Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore (15.04.2022) | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore (15.04.2022)

Efsane kitap serisi Harry Potter’dan uyarlanan ilk 8 filmden yıllar öncesinde geçen ve bu sefer sadece büyücü dünyasını değil, muggle yani sıradan insanların da dünyasını tehdit eden büyücü Grindelwald’a karşı verilen mücadeleyi izlediğimiz ‘Fantastic Beasts’ serisinin üçüncü filmi ‘Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore’ filminden beklenen ilk fragman sonunda geldi.

Başrolünde Eddie Redmayne’in hayat verdiği Newt Scamander’ı izlediğimiz; 2016 yılında 'Fantastic Beasts and Where to Find Them' filmiyle başlayan ve 2018 yılında çıkan 'Fantastic Beast: The Crimes of Grindelwald' ile devam eden seride Redmayne’e, efsane büyücü Dumbledore’un gençliği olarak Jude Law ve ayrıca Katherine Waterson, Alison Sudol, Ezra Miller, Dan Fogler ve Jessica Williams gibi isimler eşlik ediyor.

Serinin üçüncü filminde, ilk iki filmde Gerret Grindelwald rolünde izlediğimiz ancak yaşadığı çalkantılı boşanma sürecinde hakkında şiddet iddiaları ortaya atılan Johnny Depp’in yerineyse, sevilen ünlü oyuncu Mads Mikkelsen’ı izleyeceğiz.

Son filmin kaldığı yerden devam edecek olan Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore filminin ilk fragmanında, Harry Potter filmlerine göz kırpan pek çok detay göze çarpıyor. Büyü dünyasında bir kez daha yolculuğa çıktığımız filmde; ilk seride sadece ismini duyduğumuz veya çok kısa süreliğine gördüğümüz Aberforth Dumbledore gibi pek çok karakterin yanı sıra Quidditch maçları ve sihirli İhtiyaç Odası gibi tanıdık manzaraları görmek oldukça nostaljik bir his uyandırıyor.

Harry Potter filmlerinin son dört filminin yönetmen koltuğundaki isim olan David Yates tarafından yönetilen filmin senaryosu ise kitapların yazarı J.K. Rowling ve ilk iki Fantastic Beasts filmiyle çoğu Harry Potter filminin senaryosunu yazan Steve Kloves tarafından kaleme alındı.

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore 15 Nisan 2022’de sinemalarda.

Konunun yönetmenle alakası nedir? Hikayeyi yine Rowling yazmış. Bence David Yates fena değildi.

Bana kalırsa en iyi Harry Potter yönetmenliğini Alfonso Cuaron üçüncü filmde yaptı.
Yates yönettiği bütün filmlerde bana göre çok ama çok kötü yönetmenlik sergiledi. Alması gereken ama almadığı sahneler, hiç olmaması gereken sahneler çok göze batıyordu.
Bu seride Rowling danışmanlık yapıyor diye biliyorum. Orijinal Fantastik Canavarlar tamamen yaratıklara odaklanmış tek bir kitaptı. Dumbledore'u Grindelwald'ı anlatan bir seri değildi.

Yates yönettiği bütün filmlerde bana göre çok ama çok kötü yönetmenlik sergiledi. Alması gereken ama almadığı sahneler, hiç olmaması gereken sahneler çok göze batıyordu.
Bu seride Rowling danışmanlık yapıyor diye biliyorum. Orijinal Fantastik Canavarlar tamamen yaratıklara odaklanmış tek bir kitaptı. Dumbledore'u Grindelwald'ı anlatan bir seri değildi.
Anladım bilemiyorum o kadar ayrıntılı. Ben 7 kitabı yedim bitirdim bu fantastik canavarlar ilgimi hiç çekmedi sarmadı beni ikinci filmi izlemedim bile.

Ama 4. Film hariç David Yates bana kalırsa güzel iş çıkardı. 4. Filmin rezalet olması da kitabın çok ayrıntılı heyecanlı oluşu ve tek filme sığmamasidir. O kitap iki filmden oluşmalıydi.

Anladım bilemiyorum o kadar ayrıntılı. Ben 7 kitabı yedim bitirdim bu fantastik canavarlar ilgimi hiç çekmedi sarmadı beni ikinci filmi izlemedim bile.

Ama 4. Film hariç David Yates bana kalırsa güzel iş çıkardı. 4. Filmin rezalet olması da kitabın çok ayrıntılı heyecanlı oluşu ve tek filme sığmamasidir. O kitap iki filmden oluşmalıydi.
Kitapları okudun bilirsin abi mesela sadece filmleri izleyenler hortkulukların hikayesini, Voldemort'un geçmişini, ailesini bilmez, Kreacher'ın ve Regulus'un hikayesi, Harry ve Voldemort'un son savaştaki birbirine karşı sözlü atışmaları kitapları okumayanlar için yoktur. İki Bakan'ın hikayesi bana göre Melez Prens'in açılışında muazzam bir yere sahipken filmlerde Melez Prens'in açılışı Harry'nin cafeden kız kaldırma çabası ile başlıyor.
Bütün bunları alt alta koyunca Yates gözümde kocaman bir hiç.

Kitapları okudun bilirsin abi mesela sadece filmleri izleyenler hortkulukların hikayesini, Voldemort'un geçmişini, ailesini bilmez, Kreacher'ın ve Regulus'un hikayesi, Harry ve Voldemort'un son savaştaki birbirine karşı sözlü atışmaları kitapları okumayanlar için yoktur. İki Bakan'ın hikayesi bana göre Melez Prens'in açılışında muazzam bir yere sahipken filmlerde Melez Prens'in açılışı Harry'nin cafeden kız kaldırma çabası ile başlıyor.
Bütün bunları alt alta koyunca Yates gözümde kocaman bir hiç.
Tamam da her şeyi filme koyamazsin ki. Voldemort'un geçmişi belki konabilirdi ama diğerleri kafadan 1 saat uzatır filmi. 15 sene oldu okuyali bayağı ayrıntı vardı kitapta Regulus'la ilgili. Filmler hiçbir zaman kitaptaki gibi ayrıntılı olamaz. Bu teknik olarak mümkün değil. Demin dediğim gibi bir sahne başka sahneleri doğurur ve süreyi hayli uzatır.

Tamam da her şeyi filme koyamazsin ki. Voldemort'un geçmişi belki konabilirdi ama diğerleri kafadan 1 saat uzatır filmi. 15 sene oldu okuyali bayağı ayrıntı vardı kitapta Regulus'la ilgili. Filmler hiçbir zaman kitaptaki gibi ayrıntılı olamaz. Bu teknik olarak mümkün değil. Demin dediğim gibi bir sahne başka sahneleri doğurur ve süreyi hayli uzatır.
En başta dediğim gibi olması gereken sahneleri almaması hatta onun yerine gerçekten gereksiz sahneleri koyması büyük handikap.. Yates'in yönettiği filmlerde en kısa süreye sahip film Zümrüdüanka Yoldaşlığı ki kitabın kalınlığını hatırlıyorsundur.
Filmler 2-2.5 saat olacak diye bir zorunluluk da yoktu. Çıkışları açısından akran sayılabilecek LOTR serisi extenden versiyonları yayınladı 3.5-4 saatlikti her biri. Harry Potter da pekala bu şekilde yapılabilirdi. Süre bence burada tam bir kıstas olmaz.

Aslında böyle fantastik şeylerle uğraşacaklarına lanetli çocuğu çeksinler! Ama esas kadroyu bir daha asla bir araya getiremezler.

Üst Alt