Eren Derdiyok'un Durumu ve Sahte 9 Üzerine Önermeler | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Eren Derdiyok'un Durumu ve Sahte 9 Üzerine Önermeler

Artık Transfer dönemi kapandı ve futbol konuşma vakti. Temennim T.nöbetinde sıkça postlarına rastladığımız yeni eski forumdaşlar devamlılıklarını sağlar ve forumda kalıcı olurlar. Transfer dönemi heyecanlıdır ama müsabaka dönemlerinin keyfide bir başka o yüzden kimse kopup gitmesin.:sarıkalp::kırmızıkalp:

Eren konusunda fikirlerimi dün yazdım konusuna. Şimdi tekrar buraya aktarıp yazıyı da uzatıp tekrara düşmeyeyim. Buradan isteyen okuyabilir.

Nitelik ve Nicelik olarak santraforsuz bırakılmamız ile beraber bir tabir bolcana gündeme gelecek Nedir bu tabir... "False 9"

4-3-3-attack-2.png

Sahte 9 çok taze bir rol tanımı henüz. Akademilerde bu rolün oyunculara işlendiğini pek sanmıyorum. Oynadıkça gelişen hocanın taleplerine oyuncuların uygun yanıtlar verebilmesiyle başarı sağlayan bir rol.

Kendimce tanımlamam gerekirse, bu oyuncu rolü kağıt üzerinde santraforun bulunduğu yerde durur. Ama bildiğimiz manada santraforlar gibi gol atmak için önüne, kafasına, illa ki ayağına top istemez. Ana amacı skoru kendisi üretmek değildir. Daha çok 3.bölgede ki atakların başlangıcında yer alır. Pas istasyonu olur. Pas dağıtır. Yeri gelir stoperi üzerine çekerek veya atacağı koşuyla arkadaşlarına alan açar. Oyun zekası ortalamanın biraz üzerindedir. Bu rolde ki oyuncular takım kalibresine göre değişir tabi ki ama minimum 14 gol 10 asist gibi rakamlara ulaşırlar.

Bunları bilen üyeler var ama işi gücü gereği daha az takip edebilen renktaşlar için hatırlatıyorum.

2017%2F1%2FFirminoTOP2.jpg

Bu rol ile şuan en meşhur olan oyuncu Firmino, Liverpool'a ilk geldiğinde topla yaptığı işlerle, skills'leriyle konuşulan bir oyuncuydu. Ağırlıklı olarak yedekti girdiğinde bir rolden ziyade kişisel şahsi yeteneğiyle dikkat çekiyordu. Klopp, Firmino fizik olarak geliştikçe ona farklı bir görev hazırlayıp sahaya atmaya başladı.

Tabi Liverpool çok majör bir örnek hep bu gösteriliyor sahte 9 denilince ama birde Sarri'li Napoli örneği var.

Gerçekten bu işi deneyecek isek.. Higuain gittikten sonra ki "Sarri Napoli'si" bize en yakın örnek olur, Higuan gidince, alınan Milik sakatlanınca ve elde kalanlar da mevkisinin hakkını vermeyince Sarri bambaşka bir yol denemeye başladı. Tüm kariyeri sol kanat'tan içeri girip şut veya pas çıkarmaya adapte olmuş bir Mertens'e bu güne kadar yapmadığı bir görevi sundu Maurizio Sarri... "Sahte 9"

Sonuç..Harika futbol ve 22 gol 12 asist.

Ama bu kadar basit değil tabii ki, bizde sistemi organize edecek, geriden oyun başlatacak bir Jorginho veya 3.bölgede dostlarına alan açacak, pas dağıtacak henüz o olgunluğa erişmiş bir Firmino yok. Ama denemeden de ne olacağını kestirmek zor. Türkiye'de o bu şu olmaz gibi kanıksamalar yerine artık bir şeylerin denenmesi taraftarıyım. Fatih Hoca bunları zaten ülkede deneyen başarıyla ulaşan belki de tek adam.

mariano.jpg

Biz zaten kritik maçlarda Maicon ve Serdar'ın ağırlığından dolayı savunma bloğunu çok fazla öne atmıyoruz. Beklerimiz ve kenar forvetlerimiz Fatih hoca geldiğinden beri kenardan orta alana doğru içeri girmeye yönelik oynuyor. Başaranlar half space den dalıp pozisyona ulaşıyor. Bunu yapamadıklarında da sıfıra inmeden orta kesiyorlar. Orta sahalarımız da özellikle Belhanda topu kötü kullandığı için oyun kurmakta sıkıntılarımız var. Bütün bunlarda set oyununu zorlaştırıyor. Geçiş oyununa sürüklüyor...

