Forumda Türkçemize Sahip Çıkalım - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Forumda Türkçemize Sahip Çıkalım

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Cevap: Forumda Türkçemize sahip çıkalım

Bold kullanmak Türkçe'ye uygun bir yazım tarzı değildir. Bold kullanmanın amacı sadece belirli kurallar çerçevesinde geçerlidir. Dikkat çekmek istediğiniz bir cümle, başlık, ara başlık vb. yerlerde kullanılır. Bold kullanımı Türkçe'ye aykırıdır, sahip çıkmak da aykırılıkları en aza indirmekle başlar.

- Gereksiz jargon (reyiz vb.), argo, küfür algılanabilecek kısaltmalar, anlamsız sıfatlar kullanılmamasına,

Özellikle bu kısım dikkate alınırsa sevinirim.Artık midem bulandı her topicde reyis,riis,reyiz kelimelerini görmekten.Benimde kullandığım olmuştur ama artık kusma derecesine geldim.

Bold kullanmak Türkçe'ye uygun bir yazım tarzı değildir. Bold kullanmanın amacı sadece belirli kurallar çerçevesinde geçerlidir. Dikkat çekmek istediğiniz bir cümle, başlık, ara başlık vb. yerlerde kullanılır. Bold kullanımı Türkçe'ye aykırıdır, sahip çıkmak da aykırılıkları en aza indirmekle başlar.

Baya bi düşündün heralde buraya bağlamak için ama senin de inandığını sanmıyorum bu gerekçeye.. Bold yazmam kişisel olarak gözüne hoş görünmüyor olabilir, bunu açık yüreklilikle dile getirebilirsin. Ama konunun ilk mesajında uyarılar tek tek yapılmışken 'kalın' yazıyla ilgili herhangi bir ifade zaten kullanılmamış.

Bu benim stilim, yazdığım tüm forumlarda elim CTRL+A sonra CTRL+B ye gider. Mesajlarımda bir imla hatası ya da argo kullanımı gibi ilk mesajda sözü geçen bir ihlal sözkonusuysa önerilerin başım gözüm üstüne
;)

Yahu bu göze hoş gözükmüyor, kişisellikten bana ne?:D Senin gibi yazan onca insan var ve hepsi de hatalı. Kaldı ki göze oldukça kötü gözüküyor. Bunun dışında gözleri yoruyor ve okuyası gelmiyor insanın. Benim gibi düşünen çok kişi vardır elbet, ben sadece Türkçe'ye uygun olmayan yönünü de yazdım, bağlamak için de düşünmedim, tek solukta yazdım.;)

Yahu bu göze hoş gözükmüyor, kişisellikten bana ne?:D Senin gibi yazan onca insan var ve hepsi de hatalı. Kaldı ki göze oldukça kötü gözüküyor. Bunun dışında gözleri yoruyor ve okuyası gelmiyor insanın. Benim gibi düşünen çok kişi vardır elbet, ben sadece Türkçe'ye uygun olmayan yönünü de yazdım, bağlamak için de düşünmedim, tek solukta yazdım.;)

"Göze hoş gözükmüyor" diye bi genelleme yapamazsın. Güzellik, hoşluk görecelidir. Kendi gözüne hoş gelmiyorsa bu görüşün herkes tarafından benimsenmesini beklemeyemezsin. Kurallar dahilinde yapılıyorsa yapılmasında bir sakınca yoktur vesselam ;)

Daha çok açıklardım da sıkılıyorum valla. Sana Türkçe'ye aykırı yanını yazdım zaten, bilmiyormuşsun öğrendin, karşı çıkıp işi göreceli kavram yapmaya gerek yok. Sana uyman için baskı kurmuyorum ya, sadece ilk olarak dikkat etmen gereken bi hususu söyledim. Bu kadar büyütmene gerek yok.

Türkçeye sahip çıkmakla bold kullanımının alakası nedir?

Türkçe ile bir ilgisi olmasa da forum kültürü ile ilgili bir durumdur. Koyu yazmak; anlatılmak istenen kısma dikkat çekmek, önemli olduğu vurgusunu yapmak anlamındadır. Her yazılan önemli ifadeler içeremeyeceği için yazılanların tümü zamanla dikkate değerliğini yitirir.

Dikkat etmezsek, ''topic, cafe, up'' gibi aptalca sözcükler de Türkçeleşmiş sözcükler olacak yakında. Artık bütün forum sitelerinde özellikle ''topic'' ve ''up'' kelimeleri en çok kullanılan kelimeler, ne kadar yazık. Korner ve frikik yıllardır kullanılan kelimeler olduğundan hepimiz için artık alışkanlık oldu, doğrudur ama internetin yaygınlaşmasıyla onlarca, yüzlerce gereksiz sözcük kullanılmaya başlandı. Özen gösterilmezse topic, up gibi onlarca hatta yüzlerce gereksiz kelime günlük hayata da girecek ve dilimizi iyice bozacak, belki de girmiştir bile.

Noktalama işaretlerindeki basit hatalar veya ufak tefek yazım hataları dili yoketmez ama bu gereksizce dilimize yerleşen kelimeler yok eder. Türkçe gibi mükemmel bir dile sahipken, insanlar kendini neden yabancı diller karşısında ezik hissediyor ve aptalca kelimeler kullanıyor anlamıyorum.

(Yukarıda bahsettiklerim bu forumla ilgili değil genel düşüncelerimdir.)

