Harun Erdenay: ''Kafamızda 4+1 kuralı var, İspanya Ligi'nden daha iyiyiz'' | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Harun Erdenay: ''Kafamızda 4+1 kuralı var, İspanya Ligi'nden daha iyiyiz''

erdenay-kafamizda-41-kurali-var.jpg

Ligimiz İspanya’dan Daha İyi Durumda

“Ligimizde rekabet çok yüksek. Avrupa Kupalarına 10 takımla katıldık. Şuan Avrupa’nın uzak ara en iyi ligiyiz. İspanya’da Real Madrid ve Barcelona dışında altı boş... Ama bizim ligimizde çok farklı. Türk basketbolu için gurur verici bir durum. Ligimize baktığınızda Anadolu Efes ve Fenerbahçe, Final Four şansını devam ettiriyor. Darüşşafaka Doğuş, Top 8 ve Galatasaray Odeabank da Eurocup şampiyonluğuna gidiyor... Takım kalitesine baktığımızda İspanya’da bu seviyede takım sayısı az... Sıralamada 7’den 8’den sonra İspanya’da takım çıkmazken bizim son sıra takımlarımız bile büyük mücadele veriyor. Televizyon yayını ve sponsorların bulunması da önemli... Ligimizi 5+1’de etkiledi. Şimdi 6 yabancıyla iyi oyuncular getirilebiliyor. Eski sistemde en azından iyi 4 Türk oyuncu lazım. Lig toplamı için 64 oyuncu demek bu ve Türk oyuncu piyasası da yükseliyor.

” Kafamızda 4+1 Kuralı Var “

Aslında takımlar programlarını yapsın diye onlara ‘6 yabancıyla devam ediyoruz’ diye mektup yolladık. Haziran’da karar vermek geç olurdu... 6 yabancı olacak yine...Kafamda ‘4 + 1’ kuralı var. ‘1 Türk oyuncu sahada yer alsın mı almasın mı’ diye beyin fırtınası yaratmak lazım... Kulüplerin hepsi 6 yabancı istiyor... Yine 6 yabancı olacak ama önümüzdeki günlerde de lig kurulu olacak. Onlarla bu durumu paylaşacağım. Avrupa Şampiyonası oynayacağız. Takımın Türk oyunculara ihtiyaç olacak. Kendi evimizde oynayacağız. 2001 ve 2010’da gümüş madalya almıştık. Takımlarda bu durumu desteklerse 4 + 1 olacak. Fenerbahçe, Anadolu Efes, Banvit ve Pınar Karşıyaka gibi 7-8 takım bu durumu kullanıyor... Kendi kadrolarında da var. Uşak’ı İstanbul BB’yi izliyorum… 1 zorunluluk getirsek, belki genç oyuncuyu almaya çalışırlar... Belki Uşak gider bir genç oyuncuya yer verir gibi bir fikrimiz vardı. Buna bir birlik olarak karar vermek gerekiyor.” Altyapılarda Önemli Oyuncular Var “3-4 oyuncu var altyapılardan yetişen... Kenan Sipahi 6 ay sol eliyle bardak bile tutamıyordu. Onun biraz güvene ihtiyacı var. Furkan, Cedi ve Emircan… Emircan 2.17’lik müthiş bir oyuncu.. Egemen Güven de müthiş bir oyuncu. Buraya Metecan, Berk ve Tolga’yı da koyabiliriz. Altyapılardan önemli oyuncular var...

” Salon Projelerini Destekliyoruz “

Banvit’in salon projesi var. Biz de destek veriyoruz. Fenerbahçe’nin Euroleague maçına bilet bulunmuyor. Biz de bulamıyoruz. Bu çok güzel bir olay... Galatasaray’ın çoğu maçı Abdi İpekçi Spor Salonu’nda kapalı gişe oynanıyor. Anadolu Efes de Euroleague’de çoğu maçında ciddi seyirciye oynuyor… Çoğu takım şehirlerindeki salonu kullanıyor ve o salonlarla bütünleşiyor. Galatasaray’ın bir salon projesi var. Anadolu Efes, bence uzun yıllardır bir salon yapsaydı çok şey kazanırdı.

” Bogdanovic Önemli Bir Oyuncu “

Bogdanovic çok kaliteli bir oyuncu. Burada kalır-kalmaz bilmiyorum ama NBA takımları peşine düşmüştür. Bir çok önemli şey yapıyor ve bencil bir oyuncu da değil…