Fatih hoca futbol felsefesi olan bir teknik adam şu ana kadar savunma anlamında aşamalar kaydedilse de hücum üretkenliğini sağlayacak orta alan ve hücum da ki akışkanlık henüz sağlanamadı bu yüzden istenen skorlar gelse de oynadığımız futbol taraftarlarımız tarafından beğenilmiyor. Yukarıda bahsettiğim gibi direk olarak suçlu olmasalar da Gomis'li de Eren'li de düzende bu yönün çok gelişmeyeceği açık. Orada sürekli yer değiştirecek, Rakip savunmaları, yaratılacak açık alanlarda yakaladığında bozguna uğratacak Hayri'nin tabiriyle terörize edebilecek Onyekuru, Feghouli, Sinan, Rodrigues belki Muğdat gibi adamlar ile daha etkin olabileceğimizi düşünüyorum. Bu isimlerde hangisi sahte forveti kıvırabilir henüz muallakta. Ama bu bahsettiğim şeyler derbiler, CL maçları ve açık oynayan zayıf anadolu takımlarına karşı iş yapabilir. Geçen yıl ki Gençlerbirliği gibi 5 stoperli düzen kuran takımlara karşı zaten işlemez böyle bir düzen o maçlarda Eren sahaya atılır başka bir şey oynanır.

366

Bence Gary döndüğünde yine sol da oynayacak peki bu durumda Onyekuru'yu ne yapacağız? Ona da yeni bir rol gerekecek... Süreklilik sahibi olmayan Eren'le oynanacak bütün turnuvalar dahil 25 maça yakın sürecin gerçekleşmesi çok mümkün görünmüyor. Bizde buna yönelik çözümler aramaya taraftar bazında şimdiden başlıyoruz...

Umarım bu santrafor yönünden inanılmaz zayıfladığımız dönemi nasıl olursa olsun en iyi şekilde atlatırız hocama ve takıma güveniyorum.(y)

Ben Onyekuru'nun False9 değil de direk santrfor oynayabilecek özellikleri olduğunu düşünüyorum.
Ama False9 oynayabilecek karakterde oyunculara fazlasıyla sahibiz. O oyunu oynayabilirler mi? Emin değilim. Hızlı oyuncularımızın taktik bilgisi pek iyi değil. En azından şimdilik.

Ben Onyekuru'nun False9 değil de direk santrfor oynayabilecek özellikleri olduğunu düşünüyorum.
Ama False9 oynayabilecek karakterde oyunculara fazlasıyla sahibiz. O oyunu oynayabilirler mi? Emin değilim. Hızlı oyuncularımızın taktik bilgisi pek iyi değil. En azından şimdilik.
Eupen de gol kralı olmuştu forvet oynuyordu. Fiziği pek güçlü değil ama denebilir

Bütün bunlar çok doğru şeyler de bizim ligimiz de malesef rakip stoperle pek kımıldamadığı için onları ceza sahası içinde dağıtacak, yıldıracak güçlü bir santrafor gerekliliği malesef çok önemli. Dolayısıyla Eren olduğu sürece oynar gibi geliyor bana.

onyekuru false nine.. olabilir ama bir hayli zor bir gorev olacak.
Onyekuruyu gectim, bu oyunu oyniyabilmek icin savunma ve orta sahamiz pas oyununda her macta rakibine ustunluk kurmasi gerekiyor... dun nasil bir kirilgan yapimiz oldugunu gorduk.

Elimizdeki oyunculara gore bu gorevi ben Feghouli yi birakirim.. Elimizdeki oyuncularin arasinda top 1-2 saniye fazla tutabilecek tek oyuncu fegh.

Bizim takımın oynayabileceği bir şey değil bu. Onyekuruyu direk santrafor oynatmak en sağlıklısı bence

Liverpool örneklemesi çok yanlış

Ömer yukarıda güzelce açıklamış. Rakiplere bize dönebileceğimiz alan bırakmıyorlar, bizim yapabileceğimiz Napoli-Sarri modeli olur en fazla ama ona da skorer kanat gerekli, bu tarz bir adamımız sadece Sinan var.

