Artık Türkiye'de vergi %174 !!! - Sayfa 5 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Artık Türkiye'de vergi %174 !!!

Cevap: Artık Türkiye'de vergi %174 !!!

Çin ve Rusya olayları yönetimlerin inisiyatifine kalmış. Hazinesindeki parayı söylememe gerek yok herhalde... Çin örneğini ben de zamanında çok verdim. Ama şöyle bir şey var, komünist bir düzenden geldikleri için insanların çok fazla problem yarattıklarını düşünmüyorum. Birincisi hepsinin kendine ait toprağı var, malı var mülkü var. O kadar kalabalık bir ülkede; devletin, daha fazla vatandaşa çalışılması için biraz daha büyümesi gerekiyor sanki.

Istedikleri kadar zengin olsun bazilari eger bazi calisanlara halen asgari ucret veriyorsa. Onlarin zenginligi orda calisan iscinin ya da halkin genelinin zenginligine yol acmaz. Birincisi onlardan alinan vergileri arttirirsin ve bunu sosyal devlet harcamalarinda kullanirsin. Ikincisi de calisan kesimin haklarini arttirirsin. Sendikalasma ve calisma saatleri vs. vs. konusunda haklar belirlersin ve bunun takipcisi olursun. Bir sekilde mucadele olur aralarinda ve bir denge olusur ki Turkiye bu konuda gene farkli bir endustri toplumu degil ve isci bile olsa sinif bilinci cok az. Eger olmazsan zaten amaci kari maksimuma cikartmaktir bir patronun.

Burda calisan kesimin ørgutlulugu devreye girer. Eger øyle bir ørgutluluk yoksa ulke genelinde artan zenginlikten bu kisiler tam olarak faydalanamaz. Isten kolaylikla atilir cunku arkada binlerce issiz var vs. vs. Yani totalde bunlarin hepsini dusunmek gerek. Zaten Dogu ile Bati'yi arayan en temel ayrim bu. Orda ne olursa olsun ørgutlu bir hareket var ve bir sinif bilinci var. Mesala grev oldugunda insanlar gider ve verdikleri siyasi parti iktidarda ise bile bu durum onlarin grev yapmasini engellemez. Turkiye'de de gider fakat sinif bilinci hala sinirli ve cok kolay greve gittinden dolayi isten atilabilir ya da sendika istediginde cok kolay isten atilabilir ve sendiklarin cogu da sari sendika. Ve sendika onlar grevde oldugu surece onlara para verebilir vs. vs. Avrupa'da. Turkiye'de cogu sendika grev suresi uzadiginda bunu yapamiyor ya da zaten cogu sari sendika zaten patrondan yana tavir sergiliyor.

Tum bu toplamin uzerinden bir ulke daha refah olur ya da olmaz. Adaletli vergi, calisanlarin ørgutluluk duzeyi, devletin zenginler kadar calisanlarin da haklarini korumasi ve bu konuda sert kanunlar getirip o kanunlarin takipcisi olmasi, sosyal devlet vs. vs. Bunlar yoksa mali bir oligark sinif yukselir ki Turkiye'de su anda olan bence bu. Mali bir oligark sinif var.

Ekstra mesala yatirim diyoruz mesala Avrupa yatirimini ucuz isgucunun oldugu ulkelere kaydiriyor. Neden cogunun fabrikasi Cin'de falan mesala. Cunku orda bir iscinin maaliyeti daha az ve kendisine daha az sorun cikartiyor fakat Avrupa'da bir iscinin maaliyeti de fazla ve sorun cikarma potansiyeli daha yuksek. Bu da ordaki devletin durumu ve sosyal devlet, demokrasi vs. vs. hepsi ile alakali bir durum.

