Almanya'nın Güçlü Olmasının Sebepleri - Sayfa 8 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Almanya'nın Güçlü Olmasının Sebepleri

Merkel sonrası gelecek olanın da Türkiye ile benzer ilişkiler kurması kuvvetle muhtemel, ABD'nin artık ufak ufak odağını asya pasifik bölgesine yoğunlaştırmasıyla bu bölgede oluşacak güç boşluğu ister istemez merkez avrupa güçleri arasında rekabete sebebiyet verecek, bugün doğu akdeniz'de yaşananlar bu konuda fragman niteliğinde bilgiler veriyor. Fransa, bu boşluğu doldurma da güçlü donanmasıyla ve deniz aşırı askeri harekat kabiliyetiyle kendini birinci aday olarak görüyor, Yunanistan, Rum kesimi ve Mısır'ı da kendi liderliği altında belirli bir yöne sevk etmeye çalışıyor.

İtalya her zaman ki gibi net bir şekilde taraf seçmiş değil, şu an her iki yöne de dümeni kırabileceği noktada takılıyor. İş dönüp dolaşıp yine Almanya-Fransa rekabetine evrilecek ilerleyen dönemde ve Türkiye burada en önemli rolü oynayacak ülkelerden biri olacak. Tabi bütün bunlar dünden bugüne olacak işler değil süreç meselesi. Bütün bunların yanında Almanya'nın ve bazı AB ülkelerinin Türkiye lehine olan tutumunda Avrupanın güvenliğinin ve istikrarının Türkiye'den başlamasının etkisi çok büyük. Yunanistan tabiri caizse çocuk gibi davranıyor, aşırı derecede orantısız yaptırımlar talep ediyor, o talep ettiklerinin gerçekleşmesi halinde oluşacak ateş illk ve en çok onları yakacak gerçekten nasıl bir yönetim, nasıl bir vizyonsuzluk anlamak mümkün değil.

ABD ise ağırlık merkezini asya pasifik bölgesine yoğunlaştırırken bölgede önemseyeceği iki konu var, biri İsrail'in güvenliği diğeri Rusya'nın bölgede etkisinin sınırlandırılması. Her ikisi içinde Türkiye kilit ülke konumunda.

Neyse daha fazla uzatmayayım, başka başlıkta AB ve ABD'den ağır yaptırım beklemiyorum derken bunları göz önünde bulundurarak beklemiyorum yazmıştım kabaca özetleyeyim dedim neden öyle yazdığımı.

Merkel sonrası gelecek olanın da Türkiye ile benzer ilişkiler kurması kuvvetle muhtemel, ABD'nin artık ufak ufak odağını asya pasifik bölgesine yoğunlaştırmasıyla bu bölgede oluşacak güç boşluğu ister istemez merkez avrupa güçleri arasında rekabete sebebiyet verecek, bugün doğu akdeniz'de yaşananlar bu konuda fragman niteliğinde bilgiler veriyor. Fransa, bu boşluğu doldurma da güçlü donanmasıyla ve deniz aşırı askeri harekat kabiliyetiyle kendini birinci aday olarak görüyor, Yunanistan, Rum kesimi ve Mısır'ı da kendi liderliği altında belirli bir yöne sevk etmeye çalışıyor.

İtalya her zaman ki gibi net bir şekilde taraf seçmiş değil, şu an her iki yöne de dümeni kırabileceği noktada takılıyor. İş dönüp dolaşıp yine Almanya-Fransa rekabetine evrilecek ilerleyen dönemde ve Türkiye burada en önemli rolü oynayacak ülkelerden biri olacak. Tabi bütün bunlar dünden bugüne olacak işler değil süreç meselesi. Bütün bunların yanında Almanya'nın ve bazı AB ülkelerinin Türkiye lehine olan tutumunda Avrupanın güvenliğinin ve istikrarının Türkiye'den başlamasının etkisi çok büyük. Yunanistan tabiri caizse çocuk gibi davranıyor, aşırı derecede orantısız yaptırımlar talep ediyor, o talep ettiklerinin gerçekleşmesi halinde oluşacak ateş illk ve en çok onları yakacak gerçekten nasıl bir yönetim, nasıl bir vizyonsuzluk anlamak mümkün değil.

ABD ise ağırlık merkezini asya pasifik bölgesine yoğunlaştırırken bölgede önemseyeceği iki konu var, biri İsrail'in güvenliği diğeri Rusya'nın bölgede etkisinin sınırlandırılması. Her ikisi içinde Türkiye kilit ülke konumunda.

