Istanbul Holidays | Yardım - Sayfa 8 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Istanbul Holidays | Yardım

Cevap: Istanbul Holidays | Yardım

Emir bilgin olsun diye yine. Hayatımda 2 trafik kitlenmesi beni yaşamdan soğuttu. Biri Galatasaray-Fener maçına (Türkiye Kupası 3-2 yendiğimiz ama elendiğimiz maç) Mecidiyeköy yolu. 25dk lık yolu 3 saatte tamamladım. Yol 3 şeritli ve maç günü.

Diğeri ise Newyork-NewJersey arasında 4.5saat. Yol 5 şeritli.

@Çağlar Kızıl

istanbul'u guzel gormeni saglayacak 100 fotoğraf cekebilirsin - istanbul'un icine girince %90 oranında hayal kırıklıgına ugrarsın

san francisco'yu guzel gormeni saglayacak 100 fotoraf cekersin - icine girince %10 oranında hayal kırıklıgına ugrarsın

fark bu reyiz.

istanbul cografya olarak guzel, fakat yapılasma/estetik olarak felaket, bunun da sorumlusu insanlar/kultur vs.

@Çağlar Kızıl

istanbul'u guzel gormeni saglayacak 100 fotoğraf cekebilirsin - istanbul'un icine girince %90 oranında hayal kırıklıgına ugrarsın

san francisco'yu guzel gormeni saglayacak 100 fotoraf cekersin - icine girince %10 oranında hayal kırıklıgına ugrarsın

fark bu reyiz.

istanbul cografya olarak guzel, fakat yapılasma/estetik olarak felaket, bunun da sorumlusu insanlar/kultur vs.

İnan daha fazla olabiliyor hani kesin konuşmamak lazım. Filmlerde gördüğümüz gibi olmuyor işte Emir. Ama bak yine aynı örnekler oluyor verilen örnekler "sonradan" rahat rahat yayıla yayıla ama evet bizde olmayan tipte denetim ve kontrol ile yapılmış şehirler. Diğeri ise bin yıllık gelişmekte olan ya da yerinde sayan bir ülkenin şehiri.

Emir bilgin olsun diye yine. Hayatımda 2 trafik kitlenmesi beni yaşamdan soğuttu. Biri Galatasaray-Fener maçına (Türkiye Kupası 3-2 yendiğimiz ama elendiğimiz maç) Mecidiyeköy yolu. 25dk lık yolu 3 saatte tamamladım. Yol 3 şeritli ve maç günü.

Diğeri ise Newyork-NewJersey arasında 4.5saat. Yol 5 şeritli.

New York'a hic gitmedim :D ama dogrudur.. New York'ta moonlight/jazz havası dısında ilgimi ceken birsey yok zaten. ama amerika'nın bazı yerleri harikadır.

adam yaşamaya gelmiyor boşverin yerleşimi, kargaşayı, trafiği :) 3-5 gün gezip gitcek

ben 3 senedir İstanbulda'yım ama bu şehirin kargaşasını seviyorum mesela :)

Hayirli aksamlar renktaslar,

Subat ayin son haftasinda( 27 subata dogru) Fransiz bir arkadasim ile Turkiye'ye gelmeyi dusunuyoruz ve sizden yardim istemeye geldim.

Hava nasil olur bu ay sonunda, yine çok soguk ve karlimi ? gelirsek neler yapabilirizki arkadasim ve ben iyi zaman geçirelim bu mevsimde, mutlaka tafsiye ettiniz mekanlari soyleseniz super olur, guzel planlariniz varda Istanbulda, yapilcak, gezilcek, gorulcek ne var mesela boyle normal bir butçe için 300-400 € adam basi

Onerilerinizi,fikrinizi duymak istedim arkadaslar, yardimci olursan çok memnun olurum :)

2-3 gunlugune gidiyosan 300-400 iyide bence 1 hafta ve daha fazla gidiyosan 300-400 le ortada kalirsin kardes.. Hele ilk gidiyosan 300-400 avroyla Aksaraya felan ugrayim deme..

New York'a hic gitmedim :D ama dogrudur.. New York'ta moonlight/jazz havası dısında ilgimi ceken birsey yok zaten. ama amerika'nın bazı yerleri harikadır.

