GSC Portal - Galatasaray'dan Türk Lirası Kararı! - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

GSC Portal Galatasaray'dan Türk Lirası Kararı!

Bir adama 1 milyon vermek yeirne 200 bin euro vemrek arasında ne fark var? TL olunca az mı vereceğiz? Bu soruya vereceğiniz cevap neden bunun erçeklemeyebileceğini açıklar. Hele bu oyuncu iyi bir oyuncuysa kensinlikle kabul etmez.

bu euro bölgesinde yaşanan bir deger kaybı ama.

Euro bolgesinde degil de sterlin para biriminin euro karsisinda yasadigi deger kaybi

Burada hatali yola ciktiginiz nokta surasi , dogrudur bizdeki yabanci para birimi TL iliskisi daha tek yonlu ve uzun vadede lineer bir iliski yani kisa vadeli araliklari kaale almazsak yabanci para birimleri surekli TL karsisinda deger kazaniyor

Dolar 1.20 lerdeydi 4,8 leri zorladi , tam 4 kat

Fakat konustugumuz mevzu ozelinde , sanilmasin ki euro ile dolar , euro ile sterlin , frank ile x para birimi arasinda farklar olusmuyor

En basit ornek iste sterlin euro rasyosuydu . Biz ekonomist olarak degil kuluplerin para birimi politikasini konusuyoruz

Bana su anlamsiz geliyor , gomis ornegi uyuyor diye onu veriyorum , adam hangi kulupten geldi swansea miydi

Orada 2015/2017 arasi 2 sene kulup ingiliz para birimine itiraz ettirmedigi icin sterlin sozlesme yapacak ama fransiz asilli olmasina ragmen euro sozlesme yapamadigi icin 35% kayip yasayacak 2 senede (bu yasanmis , olasilik degil kanit haline gelmis rakamsal bir gercek , isterseniz rakamlari sunarim)

Ama ayni gomis 2017 de turkiyeye geldiginde , batiya acilan pencere , amaci "ingiliz" olmayan takimlari yenme seklinde motto yazmis bir kuluple anlasma imzalarken "ben TL yi ne yapayim yeeeaaa" diyebilecek ?

Hatta bizim seyircimiz de adam ne yapsin TL yi diyecek destek olacak , o zaman gomis efendi swansea deyken de kulubune "ben ne yapayim sterlini" diyebilmeli .. cunku diyemedigi icin 35% para kaybetmis , ama diyemiyor

Cunku orada bir sistem var .. biz ise sistemsizligi "basarilmasi zafer" bir sistemmis gibi suan burada savunuyoruz

Su soylediklerimi onyargisizca okuyan herkes gerekeni anlar ve itiraz etmez aslinda da iste ..

O ne demek be :) Herkes sana aynı minvalden mi itiraz edecek :) Sinan sen artık oruç tutma :)

Hayir , dogru bilgi neyse onun uzerinden konusalim . Cunku o kisinin dedigi gibi ise verecegim cevap baska , senin dedigin gibi net kurallar varsa premier ligde , o zaman verecegim cevap baska

Farkli dogrular uzerinden ikiniz de itiraz ettiginiz icin birinize verdigim cevap , cevabi urettigim bilgi otekinizde farkli oldugu icin o kisiye anlamsiz geliyor

Dogrusu neyse onun uzerinden gidelim dedim

Hayir , dogru bilgi neyse onun uzerinden konusalim . Cunku o kisinin dedigi gibi ise verecegim cevap baska , senin dedigin gibi net kurallar varsa premier ligde , o zaman verecegim cevap baska

Farkli dogrular uzerinden ikiniz de itiraz ettiginiz icin birinize verdigim cevap , cevabi urettigim bilgi otekinizde farkli oldugu icin o kisiye anlamsiz geliyor

Dogrusu neyse onun uzerinden gidelim dedim
Üstat her ikisi de zira 1992'de premierr league teamül olan poundu kurllaştırdı ama peki ya iskoçya? Orada böyle bir kural yok ama teamüller gereği hala sterlin ödeniyor yani her ikisi de aslında britanyada geçerli...Özetle bu sinan dolayısıyla her ikisini vereceğin cevap da farklı olsa bile geçerli...

Euro bolgesinde degil de sterlin para biriminin euro karsisinda yasadigi deger kaybi

Burada hatali yola ciktiginiz nokta surasi , dogrudur bizdeki yabanci para birimi TL iliskisi daha tek yonlu ve uzun vadede lineer bir iliski yani kisa vadeli araliklari kaale almazsak yabanci para birimleri surekli TL karsisinda deger kazaniyor

Fakat konustugumuz mevzu ozelinde , sanilmasin ki euro ile dolar , euro ile sterlin , frank ile x para birimi arasinda farklar olusmuyor

En basit ornek iste sterlin euro rasyosuydu . Biz ekonomist olarak degil kuluplerin para birimi politikasini konusuyoruz

