Çağın Modası; Profesyonellik - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Çağın Modası; Profesyonellik

Cevap: Çağın Modası; Profesyonellik

Taraftar platformları transferleri , oyuncuları , teknik taktik dizilişlerin yanı sıra bu gibi olayları da analiz edip bilgilenmeli , yeterli argümanlara sahip olmalıdır . İşte o zaman bir taraftar kalesi oluşturup gidilen yolda yön çizebilirsin .

Bak işte mühim noktaya şu an parmak bastın. Zurna'nın zırt dediği yer burasıdır. Cambaza bak cambaza olayını taraftar kendi yaratıyor. Kendi çalıp, kendi söylüyor. Yönetimlere ve karar organlarına dair eleştiri getirebillmek ve çözüm önerisinde bulunabilmek için biraz da o süreçleri derinlemesine irdelemesi gerekiyor.

İşin aslı bir 10 sene önce falan böyle değildi. Ne olduysa şu Avrupa kupalarını almamızla oldu. Taraftar profili her geçen gün değişiyor ve aslolanı konuşmak yerine taktik tahtası dehası olmayı yeğliyor. Taraftarlar kendini geliştirmedikçe, baskı gurubu olamaz. Baskı gurubu olamadıkça da yönetimsel süreçlerin seyrini değiştirebilecek güce de sahip olamaz.

Şu an da bence konuşulması üzerinde konuşulması gereken en temel mesele de bu.

Tribün liderlerinin arabesk insanlar,taraftar guruplarının ise yine arabesk ve liselilerden oluştuğunu ve bunun gün geçtikçe arttığını görünce yapacak birşey kalmıyor.

Aynı tas aynı hamamlık sadece bizde yani taraftarda var. Bir transfer ile gaza gelip, ufacık bir pürüz ile o gazı ateşleyip kendimizi yakarız.

Destek verilmeli elbette ben muhalefet olalım demiyorum . Profesör kime denir , profesyonel kime denir öncelikle bunu anlamalıyız . Benim anlatmak istediğim birçok konu var aslında bununla ilgili fakat ekonomik başarıyıda futbolun getirdiğini göz ardı edemeyeceğime göre örneklendirmelerimi futbol üzerine yaptım . Gelinen nokta o ki , sorunun temeline inilmiyor nedense . Kanunsal yapılan , ruhsatlı her işlemde bir kalem vardır . İnşaatta yapılan hataların tekrarlanmaması için röleve defteri vardır , onu da denetleyen ataşman defteri vardır . Yapılan işler buraya yazılarak , hataya yer bırakmamak , ekonomik olarak zarar etmemek için . Bunlar içinde önceden metraj çıkartılır ki maliyet hesaplanır , kar zarar marjını daha net görmek için .

Galatasaray Spor kulübünde bunların hiç biri yapılmıyor . Yapı , zeminden ofsayt bir kere . Geri dönüp değiştirme şansımız varken neden üzerine birşeyler imal etmeye çalışalım ki . Bunu değiştirmek müteahhitin , o es geçerse mühendisin , o da es geçerse işçinin vazifesidir . Taraftar da kulübün en önemli varlığıyken neden somut birşeyler için mücadele vermiyoruz ?

Başkan kurumsal yapıdan anlıyor fakat futboldan anlamıyor . Bülent Tulun'u getirmiş danışman yapmış , ee şimdi ne yapalım biz kulübün mali tablosunu mu takip edelim yoksa futbol takımını mı ? Ben bundan bahsediyorum .

Vallahi yazışmalarınızı büyük bir dikkatle takip ediyorum.

Her farklı görüşe sahip şahısların haklı olduğu yerler var.

Uyumayıp yazmaya devam edecekseniz sabaha kadar takip edeyim :)

Bu arada daha transfer dönemi başlayalı 1 hafta olmadı yahu.

Bu yönetim için geciktiler lafını maalesef kullanamayacağım,çünkü Mayıs'ın sonunda başa geçen yönetimin daha 1 ay dolmamışken kadroyu yapmasını beklemek de hayalcilik olur.

Hocam kadroyu yapacak adam mı kaldı TSL'de , senelerdir bu olaylar hep böyle gelişiyor . Ergun Gürsoy'un 100 bin dolar fazla veren Fb'nın Önder'i almasından sonra havaalanında gazetecilere ateş püskürdüğü , Okan Koç'u 50 bin dolara kaçırdığı günleri hatırlıyorum . Daha çok örnek verebilirim sana bununla ilgili . Hiçbir değişim olmuyor bu takımda ve yönetim anlayışında .

