Dışişlerinden Almanya'ya Seyahat Uyarısı! - Sayfa 5 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Dışişlerinden Almanya'ya Seyahat Uyarısı!

Bu konuda ise bu ülkelerden, bilgi ve birikim araklamamiz gerekiyor. Almanya´nin entegrasyon tartismalari nasil akillica, ve sinsice yürüttügünü görürsek, bunu örnek almamak namümkündür. Isin ilginc yani, bunu migrasyondan gelme akademisyenlerin de, destekleyerek devam ettirmesi.

Karsi karsiya koyayim...

Peki bu konuda Türkiye´de tartismalar nasil yürütülüyor ? Yada Almanya türkiye üzerinden nasil yürütüyor bunlari. Türkiye´de Kürtler, Kürt olmasi lazim. Nokta. Türkler bunu artik kabul etmeli!

Almanya´da... Türkler Alman gibi olmaya cabaliyor, Almanlar yine de Alman olarak kabul etmiyor, almanlar bunu kabul etmeliler!

Sinsi ama bir okadar da zeki...

Birincisi Türkiye´nin devlet yapisinin aleyhine, ikincisi Almanya´nin devlet yapisinin lehine. Elestirel tartismalari bile devlet lehinde götürüyor adamlar.

Bu Politika Kürtlerde daha tutmaz... Zaten orada hatalarimiz fazla. Ancak suriyeliler üzerine uygulanmalidir.

Son düzenleme:
Kürt meselesi konusunda, almanyada tüm kürtlerin PKK´li oldugunu iddia etmem degil. Ancak burada yetisen nesiller, almanyanin da destegi ile, Türkiye karsiti yetistirilmeye calisiyor. Bu daha medyada basliyor. Okullarda, unilerde, derneklerde devam ediyor. Gencleri Türkiye karsiti olmaya yönlendiriyor. O yüzden cok ekstrem Türkiye karsiti nesiller olusmaya basladi. Ilk nesillerde bu bu denli yoktu. Sapina kadar pkkli, türkiye düsmani semtler olustu bundan dolayi. Kürtlere yönelik, elbette türkiyenin de calismasi var... ;) Kürt konusunda da, her kesimden iyi dostlarim vardir. Ben insanlari siyasi görüsüne göre ayirmam, burada mesele devlet politikasi.

--------------------------------------------

Ben integrasyonun ne seviyede yürütüldügünü iyi biliyorum Fatih kardesim. Senin lehine konusurken, bu konuda ne diyor akademisyenler ? Alman gibi hissetsen de, Alman olarak görsende kendini, türkiye ye bagliligin olmasa dahi, seni Türk olarak görmeye devam edip, seni kabullenmemeleri.

- Türklerin sorunu buymus gibi gösteriliyor...
- Türk´ler Alman olarak kabul edilmek isteniyor, ancak Almanlar halk icinde bunu daha tam olarak kabullenemiyor.

Peeki reel durum bu mu ? Bunlar sadece kücük örnekler. Cogu Türk kendini alman hissetmez, ama hakkina göre muamele ister.

Sen kendini Türk olarak hissedip, yine kendi meslegini en iyi sekilde yapip, topluma katki sunamazmisin ?

Bu bir devlet stratejisi. Bu Türklere, almanlasmayi yakinlastirmasina yönelik bir indirek bir calismadir. Yani kendini Türk olarak hissetmeye, yasamaya calisma bile, Alman gibi ol, onlarda kabul etmek zorunda kalsinlar... Gösterilen hedef bu... "Yani sen bir Alman olda sorunlu olan Alman halki olsun", diyorlar.

Devlet cünkü halktan zekidir, biliyor ki türkler buradan gitmeyecek. Onlar da kendi stillerinde, bir indirek eritme politikasi izliyor, hemde en akilci düzeyde.

