Aranan Stoper Bulundu - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Aranan Stoper Bulundu

Cevap: Aranan Stoper Bulundu!

Bazı yorumları hayretle okudum. Düpedüz ''tecrübe'' etiketi üzerinden burun kıvıranlar olmuş Kjaer gibi bir oyuncuya. Hayır, oyuncu 94 doğumlu olur; belli eksiklikleri olması doğaldır. 2 sezona ihtiyaç duyar en az; burayı anlayışla karşılarım ama artık 22-25 yaş aralığı baya baya olgunlaşma dönemi olarak nitelendiriliyor Avrupa'da. Artık bizim oyuncuya bakış açımızdan mıdır, ''isim'' merakımızdan mıdır bilmiyorum bu algı hiç kırılmayacakmış gibi geliyor bana. Hani oyuncu Barcelona tandanslı biri olsa, ''oo, müthiş transfer'' nidaları yükselecek gibi.

Diğer taraftan gerek Chivu, gerek Toure belli negatif geri dönüşleri olabilecek oyuncular. Şu aşamada Ujfa'nın kısa sürede olsa geri döneceğini varsayarsak; stoper alternatifleri arasında bir denge yaratılmalı.

Düşünelim;

Ujfa, Toure, Semih, Dany, Gökhan.

Şimdi hangi taraftara burada Ujfa ve Toure ideal gelmez ki? Nasıl işin içinden çıkarsın diğer oyuncuların arzularını kırmadan? Chivu içinde aynı şeyler geçerli.

Burada bizim ihtiyacımız tecrübeden çok, iyi antrenman düzeni ve yedek oturduğunda prestij itibariyle orada sırıtmayacak bir oyuncu olması lazım.

Benim kişisel düşünceme göre Kjaer ideal bir oyuncu. İlerisi içinde kulübe kazanç sağlayabilecek, kendi yaş aralığının (88-89) Hummels, Subotic ve Höwedes ile birlikte en iyi birkaç isminden biri.

Şimdi uygun bir fırsat oluştuğu söyleniyor. Umarım uygun sözleşme şartlarıyla, transferi mutabakata vardırılır.

Ujfa 5-6 ay.Dödükten sonra da hemen toparlanamaz.Zaten yaşını ilerlemiş bir futbolcu.Bu sene son senesi olduğunu da belirtti.Yani Ujfa artık kadroya giremez.Form tutana kadar zaten lig bitecek.Kjaer-Semih ikilisi çok büyük risk.İkisi de genç oyuncular.Toure-Semih daha mantıklı.Savunmayı Ujda olmadığı için şu sıralar sol bek Hakan Balta topluyor dikkat ederseniz.Bu işi stoper yapmalı.

1- Kjaer

2- Toure

3- Rolando

Sıralamam bu şekilde olur. Kjaer'in genç olması onu 1 adım daha öne atıyor. Ayrıca CL çapında olmasa da, tecrübe sahibi soğukkanlı bir futbolcu. Semih ile benzer noktaları fazla.. :)

Dortmund;

Hummels - Subotic 88

Leverkusen;

Ömer - Wollscheid 89

Gladbach;

Dominguez 89 - Nordtveit 90

doğumlu oyuncular. Büyük olasılıkla sene sonunu ilk 4 içerisinde bitirecek 3 takım ve stoper ikilileri. Aslında defans dediğimizde İtalya ligini örnek vermek gerekirdi ama araştırma gereken bir iş. Büyük ihtimalle aynı şeyler orası için de geçerli.

Tecrübe önemli bir özellik ama bazen negatif geri dönüşleri olabilir. (hem maliyet, hem kişisel performans olarak) Keza her 1 usta, 1 çırak sisteminin de başarı sağlaması kesinlik ifade etmiyor. Ben bahsi geçen oyuncular ve onların yaş-form durumları üzerinden bir değerlendirme yaptım. Burada tartışılan Kjaer-Rolando olsa bu düşünmeye değecek bir konu ama belli fiziksel yıpranmışlık yaşamış oyunculara olumlu bakamıyorum.

Iyi kumas, ama Koloyu tercih ederim, inanilmaz hayran oldugum bir oyuncu, gelirse sayet benim icin cilek olur Toure. :)

Üst Alt