bu akşam yapılacak antrenmanda takımla birlikte çalışmalara başlayacak.

Sporcumuza Galatasaray Medical Park forması altında üstün başarılar dileriz.

Tamika Catchings Galatasaray Medical Park'ta - 08.02.2011 13:55 (KADIN BASKETBOL) / Galatasaray.org

Bilgi: Tamika Catchings

Tamika Catchings, ABD’nin New Jersey eyaletine bağlı Stanford kentinde 21 Temmuz 1979 günü dünyaya geldi. Babası Harvey Catchings’in 11 sezonluk bir NBA kariyeri vardı. Ve Tamika’nın da basketbol ile iç içe olması sürpriz sayılmazdı.

Emekli olduktan sonra Illinois eyaletine taşınan Harvey Catchings, Tamika’nın yıldız bir basketbolcu olma yolundaki ilk adımın atılmasını sağlamıştı. Belki farkında değildi. Ama Tamika Catchings, Chicago’nun banliyölerinden olan Deerfield bölgesinde öncelikleri arasına basketbolu almıştı bile. “Kızgın olduğum zaman basketbol oynuyordum. Mutlu olduğum zaman basketbol oynuyordum. Herhangi bir his duyduğumda, hiç önemli değil, yine basketbol oynuyordum” diye özetliyor o günleri Tamika Catchings.

Kadın basketbolunda tüm zamanların en başarılı isimlerinden olan Tamika Catchings, basketbolu sevmesindeki ana nedenlerden biri olarak babasını işaret ediyor. “Çocukluk yıllarımda babamla birlikte spor salonuna giderdik. Bana birçok konuda yardımcı olurdu. Post hareketlerinin nasıl yapılacağını, şut stilimin nasıl daha iyi olacağını gösterirdi.” Harvey Catchings ise kızının basketbol için doğal bir kabiliyete sahip olduğunu düşünüyor: “O, hücumda benim asla olamayacağım kadar agresif ve yaratıcı bir oyuncu.”

Tamika’nın yetenekleri, kısa süre içerisinde eyalet çapına yayılacaktı. Küçük yaşlarda yaşadığı kısmî duyma probleminden dolayı özel aletler takmak durumunda kalan Tamika, bu durumu kendisi için bir motivasyon unsuru olarak görüyordu. 1995 yılında kız kardeşi Tauja ile birlikte lise takımını Illinois Eyalet Şampiyonluğu’na taşıdı. Turnuvanın ardından Illinois eyaletinde Bayan Basketbol Ödülü’nü kazanan Tamika, kariyerinin devam eden bölümünde kız kardeşi Tauja ile birlikte oynama fırsatı yakalayamadı. 1996 senesinde ise anne ve babası ayrıldıktan sonra, babasıyla birlikte, Texas eyaletine taşındı. Çok geçmeden Tamika’nın yeteneklerinden yararlanan Duncanville Lisesi olacaktı.

Kolej Kariyeri

Tamika Catchings, 1997 senesinde Duncanville Lisesi ile eyalet şampiyonluğu yaşadı. Turnuva boyunca gösterdiği performansın ardından, lise basketbolundaki en prestijli ödül olan, Naismith Ödülü’nü kazandı. Ve ününü ülke geneline taşıdı.

Lise kariyerinin ardından 200’ün üzerinde üniversiteden burs teklifi alan Tamika, yalnızca bir tercihte bulunmak zorundaydı. O dönemde televizyondan izlediği bir Tennessee Lady Volunteers maçından sonra kararını verdi. Antrenörlüğünü Pat Summitt’in yaptığı Lady Volunteers’ı seçen yıldız oyuncu, kendisine burs teklifi yapan tüm okullara birer teşekkür mektubu kaleme alarak ne denli özel bir insan olduğunu gösterdi. New York Times’a verdiği röportajda, “Onlara bir şey söylememem bencillik olurdu” diyecekti Tamika.

NCAA’deki ilk sezonuna müthiş bir başlangıç yapan yıldız oyuncu, normal sezonda maç başına 18,2 sayı ortalaması yakalayarak bu kategoride okul tarihinin en başarılı çaylağı oluyordu. Ama dahası vardı. Tennessee Lady Vols, sezon sonunda NCAA şampiyonluğuna ulaşacaktı. Ve bu başarının altında Lousiana State ile final maçını 27 sayıyla tamamlayan Tamika Catchings’in de imzası vardı. Tamika’nın MVP (En Değerli Oyuncu) olması bekleniyordu aslında. Ancak ödül, takım arkadaşı Chamique Holdsclaw’a gitmişti. Tamika ise, “Şampiyonluğu biz kazandık. Ödülü kimin aldığı önemli değil” açıklamasını yapacaktı.

Tamika Catchings, Tennessee’deki performansını takip eden üç sezonda sürdürdü. Okul tarihinde 2000 sayı barajını aşan iki oyuncudan biri oldu. Çok sayıda bireysel ödüle layık görüldü. Üniversite seviyesindeki en iyi sporculardan biri olarak kabul edildi. Yalnızca sahada değil, derslerinde de oldukça başarılıydı. 2000 yılının Aralık ayında 4.0 not ortalamasıyla, normal süreden bir dönem önce, mezun oldu. Ancak bir ay sonra sağ ön çapraz bağlarından sakatlanarak kolej kariyerinin sonuna geldi. O dönem, bir sonraki sezon için, WNBA Draftı’nda bir numaradan tercih edilmesine kesin gözüyle bakılıyordu.