Demek bu bir politika bir dayatma bir psikolojik strateji.
Çok şükür hiç böyle hissetmedim ve buna bilinçsiz bir sekilde olsa bile alet olmamışım.
Ablamla ara-sıra sohbet ederiz bu konular hakkında kendisi almanyada türkçe öğretmeni ve İntegrasyon derslerinede giriyor.
Ben bu konuyu onunla muhakkak görüşmem lazım.

Şimdi yatma zamanı iyi geceler.

P9 Gscimbom Mobile

Almanyada yasayan biri olarak yaziyorum. Burda ne olursan ol ama ülkenin seven biri olma. Pkklisida destekleniyor,Fetocusuda.

Burda genel manada bir Erdogan karşıtlığı var ama asil mesele o degil. Hepsinin altinda Türk düşmanligi var. Bugun eger ülkenin basinda Erdogan olmasa atiyorum Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı olsa, bu sefer iste daha baska nedenlerle sizi Avrupaya alamayiz derler. En kisa zamanda bu Türk düşmanı avrupadan Türkiyeye dönmeye calisacam artik gercekten yeter.

GT-I9301I cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

Allah Allah ben de Almanya da yasiyorum ben niye o milletin diline dolanmis Türk düsmanligi ile direkt olarak karsilasmadim 28 senelik hayatimda simdiye kadar.

Önyargilar var tabi ki her yerde ve her ülkede oldugu gibi, bu normal yani hele hele son senelerde cikan binbir gereksiz ve sacma tartismalar yüzünden iyice zirve yapmis da olabilir ama düsmanlik olduguna katilmiyorum. Hele hele biz söyleyiz biz böyleyiz bizi cekemiyorlar kafasini yasayanlarin benim gözümde büyük sorunlari vardir hem kisisel hem de zihinsel olarak. Bu bir eziklik kompleksidir gözümde.

Allah Allah ben de Almanya da yasiyorum ben niye o milletin diline dolanmis Türk düsmanligi ile direkt olarak karsilasmadim 28 senelik hayatimda simdiye kadar.

Önyargilar var tabi ki her yerde ve her ülkede oldugu gibi, bu normal yani hele hele son senelerde cikan binbir gereksiz ve sacma tartismalar yüzünden iyice zirve yapmis da olabilir ama düsmanlik olduguna katilmiyorum. Hele hele biz söyleyiz biz böyleyiz bizi cekemiyorlar kafasini yasayanlarin benim gözümde büyük sorunlari vardir hem kisisel hem de zihinsel olarak. Bu bir eziklik kompleksidir gözümde.
Dresden Cottbus Leipzig bölgesine uğrama sakın karşılaşmak istemiyorsan.
NRW bölgesinde de var ama öyle pek grub halinde olmadığı için korkularından pek senin yanında veya yüzüne konuşmazlar. Gelsenkirchende ama bir şirkete yabancı düşmanlığı muhabbeti olduğunu maalesef kendim de şahit olmuştum.
Hermes çalışanı türkdü ve bir konuda hatası olmuştu. Herifin arkasından öyle şeyler söylendi ki yuhhhhh demekten başka bir şey diyemezsin. Bu kişiler bide Universite mevzunu üstelik. Yüzüne söylemeye götleri yemiyor ama genellikle işte.

Bide sadece 2016 yılında 23.500 yabancı düşmanlığı ilgili suç işlenmiş ki, bu sayı sadece polislerin dosyasına düşmüş konular.
23.500!

O vakit gözlerini kapatmissin, yada cevreyi iyi takip edemiyorsun Can Büyük kardesim. Türk isim tasiyan bir Ögrenci, eger qualifiye ve ayni notlar ile, bir "Ausbildingsplatz" bulmak icin, ayni qualifiyeye sahip, alman isimli bir ögrenciye göre, 7 kat fazla basvuru yazmasi gerekiyor.
Alman ismi 20 yazip buluyorsa yerine, sen ortalama olarak 140 yazmak zorunda kaliyorsun.