ABD gerçekten farklı bak o konuda konuşmam. Sana tam uygun gördüğüm kadarı ile. Tarih yok:) Kocaman bir sıfır. Saçma sapan anlamsız ve yapay tarihi içeren anıtlar mevcut. Washington,DC'de o anıtlar meydanında bir resmim var dalga geçerek çekildiğim dün ekledim facebookta koptu millet:) Gülünecek cinsten anıtlar yapmış adamlar olmayan tarih ile:) Haa ama mekanlar, caddeler güzel. Nedeni sonradan sakince yapılmış şehir olmaları. Geniş bir coğrafya. Bizim ülkenin kaç katı toprağı var ancak nüfus bizim 4 katımız kadar. Yani bizim ülke yüz ölçümüne göre İstanbul kadar nüfusları ya var ya yok:). Ha sende bilirsinki herşey yasak. Bazı eyaletler de yasak saçmalığı dahada fazla. Özgürlük yok adamlarda. Orada ben Amerikalılara bizim ülkemizi örnekleyerek söyledim adam isyan etti. Biz hapishanedeyiz dedi. Bu bir değil iki değil. Hani bir örnek ile yazmıyorum. Bunlarda onlarda yok. Bir Luther King heykeli yapmışlar 35 yıl önce onu ziyarete geliyorlar. Grand Kanyon var, şelale var başkada nane yok işte:) Yol, bina... Barlar 10da kapanır, clublar 23.30da. İçki sınır, sigara sınırı, hız sınırı...Sınır, yasak dolu.

O eskidendi. Almanya'ya gitme sebebini sana anlatmış olmaları lazım Mahir. Artık orada Yugoslav-Sırp ağırlıklı göç oluyor misal. Ülkemizden giden insan profili ortada bunu senin benden daha iyi bilmen lazım. Para, hırs, kıskançlık tonlarca ilk nedenler var. Eğitimsizlik, sosyal güvence için gitmiyor kimse. Ya önceki akrabaları götürüyor ya da mecburiyetten (vasıfsızlık, aileden kaçış, macera, kan davask (çağ dışı nedenler!)...).

Benim nişanlımın Türkiye'de akrabası yok neredeyse. Anneside Almanya doğumlu. Kendisi hep buradaymış. Kuzenleri Almanya'da büyümüş. Ama hepsi burada çalışıyor:) Anne-babaları orada olmasına karşın. Dedesi yeni döndü geçen ay konuştuk (45 yıl kalmış dile kolay) tek beğendiği Alman disiplini. Adam öldürseler gitmem diyor. Niye gittin diyorum? Eğitimsizdik, iş yoktu, akrabam çağırdı gittim dedi.

yok usta senle anlasamayacagiz, Güzelim almanyayi bi cirpi da yok ettin, Almanlara helal olsun vallah. Iki Dünya Savasi gecirmis bu ülke, daha cok degil 70 yil önce bu ülke yerle birdi, bi de simdi ki düzen'e, yasam bicmine, sosyal güvenceye, egitime, vs vs'ye bak.

Türkiye en az 50, hatta bence 100 yil almanyanin gerisinde, daha cok yol kat etmesi gerek. Yahu misal Antep..Güney Dogunun en gelismis sehri derler, gittim memleketim anteb'e.."ulan bu ne" dedim hemen en basinda, sanki orta cag'a geri gitmis gibi hisettim kendimi.

Bak Istanbul asla gezilecek bir yer degil demiyorum, tabi ki cok güzel yerleri vardir, ama yasamak icin Türkiye hakkaten uygun degil. Allaha Emanet yasamak istemiyorum. Benim icin Güvenlik cok önemli. Her gün Tv'de onlarca cinayet haberi duymaktan biktim, artik ana haberlere de bakmiyorum, bakarsam da Allah'a dua ediyorum ki Almanya da yasiyorum.. Almanya meraklisi da degilim, hangi ülke de güvenli yasayabilirsen, o ülke temel olarak iyidir. Tabi tek güvenlik yetmiyor, ama güvenlik olmadan da olmaz.

