Emre Utkucan | Scouting ve Performans Analizi Yöneticisi - Sayfa 29 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Emre Utkucan | Scouting ve Performans Analizi Yöneticisi

Hayır alamazlar Finansal Fair Play girdi İnter'e baya o iş yatar. Ama onu geçtim bizde iş yapamadı Telles fiyatına oranlar tamam iyi özellikleri vardı bazı ama gayet ortalama bi adam fiyata kıyasla. Zaten Mancini olmasa İnter'de bizde kalmıştı yine Telles.

ffp nasil giriyor bi anlat bakalim. Adamlar Avrupa kupalarinda oynamiyorlar, yani ayni fb nin durumu var . Bu kis ve yaz para harcarlar. Bide anladigim kadariyla, Tellesin sözlesmesi ayni Shaqirinin gibi.

Yani must pay clause. Shaqiri'yi de kiralayip mecbur satin almislardi. Ve yanlis hatirlamiyorsam, aynisi da Telles dede yapildi

ffp nasil giriyor bi anlat bakalim. Adamlar Avrupa kupalarinda oynamiyorlar, yani ayni fb nin durumu var . Bu kis ve yaz para harcarlar. Bide anladigim kadariyla, Tellesin sözlesmesi ayni Shaqirinin gibi.

Yani must pay clause. Shaqiri'yi de kiralayip mecbur satin almislardi. Ve yanlis hatirlamiyorsam, aynisi da Telles dede yapildi

Bulursam atacağım da bulamadım ingilizce kaynağını bi sitede görmüştüm bulamadım bi türlü Roma falan da vardı haberin içinde.

Geçen sene İnter Avrupa Ligi ndeydi. O yüzden girdi İnter FFP ye. Bu sene ocak da FFP değerlendirmesi açıklanacak. Ceza veya kısıtlama alıp almayacağı.

Scoutluk konusunda ben basarili buluyorum kendisini, ama adama iftiralar felan atildi hep. Sosyal medyada taraftar koyun gibi, ve bundan dolayi taraftar ile kedi fare gibi oynayan troller var. Biri Zapata ile ilgili yazdiklari sözleri fotoshop ediyor, sonra yaygara basliyor, "aman bu Muslera transferine karsi cikti, birsey bilmiyor, hain" gibi koyunca hareketler.

Yani olsa ne olur, koskocaman Ferguson Pogba gibi su an belkide dünyanin en gözde merkez orta sahasini es gecti. Futbol hatalar oyunu, transfer isi cok zor bir istir. Scout ekibi bir oyuncuyu degerlendirir, ve iyise önerir teknik direktör istek profiline göre. Bu isin 50%´lik kismidir, diger 50%´lik kismi Teknik adam, oyuncunun mental yapisi, ve ülkeye saglayabildigi uyum, ve gösterdigi özveriye baglidir. Tabi birde sans olayi var, cok iyi oyuncu alirsin, ama adam sakatlik yasar, futbol hayati bir daha toparlanamaz.

Bruma cok dogru bir transferdi, ama kimse bu cocugun capraz baglarini yirtacagini ön göremezdi. Buna ragmen yine de en bitik haline 10 Milyon verebilecek adamlar var. Telles´de cok iyi degildi, Telles transferinde kendisinin israr ettigini söyleyince, Telles taraftar tarafindan felan begenilmiyordu. Sadece o alinan 15 küsür oyuncudan, forma giyen tek isimdi. Oda mecburiyetten. Buna ragmen Telles transferinden karli cikabilme ihtimalimiz var... Telles Galatasaray´a uygun bir profilde degildi. Pas oyunu disinda, pek katki veremedi, ama lige alisir, fizik olarak güclenince gelecek anlaminda önemli olabilirdi.

Sorumlu Mancini mi Aysal mi bilemem, keza Mancini gidince ayni tempo devam edildi. Su an transfer döneminde verilen tepkinin 10´da biri verilmedi, ama Prandelli ve Mancini dönemindeki transfer dönemleri simdikinden bile berbatti. Cünkü para kalmadi kulüpte.

---------------------

Sakatlik konusunda bir misal, zamaninda pahali diye Matias Suarez´i almadik...

https://www.youtube.com/watch?v=tggy630-xEk

Bu cocuk iki tane cok agir sakatliklar yasadi, ve toparlayamadi bir daha. Büyük patlama yapabilecek bir oyuncuydu, ama bazen sans da önemli.

Adam cok agir bir sakatlik gecirip, koca sezon oynayamiyor. Bir sene sonra sakatliktan cikiyor, 11 macta ligde 6 gol, 7 assist ile yine firtina gibi basliyor, ve bu sefer capraz baglari yirtiliyor. Ondan sonraki sene de yine sakatlandi adam... Dünya futbolu belkide Worldclass bir oyuncudan oldu resmen, yazik.

Son düzenleme:
umarim gercekten carole, denayer, jose gibi oyunculari bizim scout ekibi buldu, eger gercekten öyle ise, devre arasi star istemem, 1 tane pahali star futbolcu gelecegine, ayni para ile 2-3 tane scout transferi mümkünse onlari isterim. star futbolcu belki bügünü kurtarir, ama genc ve yetenekli scout transferleri gelecegimizi kurtaracak.

Denayer Jose ve Carole transferlerinde payi varsa tebrik etmek lazım. Umut Hajrovic ve Burdisso gibi komisyon kazıklardan takima katki sağlayacak yeteneklere yönelmemiz güzel şey

bu adam ilk basta kovulacaklardan
rastgele 15 oyuncu ben aldırsam içinden 1 tane ortalama oyuncu çıkar hepsi çöp mü olur

Carole-Vasat en fazla yedek olması lazım
Jose-Berbat
Bruma-patladı elimizde
Endogan Adili-oynamadan gitti
Kaan Baysal-oynamadan gitti
Sinan Gumus-Kayseri seviyesi
Umut Gundogan-Ptt de oynayamiyor geri dönecektir
Oğuzhan Kayar-PTT rotasyon oyuncusu
Denayer-sene sonu gidecek iyi oynasa ayrı dert
Koray Gunter-gelisme yok

Abicim hangi transferi tutturacaksin sen. Mancini'nin getirdiği Telles dışında para kazanabikecegimiz oyuncu bulamayan Scout mu olur.

Üst Alt