Bülent Uygun: "Eserinle gurur duy Türkiye!" - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Bülent Uygun: "Eserinle gurur duy Türkiye!"

Aylik 4bin lira almak icin akademisyenler muhendisler hamal gibi dil ogrenme mecburiyetinde iken aylik 50 bin dolar kazanan heriflerin ya ingilizce mi yaf embesilligi. Hayir suc sende degil sana bu ulkede para veren hiyarlarda. Sike imajindan kacip arap gotunu turkce yaliyordun ya.
Zor grliyorsa ... git tekrar arap gotu yala peze.. parasini ben veriyorum benim hosuma gidiyor yabanci izlemek

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yabancı sınırlaması olduğu dönem ile bugünü karşılaştırdığında başarı olarak ne fark olduğunu da söyleseymiş keşke, işte bu gibi adamlar yüzünden ligden soğuyorum izleyesim takip edesim gelmiyor.

Sanki bana yabancı sınırlaması varken başarıdan başarıya koşuyorlardı da TFF'nin yabancı kararı buna engel oldu. Ayrıca yıl olmuş 2017 adam hala yabancı dili problem edebiliyor, hakikaten olmaz bizden.

C5ENXbWXUAAfqN5.jpg

İlk açıklamaları skandal,instagrama yazdığıyla yine biraz toparlamış

Ama futbolun içindeki cahillerde şöyle bi düşünce hakim ''Yabancı sayısı çoğaldı,gençlerimiz oynayamıyor'' alakası bile yok.
Yabancı sayısı 1 olsa bile yerli çöplerle dolup taşacak ortalık yetenekli Türk oyuncular olmayacak yine.
Kaliteli liglerde çağ dışı yabancı kısıtlaması yok ama oralarda alt yapıya gerekli özeni gösteren kulüpler var.

Alt yapıya gerekli özen gösterilse, zaten alt yapıdan kaliteli Türk topçu geldiğinde o hemen şans bulur
Yabancı kısıtlamalı sistem yetenekli genç Türk futbolcu için daha kötü çünkü rahata alıştırıyor,böyle ise muhakkak çok çalışmak zorunda

Son dönemlerde İtalyada inanılmaz derecede İtalyan yetenekli oyuncu patlaması var.
Neden? çünkü adamlar gerekli özeni gösteriyor, bizde ki kulüplerde gerektiği gibi yaklaşsa ve alt yapı birimlerinde işi ehline verse bizden de çok topçu çıkar.
Kaliteli yerli oyuncu çıkarmak için sadece Altınordu uğraşıyor ondan sonra suçu yabancı fazlalığında arıyorlar saçmalığa bak.

Ülkemizdeki takımlar anca Altınordu süperlige çıkıp başarılı olursa ve astronomik bedellerle alt yapıdan çıkarttığı oyuncuları satarsa örnek alırlar.
Süperligde Bursaspor'un alt yapısı olmasa ülkede vasat denecek kalitede bile yerli topçu çıkmaz.

Sen altyapıdan oyuncu çıkması için gereken her şeyi yap,sabret eğer ki ondan sonra alttan gelen kaliteli yerliler şans bulmazsa konuş bunları.
İnşallah bu tarz kafalar bizi tekrar 6+0+4 gibi saçma sapan çağ dışı kısıtlamalara tekrar götürmezler.

Bari anadolu kulüplerine kaynak aktarılsa alt yapı için ve ondan sonra takibi yapılsa ama en ufak bir katkısı,projesi yok ki tüpçü aptalının
Yıldırım Demirören salağının yönettiği ülke futbolundan bir halt olduğu,olacağı yok.
Altınordu başkanı gibi bir federasyon başkanı lazım bu ülkeye

Bu sistemin değişmesi gereken özellikleri;

1-) 14 yabancıyı falan tamamen kaldırıp sınırsız yapılmalı
2-) Kadroda bulunan yabancıların en az 5 tanesi 23 yaş altı olmalı.
3-) U21 Ligleri kaldırılıp, rezerv lig kurulmalı ve altyapıya da yabancı alıp yetiştirilmeli.
4-) 18 kişilik kadro listesi 23'e çıkmalı ve bu 23 kişiden en az 4 veya 5 tanesi altyapıdan olmalı.
5-) Altyapıda oyunculara ingilizce eğitimi verilmeli.