Sen Avrupayi görmedigin icin, anlamazsin beni muhtemelen. Görmemekten kastim, burada uzun süre kalmadigin icin. Öyle gezip tozmakla bi ülkeyi tam cözemezsin.

Gel de burdaki düzeni, ekonomik durumu (kriz'e ragman), disiplini, güvenligi, ... gör.

adam yaşamaya gelmiyor boşverin yerleşimi, kargaşayı, trafiği :) 3-5 gün gezip gitcek

ben 3 senedir İstanbulda'yım ama bu şehirin kargaşasını seviyorum mesela :)

Ben ABD'ye gittiğimde yanımda Üsküpten Makedon bir arkadaş vardı. Bunalım geçirdik ilk 2 ay resmen:) Yaşam yok, gece 11 sokaklar boş. Birde burası oranın Antalya'sı-Bodrum'u:). Bisikletimi çaldılar gündüz vakti hemde kilitli iken kesip:) Hani öyle atıp tutuyor herkes... Barda 3 kez kavgaya şahit oldum. 5 yılda İstanbul'da ben denk gelmedim. 1 kez mezuniyet gecem çıkışı bir grup arkadaş Beşiktaş sahilde atıştırırken bir genci dövüyorlardı ona şahit oldum. Kısacası her ülkede var. ABD'de suç oranı bizi katlar misal nüfusa vurunca misli misli katlar:) AVrupa'yı saymıyorum bile:)

yok usta senle anlasamayacagiz, Güzelim almanyayi bi cirpi da yok ettin, Almanlara helal olsun vallah. Iki Dünya Savasi gecirmis bu ülke, daha cok degil 70 yil önce bu ülke yerle birdi, bi de simdi ki düzen'e, yasam bicmine, sosyal güvenceye, egitime, vs vs'ye bak.

Türkiye en az 50, hatta bence 100 yil almanyanin gerisinde, daha cok yol kat etmesi gerek. Yahu misal Antep..Güney Dogunun en gelismis sehri derler, gittim memleketim anteb'e.."ulan bu ne" dedim hemen en basinda, sanki orta cag'a geri gitmis gibi hisettim kendimi.

Bak Istanbul asla gezilecek bir yer degil demiyorum, tabi ki cok güzel yerleri vardir, ama yasamak icin Türkiye hakkaten uygun degil. Allaha Emanet yasamak istemiyorum. Benim icin Güvenlik cok önemli. Her gün Tv'de onlarca cinayet haberi duymaktan biktim, artik ana haberlere de bakmiyorum, bakarsam da Allah'a dua ediyorum ki Almanya da yasiyorum.. Almanya meraklisi da degilim, hangi ülke de güvenli yasayabilirsen, o ülke temel olarak iyidir. Tabi tek güvenlik yetmiyor, ama güvenlik olmadan da olmaz.

Sen Avrupayi görmedigin icin, anlamazsin beni muhtemelen. Görmemekten kastim, burada uzun süre kalmadigin icin. Öyle gezip tozmakla bi ülkeyi tam cözemezsin.

Gel de burdaki düzeni, ekonomik durumu (kriz'e ragman), disiplini, güvenligi, ... gör.

Hristiyan kardeşliği + bizim-balkan ülkelerinin işçiliği bugün Almanya'yı Almanya yapan. Bunu unutmadan yaşa orada. Kötü demedik. Alman disiplini, sanayisi 1 numaradır. Ama ülkene b.k atıyorsun bende bunu savunuyorum çünkü hatalısın. 1 soru soracağım sana öyle değerlendirelim. Hani sosyal güvence vs dedin o bakımdan. Mali durumun nedir ? Araban, evin var mı ? Nasıl bir eğitim aldın ? Kaç yıl okudun ? İşin var mı ? Bunları cevaplar mısın ?