Takımı kuralım diyelim , yerli olarak takımın hepsinin değişmesi lazımken , piyasada olan bir tek iyi adamı alamadın hatta ismin bile doğru düzgün geçmedi .

Alırsın Gökhan'ı , Serdar Taşçı'yı , Atilla'yı tamam derim ama istikrar var bu konuda malesef . Klavuz istemiyor durum .

Bu kulubun mali yapisini yakindan takip etmek hangi transfere kac para verilmesi gerektigi konusunda akil yurutmek falan bir taraftar icin sacma bence' ama cogunluk yapiyor o yuzden benim dusunce seklim sacma olabilir. Hicbir zaman anlamamisimdir hayatinda o kadar parayi bir arada gormemis bizlerin 5 ila 60 milyon dolar arasi hesaplar yapmasi.

Benim asil umrumda olan spor takimlari ve onlarin sportif basarilari/basarisizliklari.

Mali yapi da zaten bu sportif amaci yakalamak icin bir arac. Mali yapiyi arac olmaktan cikarip amaca donustureceksek Galatasaray muhasebeciler birligi kuralim orada tartisalim. Normal bir taraftar icin acaba futbolu mu takip edeyim yoksa mali durumu mu? gibi bir soru yoktur bile bence. Ya da olmamalidir diyelim.

Tribün liderlerinin arabesk insanlar,taraftar guruplarının ise yine arabesk ve liselilerden oluştuğunu ve bunun gün geçtikçe arttığını görünce yapacak birşey kalmıyor.

ultrAslan'dan başka yapılandırma oluşturulamaz mı?

Örneğin Türkiye'de sanal alemde Galatasaraylı'ya en fazla hitap eden forum bu forum.

Bunun için birlikte bir çaba gösteremez miyiz?

Yanlış anlamayın sitemkar cümleler kurmuyorum yaşım sizlerden küçüktür o yüzden sizlere soruyorum.

Bu kulubun mali yapisini yakindan takip etmek hangi transfere kac para verilmesi gerektigi konusunda akil yurutmek falan bir taraftar icin sacma bence' ama cogunluk yapiyor o yuzden benim dusunce seklim sacma olabilir. Hicbir zaman anlamamisimdir hayatinda o kadar parayi bir arada gormemis bizlerin 5 ila 60 milyon dolar arasi hesaplar yapmasi.

Benim asil umrumda olan spor takimlari ve onlarin sportif basarilari/basarisizliklari.

Mali yapi da zaten bu sportif amaci yakalamak icin bir arac. Mali yapiyi arac olmaktan cikarip amaca donustureceksek Galatasaray muhasebeciler birligi kuralim orada tartisalim. Normal bir taraftar icin acaba futbolu mu takip edeyim yoksa mali durumu mu? gibi bir soru yoktur bile bence. Ya da olmamalidir diyelim.

10 sezondur bize empoze edilen söylemlerin doğrultusunda mali durumu mu takip ediyim yoksa futbolu mu sorusunun cevabı çok açıktır . Maliyi takip edin futbolda beklentilerinizi alçak tutun .

Sürekli bunları anlatmak zırvalıktır ve hiçbir yönetime yakışmamaktadır . Ben başarıyı kazanamıyorsam banane 2012 ' den banane LONDRA olimpiyatlarından . Takım iyi gider , mali olarak zayıftır ; çıkarsın medya aracılığıyla sıkıntını anlatırsın paylaşırsın taraftarınla , taraftarda olgunlaşmış durumda olur senin bu başarı tablondan gider Store'una , Stat'ına sana yardımcı olur veya kemer sıkmana 2 - 3 sezon müsade eder . Ama sen şimdi kalkıp yok böyle yok şöyle dersen 3. Terim dönemi 2.ye benzer .

10 sezondur bize empoze edilen söylemlerin doğrultusunda mali durumu mu takip ediyim yoksa futbolu mu sorusunun cevabı çok açıktır . Maliyi takip edin futbolda beklentilerinizi alçak tutun .

Sürekli bunları anlatmak zırvalıktır ve hiçbir yönetime yakışmamaktadır . Ben başarıyı kazanamıyorsam banane 2012 ' den banane LONDRA olimpiyatlarından . Takım iyi gider , mali olarak zayıftır ; çıkarsın medya aracılığıyla sıkıntını anlatırsın paylaşırsın taraftarınla , taraftarda olgunlaşmış durumda olur senin bu başarı tablondan gider Store'una , Stat'ına sana yardımcı olur veya kemer sıkmana 2 - 3 sezon müsade eder . Ama sen şimdi kalkıp yok böyle yok şöyle dersen 3. Terim dönemi 2.ye benzer .

