Fatih Terim Sonrası... | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Fatih Terim Sonrası...

Galatasaray ve Fatih Terim. Ying ve Yang. Bonnie ve Clyde. Zeytinyagli Barbunya ve Pirinc Pilavi. Vs. Galatasaray denilince akila gelen ilk isim Fatih Terim olur. Basarilari ortada. Türkiyenin gelmis gecmis en basarili antrenörü. 1987 yilinda Ankaragücü takiminda ilk Teknik Direktörlük deneyimlerini yasiyor. Ardindan Milli Takimda Piontekin yardimciligini yapiyor. Büyük "Sepp" Piontek bugün 80 yasinda.

Sene 2020/2021 - Fatih Terim 4. Galatasaray döneminin tam ortasinda. 8x Sampiyonluk, 3x Türkiye Kupasi, 5x Süper Kupa ve en önemlisi 1x UEFA Kupasi. Basarilari tartisilmaz. Ama an itibariyle Galatasaray taraftarlarinin cogu Terimin yerine genc bir TD istiyor. Vizyoner bir TD. Bugünün futbolunu anlayan bir TD. Gencleri buz gibi suya atma cesareti olacak bir TD. Ülkede kaybedecek bir imaji, bir durusu olmayan TD.

Bence pek de haksiz degiller. Yanlis anlasilmasin. 1993 dogumluyum ve Galatasarayi Fatih Terim ile tanidim, Fatih Terim ile sevdim. Her Galatasarayli da oldugu gibi benim de kirmizi cizgimdir. Ama artik vakti geldigini düsünüyorum. Hatta ve hatta vakti gectigini düsünüyorum. Son iki yilda yasanan kötü sonuclar baska bir TD ile olsaydi emin olun o TD bu ülkede bir daha zor takim bulurdu.

Bence en dogrusu Fatih Terimin kendisi istifa edip Galatasarayin gelecegine yol acmasi olur. Peki ya sonrasi?

Vizyoner bir yönetim ve genc bir Teknik DIrektör ve en önemlisi yeterince Sabir. Bu isler 1-2 günde halledilecek isler degil. Belki 2-3 adim geri gidebiliriz, kötü sonuclar alabiliriz ama biz bu ülkede her basarinin önderligini yapmis bir Külüp oldugumuz icin bu adim ile türk futboluna yeni bir devrim getirecegimizi düsünüyorum.

Önümüzdeki Secim? Bence Galatasaray icin ölüm-kalim meselesi.

(Actigim konu benim fikrimi yansitiyor ve herkezin fikrine saygiliyim)

Galatasaray'da artık köklü bir değişiklik olmalı. 96-00 arasındaki revizyon, 2011-2015 arasındaki yeniden yapılanma gibi takımın bütün çehresinin değişmesi gerekiyor. Taze kan gerekiyor artık. Kısa vadede ligde başarılı olacağız diye Avrupa'da başarılı olmayı unuttuk. Artık hocamız Avrupa'dan elenmemizi mantıklı buluyor ligdeki maçlara daha yorgun çıkarız diye. Bu zihniyetin değişmesi lazım, çünkü Fatih hoca 2000'de, 2013'de böyle düşünmedi ama bugün gelinen noktada böyle düşünmesi, futbolu bıraktı düşüncesi anlamına geliyor.

Şu 2,5 senedir bu takım ne oynuyor? Ne gibi sistemi, taktiği var? Neden hala duran topları başarısız olacağımızı bile bile ön direğe kesiyoruz? Neden her maç değişen kadrolar var? Neden bu takımın kaptanı, penaltıcısı bile belli değil? Neden bu takım ilk yarılarda hep aşırı puan kaybı yaşıyor?

Bunları başka bir hoca yaşatsa bu takıma çoktan kovulurdu. Ama geçmişteki başarılarından dolayı susuluyor. Kendisine sürekli ligin en pahalı kadrosu veriliyor (belki bu sezon hariç), onda da hakem niye 2 dakika daha uzatmadı falan gibi fantastik bahaneler üretiyor. Olmuyorsa bıraksın. Çünkü takım cidden kötü bir durumda, gelecek maçlar için umut vermiyor. Kendisi de artık farketsin bu durumu ve istifasını versin. Biz de yolumuza bakalım. Her maç milyonlarca taraftar kanser olmasın.

Galatasaray'da artık köklü bir değişiklik olmalı. 96-00 arasındaki revizyon, 2011-2015 arasındaki yeniden yapılanma gibi takımın bütün çehresinin değişmesi gerekiyor. Taze kan gerekiyor artık. Kısa vadede ligde başarılı olacağız diye Avrupa'da başarılı olmayı unuttuk. Artık hocamız Avrupa'dan elenmemizi mantıklı buluyor ligdeki maçlara daha yorgun çıkarız diye. Bu zihniyetin değişmesi lazım, çünkü Fatih hoca 2000'de, 2013'de böyle düşünmedi ama bugün gelinen noktada böyle düşünmesi, futbolu bıraktı düşüncesi anlamına geliyor.

Şu 2,5 senedir bu takım ne oynuyor? Ne gibi sistemi, taktiği var? Neden hala duran topları başarısız olacağımızı bile bile ön direğe kesiyoruz? Neden her maç değişen kadrolar var? Neden bu takımın kaptanı, penaltıcısı bile belli değil? Neden bu takım ilk yarılarda hep aşırı puan kaybı yaşıyor?

