Fransa Katliamları - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Fransa Katliamları

Cevap: Fransa Katliamları

II. Dunya savasinda Almanlarla birlik olup Sovyetleri arkadan vuran bazi Turk gruplarinin Sibirya'ya surgun edilmesi katliam midir degil midir? Turk tarih tezi katliamdir diyor. Ermenilerle arasindaki fark ne ? Birisinde sonradan ele gecirdilerse Turkler de bølgeyi sonradan ele gecirdi. Birisinde bagimsizlik icin bunu yaptilar haklilarsa Ermeniler de bagimsizlik icin yapti. Iki olay da ayni hemen hemen. Turk tarihcileri birine katliam derken digerine demiyor.

Tamam Ermeni katliami yoktur o zaman II. Dunya savasinda da bir Turk katliami yoktur Sovyetlerin yaptigi. Zaten ikisinde de surgun tarzlari ve gerekceleri ayni ki ølen Ermeni sayisi Turk sayisindan daha fazla.

Benim derdim tutarlilik. O yok. Sorun da bu. Evet Fransa emperyalisttir katliam yapmistir Cezayir'de insanlik vahseti yasanmistir ve Fransa su anda da emperyalist bir devlettir. Tamam kabul . Sorun yok. Digerleri ? Emperyalizme ve katliamlara karsiysak hepsine karsi olmamiz gerekir. Ayni gerekceler ve benzer gerekcelerle bizden diye tekine katliam deyip diger benzer olaya katliam demezsek tarihsel olarak inandiricilik da kalmaz.

Sorun bu. Evet Fransa ve Ingiltere Amerika falan cok fazla katliam yapti. Bu kabul ediliyor zaten Fransizlar kabul etse ne olur etmese ne olur. Guzel dønup Lubnan olaylarinda 5000 Hristiyan'in øldurulmesini de kinamaliyiz o zaman Osmanli zamaninda. Kiniyorsak katliamlari Alevi katliamlarini da kinamamiz gerekir.

Tek sorun bu. Tutarli olup olmamak.

Ben açıkcası Sibiryaya sürülen Türkler meselesini bilmiyorum. Eğer sırf senin dediğin gibiyse birebir Ermeni sürgününe benziyorsa ortada orda da bir soykırım yoktur tabiki ama sanmıyorum illa o olayda vardır başka nüanslar. Yani sürülen Ermenilere verilen yol paraları yanlarına verilen yardımcı olacak insanlar falan bunların Rusya'da olduğunu sanmıyorum.

Tarihi kısma gelince bizim bu konuda geçmişte bazı yanlışlarımız oldu Türk halkı olarak ya da şöyle diyim Osmanlı'yı seven kesim olarak. Biz sandıkki biz sütten çıkma ak kaşığız. Bana böyle öğretildi. Ama ben büyüdükçe anladımki bu imkansız. Yani insanlar arasında yokki bu devletler böyle olsun. Tabiki var böyle olaylar ne biliyim Kuyucular falan işte.

Hea Ermeni Soykırımı yoktur ama bunu kesinlikle söylüyorum. Çok rahat söylüyorum. Sütten çıkmış ak kaşık değiliz evet ama kesinlikle bir Fransa bir Amerika kadar da alçak bir devlet geleneğine sahip olmadık. Yani Osmanlı'da Türkiye'de ya da SElçuklu'da yani Türk Devlet geleneğinde gidelim yakalım yıkalım değiştirelim de çıkarlarımızı kurtaralım mantığı yoktur kesinlikle. Ama konu Fransa ise evet Fransızlarda vardır. Avrupa'nın birçok ülkesi böyle davranmış.

Ermeni soykırımı yapılmışsa şu an Türkiye'de yaşayan bilmem kaç yüz bin Ermeni kimlerden kalma ? Gökten inmedi ya bunlar. 1.5 milyon Ermeni katledildi diyorlar Osmanlı Devletinde o kadar Ermeni yoktu

Evet hem o kadar Ermeni yoktu

Soykırım tek kişi kalmayıncaya kadar sürer

Ülkede hala Ermeni var

Ermeniler zorunlu göçe gönderildi

Tüm ihiyaçlarıyla birlikte

Biz bu olayı aydınlatamadığımız için bu durumdayız

Aradan 90 küsur yıl geçti

Zamanında anlatamadık soykırım olmadığını...