Boyle birsey mi soyledi yeni yonetim? Benim bildigim kadariyla soylemedi, eger soylemisler ise yanlis olmus evet. Hatta tam tersi "sabir istemiyoruz, hemen simdi diyoruz" vs. dediler benim izledigim kadariyla

ultrAslan'dan başka yapılandırma oluşturulamaz mı?

Örneğin Türkiye'de sanal alemde Galatasaraylı'ya en fazla hitap eden forum bu forum.

Bunun için birlikte bir çaba gösteremez miyiz?

Yanlış anlamayın sitemkar cümleler kurmuyorum yaşım sizlerden küçüktür o yüzden sizlere soruyorum.

Öyle bir olaya kalkışmak çok zordur . Neredeyse imkansızdır . Nasıl ki küçük vilayetlerde taraftar grupları vardır fakat stata gittiğinde Ultraslan marşları söyler ona bağlı kalır , yapabileceğin de ondan öteye geçmez . Fakat bu grupların etkisini azaltabilirsin görüşlerinle , eylemlerinle .

Destek verilmeli elbette ben muhalefet olalım demiyorum . Profesör kime denir , profesyonel kime denir öncelikle bunu anlamalıyız . Benim anlatmak istediğim birçok konu var aslında bununla ilgili fakat ekonomik başarıyıda futbolun getirdiğini göz ardı edemeyeceğime göre örneklendirmelerimi futbol üzerine yaptım . Gelinen nokta o ki , sorunun temeline inilmiyor nedense . Kanunsal yapılan , ruhsatlı her işlemde bir kalem vardır . İnşaatta yapılan hataların tekrarlanmaması için röleve defteri vardır , onu da denetleyen ataşman defteri vardır . Yapılan işler buraya yazılarak , hataya yer bırakmamak , ekonomik olarak zarar etmemek için . Bunlar içinde önceden metraj çıkartılır ki maliyet hesaplanır , kar zarar marjını daha net görmek için .

Galatasaray Spor kulübünde bunların hiç biri yapılmıyor . Yapı , zeminden ofsayt bir kere . Geri dönüp değiştirme şansımız varken neden üzerine birşeyler imal etmeye çalışalım ki . Bunu değiştirmek müteahhitin , o es geçerse mühendisin , o da es geçerse işçinin vazifesidir . Taraftar da kulübün en önemli varlığıyken neden somut birşeyler için mücadele vermiyoruz ?

Başkan kurumsal yapıdan anlıyor fakat futboldan anlamıyor . Bülent Tulun'u getirmiş danışman yapmış , ee şimdi ne yapalım biz kulübün mali tablosunu mu takip edelim yoksa futbol takımını mı ? Ben bundan bahsediyorum .

Bülent Tulun'u yargıladın ve hüküm mü verilmesini bekliyorsun? Bir kişiyi yargılamak için suçunun olması gerekir, şimdi hepimiz oturup düşünelim. Bülent Tulun ne yaptı ya da yapması gereken neyi yapmadı?

Ya da bunları çöpe atalım; Bülent Tulun'un görevi üzerine yoğunlaşalım. Şu an kayda değer bilgi olmadan ne üzerine bir görevde olduğunu bilen var mı? Bence yok, sadece başkan benim futbol konusunda danışmanım olacak dedi. Ha, bir de transfer komitesinde üyelerden biri... Sonuç ne? Boş bir bilgi, ne görevini biliyoruz ne de misyonunu... Sadece adı Bülent Tulun diye taş atacağımız bir hedef haline getirdik adamcağızı... Hepimiz gibi o da Galatasaraylı, ah o lanet olası insan harcama içgüdüsü. Ya da mekanizması diyelim.

En kötüsü Fatih Terim faktörünü unutuyoruz. Bakın basit bir faktör değildir bu, oldukça komplike bir şeydir. Bu faktör devredeyse, kulübün A'dan Z'ye olan her şeyde etkisi gözlemlenmiş ve kanıtlanmıştır. Bunu transferlerden tutun, forma seçimine kadar gidin. O derece etkili bir faktördür.

