#67 Ergün Penbe - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

gettyimages-1030781-612x612.jpg
Ergün Penbe (17 Mayıs 1972, Zonguldak), Türk eski futbolcu, teknik direktör.

Futbola Kilimlispor'da başladı. 1992-1994 yılları arasında Gençlerbirliği'nde oynayan Ergün Penbe, 1994'te Galatasaray'a transfer olmuştur.

Gençlerbirliği'nde 1 Mart 1992 ile 8 Mayıs 1994 tarihleri arasında toplam 60 resmi maçta 179 dakika forma giydi ve 4 gol attı. Buradaki ilk resmi maçı, 1991-1992 sezonununda (1. Lig 19. haftada) oynanan Gençlerbirliği-Altay maçıdır.

2000 yılındaki UEFA Kupası finalinde Arsenal'e karşı kullandığı ve gole çevirdiği penaltı takımının kupayı kazanmasında önemli bir rol oynamıştır.

Kariyerinde sadece 1 kez kırmızı kart görmüştür. O da, 1996 yılındaki Trabzonspor maçında çift sarı karttan dolayı verilmiştir.

En son Galatasaray'dan bedelsiz olarak sözleşmesi bittiği ve yenilenmediği için ayrılmış ve Gaziantepspor'a transfer olmuştur.

İlk kez 1994'ün Mayıs ayındaki Rusya maçıyla milli formayı giymiştir. Uluslararası deneyimi ile gene 48 defa görev aldığı (2000 Kasım'a kadar) Türkiye Millî Futbol Takımı'nın dünya üçüncülüğünü alan kadrosunda yer aldı.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cevap: Ergün Penbe

Kemik,düşürene ödül verirlerdi :lol: En beğendiğim oyunculardan biri. Bu tarz soğukkanlı oyuncuları bulmak çok zor,bir de sol.

Galatasaray tarihinin şüphesiz en sevdiğim oyuncuları arasındadır. :ayatollah: Soğukkanlılığı ve çalışkanlığı ile tam bir örnek futbolcu idi kendileri.

Rierayla kıyaslamak talihsizlik olmuş. Ergün dünyanın gelmiş geçmiş sayılı sol bek oyuncularındandır. Gerektiğinde orta saha sol iç sol ve sol kanatta da görev yaptı. Kötü oynadığı maç hatırlamıyorum.

benzetme açısından dedim riera'da ergün'de ilk başlarda orta sahada görev yapıyordu, daha sonra sol beke kaydırıldılar, ikiside soğukkanlı olmasını benzettim.

benzetme açısından dedim riera'da ergün'de ilk başlarda orta sahada görev yapıyordu, daha sonra sol beke kaydırıldılar, ikiside soğukkanlı olmasını benzettim.

O konu da benziyorlar evet :yenieek:Ümit Davala'da sağ bek sağ açık ve zaman zaman milli takımda forvet oynamıştı. Eski oyuncular daha fazla mevkide oynayabiliyordu galiba.

atilla türker'in 2003 yılında ümit yayıncılık tarafından yayınlanan," ah şu futbolcular" kitabında yer alan ergün penbe biyografisi ve ergün penbe'nin anısı ;

kemik... detaya girelim mi?... zonguldak kilimlispor'da dikkati çeken, futbolcu avcısı ilhan cavcav tarafından gençlerbirliği'ne transfer edilen ergün'ün soyadı, nedendir bilinmez ponbe idi. kendi soyadına anlam veremeyen ergün, mahkeme kararı ile penbe yaptı. ergün'ün değişen sadece soyadı değildi. hırsı, kuvveti ve çalışkanlığı ile de her geçen gün futbolu değişti, gelişti. sert ve kuvvetli yapısı nedeni ile arkadaşları arasında "kemik" olarak bilindi. galatasaray'da yıllarca hakan şükür ile aynı odayı paylaştı. fatih terim'in denetimi, gözetimi, ilgisi ve bilgisi sonucu galatasaray'da ve a milli takımda büyük başarılara ulaştı. 67 numaralı formasıyla türkiye'de plakalı forma dönemini başlatan oyuncu oldu... son dünya kupası sırasında da çok iyi randıman gösterdi. milli kahramanlar arasında ayrı bir yer edindi. şenol güneş'in en güvendiği neferlerden biriydi. ergün, 31'i a milli olmak üzere toplam 51 kez milli takım formasını giydi.

sezonun son maçıydı... trabzonspor ile oynuyorduk. haliyle çok önemli bir maçtı. daha ilk dakikalarda taraflar tüm gücünü ortaya koydu. top bir o kalede bir diğer kaledeydi... ilerleyen dakikalarda ise çekişme daha da arttı... trabzonspor dalga dalga üzerimize geliyordu. üstelik de devamlı benim kanadımdan geliyordu. zorlanıyordum...çünkü genelde hep yalnız kalıyordum. belli ki hasan şaş yorulmuştu... ortalıkta görünmüyordu... gelmiyordu... bana yardım etmiyordu. bittim, tükendim... çok yoruldum. 90 dakika tamamlandı. zorlu bir lig maratonu daha geride kaldı.

eşim ilkan'la birlikte akşam bahçeşehir'de bir lokantaya gittik... yemek siparişlerini verdik. o sırada bir adam yanıma geldi. sordu: "hasan şaş niye oyundan atıldı?.." şaşırdım... anlayamadım... bir süre sessiz kaldım. ister istemez bu kez ben adama sordum: "nasıl yani... hasan şaş oyundan mı atıldı?.. şaşırma sırası adamdaydı... güldü... belki de dalga geçtiğimi zannetti... hasan şaş'ın oyundan atıldığını yineledi. inanılacak gibi değildi... belli ki ortada büyük bir yanlışlık vardı. hasan şaş oyundan atılsa ben görmez miydim!.. benim haberim olmaz mıydı?.. ama adamın da çok inandırıcı bir hali vardı.

hemen telefona sarıldım... hasan şaş'ı aradım. sordum: "hasan sen oyundan mı atıldın?.." hasan önce sessiz kaldı... konuşmadı...

sonra da ağzından sadece iki kelime çıktı: "nasıl yani?.."

açıkladım: "bahçeşehir'de bir lokantada yemek yiyorum. müşterinin biri senin kırmızı kart gördüğünü söyledi. pek inanmadım ama... yine de sorayım dedim... doğru mu?..."

birden... hasan şaş kızdı... çok kızdı... bağırdı: "kardeşim, biz kimlerle top oynuyoruz be... benim atıldığımdan haberin yok mu senin... ayıp ya... ölsek haberin olmayacak..." bir süre daha bağırdı, çağırdı... telefonu kapadı.

ne yapayım... kırmızı kartı görmemiştim işte..

alıntı-gssözlük

Zonguldak'tan iyi topcular cikiyor. Yildiray Bastürk, Mesut Özil, Tümer Metin, Ergün Penbe... oradaki takimlari takip etmek lazim.

Üst Alt