Devlet ve çoğunluk olunca soykırım olmuyor mu adı? O zaman Fransa soykırım yapmamıştır demek yanlış olmaz heralde. Ayrıca ilk şerefsizlikten kasıt ne abi? Kime göre neye göre? Burda taraf tutmuyorum ben sadece merak ediyorum düşüncelerini.

Bana göre değil onlara göre olmuyor. Ayasofya müzesi müdürü Prof.Haluk Dursun hocanın anlattığı kadarıyla biliyorum ve zaten ne ilgilendim ne de hakimim. Fransızlar soykırım yapmıştır çünkü savaştan sonra yapmışlar asıl yapacaklarını. Bizde de soykırım denmesinin sebebi adamlara karşı resmi savaş içerisinde olmamamız. Ermeniler hem ingiliz hem fransız yahudi lobilerinin desteğiyle ülkenin iç ve dış karışıklık halinden yararlanıp kendi devletlerini kurmak istemek yerine(ki asıl eziklik burası) çeteler kurmak suretiyle ulaşılması zor türk köylerine baskınlar yaparak başlatmış şerefsizliği.

Bu arada bende taraf tutmuyorum zaten konuya hakim değilim benide ilgilendirmiyor. Ben türküm demeyecek derecede ırkçılığa da karşıyım, bana karşı önyargısı olmayan herkes kardeşimdir. İnancıma göre müslümansa 2 kere kardeşimdir. Dünyada ırk olarak değilde, düşünce yapısı olarak karşı olduğum yegane 2 oluşum siyonistler(yahudiler değil, yahudilerinin birçoğunun kullanıldığınıda düşünüyorum) ve fenerbahçedir :sgr:

Sonuç olarak kendinle çelişiyorsan demezsen; Ermeniler eziktir abi, devlet kurmuşun daha ne işte ? Ama dertleri asla devlet olmadı, dertleri türkler bunları düdüklesin. Boşuna dememişler alışmış is betterdir than kudurmuş diye :D

Ben açıkcası Sibiryaya sürülen Türkler meselesini bilmiyorum. Eğer sırf senin dediğin gibiyse birebir Ermeni sürgününe benziyorsa ortada orda da bir soykırım yoktur tabiki ama sanmıyorum illa o olayda vardır başka nüanslar. Yani sürülen Ermenilere verilen yol paraları yanlarına verilen yardımcı olacak insanlar falan bunların Rusya'da olduğunu sanmıyorum.

Tarihi kısma gelince bizim bu konuda geçmişte bazı yanlışlarımız oldu Türk halkı olarak ya da şöyle diyim Osmanlı'yı seven kesim olarak. Biz sandıkki biz sütten çıkma ak kaşığız. Bana böyle öğretildi. Ama ben büyüdükçe anladımki bu imkansız. Yani insanlar arasında yokki bu devletler böyle olsun. Tabiki var böyle olaylar ne biliyim Kuyucular falan işte.

Hea Ermeni Soykırımı yoktur ama bunu kesinlikle söylüyorum. Çok rahat söylüyorum. Sütten çıkmış ak kaşık değiliz evet ama kesinlikle bir Fransa bir Amerika kadar da alçak bir devlet geleneğine sahip olmadık. Yani Osmanlı'da Türkiye'de ya da SElçuklu'da yani Türk Devlet geleneğinde gidelim yakalım yıkalım değiştirelim de çıkarlarımızı kurtaralım mantığı yoktur kesinlikle. Ama konu Fransa ise evet Fransızlarda vardır. Avrupa'nın birçok ülkesi böyle davranmış.