Bana su anlamsiz geliyor , gomis ornegi uyuyor diye onu veriyorum , adam hangi kulupten geldi swansea miydi

Orada 2015/2017 arasi 2 sene kulup ingiliz para birimine itiraz ettirmedigi icin sterlin sozlesme yapacak ama fransiz asilli olmasina ragmen euro sozlesme yapamadigi icin 35% kayip yasayacak 2 senede (bu yasanmis , olasilik degil kanit haline gelmis rakamsal bir gercek , isterseniz rakamlari sunarim)

Ama ayni gomis 2017 de turkiyeye geldiginde , batiya acilan pencere , amaci "ingiliz" olmayan takimlari yenme seklinde motto yazmis bir kuluple anlasma imzalarken "ben TL yi ne yapayim yeeeaaa" diyebilecek ?

Hatta bizim seyircimiz de adam ne yapsin TL yi diyecek destek olacak , o zaman gomis efendi swansea deyken de kulubune "ben ne yapayim sterlini" diyebilmeli .. cunku diyemedigi icin 35% para kaybetmis , ama diyemiyor

Cunku orada bir sistem var .. biz ise sistemsizligi "basarilmasi zafer" bir sistemmis gibi suan burada savunuyoruz

Su soylediklerimi onyargisizca okuyan herkes gerekeni anlar ve itiraz etmez aslinda da iste ..

Tamam doğru da . İngiltere futbolcular için bir cazibe merkezi, heriflerin ligi ŞL'den fazla izleniyor. Kur etkisini bir kenara koyalım, biz yeri geliyor PL'de 1 milyona oynayan adama 4 verip oynatıyoruz, bazen 4 vermemize rağmen bile gelmiyor.

Küçücük boyun var türlü türlü huyun var derler adama.

Bu bağlamda İngiltere ligi ile bizi kıyas edemeyiz kanımca.

Sinan hocam paralar değer kaybeder veya kazanır biz bunu konuşmuyoruz az yada çok kazanmalarından ya da ne kadar zarar edip kar ettiklerinden bahsetmiyoruz sen olayı ekonomi sunumuna çevirdin konuyla ilgili bilginde var anlıyoruz tamamda tartıştığımız şey bu kadar karmaşık birşey değil.

Sonuçta verdiğin örnekte dünya piyasasında karşılığı olan bir para sterlin tl öyle değil o yüzden gelen yabancı oyuncuya sana tl verelim diyemezsin.

Dışarıdan gelen oyuncu parasını dolar euro yada sterlin olarak alır çünkü bir karşılığı vardır.Ama dolar karşısında değer kaybeder yada euro karşısında değer kazanır onu biz bilemeyiz.Futbolcular böyle durumlar için ekonomi danışmanları tutsunlar bizi ilgilendirmez.

Bu ülkede yaşayan yerli pazarın yerli mamülü olan futbolcunun değeri tl dir kardeşim bitti.

Ülkende üretilen patatesi satın alırken tl verirsin,dışarıdan aldığın patatese ise euro dolar yada sterlin verirsin bu iş bu kadar basit.

Önce tl olmalı sonra saçma sapan rakamlar vermeye son verilmeli misal muğdata 3 milyon tl vermek gibi, akhisarda 1 alıyorsa biz 1,3 vermeliyiz en fazla yüzde 300 zam yapmak gibi mallıklara son verilmeli.

Burada ilk odeme cok onemli degil , orneklerle gidelim

Maicon ile Serdar gibi iki isim 3 er yillik sozlesme imzalamis olsunlar , euro kuru da 5 lira olarak dusunelim .ve esit para aldiklarini

Serdar 1 milyon TL , Maicon 200 bin euro alsinlar , banka hesaplarina yatsin ... Serdar euro alamadiysa kur 5 lira iken cevirir parasini euro ya ve onun da artik 200 bin euro su olur , sonra ikisi de istedikleri gibi harcasinlar

Buraya kadar sorun yok , sorun gelecekteki odemelerde basliyor .

1 sene sonra euro atiyorum 6 lira oldu . Maicon artik 1.200.000 TL kazanirken , serdar sozlesme geregi 1.000.000 TL almaya devam edecek , veya artik 1.000.000 TL yi euro ya cevirmek istedigi zaman 200 bin euro su olamayacak

Tersi bir durumda , olmaz da, euro 4 liraya dustu diyelim . Maicon 800 bin TL alirken , serdar 1.000.000 TL almaya devam edecek .. Bu maiconu sizce cok etkiler mi ? yani TL karsisinda euro nun deger kaybetmesini gorunce TL sozlesme ister mi ? Bir ekonomiste danisabilir belki