” Obradovic’e İki Yıl Önce Teklifte Bulunmuştuk “

Biz Obradovic ile iki yıl önce ilgilenmiştik. Birlikte yemek yemiştik ve teklif yapmıştık. Yazın dinlenmek istediğini ve sadece Sırbistan Milli Takımı’nı çalıştıracağını söylemişti. Fenerbahçe’de oyuncuların atladıkları seviye belli. Ülkemize önemli ölçüde hizmet veriyor.” Ailelerin Hata Yapmaması Lazım “Benim görüşüm; anne-babamlarla, menajerlerle alakalı… Çocuk çok fazla karar yetkisinde değil. Ben olsam karar verir kalırdım ve Bogdanovic gibi beni almalarını beklerdim. Gerçekten okumak isteyen biri Sinan ve Doğuş gibi olur. Sanki kaçıp bir yıl NCAA’de oynayayım ve draft olayım gibi düşünüyor… Hazır gitmiyorlar, burada para aldıklarından orada oynayamayacaklarda… Fenerbahçe zaten onun NBA’de oynamasını ister… Yetiştiğin takımda eskiden 22 yaşına kadar kalmak zorundaydın. İnsanın takımına bir borç duygusu olur… Burada ailelerin hata yapmaması lazım. Kulüp ona kaç maçta şans da verdi. Oradan NCAA’e gidecek, oynayacak mı oynayamayacak mı o da belli değil…

” Tribüne Renk Kat Projesi Diğer Branşlara da Örnek Olsun “

Bu projede Emir Turam önderliğinde çalışıyorlar... Basketbolda, futbola yönelik şanslıyız... Genelde taraftarlar takımlarını destekliyor ve küfürden de uzaklar. Çok büyük sıkıntımız yok. Kolay bir iş değil. Play-off başlayacak ve orada da gerginlikler olacak. Bunu başarabilirsek sene içerisinde ve devamını da getirebilirsek, umarım bu diğer branşlara örnek olur.

” Takımlar Yabancı Haklarını Dolduruyorlar “

Belirli lisans sayısı var... Türk ve Yabancılarda 17’ye yakın sayı var. Sakatlık nedeniyle bunlar değişebiliyor. Belli sayıda yabancıya lisans da çıkabiliyor. Buna limit koymak doğru değil. Sakatlık ya da ülkesine dönmek zorunda kalabiliyor yabancı oyuncular... O nedenle bazı takımlar oyuncu değiştirebiliyorlar. Tüm takımlar yabancı haklarını dolduruyorlar. Yönergeyi açtığınız zaman tarihleriyle birlikte ne zaman ne başlıyor ne bitiyor açıkça görülebiliyor.

” FIBA Uzun Vadede Futboldaki Şampiyonlar Ligi’ni Hedefliyor “

Aslında Euroleague’e şuanda rakip kurulmuyor... Eurocup hedefleniyor. Şampiyonlar Ligi’nin hedefinde Euroleague ile takım gelirse kabul edilir, ama öyle bir hedef yok... Uzun planlı futboldaki Şampiyonlar Ligi hedefleniyor. Eurochallenge’daki takımlarla bunu yapamazlar... Sponsor ve televizyon yayınları olacak. Eurocup takımlarına da teklif sunuluyor. Buraya gelir de konuluyor. Takımlar burada elenirlerse oraya dahil olacaklar. Şampiyonlar Ligi’ne katılmak için ön eleme olacak. FIBA’nın hedefi zamanla oradaki takımları da buraya aktarmak. Bu konuda FIBA, daha önceki hareketleri nedeniyle güven sağlamıyor. Euroleague’in daha iyi yönetildiği düşünülüyor. 30 milyon dolarlık pastayı, 30 milyon Euro yaptılar. Euroleague’de sponsorların %80’i zaten Türk firmalar... Takımlar oradaki gelirlerden memnun değiller. FIBA bu işleri başarabilirse, ileride tek ele döner diye düşünüyorum. Tamamıyla futboldaki model olacak. Şuan basketbolun yararına olan bir şey olmayacak. Euroleague Cuma günlerine maç koyarak yerel ligleri baltalamaya başladı. FIBA’ya aidat ödüyordu, onu da ödememeye başladı. Tek patronculuk olunca FIBA’da rahatız oldu. Dünyadaki basketbolun gücü FIBA... Sonuçta Euroleague bir şirket. İmzalayan belli kulüpler var. Eurocup’ta oynamaktansa daha iyi... Getirisi de var ve geleceği de sağlam... Kulüplerle de bir toplantı yaptılar. Bizim kulüplerimizden de katılanlar oldu ve bazı takımlarımızı yeni sezonda orada göreceğiz.

” Uşak ve Büyükçekmece Çok Başarılı “

Uşak çıktığında herkes öbür sene düşer diye düşündü ama şehir sahip çıktı... Ozan Bulkaz orayı iyi tanıyor. Çok da iyi yabancı seçimleriyle başarılı oldular. İyi de motive oldular. Ligin üç senedir büyük takımlarına kök söktürüyorlar. Büyükçekmece’de ikinci ligde favori olmamalarına rağmen iyi bir takımla hem lige çıktılar hem de iyi mücadele veriyorlar. Türk ve iyi antrenörleri var. Oranın bünyesi dışında da antrenörleri görmek lazım. Bilmediği bir göreve koysak ve oradaki performanslarını da görmek lazım. Basketbolseveler arasında sempati kazanan ve başarılı da bir antrenör. Takımlara mutlak destek sağlıyoruz. Biz bir telefon kadar yakınız. TBF olarak her takıma olduğu gibi bu takımlara da yardıma hazırız.