Sibiryadan Türkler sürülmemiştir. Almanlarla bir olup ruslarla savaşa giren almanların özgürlük vaadlerine kanan sovyetlerin boyunduruğu altında yaşayan Türkler toplu kurşuna dizilme katliamlarına mahkum edilmişlerdir savaştan sonra. Bunun nedeni açık ve nettir. Tıpkı bizim Kurtuluş mücadelemizden sonra olan İstiklal Mahkemeleri gibidir. Vatana hıyanetten yargılanmışlardır veya hüküm giymişlerdir.

Ayrıca 1915 yılından sonra Türkiye'de kalan Ermeniler Türklerden çok daha rahat koşullarda yaşamıştır bugün İstanbul'un en lüx en gözde yerinde Ermeni ve Yahudiler yaşıyor siz hiç Gazi Osman Paşa 'da yaşayan Ermeni gördünüz mü adamların alayı ya Beyoğlu'da yada Şişli'de yaşıyor. Devlet soy kırım yapsa zulüm yapsa bu adamlar bu kadar mal varlığına bu kadar rahata erişemezlerdi

Evet hem o kadar Ermeni yoktu

Soykırım tek kişi kalmayıncaya kadar sürer

Ülkede hala Ermeni var

Ermeniler zorunlu göçe gönderildi

Tüm ihiyaçlarıyla birlikte

Biz bu olayı aydınlatamadığımız için bu durumdayız

Aradan 90 küsur yıl geçti

Zamanında anlatamadık soykırım olmadığını...

Ne tek kişi kalmaması, ne tüm ihtiyaçları be abi. Binlercesi donarak öldü Ermenilerin ne ihtiyacı. Diyeceksinki onları biz öldürmedik kendileri donarak öldüler, durum tam olarak öylede değil, ev olmadığı, yerleşim olmadığı bilenen yerlere zorla yollandı bu Ermeniler yani donacakları belliydi. Herşey bir kenara geçmişti olan o zaman şartlarıyla değerlendirilmelidir. O zamanın pisliklerini veya iyiliklerini kendimize yoramayız. Ben Türkleri de, Ermenileri de, Fransızları da severim; çünkü ben bir insanım.

Ne tek kişi kalmaması, ne tüm ihtiyaçları be abi. Binlercesi donarak öldü Ermenilerin ne ihtiyacı. Diyeceksinki onları biz öldürmedik kendileri donarak öldüler, durum tam olarak öylede değil, ev olmadığı, yerleşim olmadığı bilenen yerlere zorla yollandı bu Ermeniler yani donacakları belliydi. Herşey bir kenara geçmişti olan o zaman şartlarıyla değerlendirilmelidir. O zamanın pisliklerini veya iyiliklerini kendimize yoramayız. Ben Türkleri de, Ermenileri de, Fransızları da severim; çünkü ben bir insanım.

Türkiye devleti sürekli Ermanistan devletine '' Tarihçiler toplansın 2 devletin de arşivleri açılsın kim suçlu kim doğru söylüyor ortaya çıksın '' diye teklifte bulunuyor Ermeniler sürekli kaçıyor bundan madem çok biliyorsun bana bunun nedenini söyle ? Madem davalarında bu kadar haklılar niye ortaya çıkarmıyorlar niye kanıtlamıyorlar halbuki biz kanıtlama fırsatı sunuyoruz adamlara ? Ermeniler 1.5 milyondan fazla Ermeni öldürüldü diyor Devlet arşivlerimizden çıkan belgelerde 1914 yılında yapılan nüfus sayımlarında Osmanlı tamamında 1 milyon Ermeni yaşadığı yazıyor .

Sibiryadan Türkler sürülmemiştir. Almanlarla bir olup ruslarla savaşa giren almanların özgürlük vaadlerine kanan sovyetlerin boyunduruğu altında yaşayan Türkler toplu kurşuna dizilme katliamlarına mahkum edilmişlerdir savaştan sonra. Bunun nedeni açık ve nettir. Tıpkı bizim Kurtuluş mücadelemizden sonra olan İstiklal Mahkemeleri gibidir. Vatana hıyanetten yargılanmışlardır veya hüküm giymişlerdir.