Sahte 9 olmaz. Çünkü ornek verilen napoli topu devamli dolastiran iyi bir pas takimiydi ve adamlar milik ile oynarken de buna benzer oynuyorlardı. Yönetim taa sezon basinda forvet almayacağını soylese belki oturtmaya calisirdi hoca ama bundan sonra oturana kadar zaten lig de gider

Eren'le devre arasına kadar düşe kalka gitmeye çalışırız skor bulamazsak yanına Onyekuru'yu sürüp çift forvete falan döneriz bazı maçlarda ...

bize lazim olan ileri ucta rakibe sirti dönük oynayacak oyuncu. yani gene gomis ozelliklrini tasiyan bir adama ihtiyac var. bir ihtimal rakibe topu birakip bosluk birakmalarini bekleyerek kontra ataklarla fisi cekeriz. Zira takimda dar alanda hizli ve isabetli pas alis verisi yapacak bir takim olgusu da olusmadi. orta sahada top sikisinca muslera ya kadar geri geliyor. Muslera nin ileri sisirdigi top buyuk oranda rakipte kaliyor.

maç takvimine bakan anadolu kılabları galatasaray adını gördü mü sistemleri otomatikman gömülü defans&kontra oluyor, bizde de kilit açıcı adam yok maalesef liverpooldaki gibi, arenada bi' ihtimal yaparız da deplasmanlarda takım acayip bişeye bürünüyor imkansız gibi.

Erenle olmaz bu kesin.

Merkezde oynayabilecek Eren, Mugdat Celik, Ahmet Sivri, Ali Yavuz Kol, Malik Karaahmet var. Bunlardan hic biri suan False 9 oynayamaz.

False 9 icin benim Adaylarim, 1. Emre Akbaba. 2. Feghouli 3. Onyekuru

I0WWNiz.png

Emre Akbaba hem Golcü hemde Pas yollarinda iyi biri. Yani hem Garry yi, Onyekuru yu, hemde Feghouli yi oynatabilir. Topuda kaybetmez kolay kolay. Onyekuru ilk tercihim olmaz cünkü henüz cok fazla top kaybediyor. Arkadaslarini oynatamiyor. Feghouli 2. Adayim. Oyun zekasi var bu adamda. Topu tutar. Dagitabilir.

Ya Emre yada Feghouli False 9 oynamalidir. Orta Saha dahada güclenmesi icin Donk, Fernando ve Ndiaye olmali. Ryan Donk 6 Numara, Ndiaye ve Fernando 8 Numara oynamali.

Ayrica yavas yavas Ozan Kabakda oynamalidir ve bizi Maicondan kurtarmalidir.

Bu pozisyonda denenmesi gereken ilk 3 oyuncu Feghouli, Sinan ve Onyekurudur.

Emre de denenebilir ama Belhanda faciasindan sonra oyun kurmak icin ona cok ihtiyacimiz var.

Muslera

Linnes Donk Serdar Nagatomo

Fernando NDiaye

Onyekuru Emre Rodriguez

Feghouli/Sinan

Bence en uygun diziliş bu, sahte 9 icin.

Sinan'ı en uçta hiç denememiş olmak gerçekten komik, adamın tek parladığı bölge ceza sahası.

Sinan orda yapamaz. Kesinlile. Istemesekte. Belkide Belhanda bile Sahte 9 oynayabilir.

Sahte 9 ceza sahasina girecek ve oradan cikip topu kontrol edecek. Sonrada Sol ve Sag acik Ceza sahasina kosacak. Sahte 9 ise oralara pas aticak. Bir nevi 10 Numara ama Santrofor mevkiisinde oynayacak. Girip cikacak.

Burda Golcü kimliginde degil Asist, top tutma ve oyun görüsü üst düzey olmasi gerek.

Bunada suan en uygun isim Emre Akbaba, Feghouli veya Belhandadir.
Onyekuru bu posisyonda oynamaz. Sinan ayni sekilde kaybolur gider.

Sahte 9u kim oynuyor mesela? Messi, Firmino

Uke5R3z.png

Burda cok güzel anlatiliyor.

Üst Alt