dünya bir devlet olsa - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

dünya bir devlet olsa

aktio = reaktio

Eger baski kurarsan, mesela fransizlara dersen hayir ana dil ingizlice olacak, adamlar der sana koyarim dünya devletine . Bizi kimse düsünmüyorsa cekiliyoruz kendi cizgimizi yeniden cekiyoruz. Güzel bi zincirleme olur ve herkes eski yandaslariyla takilir. Hatta kin ve nefret dahada büyür.

:ka19:

Yani baska bir yolu olmali.

nsmuIopeyW6E7akt-mdOgoTz5HtqtV0A9HEmg82GEwtwIMGKUKISMz3tpo0MSGVBkevq5fvVbGAVYFf0AM_AaFUFuKQykdVMLbHuie-9Gj9LYsplae059Aq9GSWiPQLKiRZf9A=w443-h332-nc

Fazla hayal perest ama ornek olarak uzayli istilasi sonucu ortak bir guç olusturulmasi felan dogurabilir.

Baska turlu tek bir ulke olma fikri sundugum ornekten dahada fazla hayal perest..

Kant geldi beyler dağılın.
Ama takdir ettim, büyük düşünen insanı severim.
Neyle meşgulsün bilmiyorum ama bu konulara eğilmen gerek.
Bende ekonomi okurken böyle düşünceler güdmüştüm.

Hatta bir tezimde ilk 12 ülkenin milli gelirinden yola çıkarak bu insan nesilinin 200 sene doya doya yaşayacağını ispat etmiştim.

Yolun açık olsun.

bu fikrine katılamıyorum. tek bir devlet olması tahmin edilemez vahşetlere, kayıplara sebebiyet verecektir. tarihe göre önemli olan dengeyi kurabilmektir, ayrı özgür parçalar halinde birlikte hareket edebilmektir. beraber olmak, karışmak ve kaosa sebebiyet vermek değildir. tek devletde protestan katolik iç savaşında 1,5 mlyn insan ölmüş 17. yy'da. ki rakam günümüze uyarlanırsa facianın boyutu anlaşılır. milliyetçi olmayıp da ulusları birbirine karıştırmak, kimliklerini yok etmek isteyenler acaba hangi milliyetlerden rahatsızlar, neyi niçin bozmak istiyorlar. yoksa bunlar karşı tarafın milliyetçileri mi ???

zaten hz. isa dünyaya tekrar gelip tüm milletlerin birleşmesini sağlayacak ama sizler göremezsiniz.

diğer taraftan şuan bu mümkün değil.. nasıl ki suriyelilere bakmaktan nefret ediyorsanız , avrupalılarda amerikalılarda afrikalılara bakmak istemez.

sonuçta tek devlet demek eşit bir yatırım demek. ayrıca zenginler ve fakirler diye ayrım hep oldu olacakta sizin kurduğunuz hayal resmen köprülerin yıkılıp dengelerin değişmesi demektir.

birde ülkeler arasındaki çizgileri ırklar değil dinler belirliyor.. bakın avrupa birliği hristiyanlık çatısı altında birleşti. ortadoğu biraz biliçli olsa belki müslümanlarda birleşebilirdi.

ne zaman ki tüm dünya bir dinin gerçekliğine ikna olur ve kabul edecekleri bir mucize gerçekleşir o zaman insanlar savaşmayı bırakıp, vicdanlarıyla başbaşa kalır..

Kardeşin öz kardeşini miras için, aynı kıza aşık oldukları için öldürdüğü bir canlı türünün problemlerini sadece insan ürünü devletlere ve onların çoğulculuğuna bağlamak biraz haksızlık ve eksik olur. Habil ile Kabil'in gerçek veya efsane hikayesinden bu yana devlet ve sınır kavramı olmadan da şiddet olduğunu görmek mümkün. Hatta Hobbes'un da ifade ettiği gibi devlet dediğimiz yapı aslında bireylerin veya toplulukların, diğer bireyler ve toplulukların hışmından korunmasını mümkün kılmak üzere tasarlanmış tarihsel olarak. Gerçekleşmiş mi bu tasarı? Hem evet hem hayır. Bu sebeple meseleyi tek devlet olarak çözeceğimizi düşünmek yanılgı. Bütün insanların tek dil, tek din, tek ırk gibi bir ideal etrafında buluşması da mümkün olmadığına göre mesele bütün bu insani veya tüzel yapılar ayrı olsa da bunları bir arada yaşatacak temek hukuk teamül ve kurallarının gelişip içselleşmesiyle aşılabilir.

bu fikrine katılamıyorum. tek bir devlet olması tahmin edilemez vahşetlere, kayıplara sebebiyet verecektir. tarihe göre önemli olan dengeyi kurabilmektir, ayrı özgür parçalar halinde birlikte hareket edebilmektir. beraber olmak, karışmak ve kaosa sebebiyet vermek değildir. tek devletde protestan katolik iç savaşında 1,5 mlyn insan ölmüş 17. yy'da. ki rakam günümüze uyarlanırsa facianın boyutu anlaşılır. milliyetçi olmayıp da ulusları birbirine karıştırmak, kimliklerini yok etmek isteyenler acaba hangi milliyetlerden rahatsızlar, neyi niçin bozmak istiyorlar. yoksa bunlar karşı tarafın milliyetçileri mi ???

Afrika´da insanlar zaten kan agliyor, özellik ile Avrupa´nin zenginligi, Afrika kitasinin kani üzerine kurulmustur ama biz tabiki bundan bi haber yasiyoruz. Yani bu düzen pek adaletli bir düzen degildir, bunun ile birlikte yeni bir düzene gecme vaktinin geldigini düsünüyorum. Tabiki bu düsünceler utopik, zor uyarlanabilecek seyler. Ve tabiki kan da akabilir bu sürecte, ancak ilelebet bir Baris ve sosyal adalet saglama ugruna, bu sürecten gecmeliyiz insan irki olarak.

Din asla bir savas icin bir neden olamaz. Ancak savas isteyenler icin kullanilan bir arac olabilir. Senin bahsettigin katoliklerin ve Protestanlarin yaptigi savasta toprak ve güc adina yapilmis bir savastir. Insanlar da din ugruna, iceriye cekilmistir. Arac din, ama amac güc... Yüz yillar sonra, avrupada bu savaslar milliyetcilik üzerine yapildi. Ve burdan yillar sonra, insanlari etkiliyecek, ve savasa cekecek, yeni sebepler üretecektir bu insanlar. Ancak bu yeni düzende, böyle insanlar olmayacak. Bu yeni sistemde, sadece tek bir tane güc olacagi icin, böyle insanlarda türeyemiyecek.

Son düzenleme:
Üst Alt