Sibirya'dan degil zaten Sibirya'ya surulmustur. Kirim Turkleriden falan surduler Sibirya'ya. Hatta 1987 mi ne tam hatirlamiyorum ondan sonra dønduler.

bir yanlış anlamayı düzeltmem gerek...

ben fransızları sevmem demiyorum...

ben insan olanı sevmek durumundayım...

zira yaratılanı yaradanda ötürü seven bir zihniyete sahibim...

ayrıca sevmediğim mesele fransızların devlet politikasıdır...

Türkiye devleti sürekli Ermanistan devletine '' Tarihçiler toplansın 2 devletin de arşivleri açılsın kim suçlu kim doğru söylüyor ortaya çıksın '' diye teklifte bulunuyor Ermeniler sürekli kaçıyor bundan madem çok biliyorsun bana bunun nedenini söyle ? Madem davalarında bu kadar haklılar niye ortaya çıkarmıyorlar niye kanıtlamıyorlar halbuki biz kanıtlama fırsatı sunuyoruz adamlara ? Ermeniler 1.5 milyondan fazla Ermeni öldürüldü diyor Devlet arşivlerimizden çıkan belgelerde 1914 yılında yapılan nüfus sayımlarında Osmanlı tamamında 1 milyon Ermeni yaşadığı yazıyor .

Ermeni tarihcinin teki Harput mudur nedir ordan gidelim dedi Turk tarafi belgeler oraya dair yok dedi. Ermeni tarihci Harput ya da farkli bir yer tam hatirlamiyorum bilincli søyledi zaten. Cunku Turk tarafi hepsi surulmedi sadece olay olan bølgelerden falan surulduler diyor.

Ekstra bu konu tarihcilerin karar verecegi bir konu degil siyasetcileri de ilgilendirir. Sen belge diyorsun onlar da belgeleri yok ettiniz diyorlar.

Mesala sen Divan-i Harbi herhalde tam hatirlamiyorum mahkeme kayitlari emperyalist isgal vardi vs. vs. gecersizdir diyorsun onlar da hayir gecerlidir sonucta Ittihat Terakki yapti ve kendi kendini zaten yargilamazdi ancak onlardan olmayan mahkeme yargilar ve ceza verirdi diyor.

Osmanlı imparatorluktu

Çok ulusluydu

Ermeni sorunu denen sorunda Fra vb ülkelerle başladı

78 Berlin

Ermenilere ıslahat yapacaksın dendi

Dünya savaşında Ermeniler devlet kurma vaadiyle

İtilaflarla işbirliği yapıp Doğu Anadoluda Türk katliamları yaptılar

Sence Osmanlı o dönem ne yapmalıydı

Tutumlarını değiştirmeyince Zoruncu göç uygulatılmış

Bu yasayı Ermeni memurlarda imzalamış

Herkese iyi geceler...

Osmanlı imparatorluktu

Çok ulusluydu

78 Berlin

Zaten soykirim dedikleri gøc ve o surecte ølenler. Karsilikli catismalar da karsilikli acilar yasandi fakat en fazla vurgu yaptiklari sey gøc ve o gøc de ølenler. Tarihci birisi anlatmisti. Mesala Turk Tarih kurumu su kadar surgun edildi diyormus sonrasinda Cemal Pasa midir nedir ismini unuttum o kisinin iste anisini yayinliyorlar orda sayi daha fazla cikiyor. Yani ikisini ayirmak gerek. Mesala Cemal Pasa sorarlar Balkanlardan gelen gøcmenleri ilk ønce Dersor derler hayir orasi olmaz der yasayamazlar orda der fakat Ermeniler oraya dogru surgun edilir. Cogu rakam veriyor biribiri ile celiskili. Ki gøcte ølenler buyuk problem ona trajedi diyorlar.

Ekstra Turk tarihcilerin hepsi de ayni dusunmuyor. Var diyenler de var sayilari farkli verenler de var belge yok ettiniz diyenler var eldeki belgeleri farkli yorumlayanlar var vs. vs. Kisaca tarihciler toplansa da sonuc falan cikmaz.