” Oyunculuğumda Hiç Aynı Sene İçinde Üç Antrenör Değişikliği Yaşamadım “

Bir antrenörle yolları ayırmayı düşünebilirsiniz. Antrenör maddi konuda yetki vermedikçe yeni antrenör alamazsınız. Bir kağıt imzalandığında yeni antrenör görev yapabiliyor. İstediğiniz kadar antrenörle çalışabilirsiniz. Benim oynadığım takımlarda da antrenör değişikliği olmuştu. Ancak 20 sene oynadım ve hiç üç antrenör değişikliği görmedim.

” Her Hafta Hakem Eleştirmek Doğru Değil “

Hakeme söylenen laf, ürüne zarar veriyor. BSL bir ürün... 11 ülkede de izleniyor. Hakemler devamlı eleştirdiği zaman kişiler buraya sponsor da yatırımcı da getirirken karşısına çıkan ürün yaralı oluyor. NBA’de hakeme eleştiri geldiğinde hemen ceza veriliyor. Ben de yöneticilik yaptım. İTÜ’de ve Milli Takımda da 10 seneye yakın yöneticilik yaptım. Hakem yüzünden de çok maç kaybettik ama asla ‘Hakem maçımızı sattı, çaldı’ demedim. Böyle demeçlerim olmadı... Takımı yönetenler seneye yine burada olacak. Avrupa’nın en iyi ligi olması için bir kere konuşabilirler, ama her hafta hakem eleştirmek doğru değil. Bunları yöneticilerin bırakması lazım. Biz TBF olarak basketbolu ve ligi yönetiyoruz... İnsanlar kendi değerlerine zarar verirler. Bu değeri daha da büyütebiliriz. Ceza sistemi çok komik. Teşvik de ediyor. Ağır eleştiriye ve dozu kaçan eleştiriye yaptırımlar uygulayacağız.

” Hakemlerin Gelirlerinde Artış Yaptık “

Başkan olduğumda kulüplerin, antrenörlerin ve oyuncuların gelirleri yükselmiş ve biz hemen hakemlere gelir artışı yaptık. Daha çok vakit ayırsın istedik… Kademeli olarak arttırmaya da devam edeceğiz. İki hafta maç yönetmese ‘Ben ne yaptım’ diye düşünür… MHK’nin bir projesi daha var... Bazı üst düzey hakemi maaşlı yapmak... İleride düşünülebilecek bir proje… Orada bir grup, en iyilerinden seçilecek.

” Olimpiyat Oyunları’nda Yer Almak İstiyoruz “

Kadınlarımız Fransa’da Olimpiyat Elemesi oynayacak. Yarı finali Londra’da son anda kaçırmıştık... Bu yıl Olimpiyat Oyunları’na katılıp madalyaya oynayacaklarına inanıyorum. Erkeklerimiz de Filipinler’de oynayacaklar. Tam kadroyla orada yer almak istiyoruz. Olimpiyatlara 6’lı takımlı turnuvada şampiyon çıkacak... Fransa ve Kanada rakiplerimiz… Orada da elemelerden çıkarak Olimpiyat Oyunları’nda yer almak istiyoruz.”

BASKET DERGİSİ

Fenerbahçede, Boby Dixon Türk statüsünde oynuyor.. Ellerinde berk Uğurlu gibi yavaş yavaş gelişmeye başlayan Guardları var.. Barış Hersek var...

Harun Erdenay yine fenerbahçesi için çalışıyor... Fenerbahcede Türk Statüsünde oynayan yabancı oyuncular oldugu için yine yabancı kuralını azaltacaklar. !!!!

Allah belanızı versın sizin

Şuan Avrupa’nın uzak ara en iyi ligiyiz. İspanya’da Real Madrid ve Barcelona dışında altı boş... Ama bizim ligimizde çok farklı.

:D Hee ELde çeyrek finali neredeyse garantilemiş Caja lobaral, eurocupı alması muhtemel gran canaria ve işte malaga, valencia gibi takımlar boş senin ELde averaj takımlığı yapan kuluplerin dolu he babuş he. Sen söyleyince avrupanın en iyi ligi olduk. VTB ligini katmıyorum bile.

Şuan Avrupa’nın uzak ara en iyi ligiyiz. İspanya’da Real Madrid ve Barcelona dışında altı boş... Ama bizim ligimizde çok farklı.

:D Hee ELde çeyrek finali neredeyse garantilemiş Caja lobaral, eurocupı alması muhtemel gran canaria ve işte malaga, valencia gibi takımlar boş senin ELde averaj takımlığı yapan kuluplerin dolu he babuş he. Sen söyleyince avrupanın en iyi ligi olduk. VTB ligini katmıyorum bile.

Bana Göre En Lig Sıralaması Şöyle

1) İspanya

2) Rusya

3 Yunanistan

4) Türkiye

ulan varya geçen gün aklımdan geçiyordu bu serefsizler yabancı kuralını arttırdı fenerin türkleri gelişine kadar süre tanıyacaklar onlar gelişince tekrar düşürecekler yabancı kuralını karaktersizler

Aynını futbolda bekliyorum. Biz 2 seneye toparlanıp çok iyi yabancılar getirmeye başlayınca yeniden yabancı sınırı gelecek futboldada

D5803 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üst Alt