Her Şeye Sıfırdan Başlamak | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Her Şeye Sıfırdan Başlamak

Her Şeye Sıfırdan Başlamak

• Kullanılan toplam oy
    12
AÖF Anadolu Üniversitesi Tarih bölümü öğrencisiyim 3 yıldır AÖF okuyorum ama örgün öğretim okumak hep içimde bir ukte olarak kaldı ki çevremdeki bir çok kişi gerek gerçek hayatta gerekse internete AÖF'den mezun olmanın bir işe yaramayacağı oradan mezun olanların işe yaramaz insanlar olduğu AÖF'nin bir yer kazanamayan işe yaramaz insanların tercih ettiği sizce ben ne yapmayalım her şeye sıfırdan başlayarak tekrar sınava mı hazırlanmayalım yoksa fakulteyi mi bitirmeliyim ? Ayrıca 22 Yaşındayım

Başka birilerini değil kendini dinle.
Senin hayatın, kendi kararların ile yaşamayı öğrenmen lazım.
Bugün sana akıl verenler, yarın işler ters gidince sorumluluk almayacaklarına göre, verdikleri aklın ne önemi var?

Okuma diploma devri bitti yuz binlerce hatta milyonlarca diplomali issiz var cok iyi bolum okul disinda ne okudugunun nerde okudugunun orgun ya da aof oldugunun onemi yok bence devam et ekstradan kurs belirle kendine meslek uzerine oradan yuru

dostum sana hayat kurtaracak bir tavsiye vermek istiyorum bir yada iki ensturman çalmayı öğren ve 2 yabancı dil öğren hiçbir üniversitenin sana veremeyeceği imkanlar sağlayacaktır yaşın genç iken derhal bunlara odaklan donanımlı olmak 3-5 ders kitabı bitirmek değildir.Hayata dair çok şey öğrenebilmektir.

Kardeşim kurumsal firmalar diploma ile olculendirmede bulunurlar.senin yapman gereken okulunu ve askerliğini yapıp kurumsal bir firmada iş sahibi olmandır zamanla ve senin göstereceğin azim ve yetenekle bir yerlere vsrabilirsin yani herşey sana bağlı laflara itibar etme yeteneklerin doğrultusunda kariyer planını yap

dostum sana hayat kurtaracak bir tavsiye vermek istiyorum bir yada iki ensturman çalmayı öğren ve 2 yabancı dil öğren hiçbir üniversitenin sana veremeyeceği imkanlar sağlayacaktır yaşın genç iken derhal bunlara odaklan donanımlı olmak 3-5 ders kitabı bitirmek değildir.Hayata dair çok şey öğrenebilmektir.
helal

Üniversite bitirenlere görüyoruz ha örgün ha açıköğretim tarih bölümünü örgün okuyanlarda türk tarih kurumunda veya okulda öğretmenlik yapamıyor açıköğretimde temiz temiz oku

Bu söyleyeceklerimi yanlış anlamanı istemiyorum yazıya başlamadan önce.

Çok bilmiş biri gibi de konuşmak istemiyorum sadece şu anda üniversite eğitimine devam eden biri olarak ve kuzeni iki yıl önce tarih bölümünden mezun olmuş biri olarak birkaç yorum yapmak istiyorum.

Öncelikle evet hepimizin duymak istediği şeylerdir bunlar, kendini dinle, sen kendini geliştir en iyisi ol, okusan ne olacak okuyanların da hali ortada vs gibi söylemler... Sana da az önce söylenmiş. Nispeten haklılar da ama tamamen haklılık payı yok. Neden mi?
Yarın öbür gün iş bulamadığında sana iş verecek olanlar bunu diyenler olmayacak, sen kendi bacağından asılacaksın herkes gibi.
Dolayısıyla;
1) Okuduğun bölümü isteyerek mi okuyorsun? Tarih konusunda kendini yeterli ve dolayısıyla potansiyelli görüyor musun? Hayatını bununla geçirecek kadar seviyor musun?
2) Neden açıköğretimden örgün öğretime geçmeye çalışmadın?
3) Tarih bölümü dışında gönlünde yatan bir sektör veya bölüm var mı ?
4) Kendinde tekrar üniversite sınavına çalışacak altyapıyı veya azimi, disiplini görüyor musun?

Tüm bu sorulardan sonra kendi ve kuzenim ( tarih örgün eğitim mezunu) hakkında birkaç yorum yapayım.
Tarih bölümü zor bir bölüm, fakat iş açısından ne yazık ki öğretmen olursanız şanslısınız. Gazete yazarı, araştırmacı veya hoca olmak gerçekten sıkı bir çalışma gerektirir.
Örneğin benim kuzenim şu an 27 yaşında ve mezun olduktan sonra iş bulamadı, mağazalarda çalıştı. Atanamam diye öğretmen de olmak istemedi. Aradan iki sene geçti şimdi polis olmaya çalışıyor, ne olursa çalışayım modunda.

Şayet, aynı yaştayız. Eğer aklında gönül verdiğin geleceği de olan bir bölüm varsa, çalışmak için azmin de varsa sıfırdan çalışmaya başla.
Hiçbir şey kaybetmezsin. Herhangi bir mühendislik,mimarlık,veterinerlik,hukuk veya türevi gibi bir bölüm kazandığın takdirde kolunda altın bir bilezik ile mezun olursun.

İyi bir okul da kazanırsan (ki artık çoğu okul yabancı dil eğitimi veriyor) yabancı dil bilerek mezun olursun.
Bu serüveni çeşitli kişisel gelişim sertifikaları, seminerleri ve güzel programlar ile (erasmus, çift anadal,yan dal) taçlandırmak da tamamen sana bağlı.
Ve emin ol , 27-28 yaşında mezun olsan bile aklı başında değerlendirirsen bu seneleri sana getirisi çoook güzel olur.
Sürünme dostum, sınava daha var, dershaneler başlayalı bir bucuk ay oldu, benim tavsiyem hedef koy ve disiplin ile bir sene sık dişini.
Sonrası için şükredeceğine eminim

Diploma tabiki önemli ama şu anki aklım olsa, sağlam bir meslek sahibi olmayı seçerdim. Eskiler der ya hani 'sanatın olsun, sanat öğren' aslında haklılarmış. Pek çok yabancı ülke artık kalifiye işçi aramakta.

" Sonrası Allah kerim " tarzı bir tavsiye ne yazık ki gerçeklikten uzak bir tavsiyedir.
Kaldı ki evet diplomada yazmıyor fakat spesifik bir bölüm hariç bu bölümün açıktan olduğunu az çok tahmin edeceklerdir.
Üstelik iş alanı geniş bir bölümden de mezun olmuyor arkadaşımız,
yaşı da henüz genç iken en güzeli bir senesini disiplinli bir çalışarak geçirip güzel bir bölüm kazanmak olacaktır.

Üst Alt