Edit: Cin falan komunist olmadi. Oralarda da bir dønem sonra devlet kapitalizmi olustu. Ki Cin cok guzel bir ørnek ya da Rusya. Turkiye su andaki gibi kalsin ørgutlenme duzeyi olarak ekonomi gelistikce Cin ya da Rusya'dan farki kalmaz sadece mali oligarklar buyur. Ve cogu noktada sinirsiz bir yetkeye sahip olurlar. Ki ekstra Turkiye bir noktadan sonra buyuyemez. Zaten su anda olan cogu montaj sanayi. Uretim araclari Avrupa'dan falan geliyor (onlara muhtaclik var birsekilde ) ve Bati artik bu tur seyleri daha cok gelisen ekonomilerin oldugu ulkelere kaydiriyor. Biraz da sisme ekonomi var Turkiye'de. Mesala uretim artti deniliyor fakat ithalat da cok artti zaten o yuzden Turkiye'de cari acik aldi basini gitti.

Daha düne kadar ithal hayvan getirdik elde olmadığından, hayvancılıkta çok ilerdeydik dersini gördük biz bunun Alemdar abi.

Tarım konusunda eleştirilere ben de katılıyorum. Zaten Tarım bakanını falan hiç beğenmiyorum. Ama benzin için yapılan eleştirileri samimi bulmuyorum. Birincisi elimizde yeterince rezerv olduğunu düşünmüyorum, varsa bile sondaj işi oldukça maliyetlidir; bir çalışma yapmak için o kadar para harcamaya gerek yok. İkincisi ülkede petrol olsa yabancı bir çok petrol firması ülkede sondaj çalışması yapmak ister, petrolü da satın almak isterdi. O zaman da değmeyin keyfimize, paraya para demezdik. :)

Yahu, elinde rezerv olmayıp daha ucuza satan yığınla ülke var. İlla AET ya da üretici değil bu söz konusu ülkeler. Bizim gibi 3.şahıs.

Istedikleri kadar zengin olsun bazilari eger bazi calisanlara halen asgari ucret veriyorsa. Onlarin zenginligi orda calisan iscinin ya da halkin genelinin zenginligine yol acmaz. Birincisi onlardan alinan vergileri arttirirsin ve bunu sosyal devlet harcamalarinda kullanirsin. Ikincisi de calisan kesimin haklarini arttirirsin. Sendikalasma ve calisma saatleri vs. vs. konusunda haklar belirlersin ve bunun takipcisi olursun. Bir sekilde mucadele olur aralarinda ve bir denge olusur ki Turkiye bu konuda gene farkli bir endustri toplumu degil ve isci bile olsa sinif bilinci cok az. Eger olmazsan zaten amaci kari maksimuma cikartmaktir bir patronun.

Burda calisan kesimin ørgutlulugu devreye girer. Eger øyle bir ørgutluluk yoksa ulke genelinde artan zenginlikten bu kisiler tam olarak faydalanamaz. Isten kolaylikla atilir cunku arkada binlerce issiz var vs. vs. Yani totalde bunlarin hepsini dusunmek gerek. Zaten Dogu ile Bati'yi arayan en temel ayrim bu. Orda ne olursa olsun ørgutlu bir hareket var ve bir sinif bilinci var. Mesala grev oldugunda insanlar gider ve verdikleri siyasi parti iktidarda ise bile bu durum onlarin grev yapmasini engellemez. Ve sendika onlar grevde oldugu surece onlara para verebilir vs. vs.

Tum bu toplamin uzerinden bir ulke daha refah olur ya da olmaz. Adaletli vergi, calisanlarin ørgutluluk duzeyi, devletin zenginler kadar calisanlarin da haklarini korumasi ve bu konuda sert kanunlar getirip o kanunlarin takipcisi olmasi, sosyal devlet vs. vs. Bunlar yoksa mali bir oligark sinif yukselir ki Turkiye'de su anda olan bence bu. Mali bir oligark sinif var.

Ekstra mesala yatirim diyoruz mesala Avrupa yatirimini ucuz isgucunun oldugu ulkelere kaydiriyor. Neden cogunun fabrikasi Cin'de falan mesala. Cunku orda bir iscinin maaliyeti daha az ve kendisine daha az sorun cikartiyor fakat Avrupa'da bir iscinin maaliyeti de fazla ve sorun cikarma potansiyeli daha yuksek. Bu da ordaki devletin durumu ve sosyal devlet, demokrasi vs. vs. hepsi ile alakali bir durum.