Neyse daha fazla uzatmayayım, başka başlıkta AB ve ABD'den ağır yaptırım beklemiyorum derken bunları göz önünde bulundurarak beklemiyorum yazmıştım kabaca özetleyeyim dedim neden öyle yazdığımı.

Orta doğu çöplüğünde bir tane bile Türkiye'yi seven ülke olmaması bizim dış siyasette attığımız rezil adımları gösteriyor aslında. Arap totosu yalayıp müslüman kardeşlerimiz diyoruz herifler her olayda arkamızdan vuruyo.

Bu coğrafya'da sevsekte sevmesekte ideallerimizin birleştiği ve bizimle tek dost olacak ülke İsrail'dir. İran bile eline fırsat geçse bizi vuracak. Ortadoğuyu harabeye çevirmemelerinin iki sebebi Türkiye ve İsraildir. Bu 2 ülke teknolojilerini birlikte kullansa, birlikte geliştirme fırsatları olsa ortadoğu huzurlu bir yer olur zaten.

Macron siyaset yapmayı bilmiyor bir kere, kendi ülkesinde Müslüman onca insan olmasına rağmen trajikomik gafa imza attı, sonra çevirdi filan.

Kendisini Avrupa'nın büyük babası olarak görüyo devamlı, İngiltere bu yüzden miktiri çekti ayrıldı gitti. Almanya ile sürekli ters düşüyo, Almanya sayesinde AB ayaktadır bunu bile siyaset olarak kullanıyo. Eli kolu Akdeniz'e kadar geliyo, lan sanane senin söz hakkın var mı buralarda avrupa'nın göbeğinden kalkıp ortadoğu sorunlarına el atıyo. Yunanistanın, Mısırın, Libya'nın sözde başkanları ile arabulmaya çalışıyo.

Ekonomi olarak konuşmuyorum ama askeri olarak Nato'da Amerika'dan sonra en güçlü orduda Türkiye'de, bu yapılan siha ve iha teknolojisi ve motor üretimi konusunda atılan adımlar ile daha da ileriye gidiyoruz, savunma sanayisi hiç olmadığı kadar güçlü. Fransa'nın elinde nükleer güç dışında Türkiye'ye saldırıları yersiz, o yüzden de yanına Biden ile birlikte Amerika'yı çekme uğraşında. Karabağ'yı bile devlet olarak tanıdılar bunlar bu kadar iki yüzlü yüzüne tükürsen yarabbi şükür diyicek insanlar.

@Gökhan Sancak şu Fransa konusunda sinirlerim tepeme çıkıyo, Macron ne zaman gidiyo

Daha zamanı var. Hemen gideceğini zannetmiyorum.

GSCimbom Forum kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Bavyera başbakanı Söder sertliği ve radikal kararlılığı ile tanınan birisi. Muhtemelen adaylardan birisi olacak Merkel den sonrası için. O adam seçilirse kessinlikle sert bir politika izler.

Edit: Bizim Kuzey Ren Vesfalya başbakanı da aday olabilir diyorlar ama o adam sümsük herifin teki.

sent via GSC
Söder vs bizim salak Laschelt olacak

Ordu için ayrılan bütçenin çok kısıtlı olması da büyük bir etken. Malumunuz, 2. dünya savaşından sonra Almanya'nın çok kısıtlı bir ordusu var antlaşmalar gereği.

O nasıl isim ya Ameen Fariadi gibi
çok kral bir abimize benzemekte

59321345_401.jpg

Laschet rezilin teki. O aday olmayi aciklamadigindan bir kac ay önce, CDU anketlerde 35-37% arasi aliyordu ve SPD 15-16%. Laschet o kadar berbat biri ki, o rakamlar secimde 24,1% ve 25,7% a dönmüstü.

Bugün NRW eyaletinde secimler varmis ve orda 1 milyon civari türk var diye, partisi icin oy toplamaya calismistir adam.

Ülkenin adını Endüstrimanyağ olarak da değiştirebilirler. 2 dünya savaşını aşağı yukarı bu sebepten çıkardı adamlar yaw.

Kendi gözlemlerim her alanda bir sistem ve bir disiplin var herşeyin başı egitim küçük yaşta eğitimi baştan doğru veriyorlar bizim ulkemizdeki gibi zengin cocugu fakir çocuğu ayrımı olmadan genel başarı önemli onlar için

-Disiplinli ve çalışkan olmaları
-Tarihte yaptıkları hatalardan ders almaları
-Bismarck gibi kurucu liderlerinin değerini bilmeleri ve milli kahramanlarına hakaret etmemeleri
-Rasyonel olmaları
-Bilim ve teknolojiye değer vermeleri

Üst Alt