Son olarak bu site için önerim, sabit bir konu açılır, gözümüze en çok çarpan ve Türkçe karşılığı olduğu halde kullanılan yabancı sözcükler tek tek Türkçeleriyle beraber yazılır, insanlar da girer, bakar, öğrenir ve daha dikkatli olur. Tabi böyle bir şey yapılsa ilgi görmez ve bir kaç gün sonra öyle bir konu olduğu bile unutulur. Başka bir önerim, bir ekip oluşturulur, bunlar forumda gördüğü bu tür kelimeleri düzeltir, kişinin iletilerine veya anlatmak istediklerine müdahale etmeden sadece kelimeleri düzeltir. Belki bunu biz başlatırız ve yaygınlaşır, güzel olur.

Son olarak yönetim bu konuda samimiyetini göstererek ''moderatör, admin, ticket sistemi'' gibi kelimeleri kaldırır yerine Türkçelerini kullanır.

Son kısımdaki cümlelerin Türkçe karşılıkları olarak ne yazabiliriz ki? Mesela Admin'in karşılığını bilmiyorum ben, Moderatör neyse de.

Türkçe ile bir ilgisi olmasa da forum kültürü ile ilgili bir durumdur. Koyu yazmak; anlatılmak istenen kısma dikkat çekmek, önemli olduğu vurgusunu yapmak anlamındadır. Her yazılan önemli ifadeler içeremeyeceği için yazılanların tümü zamanla dikkate değerliğini yitirir.

Sanırım artık koyu yazmanın Türkçe'deki yerini anlatabilmişizdir.

Şahsi fikrim Abdullah abinin mesajı dışındaki her cevabı silip konuyu kilitlemek daha mantıklı duruyor

Bold yasaksa bu belirtilmeli, değilse eğer öyle gözüküyor,irdelemek mantıksız.

Arkadaş söylemez olaydım. Abdullah Abi söylese bu tepkileri vermezdiniz.

Ne yaparsanız yapın yahu, bana ne? Kişisel egolarınızı ve kişisel hoşnutsuzluklarınızı her konuya yansıtmayın. Ben sadece uyardım, ister ciddiye alır ister almaz. Umrumda bile değil, ben doğru olanı yapıyorum çünkü. Doğru olanı da Yusuf Köse'ye açıkladım. Bunun dışındaki avukatlar mümkünse gitsinler adliyeye.

Arkadaş söylemez olaydım. Abdullah Abi söylese bu tepkileri vermezdiniz.

Ne yaparsanız yapın yahu bana ne? Kişisel egolarınızı ve kişisel hoşnutsuzluklarınızı her konuya yansıtmayın. Ben sadece uyardım, ister ciddiye alır ister almaz. Umrumda bile değil, ben doğru olanı yapıyorum çünkü. Doğru olanı da Yusuf Köse'ye açıkladım. Bunun dışındaki avukatlar mümkünse gitsinler adliyeye.

Bende bir iki örnek verdim diye bir sürü laf işittim. :asd:

Yinede bu kalın yazmak mevzusunu bilmiyordum.Dikkat edeceğim bundan sonra. ;)

İyi niyetli ve iyileştirme hedefli bir konu olduğu için, odağımızın (tartışma eksenimizin) değişmesini istemiyorum.

Forumda mümkün olan ingilizce isimleri değiştirmeye sıcak bakıyorum, ancak hepsini yada hemen yapacağız iddiasında değilim, kalanlar da bizim kusurumuz olsun. :)

"Komple" koyu karakterle yazım ve BÜYÜK HARFLERLE yazmak, bağırmak ve görüşünü empoze etmek gibi anlamlara geldiğinden (aynı zamanda görsel olarak da uygun değildir) tercih ve tavsiye edilmez. Nacizane görüşümdür.

Tekrarlayacak olursam, bu konuda elimizden geldiğince, mesaj sahiplerine pozitif geri bildirimler vererek aynı algı düzeyinin oluşmasını sağlamaya çalışacağız. Çünkü iyileştirmelerin önce iyi niyet ve arkasından istek ile elde edilebileceğini biliyoruz. Sizler de bize destek olun lütfen.

Son zamanlarda ise şu özenti oluşmaya başladı bazı kişilerde."lesh" yada "leş".Benim yeğenimde 14 yaşında ve gerçek hayattada diline yansımış.Benim yanımda konuşamıyor ama.Çoğu forumda bu tarz konuşan kişileri uzaklaştırıyorlar yada birkaç defa uyarı veriyorlar.Yoksa başa çıkılacak birşey değil.Zaten bu tür yazan kişiler belirli yaş grupları ve sağdan soldan gördüklerini buraya taşıyan kişiler.Forumda böyle bir adımın atılmasına sevindim.

"Hoca" demektense (nefret ederim o kelimeden) "reis" demek bence cok daha guzel.

Sanirim Abdullah Abi, "reyiz" yazilmasina kiziyor "reis" yazilmasina degil.

Edit: Bu konuya yazinca ben bile dikkat ediyorum kurallara:) Darisi diger mesajlarima ama cok umitli degilim:) oldumu varmi hata?:)

Duzeltme: "Edit" yerine "duzeltme" kelimesini kullanmaliydim.:)

Hoca demektense reis demek bence cok daha guzel.

Sanirim Abdullah Abi, reyiz yazilmasina kiziyor reis yazilmasina degil.

Edit: Bu konuya yazinca ben bile dikkat ediyorum kurallara:) Darisi diger mesajlarima ama cok umitli degilim:) oldumu varmi hata?:)

Sordun diye cevaplıyorum.:) Yoksa eleştirmek için değil.:D

Hoca demektense reis demek bence cok daha guzel.

Sanirim Abdullah Abi, reyiz yazilmasina kiziyor, reis yazilmasina degil.

Edit: Bu konuya yazinca ben bile dikkat ediyorum kurallara:) Darisi diger mesajlarima ama cok umitli degilim:) Oldu mu, var mi hata?:)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt