Eleştirmenlerden Kurtlar Vadisi Filistin'e kötü not - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Eleştirmenlerden Kurtlar Vadisi Filistin'e kötü not

Cevap: Eleştirmenlerden Kurtlar Vadisi Filistin'e kötü not

Eleştirilen hepsi daha vizyona girmeden önce senle tartıştığımız şeylerdi Doğukan nesine şaşırdın bu kadar? Eleştirenlere şunu söylüyorum daha iyisini sen çek deme. Bu aynen ''İktidarı eleştireceğine sen daha iyisini yap da görelim'' gibi bişey.

Ama senin söylediğinle alakası yok. Politikacıların söylediklerini yapabilmeleri için halk desteği ile iktidara gelmeleri gerekir. Ama sen teknolojinin sayesinde kısa metrajlı filmler çekip, Cannes film festivali, Venedik film festivali ya da İstanbul Film festivallerinde boy gösterebilirsin. Öyle değil mi? :) Verdiğin örnek çok abest .

Rambo da adam makinalı tüfekle,aynı anda 100 kişiyi öldürüyor,gelen takviye gemilerini patlatıyor,kamyonları patlatıyor ve göstermelik omzundan mermi sıyırıyor sadece.Bir başka filminde ok ve yayla helikopter düşürüyordu ve bu filmler dünya genelinde çok sevilen,tutan filmler.Demek istediğim her aksiyon filminde böyle abartmalar olur,takılmayın.Beğenmiyorsan zaten aksiyon sevmiyorsundur,git gerçek yaşamdan alıntı abartısız savaş filmlerini falan izle.

Aksiyon sahneleri Türkiye standartlarının üstünde bir film. Senaryo'ya fazla takılmayın bu filmde. Verilmek istenen mesaj önemli. Bugüne kadar emperyalist Amerikalılar Vietnam filmlerinde hep galip gösterildi. Bize aşalığılık kompleksini aşılayanlar bu filme gidilmesini tabii ki istemez. Yıllarca Amerikalılar filmlerde abartının kralını yaptılar ama her nedense biz yapınca "tü kaka" oluyor. Rambo serilerinden daha az abartı bir filmdir.

Ama senin söylediğinle alakası yok. Politikacıların söylediklerini yapabilmeleri için halk desteği ile iktidara gelmeleri gerekir. Ama sen teknolojinin sayesinde kısa metrajlı filmler çekip, Cannes film festivali, Venedik film festivali ya da İstanbul Film festivallerinde boy gösterebilirsin. Öyle değil mi? :) Verdiğin örnek çok abest .

Fark etmez politikacı yada başka bişey. Birşeyi eleştirmek için o işi yapmak gerekmez. Trafik polisini eleştirmek istiyorsan, öğretmeni eleştirmek istiyorsan eleştirirsin. ''Daha iyisini sen yap'' derse budur abest olan. Ben film çekmeden de filmi eleştirebilirm. Hiçbir filmi eleştirmememiz lazım senin mantığına göre.

Bol aksiyonlu, güzel bir film olmuş Filistin. Filmin belli bir konusu yoktu, ama aksiyon sahneleri şahaneydi.

Öncelikle filmin aksiyon filmi olarak bakarsak başarılı sayılabilir.

Ama eleştiren arkadaşlara şu yönden hak veriyorum.Bunu izleyen bir yabancı sizce ne düşünür ? Türkler kendi Rambo filmlerini çekip tatmin etmişler kendilerini derler.Belki orda anlatılan zulme bile inanmayacaklardır ki abartılı bir zulüm olmuş inandırıcılığı düşmüş.Olayı biraz daha dramatik yönünden ele alıp daha gerçekçi yapsalardı bu filmi izleyen insanlara belki birşeyleri anlatıp,inandırabilirdi.Ama bu haliyle Türk insanından başka kimselerin izleyebileceğini sanmıyorm..

Öncelikle filmin aksiyon filmi olarak bakarsak başarılı sayılabilir.

Ama eleştiren arkadaşlara şu yönden hak veriyorum.Bunu izleyen bir yabancı sizce ne düşünür ? Türkler kendi Rambo filmlerini çekip tatmin etmişler kendilerini derler.Belki orda anlatılan zulme bile inanmayacaklardır ki abartılı bir zulüm olmuş inandırıcılığı düşmüş.Olayı biraz daha dramatik yönünden ele alıp daha gerçekçi yapsalardı bu filmi izleyen insanlara belki birşeyleri anlatıp,inandırabilirdi.Ama bu haliyle Türk insanından başka kimselerin izleyebileceğini sanmıyorm..

Aksiyon sahnelerini,yabancılar yapınca bi'şey olmuyoda biz yapınca neden abartma oluyo.Rambo,Tetikçi,The Bourne Ultimatum ve daha aklıma gelmeyen yüzlerce Amerikan aksiyon filmlerinin hepsinde abartının danişkası vardı.Aksiyon filmine gidiyosan buna katlanacaksın.

"Filistindeki olayları abartmışlar" demişsin.Neresini abartmışlar ? Orada bulundun mu ? Yapılan işkenceleri gördün mü ki konuşuyosun ? Yabancı izleyenlerinde,3 aşağı 5 yukarı insanların kafasında bi' takım olaylar oturacaktır.Bugün olmasa yarın mutlaka oradaki katliamı anlayacaklardır.

Filmin konusu baştan ofsayt zaten. Ancak filmlerle intikam alarak mastürbasyon yaptırıyolar millete. Millette ilişki sonrasında sigara yakılan sigara gibi zevk alıyor.

Fark etmez politikacı yada başka bişey. Birşeyi eleştirmek için o işi yapmak gerekmez. Trafik polisini eleştirmek istiyorsan, öğretmeni eleştirmek istiyorsan eleştirirsin. ''Daha iyisini sen yap'' derse budur abest olan. Ben film çekmeden de filmi eleştirebilirm. Hiçbir filmi eleştirmememiz lazım senin mantığına göre.

Sen benim dediğimi yanlış anlıyorsun ya da anlamamak istiyorsun. "Eleştirmek için eleştirenler" gibi gurular için söyledim ilk yazıdaki teknoloji örneğini. Sevimsiz olmak için eleştirenler var. Kasıtlı olarak eleştirenler var. Önyargılı olanlar var vesaire vesaire. Onun dışında elbette eleştirebilirsin. Kaldı ki bende eleştirilerde bulundum. Filmler, fantastik kurgudur, her türlü saçmalığa yer verilebilir. Bunların hepsini tek tek irdelemek yanlış olur. Eleştirmek var birde eleştirmek var. Çoğu kişi eleştirmek yerine filmi sabote etmeye çalışmış, saldırmış. Sonra en iyi film ulemaları biziz diye geçinen tipler var, sonra filmin hasından biz anlarız diye şövenistleşen şoparlar var.

Film, izlediğim en kaliteli Türk filmiydi. Belki en güzeli değil; ama en kalitelisi... İsrail'in yaptığı zulümlere tepki gösteren ilk ve tek film olması, dünyanın 81 ülkesinde gösterilmesi filmin amacına ulaştığı anlamına gelir.

Polat'ın dövüş sahneleri çok güzeldi, ayrıca Erdal Beşikçioğlu'nun oyunculuğunu çok beğendim.

Filmin konusu berbat , ama görsel efektleri aksiyon sahnelerini güzeldi . Ikinci kez kesinlikle izlemem ama.

Aksiyon sahneleri abartılı doğru,ama abartı yapmadan aksiyon filmi çeklimez,doğanın yasasına aykırı.

Oradaki olayları dramatik olarak daha fazla göstermeleri lazımdı diye yorumlar olmuş,o zaman da duygu sömürüsü yapıyorlar denecekti.

Bölgedeki olayları abartılı bulanlar olmuş,filmde izlediklerimiz belki de 10'da 1'i.

Bizdeki bu yabancı hayranlığı bitmedikçe bizden hiçbirşey olmaz.Elin Amerikalısı,ingilizi bir tane okla helikopter düşürüp bir taramalıyla 100'den fazla adam öldürünce "vay be adamlar yapıyor arkadaş" deniliyor.Bizimkiler yapınca "olur mu lan böyle saçma şeyler" deniliyor.Yabancı yapımlara gösterilen tölerans kendi yapımlarımıza gösterilse eminim ki daha iyi şeyler çıkar ortaya buna eminim.

film hasılatının %10 veya %20 sini filistindeki insanlara bağışlasalardı o zaman helal olsun derdim ama fırsatçılık kv ırakta olduğu gibi diğer yönden baktığımızdada bu film çoğu ülkede yayınlanacak, gerçekten müslümanlara eziyet edilip zulum ediliyorsa ve buna kayıtsız kalmayıp film çekiliyorsa Türk olarak gitmekte fayda var en azından bu tarz olaylara daha çok değinilmesi için destek olunur

her film fırsatçıdır, amacıları duygulara hitap etmektir

elin abdsi kaybettiği vietnam savaşı için onlarca film çekti, insanları duygusal yönden "hedef aldı" ve hatta o savaşı kazanmışlar gibi gösterdi

binlerce insanın katledildiği hiroşima-nagazaki saldırılarını filmlerle haklılarmış gösterdiler

arapların rusların çinlilerin hedef alındığı bir sürü dizi-film var.

yani bu, o hayranı olduğumuz holivud da gayet normal bişey...

Düşmalık tohumları atan bir filmdir.

Biz hasta olacak çocuğu cephede bile öldürmeyip düşünen milletiz. Sabrederiz. Hata yaptığını anlar deriz. Sabrederiz. Adam olur deriz. Baktık olmuyo, gökten kurban inmesini beklemeyiz masumun tek teline dünyayı kurban ederiz !

filistin3.jpg

Üst Alt