Almanya'nın Güçlü Olmasının Sebepleri - Sayfa 5 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Almanya'nın Güçlü Olmasının Sebepleri

Başka ülkeden ahkam kesiyolar ama sorsan ülkeye gelmek istemezler rahatları bozulur paraları biter. Orda kazanç var, orda huzur var, orda refah var, orda özgürlük var ama ordan müdahil olup ağlarlar.
Valla mevcut sistem onların işine geliyor tabi. Euro arttıkça burda daha keyifli tatil yapabiliyorlar burdan daha rahat ev alabiliyorlar hayat onlara güzel ben göçmen olsam ben de Akpyi desteklerdim adamlar işi biliyor :D

CLT-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yine GSC yine genelleme.
37 yıldır buradayım.
TC pasaportu taşıyorum.
Görüntüm ve pasaportumdan dolayı az ezmediler bizi.

90lı yıllarda diri diri yaktılar, dönercileri taradılar.
İş yerinde okulda unide bir çok kez yabancı düşmanlığına maruz kaldım.

En önemli gözlemlediğim konuyu söylüyorum.
Burada çalışmak için yaşıyorsunuz. Sizin orada yaşamak için çalışıyorsunuz.

Gscimbom mobil

Almanya
Sadece 15 yıl önceki işsizlik oranı yüzde 11
2018 itibariyle işsizlik oranı yüzde 3.3

Türkiye
Resmi rakamlar itibariyle;
2001 yılında işsizlik oranı yüzde 10.6
2019 yılının başında yüzde 14.7

Sağlıklı bir ekonomi yönetimi bu sebeplerden biri.

En önemli gözlemlediğim konuyu söylüyorum.
Burada çalışmak için yaşıyorsunuz. Sizin orada yaşamak için çalışıyorsunuz.
Gscimbom mobil
Bu kisma cok guldum . Haftanin 7 gunu sabah 8 aksam 8 calisan Turk insani mi yasamak icin calisiyor :) ustelik eline gecen para yasamaya degil hayatta kalmaya yeten Turk insani yasiyor . Dostum Turk vatandasligin varmis madem gel sen de biraz yaşa yahu yazik oralarda yasayamadan ömrün bitecek :)

Bu hayatta her şey genetiktir arkadaşlar.
Aynaya baktığınızda gördüğünüz kişi, anne-babanızın genleriyle oluşmuştur.
Binlerce yıllık süre boyunca birbirleriyle kız alıp vere vere o aynı genler, aynı fiziksel ve zihinsel özelliklerle bir ırk oluşturur.

Almanlar da IQ olarak üç haneli bir toplum.
Bilim-sanat-edebiyat vs haricinde nezih bir toplum olmasının sebebi de bu toplum genetiği/evrimsel biyoloji ile alakalı bir durum.

Türkiye ise kendi kaliteli genlerini ülkeden kaçırtmaya, yerlerine ise afgan suriyeli vs getirtmekle meşgul.

Bu kisma cok guldum . Haftanin 7 gunu sabah 8 aksam 8 calisan Turk insani mi yasamak icin calisiyor :) ustelik eline gecen para yasamaya degil hayatta kalmaya yeten Turk insani yasiyor . Dostum Turk vatandasligin varmis madem gel sen de biraz yaşa yahu yazik oralarda yasayamadan ömrün bitecek :)
İster gül ister gülme.
Ben geçen yaz geldim 3 dayım var.
3üde perşembe saat 12 de evdeler.
İkisi iş veren birisi albay.
Soruyorum dayı ne o iş yokmu?
Birisi diyor serbest meslek öteki diyor benimki ondan bile serbest.
Albay olan diyor ki yiğenim en son 15 temmuzda işe gittim.

Öğlen sonu iş yerine gittik beraber. Getir oğlum mangalı herşey hazır sanki her gün mangal yapılıyor.
Saat 6ya kadar mangal keyfi sonra bahçede güzel bir uyku.
Akşam uyanıyor çok yoruldum ben eve gidiyorum diyor.

Hayata bak arkadaş.
Ben işverenim burada günde 10 saat full çalışıyorum.
Bazen evde bile çalışıyorum.

Gscimbom mobil

Tam olarak nesine gülüyorsun anlamis degilim. Bu konuda haksiz degil. Evet calisma sartlari, asgari ücretin düsüklügü vs. bunlar sikinti ama bizim insanimiz rahat bir insan.

Esimin dayisi, adamin evinin altinda marangoz dükkani var idi, adam sabah on gibi kalkiyor, genis genis kahvaltisini yapiyor sonra da dükkana iniyordu. Bir iki saat calistiktan sonra cay molasi, sonra öglen yemegi gelen gecen ile lak lak derken günü tamamliyordu. Üstelik öyle yapmasi gereken is de az degildi ama gecistiriyordu. Sonunda ne oldu tabiki batti simdi isci olarak calisiyor. Rahatlik konusunda daha bir cok örnek sayabilirim Türkiye´de yasayan es, dost, akraba ve arkadaslar ile ilgili.

Ben calistigim sirketin hem Almanya bürosunda calisiyorum hem de senenin bir kismini Istanbul bürosunda. Arada mentalite olarak daglar kadar fark var. Yanlis olan bir baska algi ise Almanya´da calisan herkesin muhtesem paralar kazandigi. Bir cok insan ay sonunu ucu ucuna getiriyor cünkü Almanya´da hayat o kadar da ucuz degil. Ben oturdugum yerde 5000 lira kira veriyorum ve buna daha elektrik ve su dahil degil. Oturdugum yer ise öyle ahim sahim yer olmayi gectim sehrin en berbat yerlerinden biri. Sirf kendi enistelerim ikiser cocuklari var ay sonunu ucu ucuna getiriyorlar. Bindikleri arabalara bakiyorum, sonra Türkiye´de devamli sikayet edenlerin bindikleri arabalara bakiyorum bu iste bir yanlis var diyorum.