Bilmiyorum hic akademik ortamlara, sosyolojik tartismalara katildin mi bu konuda. Ama orada bulunan tüm akdamisyenler, ciddi bir irkcilik sorunun oldugunu farkinda, ve buna göre calismalar yürütüyorlar. Hatta bunu inkar edenlere, ahmak gözü ile bakiyorlar.

Rakam tam olarak aklimda degil, fakat cok yüksekti. Yani 50% civari, yada üzerinde. Türk ismine sahip hic bir sahisa, "ausbildungsplatz" vermeyen sirketler var ülkede. Nekadar iyi olursan ol, prensip olarak almadiklarini gösteriyor bu.

Benimde simdiye dek hic kimse yüzüme karsi irkcilik yapmadi (yapamadi), bu hic birsey ifade etmez. Saclarin sari, gözlerin mavi ise, burada Alman gibi, alman ortamlarina girip, deri altindaki fikirlerini alma sansi buldum cogu zaman. Ve Ana okullarinda dahil, nekadar cahilce, ve sövenist bir sekilde, sinif olusturduklarini, 7-8 yasindaki cocuklar icin, ne gibi ifadeler kullandiklarini bir gözün ile görsen, migden bulanir.

Dresden Cottbus Leipzig bölgesine uğrama sakın karşılaşmak istemiyorsan.
NRW bölgesinde de var ama öyle pek grub halinde olmadığı için korkularından pek senin yanında veya yüzüne konuşmazlar. Gelsenkirchende ama bir şirkete yabancı düşmanlığı muhabbeti olduğunu maalesef kendim de şahit olmuştum.
Hermes çalışanı türkdü ve bir konuda hatası olmuştu. Herifin arkasından öyle şeyler söylendi ki yuhhhhh demekten başka bir şey diyemezsin. Bu kişiler bide Universite mevzunu üstelik. Yüzüne söylemeye götleri yemiyor ama genellikle işte.

Bide sadece 2016 yılında 23.500 yabancı düşmanlığı ilgili suç işlenmiş ki, bu sayı sadece polislerin dosyasına düşmüş konular.
23.500!

O bölgeyi baska degerlendirmek lazim bence zaten. Dogu ve Bati Almanya arasinda cok büyük farklar var. Hem yasamsal hem de zihinsel.

Mülteci olaylari bayagi körükledi son senelerde insanlarin yabancilara karsi bakis acisini. 2 sene önce Yilbasinda yasanan olay falan. Ben sahsen yasamadim bugüne kadar bir olay, ailemden yasayani da tanimiyorum. Türk oldugum icin dislandigimi veya baska türlü bir dezavantaja ugradigimi da hatirlamiyorum. Dedigim gibi ön yargilar her zaman var ve olmaya da devam edecektir buna engel olmak zor ama ön yargidan ötesini yasamadim ben hic.

Benim düsünceme göre de bazi seyler bizim Türklerden de kaynaklaniyor, ön yargilarin olusmasinda her zaman gerceklik payi vardir. Ben cok Türk taniyorum, Almanlar söyle kötü böyle kötü diyorlar ama sordun mu neden diye sana adam akilli cevap veremiyorlar yani sana bir neden gösteremiyorlar. Soruyorum bir sorun mu yasadin simdiye kadar diye. Yok yasamadim ama böyleler söyleler diyorlar. Iyi hos da sorun yasamadiysan nasil böyle bir fikir böyle bir düsünce olusuyor kafanda?

Biraz kendimizi de disliyoruz biz Almanya da, buna belki katilirsin katilmazsin ama bence öyle.

O bölgeyi baska degerlendirmek lazim bence zaten. Dogu ve Bati Almanya arasinda cok büyük farklar var. Hem yasamsal hem de zihinsel.

Mülteci olaylari bayagi körükledi son senelerde insanlarin yabancilara karsi bakis acisini. 2 sene önce Yilbasinda yasanan olay falan. Ben sahsen yasamadim bugüne kadar bir olay, ailemden yasayani da tanimiyorum. Türk oldugum icin dislandigimi veya baska türlü bir dezavantaja ugradigimi da hatirlamiyorum. Dedigim gibi ön yargilar her zaman var ve olmaya da devam edecektir buna engel olmak zor ama ön yargidan ötesini yasamadim ben hic.