Velhasıl; kusura bakmayalım ama bu olay burada kapanmıştır diyelim. Sorun olmadan çözüm arıyoruz bence, basit bir panik atak krizi geçiriyoruz.

Boyle birsey mi soyledi yeni yonetim? Benim bildigim kadariyla soylemedi, eger soylemisler ise yanlis olmus evet.

Böyle birşey söylemedi açık açık fakat laf dönüp dolaşıp ; ödemeye , faize , rivaya , adaya carta curta geldi . Tepkisel davranmak ne kadar doğru olur emin değilim ama başarısızlık gelmeye yakınsa yine bu zırvalardan ben tepkimin sonuna kadar arkasındayım .

Böyle birşey söylemedi açık açık fakat laf dönüp dolaşıp ; ödemeye , faize , rivaya , adaya carta curta geldi . Tepkisel davranmak ne kadar doğru olur emin değilim ama başarısızlık gelmeye yakınsa yine bu zırvalardan ben tepkimin sonuna kadar arkasındayım .

Tepkisel davranmak aceleci ve mantiksiz olur :)

Kisa ornek vereyim: Romanya-Bosna macini izledi diye bir rumen daha bekliyoruz "tepkisel" olarak. Ama "yeni Juninho" denen genc yetenek Pjanic ise hedef? Hemen duygusal reflekse kapilmamak lazim.

Bülent Tulun'u yargıladın ve hüküm mü verilmesini bekliyorsun? Bir kişiyi yargılamak için suçunun olması gerekir, şimdi hepimiz oturup düşünelim. Bülent Tulun ne yaptı ya da yapması gereken neyi yapmadı?

Ya da bunları çöpe atalım; Bülent Tulun'un görevi üzerine yoğunlaşalım. Şu an kayda değer bilgi olmadan ne üzerine bir görevde olduğunu bilen var mı? Bence yok, sadece başkan benim futbol konusunda danışmanım olacak dedi. Ha, bir de transfer komitesinde üyelerden biri... Sonuç ne? Boş bir bilgi, ne görevini biliyoruz ne de misyonunu... Sadece adı Bülent Tulun diye taş atacağımız bir hedef haline getirdik adamcağızı... Hepimiz gibi o da Galatasaraylı, ah o lanet olası insan harcama içgüdüsü. Ya da mekanizması diyelim.

En kötüsü Fatih Terim faktörünü unutuyoruz. Bakın basit bir faktör değildir bu, oldukça komplike bir şeydir. Bu faktör devredeyse, kulübün A'dan Z'ye olan her şeyde etkisi gözlemlenmiş ve kanıtlanmıştır. Bunu transferlerden tutun, forma seçimine kadar gidin. O derece etkili bir faktördür.

Velhasıl; kusura bakmayalım ama bu olay burada kapanmıştır diyelim. Sorun olmadan çözüm arıyoruz bence, basit bir panik atak krizi geçiriyoruz.

Ali Babacan ; Türkiye Avrupa Birliği Müzakerecisi , Başbakanlık yardımcılığı yapmış biri . Ekstra olarak Ankara'da çok sayıda şirket , otel , residence sahibi bir kimsedir . Ayrıca İngilizce ve Fransızca'yı çok iyi konuşuyor.

Bak güzel kardeşim ben Ali Babacan'ın ufak biyografisini sana direk olarak ezberimden söyledim . Nasıl tanıyorum Ali Babacan'ı yaptıklarıyla , icraatlarıyla değil mi .

Bülent Tulun daha önceden futbolla ilgili çalıştı mı çalışmadı mı . Ortaya çıkardığı tabloyu gördük mü gördük . Eee sen nasıl şimdi bize bilmediğimiz ya da gözümüzden kaçan çok saçma bir düşünceyi anatmaya kalkıyorsun . Ya çok akıllısın ya da biz gerizekalıyız .

Bugün tribundergi'de itiraf köşesi vardı. Belki hala devam ediyordur itiraflar ancak 24 sayfa boyunca Galatasaray'ın taraftarını kıskanan tek bir kişinin bile olmayışı -son 10 yılı konuşursak- aslında büyük bir sorunumuz olarak rakip taraftarlar tarafından tescil edilmiş gibi. İşin mali boyutundaki şanssızlıklar becerisizlikler bi yana, Ersan'ı alsak Drogba'yı alsak istenilen herkesi alsak misal olarak. Seneye aldığımız herhangi bir oyuncunun başarısızlık durumunda şerefsiz damgası yemeyeceğinin garantisini verebiliyor muyuz Galatasaray taraftarları olarak?