Son düzenleme:
Tam olarak nesine gülüyorsun anlamis degilim. Bu konuda haksiz degil. Evet calisma sartlari, asgari ücretin düsüklügü vs. bunlar sikinti ama bizim insanimiz rahat bir insan.

Esimin dayisi, adamin evinin altinda marangoz dükkani var idi, adam sabah on gibi kalkiyor, genis genis kahvaltisini yapiyor sonra da dükkana iniyordu. Bir iki saat calistiktan sonra cay molasi, sonra öglen yemegi gelen gecen ile lak lak derken günü tamamliyordu. Üstelik öyle yapmasi gereken is de az degildi ama gecistiriyordu. Sonunda ne oldu tabiki batti simdi isci olarak calisiyor.

Ben calistigim sirketin hem Almanya bürosunda calisiyorum hem de senenin bir kismini Istanbul bürosunda. Arada mentalite olarak daglar kadar fark var. Yanlis olan bir algi ise Almanya´da calisan herkesin muhtesem paralar kazandigi. Bir cok insan ay sonunu ucu ucuna getiriyor cünkü Almanya´da hayat o kadar da ucuz degil.

O marangoz o gidene kadar iş yapmıyor mu kapalı mı? Adam patron olmuş geniş geniş takılır tabii.

O marangoz o gidene kadar iş yapmıyor mu kapalı mı? Adam patron olmuş geniş geniş takılır tabii.
Vefat eden abisinin oglu ile isletiyorlardi iki kisi ama o da ondan farksiz idi. Dükkan onlar inene kadar kapali oluyordu. Ondan önce yine Vefat eden abisinin diger oglunun da müdahil oldugu bir bakkal isletiyorlardi onu da batirdilar, Marangoz actilar onu da batirdilar. Adamlar islerinin basinda dursalar güzel para kazanbilirler idi.

Vefat eden abisinin oglu ile isletiyorlardi iki kisi ama o da ondan farksiz idi.
Dükkan onlar inene kadar kapali oluyordu.

Kurmuş düzeni demek rahat takılıyor ama o kesime bakarak kıyaslama yanlış bizim sorun orta sınıfın ortadan kalkması ya fakirsin ya zengin fakir. Asgari ücret 2000 lira, memur maaşı 3300 istanbulda kiralar azıcık güzel bir yerde 1000 liradan başlıyor anca kira + elektrik + su karnını doyuruyorsun memur maaşıyla asgari ücretle aynı evde 2 3 kişi çalışmıyorsa geçinme şansın yok üstüne üstlük iş yok 1 senedir mezunum asgari ücretli bile iş bulamıyorum referans istiyorlar anca atama da olmuyor kaldık öyle.

Kurmuş düzeni demek rahat takılıyor ama o kesime bakarak kıyaslama yanlış bizim sorun orta sınıfın ortadan kalkması ya fakirsin ya zengin fakir. Asgari ücret 2000 lira, memur maaşı 3300 istanbulda kiralar azıcık güzel bir yerde 1000 liradan başlıyor anca kira + elektrik + su karnını doyuruyorsun memur maaşıyla asgari ücretle aynı evde 2 3 kişi çalışmıyorsa geçinme şansın yok üstüne üstlük iş yok 1 senedir mezunum asgari ücretli bile iş bulamıyorum referans istiyorlar anca atama da olmuyor kaldık öyle.
Hic birisine itirazim yok cünkü bu zorluklari biliyorum. Ama Fatih renkdasin yazdiginda yanlis bir sey yok, Almanya´da gercekten robot gibi bir hayat yasiyorsun cünkü ülkenin mentalitesi bu. Isten eve, evden ise ve dedigim gibi öyle sanildigi gibi sikintisiz bir hayat da yok. Bir cok kisi gecim sikintisi cekiyor. Ben Türkiye´de ne sikayet edenler gördüm ama yasadiklari hayat o kadar da kötü degil. Genel olarak bizim insanimiz daha rahat bunu her seferinde, hangi alan olursa olsun tecübe ediyorum.

Bak misal bir baska örnek, yine esimin ailesinden biri. Adam isci ama sabit calistigi bir yer yok. Meslegi boyaci, aliyor bir isi yapiyor aliyor parasini. Bu adam devamli sikayet ediyor, para yok diyor, esimin annesinden kac kere gelip para da almisligi var. Buna ragmen bu sefer araba da aldi, kafasina estigi gibi kalkip köye izin yapmaya da gidiyor. Tam da böyle islerin iyi oldugu dönem adam kalkiyor köye gidiyor yan gelip yatmaya.

Ülkemizin ne yazik ki en büyük sorunlarindan biri ciddi sekilde liyakat sorunu. Sultangazi Nüfus müdürü dahil olmak üzere Nüfus müdürlügünde calisan memurlarin mavi kart sahipleri icin ayri bir kütük acildigindan haberi yoktu mesela. Resmi Gazetede yayinlanmis, bir seneden fazla olmus ve direk olarak Nüfus müdürülügünü ilgilendiren bir karar ama müdür dahil hic biri bilmiyordu.

Bu durum adamlarin umrunda bile degil idi. Yaklasik otuz senedir Almanya´da kaliyorum, devlet daireleri ile olsun özel kurumlar ile olsun bir cok isim oluyor ve bugüne kadar Almanya´da böyle bir seye rastlamadim.

Son düzenleme:
Üst Alt