ABD gerçekten farklı bak o konuda konuşmam. Sana tam uygun gördüğüm kadarı ile. Tarih yok:) Kocaman bir sıfır. Saçma sapan anlamsız ve yapay tarihi içeren anıtlar mevcut. Washington,DC'de o anıtlar meydanında bir resmim var dalga geçerek çekildiğim dün ekledim facebookta koptu millet:) Gülünecek cinsten anıtlar yapmış adamlar olmayan tarih ile:) Haa ama mekanlar, caddeler güzel. Nedeni sonradan sakince yapılmış şehir olmaları. Geniş bir coğrafya. Bizim ülkenin kaç katı toprağı var ancak nüfus bizim 4 katımız katıdır. Yani bizim ülke yüz ölçümüne göre İstanbul kadar nüfusları ya var ya yok:). Ha sende bilirsinki herşey yasak. Bazı eyaletler de yasak saçmalığı dahada fazla. Özgürlük yok adamlarda. Orada ben Amerikalılara bizim ülkemizi örnekleyerek söyledim adam isyan etti. Biz hapishanedeyiz dedi. Bu bir değil iki değil. Hani bir örnek ile yazmıyorum. Bunlarda onlarda yok. Bir Luther King heykeli yapmışlar 35 yıl önce onu ziyarete geliyorlar. Grand Kanyon var, şelale var başkada nane yok işte:) Yol, bina... Barlar 10da kapanır, clublar 23.30da. İçki sınır, sigara sınırı, hız sınırı...Sınır, yasak dolu.

ben Lincoln diye bi sehirde buyudum (Nebraska'nın baskenti) buyuk sehir degil, stressiz ve duzenliydi. sonraları heryeri gezdim/yasadım uzun sure, doğu tarafı dısında. doğal guzellik olarak amerika'yla hicbir ulkeyi kıyaslamam dunyada, sehirleri bi tarafa bırakırsan, doğa olarak baska bi gezegen gibi geliyo bana, oregon falan cennet dunyada baska hicbi yerde goremezsin. cografya cok harika, lake tahoe falan gitsen mesela ruya gibi geliyo insana. sehirlere gelince iste sade ve temiz olusu guzel abi, yollar cok guzel. turkiyedeki yollarla kıyaslayınca komik oluyor interstateler muthis ozellikle adamlar ozene bezene yapmıs.

Hristiyan kardeşliği + bizim-balkan ülkelerinin işçiliği bugün Almanya'yı Almanya yapan. Bunu unutmadan yaşa orada. Kötü demedik. Alman disiplini, sanayisi 1 numaradır. Ama ülkene b.k atıyorsun bende bunu savunuyorum çünkü hatalısın. 1 soru soracağım sana öyle değerlendirelim. Hani sosyal güvence vs dedin o bakımdan. Mali durumun nedir ? Araban, evin var mı ? Nasıl bir eğitim aldın ? Kaç yıl okudun ? İşin var mı ? Bunları cevaplar mısın ?

Su an Ögrenciyim, Almanyanin Stuttgart Üniversitesinde Makina Mühendisligi Fakültesinde, Araba ve Motor Mühendisligi (Fahrzeug- und Motorentechnik) okuyorum. Allah'a Sükür ailemin Maddi durumu iyi, peder Restaurant sahibi, bana destek oluyor okumamda. Stuttgart Otomobil Sanayisinin Ana Merkezi (Mercedes, Porsche, Bosch,...). Su an 5. yilimdayim ve muhtemelen seneye allah izin verirse Diplomami alacagim. Almanya Egitimli Makina mühendisi olacagim, yani dünyada gecerli bir meslegim olacak. Arabam var, Oturdugumuz evde bizim malimiz, ayrica bir de 6 daireli apartmanimiz var, 6 dairenin 6'si da kiraya verilmis durumda.

ben Lincoln diye bi sehirde buyudum (Nebraska'nın baskenti) buyuk sehir degil, stressiz ve duzenliydi. sonraları heryeri gezdim/yasadım uzun sure, doğu tarafı dısında. doğal guzellik olarak amerika'yla hicbir ulkeyi kıyaslamam dunyada, sehirleri bi tarafa bırakırsan, doğa olarak baska bi gezegen gibi geliyo bana, oregon falan cennet dunyada baska hicbi yerde goremezsin. cografya cok harika, lake tahoe falan gitsen mesela ruya gibi geliyo insana. sehirlere gelince iste sade ve temiz olusu guzel abi, yollar cok guzel. turkiyedeki yollarla kıyaslayınca komik oluyor interstateler muthis ozellikle adamlar ozene bezene yapmıs.