Benim düsünceme göre de bazi seyler bizim Türklerden de kaynaklaniyor, ön yargilarin olusmasinda her zaman gerceklik payi vardir. Ben cok Türk taniyorum, Almanlar söyle kötü böyle kötü diyorlar ama sordun mu neden diye sana adam akilli cevap veremiyorlar yani sana bir neden gösteremiyorlar. Soruyorum bir sorun mu yasadin simdiye kadar diye. Yok yasamadim ama böyleler söyleler diyorlar. Iyi hos da sorun yasamadiysan nasil böyle bir fikir böyle bir düsünce olusuyor kafanda?

Biraz kendimizi de disliyoruz biz Almanya da, buna belki katilirsin katilmazsin ama bence öyle.
Bizim bölgede dediğin gibi pek yok ama var azınlık da olsada. Benim de senin gibi başıma pek gelmedi ama var maalesef yani.
Bide ne kadar doğru bilmiyorum Finanzamt kökeninde baya varmış bu tiplerden. Bunun sorumlusu ama tahh eskilere dayanıyor anlatmıştı eski bir hocam. Nazilerin temizlendiği dönemlerde tek burası dokunulmamış Amerikanların tarafından. Nedenidi varmış da unutum şimdi ne olduğunu.

Bizim türlerde Almanya tarihi boyunca az sorumlu değil tabiki dediğin gibi. Halen de öyle kendini bilmez serseri türkülerimiz var maalesef. Ne ekliyorsan onu bicersin.

O vakit gözlerini kapatmissin, yada cevreyi iyi takip edemiyorsun Can Büyük kardesim. Türk isim tasiyan bir Ögrenci, eger qualifiye ve ayni notlar ile, bir "Ausbildingsplatz" bulmak icin, ayni qualifiyeye sahip, alman isimli bir ögrenciye göre, 7 kat fazla basvuru yazmasi gerekiyor.
Alman ismi 20 yazip buluyorsa yerine, sen ortalama olarak 140 yazmak zorunda kaliyorsun.

Bilmiyorum hic akademik ortamlara, sosyolojik tartismalara katildin mi bu konuda. Ama orada bulunan tüm akdamisyenler, ciddi bir irkcilik sorunun oldugunu farkinda, ve buna göre calismalar yürütüyorlar. Hatta bunu inkar edenlere, ahmak gözü ile bakiyorlar.

Rakam tam olarak aklimda degil, fakat cok yüksekti. Yani 50% civari, yada üzerinde. Türk ismine sahip hic bir sahisa, "ausbildungsplatz" vermeyen sirketler var ülkede. Nekadar iyi olursan ol, prensip olarak almadiklarini gösteriyor bu.

Benimde simdiye dek hic kimse yüzüme karsi irkcilik yapmadi (yapamadi), bu hic birsey ifade etmez. Saclarin sari, gözlerin mavi ise, burada Alman gibi, alman ortamlarina girip, deri altindaki fikirlerini alma sansi buldum cogu zaman. Ve Ana okullarinda dahil, nekadar cahilce, ve sövenist bir sekilde, sinif olusturduklarini, 7-8 yasindaki cocuklar icin, ne gibi ifadeler kullandiklarini bir gözün ile görsen, migden bulanir.

Kendi cevremden örnek vermem gerekirse dedigin Ausbildung icin yer bulma sorununu genelde okulda kötü olanlar yasadi benim tanidik cevremde yani kötü notlari olanlar. Benim kiz kardesim tam hatirlamiyorum ama ya 8 ya 9.bas vurusunda Ausbildung icin bir yer buldu mesela, ben üniverite okudugum icin kendim bu konuda bir deneyim yasamadim o yüzden sadece gördügüm ve cevremden duyduklarima göre konusabilirim. Demek ki her zaman öyle olmuyormus.