Edit: Cin falan komunist olmadi. Oralarda da bir dønem sonra devlet kapitalizmi olustu. Ki Cin cok guzel bir ørnek ya da Rusya. Turkiye su andaki gibi kalsin ørgutlenme duzeyi olarak ekonomi gelistikce Cin ya da Rusya'dan farki kalmaz sadece mali oligarklar buyur. Ve cogu noktada sinirsiz bir yetkeye sahip olurlar. Ki ekstra Turkiye bir noktadan sonra buyuyemez. Zaten su anda olan cogu montaj sanayi. Uretim araclari Avrupa'dan falan geliyor (onlara muhtaclik var birsekilde ) ve Bati artik bu tur seyleri daha cok gelisen ekonomilerin oldugu ulkelere kaydiriyor. Biraz da sisme ekonomi var Turkiye'de. Mesala uretim artti deniliyor fakat ithalat da cok artti zaten o yuzden Turkiye'de cari acik aldi basini gitti.

bu bir tercih meselesi ve bizde ithalata bağlı bir büyüme modelini kabul ediyoruz

Bak Adem. Son modelden kastın nedir bilmiyorum. 15k ya da son model araç var. Ama benzin aynı benzin. Neyi savunuyorsunuz bu noktada ? ÖTV aynı 2si içinde. Fakir ölsün almasın. Ama zengin alıyorsa ne de olsa öder dediğiniz şey bir devlet politikasından çok Ağa düzeni gibi gözüküyor.

Hayır abicim. Arabanın markası önemli değil, çok pahalı geliyorsa dieselli araç al, ya da tüp taktırabileceğin bir araç tercih et. Sen gelirini aşacak bir iş içine giriyorsan o senin suçun kusura bakma... Ha ödüyorsan o zaman neyi dert yapıyorsun ki? Zaten ödüyorsun, onu ödeyebilecek kadar da para kazanıyorsun. Bir de o parayı kazanmasaydın ne yapacaktın?

ÖTV'den bahsediyorsan onda yapacak bir şey yok, cari açık var ve bu açığı kapatmak için yapılacak en risksiz adım vergileri arttırmaktır herhalde... Hükümetin belki de en çok eleştirildiği noktada burasıdır herhalde... Oldukça hassaslar ve katılar. Ben de sıkıntı çekiyorum ama hak da veriyorum yani.

Daha düne kadar ithal hayvan getirdik elde olmadığından, hayvancılıkta çok ilerdeydik dersini gördük biz bunun Alemdar abi.

Aynen öyle. Türkiye'nin tanımını hemen hemen her kaynak şöyle yapardı : Kendi kendine yetebilen bir ülke. Yani ortalama mentalite ile (buna banka sömürmeleride dahil :) ADİLER !!!) kendi kendine geçinebilen bir yapımız vardı. Komik durumlara düştük. Gayet net hatırlıyorum Avrupa'ya et-tavuk-balık-buğday ve şeker ihraç ettiğimiz günleri.

ÖTV gibi içler acısı ve aşırı ilkel bir vergi sistemini savunmak kadar aciz durumlara düşmeyi Yüce Rabbim, düşmanıma bile göstermesin inşallah.

Hayır abicim. Arabanın markası önemli değil, çok pahalı geliyorsa dieselli araç al, ya da tüp taktırabileceğin bir araç tercih et. Sen gelirini aşacak bir iş içine giriyorsan o senin suçun kusura bakma... Ha ödüyorsan o zaman neyi dert yapıyorsun ki? Zaten ödüyorsun, onu ödeyebilecek kadar da para kazanıyorsun. Bir de o parayı kazanmasaydın ne yapacaktın?

OTV'den bahsediyorsan onda yapacak bir şey yok, cari açık var ve bu açığı kapatmak için yapılacak en risksiz adım vergileri arttırmaktır herhalde... Hükümetin belki de en çok eleştirildiği noktada burasıdır herhalde... Oldukça hassaslar ve katılar. Ben de sıkıntı çekiyorum ama hak da veriyorum yani.