Dersenki tartissinlar hatirliyorum sanirsam var diyen tarihcilerin yapacagi konferans iptal edilmisti Turkiye'de. Vatan hainleri vs. vs. denmisti onlar icin. Yani dusundugunuz gibi Turk tarafinda da cok øzgur bir tartisma ortami yok olsa o yapacaklari konferans o kadar tepki cekmezdi ki var diyen tarihcilerin yapacaklari birseydi Turklerden.

Olayın aslı bu

Ermenilerin Wilson İlkelerinin 12. maddesine dayanarak ( maddenin özeti şöyle : '"Osmanlı Devleti'nin Türk halkının çoğunlukta olduğu yerlerde Türklerin kesin hâkimiyetlerinin tanınması" öngörülüyor, azınlıkların çoğunlukta olduğu yerlerde de azınlıkların devlet kurabilmelerine olanak sağlanıyordu.)

Bu maddeye dayanarak Ermeniler Doğudaki altı vilâyetde nüfus üstünlüğünü elde etmek amacıyla Müslümanları katletmeye başladılar. Bunun üzerine Osmanlı Hükümeti, 1915 yılında, ordunun ve bölge halkının güvenliği için bölgedeki Ermenileri sürgün etti. Göç sırasında bazı Ermeniler salgın hastalıklardan, soğuktan ve halkın yağma saldırılarından dolayı ölmüştür bu ölenlerin sayısı da bahsedilenlerin çok çok altında 100 bin civarındaydı zannedersem. Ermeniler ise Türkler 1.5 milyondan fazla Ermeni'yi katletti diyerek yalan siyaseti yapıyor 100 yıldır.

Olay bundan ibaret hatta 1. Dünya savaşı bittikten hemen sonra Avrupa'dan ve Abd'den çeşitli heyetler bölgeye gelip incelemelerde bulunmuş fakat soykırım ipucuna rastlamamışlardır.

Osmanlı imparatorluktu

Çok ulusluydu

78 Berlin

Ermeniler Orta Anadolu'da ve Akdeniz bölgesinde çok fazla nüfusa sahiptiler ve Müslümanlar ile sürtüşmeden, sorun çıkarmadan yaşıyorlardı. Artık hiç biri yok. Diyelimki Doğu Anadolu'da dediğin gibi oldu, diğerlerinin suçu neydi. İnsanlar şunu anlamıyorlar Ermeni soykırımını insani olarak kabul etmek Türk olmaktan yada Türklükten birşey kaybettirmez hele şuan yaşıyan yeni nesille hiç alakası bile yok olayın. İnsanlar hep politik olaylara takılıyorlar bu da Diaspor'anın ırkçı politikası yüzünden orada Türk milleti haklı bence; yoksa Anadolu yerlisi böyle bir soykırımın olduğunun farkında, Ermeni komşuları, kardeşleri sürülmüştür evlerinden, olan suçsuz Ermenilere olmuştur. Yoksa isyancı Ermeni grupların durdurulması çok doğal birşey kimse buna soykırım demez, diyemez. Bir Adana olayı varki (ayrıca Adana ağıdı müzikal açıdan çok hoş bir tınıya sahiptir konuyla alakasız ama) gerçekten insan üzülüyor.

Zaten soykirim dedikleri gøc ve o surecte ølenler. Karsilikli catismalar da karsilikli acilar yasandi fakat en fazla vurgu yaptiklari sey gøc ve o gøc de ølenler. Tarihci birisi anlatmisti. Mesala Turk Tarih kurumu su kadar surgun edildi diyormus sonrasinda Cemal Pasa midir nedir ismini unuttum o kisinin iste anisini yayinliyorlar orda sayi daha fazla cikiyor. Yani ikisini ayirmak gerek. Mesala Cemal Pasa sorarlar Balkanlardan gelen gøcmenleri ilk ønce Dersor derler hayir orasi olmaz der yasayamazlar orda der fakat Ermeniler oraya dogru surgun edilir. Cogu rakam veriyor biribiri ile celiskili. Ki gøcte ølenler buyuk problem ona trajedi diyorlar.