Kesinlikle hemfikirim. O noktada çok çok farklı bir anakara. Ama dediğim gibi yerleşim bile 300-500 yıllık o ülkede. En yeni kıtalardan 2.cisi. Böyle bakmak gerekiyor. O yüzden daha iyi teknoloji ile altyapısı yapılmış ve nüfus daha doyuma uğramamış. Ama Kanada misal koca ülke 3-4 şehir dışında insan yok:) Nevada-Oregon-Orta ABD harika yerler doğal açıdan. Ama yine söylediğim yere geliriz işte kısıtlama, yasaklar, az insan, erken biten gece hayatı vs. Haa uzun süren bölgelerde var ama belli 1-2 eyalet. Texas-LA falan. Yani benim bildiğim duyduğum bu. Doğu ABD tamamen sanayi-eğitim üzerine. İnan bana 10dan sonra mekan kalmıyor. 12de yemek bulamıyorsun 7Eleven dışında:)

Mali durumum iyi. Ev kirasi derdim yok ailemin evi var. Arabaya ihtiyacim yok.

Cok fazla okudum. Universite bitirdim.

Isim yok degil tembelim.

Aldigim issizlik parasi 8000 DKK civari. O da ortalama sanirsam 2700 TL yapiyor. En son 1000 DKK 340 TL civari idi simdi nedir bilmiyorum.

Su an Ögrenciyim, Almanyanin Stuttgart Üniversitesinde Makina Mühendisligi Fakültesinde, Araba ve Motor Mühendisligi (Fahrzeug- und Motorentechnik) okuyorum. Allah'a Sükür ailemin Maddi durumu iyi, peder Restaurant sahibi, bana destek oluyor okumamda. Stuttgart Otomobil Sanayisinin Ana Merkezi (Mercedes, Porsche, Bosch,...). Su an 5. yilimdayim ve muhtemelen seneye allah izin verirse Diplomami alacagim. Almanya Egitimli Makina mühendisi olacagim, yani dünyada gecerli bir meslegim olacak. Arabam var, Oturdugumuz evde bizim malimiz, ayrica bir de 6 daireli apartmanimiz var, 6 dairenin 6'si da kiraya verilmis durumda.

Allah arttırsın. Bende İstanbul'da Bilgisayar Mühendisliği okudum(2009-Haziran mezunuyum). Ankaradayım. Hacettepe Üniveristesinde Bilişim Sistemleri-Ms Science Yüksek Lisansım devam ediyor(seneye bu zamanlar bitecek) diplomam her yerde geçiyor Güneyden - Kuzeye tüm dünyada. Babamın birçok ilde inşaatları var. Tekstil firmamız var Bellona-İstikbal grubuna (Boydak) ve Avrupa'ya Hollanda başta diğer bazı ülkeler hammadde üretiyor. Uluslarası özel bir şirkette Yazılım Mühendisi olarak çalışıyorum. İş hayatında 2.5yıl bitiyor bu ay.Arabam var (kendim aldım aile katkısı yok), evim olacak 3-4 ay sonra kısmetse (kendim aldım aile katkısı yok) belli birikimimde var. Henüz evlenmedim Eylülde olacak o da. Evimin birçok eşyası hazır durumda. Sosyal güvencem 4 ayrı(2 devlet 2 özel). Hiçbirine para ödemedim. Ailemden para almıyorum bilakis kardeşlerime destek oluyorum. Ek olarak yeni kanun ile birlilkte maaşım belli oranı (yasayı tam bilmiyorum !) işsizlik sigortamda şirketimden alınıyor bana birikimim ile birlikte Devlet harici ödenecek.

Kısacası aramızda pek bir fark yok. Bu amaç ile sordum. Sakın ola konuya yeni atlayan dostlar yanlış anlamasın, sidik yarıştırmıyoruz. Konu Türkiye'nin sosyal güvencesi vs...

Demek istediğim bu Mahir. Evimde de her türlü imkanım var. Sende de vardır. Allah herkese versin. Eğitimede devam. Ancak ülkemiz öyle eskisi gibi değil. En azından uğraşan insanlar var. Savcı Berk gibi:) Birçoğu bilir Başbakanımızı pek sevmem (düşünce olarak) ama hükümet olarak katkılarınıda unutmam, farkındayım.

Üst Alt