Bakın bir çırpıda aklıma gelen 5 madde bunlar. Zor değil, yeter ki istensin.

Bazı farklar dışında katılıyorum

Bazı detaylar/farklar bence şöyle:

- 18 kişilik maç kadrosu dursun, 18 kişilik maç kadrosunda en az 5 veya 6 futbolcu (milliyet gözetmeksizin, Ganalı vs de olabilir), sahadaki 11'de de her an en az 3 veya 4 oyuncu 22 yaş altı ve o kulübün altyapısında en az 5 yıl oynamış olmalı. Çünkü bizim milletin kendine kalsa bu işi yapacağı yok, mecbur yaparsan mecburen altyapılara daha çok eğilmek zorunda kalacaklar.

- Rezerv ligdeki alt yapı oyuncusu başka rezerv takımlarındaki alt yapı oyuncularına karşı oynuyor, profesyonellere karşı tecrübe kazanamıyor. Rezerv lig yerine Almanya ve İspanya'dakine benzer bir sistemle U21 veya rezerv takımlar PTT 2. lig veya 3. ligden başlasın, en fazla PTT 1. lige kadar da yükselebilsin (super lige çıkamaz). Bunu sağlamak için de PTT 2. ligdeki grup sayısını 2'den 4'e çıkarmak, alt liglerdeki grup sayılarını da ona göre ayarlamak gerekebilir. U21/rezerv takımları alt liglerde profesyonel takımlara ve futbolculara karşı mücadele etsin ve profesyonellere karşı tecrübe kazansın.

-Almanya'daki Walter Fritz ödülüne benzer U17-18-19 yaş gruplarında altın gümüş bronz şeklinde her yıl her yaş kategorisinde en iyi 3 oyuncu seçilmeli ve ödüllendirilmeli. Bu genç oyuncular için motivasyon kaynağı olacağı gibi en iyi oyuncuların her yıl belirlenmesini ve gelişimlerinin takibini sağlar.

- Son söylediğine yüzde yüz katılıyorum ve sadece İngilizce eğitimi değil alt yapılarının akademi kampüsüne çevrilip genç oyuncuların tüm okul eğitimleriyle ilgilenilmesi, buraların yatılı kampüse dönmesi ve eğitimini belli seviyede tutmayan oyuncuların takımla ilişiğinin kesilmesi lazım. Ayrıca oyuncu geliştirme, teknik taktik gelişim programları ve sporcu sağlığı programları da buralarda toplanmalı. Benim bildiğim Altınordu'nun bu tarz programları var. Türkiye çapında mecburi hale getirilmeli, belli standartlarda akademi kurmayan takımlara lig lisansı verilmemeli.

- Ayrıca belli yaşa kadar maaş üst sınırı da olmalı, oyuncu gerçekten iyiyse daha iyi maaş teklifi varsa yurt dışına gidebilmeli. Kulüpler bu maaşları makule çekme işini kendileri yapamayacaklar, zorunlu hale getirilmeli.

Son düzenleme:
acaba hakikaten bizler bos insanlarmiyiz diye dusunuyorum

bu olanlar normal biz baya kus beyinliyiz

bu insanlarin hepiside birer albert ,newton ,oscar vs bizse primat

ya adamdaki celiskiye bak, yabancilar cöp demeye getriyor ama o cok begendin yerliler o cöpleri bile yedek birakamiyacak kadar kötü. senin yerli oyuncun alismis yatip para kazanmaya avrupada alamiyacak paralar kazaniyor, sen önce bunlardan bahset sikeci herif.

Bülent Uygun: Yabancı kuralı Türk futbolunu geri götürdü.

Bülent Uygun: Yabancı sayısı en fazla kadronun 3'te 1'i kadar olmalı. Onun da kriterleri olmalı.

Bülent Uygun: Fatih Terim yanlış biliyor.

(buzzspor)

Üst Alt