Dizel motorinde zamlandı. Yine dünya deviyiz bu konuda çözüm değil. Tüp taktırmak her araca "uygun" değil. Onun da ek külfeti var. 2.000küsür adam gibi LPG entegrasyonu. Motoru yıprattığı da aşikar. Kısa vade de çözüm gibi dursada uzun vade de sıkıntılı, masraflı. Kaçış yok. En basit bir ülke bile bizden daha ucuza satıyor bu laneti. Savunacaksanız başka noktaları savunun. Benzini heleki Türkiye'de savunmak kadar komik bir düşünce olamaz.

Yahu, elinde rezerv olmayıp daha ucuza satan yığınla ülke var. İlla AET ya da üretici değil bu söz konusu ülkeler. Bizim gibi 3.şahıs.

Bu dediğin şeyle ilgili iki ülke tipi vardır. Birincisi elinde petrol yok ama petrol şirketleri var; Dünya'nın çeşitli yerlerinden petrol çıkarıp, oraya buraya satan gibi. İkincisi de vergileri düşük tutan model. Zaten vergi konusuna geçmiş mesajlarda değindim, tekrarlamama gerek yok sanırım.

İthal hayvan getirmenin sebebi Hayvan olmadığından değil...

ÇAKALOĞLU ÇAKAL olan bazı ÜRETİCİLERDEN dolayıdır...

O üretici değil aracılar. O konuda haklısın ama onlar her yerde var, her sektörde var. Hayvancılık bitirildi. Yem fiyatları uçtu,Tarım desteği azaldı ve vergiler onlarada arttırıldı. Tek boyutlu bakmayın.

Dünyadaki bilmem kaç yüz ülke arasında en pahalı benzini ben kullanıyorum. Okuma-yazmanız var değil mi? EN PAHALI benzin diyorum. Bunun açıklaması, bahanesi falan yok..

Yunanistan Hükümeti, Kişi Başına Düşen Milli Geliri Artırmak İçin Her İki Kişiden Birini Vatandaşlıktan Çıkartmaya Hazırlanıyor

Girdiği ekonomik bunalımdan bir türlü çıkamayan Yunanistan'da hükümet, Avrupa Birliği'nin istekleri doğrultusunda kişi başına düşen milli geliri artırmak amacıyla yeni tedbirler almaya hazırlanıyor. Son olarak ülkedeki her iki kişiden birinin vatandaşlıktan çıkartılarak, kişi başına düşen milli gelirde önemli bir iyileştirme yakalamayı planlayan komşuda halk durumu endişe ile karşılarken, Ekonomi Bakanı Anastakis Misafilidis ise yaptığı açıklamalarla herkesi sağduyulu olmaya ve biraz da halden anlamaya davet etti.

Halk ayaklandı

Katıldığı bir TV programında ABD'de halen Sosyal Hizmetler gözetiminde sürdürülen "koruyucu ebeveyn" uygulamasına benzer bir uygulamayı planladıklarını söyleyen Ekonomi Bakanı Anastakis Misafilidis'in açıklamalarının ardından komşuda tansiyon yine yükseldi. Ülke ha şimdi battı, ha yarın iflasını açıkladı derken zaten istim üzerinde olan halkın, bir de vatanlarından uzaklaştırılmaları ihtimali üzerine iyice sinirleri bozulurken, düzenlenen gösterilerde hükümete sert mesajlar verildi.

"Zorda olmasak hiç böyle bir şey yapar mıyız?"

Tepkiler üzerine bu akşam saatlerinde bir basın toplantısı düzenleyen Anastakis Misafilidis, vatandaşlardan biraz anlayış beklediklerini ve aslında ortada çok da gürültü koparılacak bir durum olmadığını kaydetti. "Zorda olmasak hiç böyle bir şey yapar mıyız, aşkolsun biz öyle insanlar mıyız?" sözleriyle Yunanlılardan anlayış bekleyen Bakan, bunun geçici bir çözüm olduğunun ve hiçbir Yunan vatandaşının yaban ellerde sonsuza dek kalmayacağının altını çizdi.