Kisaca bu isi ornek almak istedigimiz ulkeler nasil yapiyorsa oyle yaparak bir adim atmaliyiz fikrindeyim ve yerlilere de yabancilara da "kurallarimiz bu kabul ediyorsan gel" diyebilmeliyiz

adamlar vergi odemiyor , kur riski yok , aldiklarinin 2-3 katina imza atiyorlar ,hala yabancilarin derdini biz dusunuyoruz .. bazen bu mantikta dusununce yerlilere de bosuna kiziyoruz gibi geliyor ,cunku yabanciya da bu kadar pozitif ayrimcilik yapilmaz

bazen bu mantikta dusununce yerlilere de bosuna kiziyoruz gibi geliyor ,cunku yabanciya da bu kadar pozitif ayrimcilik yapilmaz
Sabahtan beri söylemek istediğin bu ve söyledin işte evirip çevirmeye gerek yok.Bende sizdeki bu yabancı düşmalığını anlamıyorum.Kardeşim Tarığa gelince tarıkta suç yok ona bu sözleşmeyi veren yönetimde, yabancıya gelince çok pozitif ayrımcılık yapıyoruz.

Parada yaşanacak değer kaybı futbolcudan başka kimsenin problemi değil eğer daha çok para kazanmak istiyorsa yabancı oyuncu buraya gelip nasıl euro olarak maaş alıyorsa o da yurt dışına gidecek euro ile maaşını alacak.

Kimsenin transfer etmek istemediği yetenekte bir adama birde benim ülkemin vatandaşı olduğu halde euro ile ödeme yapıyorum bunun mantığı nerede?

Sabahtan beri söylemek istediğin bu ve söyledin işte evirip çevirmeye gerek yok.Bende sizdeki bu yabancı düşmalığını anlamıyorum.Kardeşim Tarığa gelince tarıkta suç yok ona bu sözleşmeyi veren yönetimde, yabancıya gelince çok pozitif ayrımcılık yapıyoruz.

Parada yaşanacak değer kaybı futbolcudan başka kimsenin problemi değil eğer daha çok para kazanmak istiyorsa yabancı oyuncu buraya gelip nasıl euro olarak maaş alıyorsa o da yurt dışına gidecek euro ile maaşını alacak.

Kimsenin transfer etmek istemediği yetenekte bir adama birde benim ülkemin vatandaşı olduğu halde euro ile ödeme yapıyorum bunun mantığı nerede?
Yerlileri sevmek Galatasaray ananelerine terstir...İlk yabancı futbolcu ve hoca transferini 1908'de yapan bir spor kulübü olarak biz daima yabancı dostu yerli düşmanıydık imkanlar el verdiğince...Tabii ki bülent korkmaz gibi celal ibrahim gibi nihat bekdik gibi metin oktay gibi turgay şeren gibi isimlere başımızın üstünde yer var ama bunlar azınlık çoğu şerefsiz oluyor...

Yok bende yabanci dusmanligi kesinlikle yok da yerliye negatif ayrimcilik da yok . Bunu yabanci ulkeler cozmus , adamlar ne sirketler ile kulupleri ayrimciliga sokuyor vergi vb konularda

ne yerli yabanciyi ayiriyor .. herseyi esit yapiyor

bizde de olmasi gereken bu ... peki mesela misirli , fasli , cezayirli , yani aslinda euro bolgesinde bir takimda oynama hakki dahi olmayan oyuncuyu niye sirf yabanci diye kur riskinden kurtarip euro ile besliyoruz ?

Yok bende yabanci dusmanligi kesinlikle yok da yerliye negatif ayrimcilik da yok . Bunu yabanci ulkeler cozmus , adamlar ne sirketler ile kulupleri ayrimciliga sokuyor vergi vb konularda

bizde de olmasi gereken bu ... peki mesela misirli , fasli , cezayirli , yani aslinda euro bolgesinde bir takimda oynama hakki dahi olmayan oyuncuyu niye sirf yabanci diye kur riskinden kurtarip euro ile besliyoruz ?
Euro vermemeliyiz dolar hakları zira kıta dışındanlar...

Zaten o yuzden premier lig kulupleri gibi bir sey belirleyip herkese onu uygulayalim diyorum

modern futbol ulkeleri gibi yapalim diyorum

Yabancı ülkeler dediğin avrupa zaten sinan şimdi bu işin piyasası avrupa ve ortak bir para birimleri var o yüzden eşit davranabilir o konuda, kısmen ingilterede biraz daha farklı bir uygulama olabilir.Ama oradada geçerli bir para birimi var.Bende bugün ingiltereye gideyim sterlin olarak maaş almayı kabul ederim neden etmeyim.

Bizim ülkemizde eşit yapamazsın tl euro karşısında değer kaybediyorsa normal vatandaş bunun cezasını çekiyorsa futbolcuda bu ülkenin vatandaşı ise çekecek kardeşim.Eğer euro alabilmek istiyorsa avrupaya gitsin.

yerlinin cani cehenneme abarti olacak ama , benim kistasim yerli degil , yabanci limitinin 14 olmasina bile karsiyim , premier ligde var mi limit ? onlar yarin limit 3 deseler , bizde de 3 olmasi gerekir derim

bazi seyleri taklit etmek bile mesafe kat etmektir .. cunku adamlar senden fersah fersah ileride

Üst Alt