WNBA Kariyeri

Kolej yıllarında takım arkadaşlarına sayı ve ribaund kategorilerinde öncülük eden, Tennessee Lady Vols ile şampiyonluk yaşayan Tamika Catchings, tüm bunlara rağmen, 2001 WNBA Draftı’nda üçüncü sırada Indiana Fever tarafından tercih edilecekti.

WNBA’deki ilk sezonunu rehabilitasyon çalışmalarıyla geçiren Tamika, takımı Fever’ın 32 maçta alabildiği 10 galibiyeti kenardan izlemek durumunda kalıyordu. Yıldız oyuncu, sakatlığının ardından ise 2002 senesinde WNBA siftahını yaptı. Tamika’nın başlangıcı, potansiyelini bilenler için dahi, olağanüstüydü. Henüz ilk haftasında maç başına 25 sayı ortalaması yakalayarak WNBA’de Haftanın Oyuncusu seçilmişti. Sezon sonunda üç ayrı kategoride (lig genelinde sayı, ribaund, top çalma) ilk dörde girmeyi başaracaktı.

Tamika Catchings, Indiana Fever’ın “kaybeden” takımdan “kazanan” takıma evrilmesini sağlamıştı. Fever, Tamika’nın çaylak sezonunda kulüp tarihinde ilk kez playoff yapıyordu. “Yılın Çaylağı” seçilecek olması sır değildi artık. “En Değerli Oyuncu” oylamasında üçüncü, “Yılın Savunmacı” yarışmasında ise ikinci sırayı aldı. Henüz ilk sezonunda WNBA All-Star maçında Doğu Konferansı’nın ilk beşinde kendisine yer buldu. Dördüncü sezonunda 2000 WNBA sayısına ulaşarak bu seviyeye en erken ulaşan oyuncu olmayı başardı.

ABD Milli Takımı ile 2004 Atina ve 2008 Pekin Yaz Olimpiyatları’nda altın madalya kazanan Tamika Catchings, 2009 sezonunda Phoenix Mercury ile oynanan ve beş maç sonunda kaybedilen final serisinde Indiana Fever formasını giydi. Yıldız oyuncu, WNBA kariyerinde altışar defa All-WNBA ve All-Star takımlarında yer aldı. 2006 WNBA All-Star maçı için yapılan dünya çapındaki oylamada birinci olan ancak sakatlığı nedeniyle Madison Square Garden’daki karşılaşmaya çıkamayan Tamika Catchings, WNBA Tarihi’nin en başarılı 10 oyuncusundan biri (All-Decade Team) olarak kabul ediliyor.

Geçtiğimiz sezonun ikinci yarısında Galatasaray forması giyen sporcumuz, 2010 WNBA senesinde de 39 oyun 30’unu alarak WNBA’de Yılın Savunmacısı oldu. Tamika Catchings, sezonu 18,2 sayı, 7,1 ribaund, 4,0 asist ve 2,3 top çalma ortalamalarıyla tamamladı.

Bilgi: Tamika Catchings - 08.02.2011 14:00 (KADIN BASKETBOL) / Galatasaray.org

29c137n.jpg

Tamika Catchings Açıklamalarda Bulundu

Galatasaray Medical Park’ın WNBA'den transfer ettiği Tamika Catchings, Galatasaray TV'ye özel açıklamalarda bulundu. Galatasaray taraftarının çok güvendiği yıldız oyuncu üzerinde herhangi bir baskı hissetmediğini söyledi.

Yeniden Galatasaray'a geldiği için oldukça mutlu olduğunu söyleyen Tamika Catchings, "Takım arkadaşlarımla buluştuğum için kendimi çok iyi hissediyorum. Burada başarı için elimizden geleni yapacağız. Daha önce Doneeka ile Indiana’da birlikte oynamıştık. Sylvia ve Seimone’la milli takımda oynamıştım. Michelle’e karşı da forma giydim. O da iyi bir oyuncu ve onlarla birlikte burada forma giyeceğim için mutluluk duyuyorum" ifadelerini kullandı.

Sezon ortasında takıma katılan yıldız oyuncu, "Benim üzerimde herhangi bir baskı yok. Oynarken keyif alacağımızı düşünüyorum. Burada çok kaliteli yerli ve tabancı oyuncular var ve ne yeparsak takım olarak yapacağız. Sert savunmamız ve iyi hücumla başarının geleceğini düşünüyorum" diye konuştu.

Tamika Catchings, sezon içi hedefler konusunda ise şu sözleri kullandı: "Hem sezon sonu için, hem de Türkiye Kupası için daha çok zaman var. Şu anda öncelikle hafta sonunda ligde oynayacağımız Fenerbahçe maçını düşünüyoruz. Kalan kısmını daha sonra konuşuruz."

Kendisini iyi hissettiğini anlatan Tamika Catchings, Dünya Şampiyonası'ndan sonra ara verdiğini ancak çalışmalarına devam etttiği için oynamaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Galatasaray.org

5 ay maç yapmadı, maça 5 gün kala takıma katılıp maçı kazandırdı. Daha öncede söylemiştim, Tamika bence dünyanın en oyuncusudur.

Üst Alt