"Kimseye iltimas geçmek yok"

Gidenlerin erişkin vatandaşlar arasından yapılacak kurayla belirleneceğini ve kimseye iltimas geçilmeyeceğini vurgulayan Misafilidis, hükümettekilerin kendi eşlerine dostlarına torpil yapacağı iddialarını da sert bir dille yalanladı. Kurada eşi Adionis, oğlu Mikonos bile çıksa gözünü kırpmadan yollayacağını dile getiren Yunan Bakanı, açıklamalarına şu sözlerle devam etti:

"Benim vatandaşlarımızdan ricam bunu bi son olarak, tam böyle vatandaşlıktan çıkarmak gibi değil de; bi nevi emanet vermek, güvenilir bir tanıdığa emanet etmek olarak görmeye çalışsınlar. Uzun bir iş gezisine gitmişiz, oradan hediyelerle, çikolatalarla dönecekmişiz gibi düşünmeye gayret etsinler. Bizim durumumuz ortada, nereye gitseniz bizden iyi bakarlar. Zaten kaba hesaba göre, en az 4 milyon vatandaşımızı bir yerlere göndereceğiz. Kesin gittiğiniz yerlerde yine Yunan eşiniz dostunuz olur. Memleket hasreti çektikçe iki Yunanca konuşur, biraz uzo içer kendinize gelirsiniz. Biz de o arada heralde belimizi doğrultmuş oluruz... Yani... Umarım..."

Son ihtimal, ülkeyi komple boşaltmak

Anastakis Misafilidis, şu anda en makul çözümün bu olduğunu belirtirken, ilerleyen aşamalarda daha radikal kararlar da alabileceklerine dikkat çekti. Planlarının, durumu toparlayınca gönderdikleri vatandaşları tekrar ülkeye getirmek olduğunu fakat herhangi bir aksilikte, kendilerinin de yavaş yavaş ülkeyi terkedebileceklerini ifade eden Ekonomi Bakanı "Baktık olmadı, kabine olarak biz kendimiz dışarıda iş bakıcaz artık. Yurtdışında işleri bir hal yoluna koyduğumuzda da, kalan vatandaşları yanımıza aldırırız" sözleriyle geleceğe yönelik iyimser mesajlar verdi.

bunun gercek olduguna inanmam. saka olmali :D

türkiyede toplam verginin %70i ni dolaylı vergiler oluşturmaktadır yani verginin %70ine tüm gelir grupları katlanmaktadır bu oran yüksek bir orandır

Şaka mı yapıyorsun ? ABD'nin en büyük gelirini yazar mısın ? Hollanda'nın ? Tarım-Hayvancılığı sen "geri kalmışlık" olarak görüyorsan vay haline.

Hollanda'yı istisna diye belirttim zaten. Avrupanın geriye kalan ağır topları Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya vs vs tarım ürünlerini ithal ediyor bu ülkeleri besleyen ülkeleride belirttim üsteki yazım da. Gelişmemiş yada az gelişmiş ülkelerde tarım alanında istihtam %45 - 50 lerde iken gelişmiş ülkelerde %3 - %10 arasına düşüyor bunları bilmek için lise bilgileri bile yeterli 1-2 istisna dışında hiç bir gelişmiş ülkenin ekonomisi tarıma hayvancılığa dayalı değildir çoğu gelişmiş ülkenin ürettiği ürünler kendilerine yetmiyor dışarıdan alıyor haberlerde hiç duymadın mı ? Almanya Türkiye'den alacağı dometesleri geri iade etti kaliteleri düşük diye falan filan gibi haberler eskiden çok çıkardı. Demekki üretimleri az ki Türkiye'den alıyorlarmış. Değişik bir örnek olcak ama bizim Almancı akrabalar Türkiye'ye tatile gelince meyvelerini sebzelerini bakliyatlarını burdan götürüyorlar oralarınkisi çok dandik diye