Bunları başka bir hoca yaşatsa bu takıma çoktan kovulurdu. Ama geçmişteki başarılarından dolayı susuluyor. Kendisine sürekli ligin en pahalı kadrosu veriliyor (belki bu sezon hariç), onda da hakem niye 2 dakika daha uzatmadı falan gibi fantastik bahaneler üretiyor. Olmuyorsa bıraksın. Çünkü takım cidden kötü bir durumda, gelecek maçlar için umut vermiyor. Kendisi de artık farketsin bu durumu ve istifasını versin. Biz de yolumuza bakalım. Her maç milyonlarca taraftar kanser olmasın.

Dile getirmek istedigimi cok daha anlasilabilir bir sekilde anlattigin icin tskler. 100% katiliyorum

Disiplinli Alman bir teknik direktör istiyorum Fatih Terim'in aldığı maaşın yarısını versen bugün çoğu Alman teknik direktörünü takıma getirebilirsin. İlk adayım her ne kadar İsviçreli olsa da Almanya'da kendini kanıtlamış hoca olan Lucien Favre. 2.adayım Leverkusen teknik direktörü Peter Bosz. Ama asıl Leipzig'in teknik direktörü Julien Nagelsmann'ı getirebilirsek büyük iş başarmış oluruz. Wolsburg'un teknik direktörü Oliver Glasner var. Gladbach'ın teknik direktöri Marco Rose var. Yani var oğlu var. Sen yeter ki almak iste. Bahsettiğim isimlerden hangisi gelirse gelsin Fatih Terim'den yüz bin kat daha iyi teknik direktörlük yapacağı kesin. Ama adamlara teklif ederken en az 5 yıllık bir planla gideceksin. Projelerinden bahsedeceksin. Gerekirse 2-3 yılı feda edeceksin ama uzun vadeli başarı stratejisi ile gideceksin. Sadece teknik direktörü değil tüm ekibini de birlikte getireceksin. Almanya'da şöyle sistem var mesela her takımın teknik kadrosunda asıl teknik direktörün yanında 3-4 yardımcı antrenör var, 1 kaleci antrenörü, 1 Analiz Şefi, 1 yetenek menajeri, 3 atletik performans antrenörü, 1 rehabiltasyon antrenörü, 2 tane video analisti, scoutları falan hepsini birden getireceksin ve bir de scouting ile alt yapıdan genç oyuncu yetiştirme işine girdin mi tamamdır kimse tutamaz seni asıl Türkiye ligi bizi kesmez Avrupa'da bir kupa daha kazanmak olur asıl hedefimiz.

Son düzenleme:
Geçen sene kurulan kadro Türk futbol tarihinin en iyi kadrolarından biriydi. Adam o kadroyu Avrupa'da rezil kepaze etti, Türkiye'de 6.yaptı. Utanmadan sıkılmadan birde arsızca yönetimin transfer politikasını eleştirdi. Bu sene kiralık transfer istemiyorum demesinin tek sebebide yönetim kiralık iyi transferler yaparsa yine o kadroyu rezil edip imajımı bozarım diye. Şimdi nasıl olsa topu yönetime atacak bu kadroyla bu kadar diye bakın göreceksiniz yönetimi suçlayacak arsızca.

Fatih hoca kendi oyun stilinden vazgeçip pas oyunu ve topun gerisinde bekleyelim tarzı oyuna geçtiğinden bu yana futbol oynamıyoruz.

Kesinlikle yerli bir hoca gelmemeli. Yetiştirici bir yabancı hoca bulmalıyız. Buraya zaten o aklinizda olan kaliteli hocalar gelmez. Okan buruk kesinlikle gelmemeli bence. Ne zaman büyük maç oynasa sıçiyor. Yabancı hoca gelip arkasinda durulmali. Rakiplerden sampiyonluk olarak öndeyiz. En yakin rakibimiz ile 3 fark var. Elbette baski olacak ama daha az olmali. Yerli hoca biatcidir. Yönetimi idare eder. Fatih terim bile o kadar laf cakmasina rağmen oyuncu aldiramadi iste bir türlü. Buraya gelecek hoca biatci olmamali. Adam akilli bir yönetim gelmeli tabi en önce. Lille sportif direktörü gibi bir adam bulmaliyiz. Bu gelecek hocadan bile daha önemli. Ve Fatih terim gidecekse temelli gitmeli. Çünkü gelecek hocanin uzerinde baski oluşuyor.

Fatih hocanin oyun stili tam olarak hangisiydi sence?
Sürekli önde baskı yapan,rakibi hücum pressle çıkarmamaya çalışan bir oyun stili vardı.Hatta kimi zaman eleştirirdik bu kadar önde baskı yapmak yerine kontrollü oynamalıyız diye.Şimdi top rakipteyken topun arkasına geçip bekliyoruz.Kayserispor bile topu aldığında pas hatası yapana kadar topu kazanamıyoruz.

Top rakibe geçince topun olduğu bölgeye kalabalık halde şok pres yapıp, topu kazanınca hızlı, dikine sonuca gitmek

Uefa zamanı okan emre suatla çok güzel işliyordu

Bu sistemin bi ismi vardı ama unuttum yaw.

@Emrah Duvar bilir

zaten Gegenpressing ilk adimlarini Terim ile biz oynadik Orasini bende biliyorum reis. Ama buna benzer bir oyun stili oynamadik ki son yillarda.

Top rakibe geçince topun olduğu bölgeye kalabalık halde şok pres yapıp, topu kazanınca hızlı, dikine sonuca gitmek

Uefa zamanı okan emre suatla çok güzel işliyordu

Bu sistemin bi ismi vardı ama unuttum yaw.

@Emrah Duvar bilir

Dün izledigimiz maçı biz defalarca oynadik 11 12 sezonunda. 96 00 dönemini bilmedigim icin yorum yapamam ama o dönemde daha iyidiriz herhalde. Dün ilk defa eski terim futbolu izledik bence. Yenildik ama güzeldi.

Üst Alt