Babamin yakin arkadasinin kizi tip okuyor ve ilk basvurusunda alindi üniversiteye. Annemin baska bir arkadasinin oglu ilk basvurdugu yerlerden birinde Ausbildung buldu Mercedes de tamirci olarak degil büro da birseydi tam neydi bilmiyorum. Yani positif örnekler de cok.

Tabi ön yargi vardir, bunu dogal karsiliyorum bizim insanimizda da var ön yargi her türlü. Bir is yerinin ilk olarak bir Alman istemesini de bir yere kadar anlarim zaten. Ama benim karsi oldugum sey "bizi cekemiyorlar, Türklerin basarili olmasini istemiyorlar" düsüncesi. Bana göre tamamen sacmasapan birsey bu.

Kendi cevremden örnek vermem gerekirse dedigin Ausbildung icin yer bulma sorununu genelde okulda kötü olanlar yasadi benim tanidik cevremde yani kötü notlari olanlar. Benim kiz kardesim tam hatirlamiyorum ama ya 8 ya 9.bas vurusunda Ausbildung icin bir yer buldu mesela, ben üniverite okudugum icin kendim bu konuda bir deneyim yasamadim o yüzden sadece gördügüm ve cevremden duyduklarima göre konusabilirim. Demek ki her zaman öyle olmuyormus.

Babamin yakin arkadasinin kizi tip okuyor ve ilk basvurusunda alindi üniversiteye. Annemin baska bir arkadasinin oglu ilk basvurdugu yerlerden birinde Ausbildung buldu Mercedes de tamirci olarak degil büro da birseydi tam neydi bilmiyorum. Yani positif örnekler de cok.

Tabi ön yargi vardir, bunu dogal karsiliyorum bizim insanimizda da var ön yargi her türlü. Bir is yerinin ilk olarak bir Alman istemesini de bir yere kadar anlarim zaten. Ama benim karsi oldugum sey "bizi cekemiyorlar, Türklerin basarili olmasini istemiyorlar" düsüncesi. Bana göre tamamen sacmasapan birsey bu.

Benim verdigim rakamlar zaten kayip jenerasyonlari kapsamiyor. Uni mesela yine ayri bir ortam. Alman ismi, ve Türk isimi ayni seviyede qualifiye. Kafamdan salliyorum. Ikisinin de 2.0, yada 3.0, yada 3.5... 2.0 olan Alman bir yazip giriyor, Türk 2:0 ile 7 tane yazmak zorunda. 3.5´luk Alman 30 tane, 3.5 notlu Türk 210 tane yazmasi gerekiyor.

Uniye hala girme imkanin varsa, Irkcilik, ve "Okulda Heteregonität" konulari anlatilan seminerlara katil. Gönüllü olarak da katilabilirsin. Nasil dil üzerinden, migrasyondan gelen ögrencilerin asla ve asla alman ögrencilerinin sahip olduklari imkanlara, ve sanslara tabi olmadigini anlatiyorlar. "Chancengleichheit ist nicht vorhanden", yani.

Ben egitim konusunda gayet iyi bitirdim, her derecemide hayatimda. Ama benim bir konuda iyi, yada istisnai olmam, cevremde olanlari takip etmemek icin, bir neden degil. Tam tersi. Bir sistem sadece azinligin, kücük azinligina basari sansi taniyorsa, yanlislik vardir. Bu burada zaten irkcilik olarak kabul ediliyor, akademik düzeyde. (Türkiye´de de irkciligin hat safhada oldugu, ayri bir olay)

Bahsettigin zihniyetteki insanlar, benim yanimda konusmaya basladiginda, zaten ben utaniyorum onlarin yerine. Bunlari bosver.