Ekstra Turk tarihcilerin hepsi de ayni dusunmuyor. Var diyenler de var sayilari farkli verenler de var belge yok ettiniz diyenler var eldeki belgeleri farkli yorumlayanlar var vs. vs. Kisaca tarihciler toplansa da sonuc falan cikmaz.

Türkiye bu olayı zamanında aydınlatmalıydı

Sanki üzeri örtülmek istenir gibi anlatılmadı

90 yıl susarsan böyle akbabalarda bişey olmuş heralde der

Devlete de kızıyorum arşiv arşiv diyeceğinize yapın bir program

Açın ne var ne yok söyleyin

Yüzleşin Ermeni tarihçilerle

Bişeyler yapın susmayın yeter ki

Soykırım olduğuna inanmıyorum der

Herkese iyi geceler dilerim

Ermeniler Orta Anadolu'da ve Akdeniz bölgesinde çok fazla nüfusa sahiptiler ve Müslümanlar ile sürtüşmeden, sorun çıkarmadan yaşıyorlardı. Artık hiç biri yok. Diyelimki Doğu Anadolu'da dediğin gibi oldu, diğerlerinin suçu neydi. İnsanlar şunu anlamıyorlar Ermeni soykırımını insani olarak kabul etmek Türk olmaktan yada Türklükten birşey kaybettirmez hele şuan yaşıyan yeni nesille hiç alakası bile yok olayın. İnsanlar hep politik olaylara takılıyorlar bu da Diaspor'anın ırkçı politikası yüzünden orada Türk milleti haklı bence; yoksa Anadolu yerlisi böyle bir soykırımın olduğunun farkında, Ermeni komşuları, kardeşleri sürülmüştür evlerinden, olan suçsuz Ermenilere olmuştur. Yoksa isyancı Ermeni grupların durdurulması çok doğal birşey kimse buna soykırım demez, diyemez. Bir Adana olayı varki (ayrıca Adana ağıdı müzikal açıdan çok hoş bir tınıya sahiptir konuyla alakasız ama) gerçekten insan üzülüyor.

Doğu Anadoluda oldu

Çünkü Ağrı dağı onlar için kutsal

Bayraklarında bile var

O yolda kandırıldılar

Olayın aslı bu

Ermenilerin Wilson İlkelerinin 12. maddesine dayanarak ( maddenin özeti şöyle : '"Osmanlı Devleti'nin Türk halkının çoğunlukta olduğu yerlerde Türklerin kesin hâkimiyetlerinin tanınması" öngörülüyor, azınlıkların çoğunlukta olduğu yerlerde de azınlıkların devlet kurabilmelerine olanak sağlanıyordu.)

Bu maddeye dayanarak Ermeniler Doğudaki altı vilâyetde nüfus üstünlüğünü elde etmek amacıyla Müslümanları katletmeye başladılar. Bunun üzerine Osmanlı Hükümeti, 1915 yılında, ordunun ve bölge halkının güvenliği için bölgedeki Ermenileri sürgün etti. Göç sırasında bazı Ermeniler salgın hastalıklardan, soğuktan ve halkın yağma saldırılarından dolayı ölmüştür bu ölenlerin sayısı da bahsedilenlerin çok çok altında 100 bin civarındaydı zannedersem. Ermeniler ise Türkler 1.5 milyondan fazla Ermeni'yi katletti diyerek yalan siyaseti yapıyor 100 yıldır.

Olay bundan ibaret hatta 1. Dünya savaşı bittikten hemen sonra Avrupa'dan ve Abd'den çeşitli heyetler bölgeye gelip incelemelerde bulunmuş fakat soykırım ipucuna rastlamamışlardır.

Orta Anadolu ve Akdenizdeki Ermenilerin öldürülmesi ve sürülmesinin gerekçesi ne peki? Wilson ilkelerinin pek orada geçtiğini sanmam.

Üst Alt