Tarım konusunda eleştirilere ben de katılıyorum. Zaten Tarım bakanını falan hiç beğenmiyorum. Ama benzin için yapılan eleştirileri samimi bulmuyorum. Birincisi elimizde yeterince rezerv olduğunu düşünmüyorum, varsa bile sondaj işi oldukça maliyetlidir; bir çalışma yapmak için o kadar para harcamaya gerek yok. İkincisi ülkede petrol olsa yabancı bir çok petrol firması ülkede sondaj çalışması yapmak ister, petrolü da satın almak isterdi. O zaman da değmeyin keyfimize, paraya para demezdik. :)

Çoğu ülkenin elinde de rezerv yok ama fiyatları bizden ucuz benzinin olması gereken fiyatı 2 tl dir ÖTV ve KDV yüzünden bu kadar uçmuş vaziyette Dünyanın en pahalı benzinini kullanır olduk Rusya da 0.50 cent zam yaptılar ülke ayağa kalktı biz de çıt çıkmıyor.

İthal hayvan getirmenin sebebi Hayvan olmadığından değil...

ÇAKALOĞLU ÇAKAL olan bazı ÜRETİCİLERDEN dolayıdır...

Alemdar abi Konyalısın ben sana isim vereyim git bizim bölümdeki Prof.lar ile konuş hayvancılığı. Hepsi de Akpli hocaların. Ama hayvan olmadığından dışardan getirdik. Bunu onlar da kabul ediyor adamlar prof. olmuş sen hala çakal ile uğraş bunu bari kabul et.

Bu dediğin şeyle ilgili iki ülke tipi vardır. Birincisi elinde petrol yok ama petrol şirketleri var; Dünya'nın çeşitli yerlerinden petrol çıkarıp, oraya buraya satan gibi. İkincisi de vergileri düşük tutan model. Zaten vergi konusuna geçmiş mesajlarda değindim, tekrarlamama gerek yok sanırım.

Yok geçmedik. Sen az önce benzin konusunda katılmıyorum diyorsun. 2 küsür TL devlete tüm külfeti litresinin KDV dahil edilmiş hali. Devlet bunu 3tl gibi bir rakama satsa Dünya ortalamasının hala üstünde kalıyoruz ama gayet devergilendirmiş oluyor. Ama yok. Olur mu ? 4.20tl ye kakalanıyoruz diyoruz bizde. Bunu o iki ülke tipine girmeyen en basit bir ülke bile yapıyorken bizlere bu reva mıdır ? Üretici olmayıp dünya taşımacılık parası ödeyen ülkeler var onlar bile daha ucuza satıyorlar diyorum.

Alemdar abi Konyalısın ben sana isim vereyim git bizim bölümdeki Prof.lar ile konuş hayvancılığı. Hepsi de Akpli hocaların. Ama hayvan olmadığından dışardan getirdik. Bunu onlar da kabul ediyor adamlar prof. olmuş sen hala çakal ile uğraş bunu bari kabul et.

Yahu verimli koyun olan Rusların ünlü "adını unuttum" koyunu bile rica minnet alındı. Çok yavruluyor diye :) Ne alakası varmış çakallarla bu işin:)

Dizel motorinde zamlandı. Yine dünya deviyiz bu konuda çözüm değil. Tüp taktırmak her araca "uygun" değil. Onun da ek külfeti var. 2.000küsür adam gibi LPG entegrasyonu. Motoru yıprattığı da aşikar. Kısa vade de çözüm gibi dursada uzun vade de sıkıntılı, masraflı. Kaçış yok. En basit bir ülke bile bizden daha ucuza satıyor bu laneti. Savunacaksanız başka noktaları savunun. Benzini heleki Türkiye'de savunmak kadar komik bir düşünce olamaz.

Benzin olayını savunmuyorum. Zaten vergi konusunda oldukça hassas ve katı olduklarını söyledim. Bundan ben de rahatsızım ama olaya sadece "günübirlik" yaklaşmamaya çalışıyorum. Bu iki yıl içinde de bu vergilerin düşeceğini sanmıyorum.

Üst Alt