Son düzenleme:
Bizim bölgede dediğin gibi pek yok ama var azınlık da olsada. Benim de senin gibi başıma pek gelmedi ama var maalesef yani.
Bide ne kadar doğru bilmiyorum Finanzamt kökeninde baya varmış bu tiplerden. Bunun sorumlusu ama tahh eskilere dayanıyor anlatmıştı eski bir hocam. Nazilerin temizlendiği dönemlerde tek burası dokunulmamış Amerikanların tarafından. Nedenidi varmış da unutum şimdi ne olduğunu.

Bizim türlerde Almanya tarihi boyunca az sorumlu değil tabiki dediğin gibi. Halen de öyle kendini bilmez serseri türkülerimiz var maalesef. Ne ekliyorsan onu bicersin.

Olabilir o kadarini bilmiyorum Finanzamt konusu hakkinda. Hatta böyle birseyi ilk defa duyuyorum senden.

Benim fazla türk arkadasim yok, bir elimin parmagi ile sayarim ancak yakin Türk arkadaslarimi. Cocukken daha cok Türk arkadasim vardi ama zamanla cogundan ya sogudum ya uzaklastim cünkü öyle olmasaydi baska bir yol cizerdim hayatimda bundan eminim. Malesef degindigin kitledendi o arkadaslarim komsularim vs cogu ne okul bitirdi ne de dogru dürüst bir is tuttular. Benim mesela kast ettigim sey bu, kendi hatalari yüzünden hayatlarinda ilerleyemiyorlar ama malesef bizim halkimizda cokca görünen magduriyet edebiyatina kapilip sucu baskalarinda ariyorlar. Benim kiz kardesim Hauptschule'ya gitti ve hic bir sorun yasamadi ögretmenler ile, sorun yasayanlar sorunlu tiplerdi hep. Kardesim oradan 10 sinifta zaten Gesamtschule'ya gecis yapti. Diger sorunlu tipler Hauptschule'yi bile bitiremedi. Demek istedigim su, bu negatif örnekler yüzünden ön yargilar olusuyor iste.

Ne zaman yeni birisi ile tanissam ve Türk oldugumu söylesem, aah sen hic "digerlerine" benzemiyorsun derler. Ön yargiyi kirmis oluyorum böylece. Neyse ya konu cok uzadi Adem gibi uzun uzun yazdim ben de :D

Vilfredo Pareto'nun haklı olabileceğini bu zamana kadar hiç düşünmemiştim, öyle keskin bir biçimde gözardı etmemek lazımmış bunu anladım. (!)

Son düzenleme:

Muhakkak iş hayatında karşına çıkacak ya da en geç diyelim.
Ben Shop yöneticiliği yapiyorum 2011'den beri.
Bu şirkete girerken bölge yöneticisi olarak baş vurdum.
Dedilerki o pozisyon doldu ama istersen şu maaşa bu pozisyon var ve ileriki zamanda başarılı olursan yükselirsin.
Maaş hoşuma gitti iyi para ödüyorlar bonusları var bir sürü okay dedim.
Şimdi bütün almanya çapında hem kalite hem sayı olarak hemen hemen her sene 600 Shop'tan ilk 3'teyim.
Her açık pozisyona talibim ama bir yada iki üst pozisyonları belirli kişiler aralarında paylaşıyor.
Bakıyorsun adam 1-2 shop batırmış ama bölge yöneticisi oluyor çünkü o alman.
Lanet okuyorsun ama devam ediyorsun.
Bir zaman sonra sorgulamıyorsun artık.
Çünkü sen onlardan daha iyi olduğunu biliyorsun.
Gülüp geçiyorsun işini yapıyorsun.
Şevkini kırıyorlar isteğini bitiriyorlar.

Sende başka şeylere yöneliyorsun.
Çünkü senin kapasiten 5 kişilik bir yeri yönetmekle bitmiyor.

Ne okuyorsun bilmiyorum ama böyle şeyler iş hayatında olağan şeyler.
Bence fazla takmamak lazım. Çok takan varsa kendi işini kurup iş veren olması lazım.

P9 Gscimbom Mobile

Üst Alt