Neden bu ülkede Arda sürekli kaka Sabri kaka Servet kaka. Ama G.G mükemmel Lugano müthiş Ersan süper ötesi? Yönetimlerimizin belki de en büyük hatası medya ve lobi güçlerini kaybetmiş olmalarıdır bence. 2000 sonrası sürece bunu da katmalıyız. Yeni yönetimin ilk hamlesi medyada psikolojik baskı kurmak oldu ki başardı sanırım. Ama bu durumun dalga konusu olmaması ve ters tepmemesi için somut hamleleri de göstermeleri lazım. Çıtayı fazla yukarı koyduk üstümüzdeki toprağı atalım derken ve onun sancılarını çekiyoruz bu dönemde taraftarlar olarak. Yönetimin de iyi niyetli hatası burada galiba.

Yapıcı bir tartışma. Hakikaten herkesin haklı olduğu noktalar var. Elinize sağlık

Emre burada oturup mali yapıyı inciğine cıncığına irdeleyelim ya da bilanço tutalım demiyoruz zaten. Burada önemli olan şey yönetimlerin bu konuda nerede durduğu ve nasıl davrandığı konusunda fikir sahibi olabilmek. En azından yönetimleri transfer harici politikalarında da izleyebilmek yeterliliği.

Hepimiz taraftar olarak sportif başarı istiyoruz. Kimse kaybetmeyi başarısız olmayı istemez. Kimse kalkıp aman da ne güzel yenildik diye ekran karşısından kalkmaz, stadı bu şekilde terk etmez.

Ama söylediğin bir şey var. Araç ve amaç meselesi.Sen aracı amaca uygun kullanamıyorsan, amacın hep söylem bazında kalır. O amaca ulaşabilmen için gerekli olan araçları doğru tanzim edemediğin de her daim sükutu hayal gelir seni bulur.

Elbette önceliğimiz sportif mecrayı takip etmek ama bunu yaparken, diğer noktaları göz ardı edersekte aynı yakınmalarla yerimizde sayaya devam ederiz.

Ben de başarıyı istiyorum. Ben de herşey daha iyi olsun istiyorum. Ama mesela şunu da istiyorum: Takım Leeds gibi Nothingham Forest gibi efsanelerin düştüğü duruma düşmesin istiyorum. Biz bugün o hallere düşmediysek kendimize münhasır özelliklerimiz sayesinde düşmedik. Bundan sonra da bu tarz tehlikeler oluşsun istemiyorum.

Yoksa hiçbirimiz oturup hesap kitap yapacak konumda değiliz. Fakat var olanları gerçekleri de es geçmemek lazım. Aysal önceliklerini beyan etti. Bunun dahilinde de çalışıyor. Ve transfer dönemi de henüz yeni doğmuş çocuk kıvamında. Bakalım biraz bekleyelim ve görelim diyorum.

Ali Babacan ; Türkiye Avrupa Birliği Müzakerecisi , Başbakanlık yardımcılığı yapmış biri . Ekstra olarak Ankara'da çok sayıda şirket , otel , residence sahibi bir kimsedir . Ayrıca İngilizce ve Fransızca'yı çok iyi konuşuyor.

Bak güzel kardeşim ben Ali Babacan'ın ufak biyografisini sana direk olarak ezberimden söyledim . Nasıl tanıyorum Ali Babacan'ı yaptıklarıyla , icraatlarıyla değil mi .

Bülent Tulun daha önceden futbolla ilgili çalıştı mı çalışmadı mı . Ortaya çıkardığı tabloyu gördük mü gördük . Eee sen nasıl şimdi bize bilmediğimiz ya da gözümüzden kaçan çok saçma bir düşünceyi anatmaya kalkıyorsun . Ya çok akıllısın ya da biz gerizekalıyız .

Tamam bende onu diyorum. Adamın olduğu dönemde şampiyonluklar yaşadık, demek ki başarısız değilmiş, demek ki boşuna hedef arıyormuşuz. Sırf maddi açıdan sorunlu olduğumuz dönemde yerine getirilemeyen transferler nedeniyle adamı kızağa çekiyorsunuz, sürekli damga yapıştıracak yer arıyorsunuz. Söyleyeyim adamda damga vurulacak bir yer kalmadı daha...

Bak mesela beğenmediğin adam gitti Elmander'i getirdi, demek ki problem adamda değilmiş, bizdeymiş. ;)

Üst Alt