İstanbul'da Ardı Ardına Depremler | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

İstanbul'da Ardı Ardına Depremler

İstanbul'da 4,6 ile büyüklüğünde deprem meydana geldi. AFAD Deprem Dairesi Başkanı Murat Nurlu, en büyüğü 3,4 şiddetinde 15 artçı sarsıntının da gerçekleştiğini söyledi.

1569322874339.png

Kandilli Rasathanesi, İstanbul'un saat 10.30'da 3,1 büyüklüğünde deprem ile salandığını duyurdu.

Yarım saat sonra ise bu kez İstanbul'da, merkez üssü Silivri açıkları olan 4,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı, depremin yerin 5,36 kilometre derinliğinde gerçekleştiğini duyurdu.

Deprem, çevre illerde de hissedildi.

15 artçı deprem oldu

AFAD Deprem Dairesi Başkanı Murat Nurlu, en büyüğü 3,4 şiddetinde 15 artçı sarsıntının olduğunu belirtti.

Bu fay hattında 17 Ağustos 1999'daki gibi depremler yaşandığını, 1963 yılında da bu faya yakın yerde 6,3 büyüklüğün deprem meydana geldiğini, yine Tekirdağ tarafında da 7,4 ila 6,2 büyüklüklerinde depremler görüldüğünü vurgulayan Nurlu, "Marmara Denizi Silivri açıklarında meydana gelen depremin 15 artçısı var. En büyüğü 3,4 en küçüğü 1,2 büyüklüğünde. Depremden öncede 3 büyüklüğünde bir deprem var ancak öncü olup olmadığına ilişkin bir şey söyleyemeyiz." diye konuştu.

1569322524364.png
"Depreme hazırlıklı olmak zorundayız"

Denizde yaşanan 4,6 büyüklüğündeki depremin bu fay hattında biriken enerjinin de boşaltılmasına yardımcı olduğunu belirten Nurlu, "Türkiye deprem ülkesi. Türkiye'de yılda 23-24 bin deprem yaşanıyor. Birey olarak depreme hazırlıklı olmak zorundayız. AFAD Başkanlığının il müdürlükleri var. Vatandaşlarımız buralardan gerekli eğitim ve farkındalık konusunda gerekli destekleri alabilir. Ailemizle birlikte bir araya gelip deprem planlarımızı gözden geçirmek zorundayız." ifadelerini kullandı.

Silivri'de okullar boşaltıldı

1569322922013.png

Depremin en çok hissedildiği Silivri'de bazı okullar boşaltıldı. Öğrenciler dışarıya çıkarıldı.

İstanbul Valiliği: Herhangi bir hasar ihbarı yapılmadı

İstanbul Valiliği, deprem sonrasında şu ana kadar herhangi bir hasar ihbarı yapılmadığını açıkladı.

Kandilli UDİM Müdürü depremi TRT Haber'e değerlendirdi

Depremin ayrıntılarını Kandilli UDİM Müdürü Dr. Doğan Kalafat, TRT Haber'e değerlendirdi.

"Sarsıntılar büyük bir depremin ön belirtisi değil"

Kalafat, depremin önemli sayılabilecek bir rakam olmadığını belirterek, şiddeti 6'nın üzerinde olan depremlerin daha çok risk teşkil ettiğini söyledi.

Kalafat, "Kuzey Anadolu fayı üzerindeki ana parçalarda bir deprem oluş düzeni yok. Bu fayın özelliği enerjiyi biriktirip büyük bir depremle açığa çıkartmaktır. Dolayısıyla bu sarsıntılar hiçbir zaman bir büyük depremin ön belirtisi değildir." dedi.

"Bu tarz depremlerin yıkıcı bir etkisi yok"

Jeofizik Mühendisi Doç. Dr. Tolga Bekler de TRT Haber canlı yayınına konuk oldu, depremi değerlendirdi:

"Deprem tedirgin olunabilecek bir niteliğe sahip değil, herhangi bir doğal hayatı etkileyecek büyüklükte değil. Bu tarz depremlerin yıkıcı bir etkisi yoktur. Endişe edilecek bir şey değil."

Ufak depremler büyük depremlerin habercisi

Kandilli Rasathanesi UDİM Müdürü Dr. Doğan Kalafat, depreme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Dr. Kalafat, bu büyüklükteki depremlerin doğa üzerinde çok etkisi olmadığını söyledi.

Kalafat sözlerini şöyle sürdürdü:

"Eğer bu coğrafyada yaşıyorsak muhakkak ki vatandaşlarımızın depreme dayanıklı binalarda oturmaları gerekmektedir. Büyük depremin ne zaman olacağını söyleyemeyiz. Marmara'da beklediğimiz depremler 6 ila 7 arasında depremlerdir. Ufak depremler büyük depremlerin hazırlık safhasında olduğu işaretini verir. Deprem ne kadar büyükse tahrip gücü de o kadar büyük olur. Bizim yapmamız gereken afete dönüştürmeden bertaraf etmektir."

Son düzenleme:
Şu olası İstanbul depremi beni ürkütüyor. Umarım minimum kayıpla atlatabiliriz yoksa muhtemel kaybedebileceğimiz on binleri dahi geçtim ülke olarak bitişin resmi olur. Allah muhafaza...

Küçük ölçekte çok sayıda deprem olması iyidir diye biliyorum. Enerjiyi boşaltır.

Allah muhafaza İstanbul'un yerleşimi büyük depremi kaldıracak durumda değil. Hasılı bu ufak depremler rahmettir belki de.

Şu olası İstanbul depremi beni ürkütüyor. Umarım minimum kayıpla atlatabiliriz yoksa muhtemel kaybedebileceğimiz on binleri dahi geçtim ülke olarak bitişin resmi olur. Allah muhafaza...

Ne 10 binleri hocam. En az yarım milyon insan ölecek ki tahmin edilen rakam ilk etapta 1 milyon. Allah göstermesin diyeceğiz ama bunlar doğanın şartları. Önlemimizi çoktan almamız gerekti. Allah yardımcımız olsun. Artçılar devam ediyor hala bu arada.

Üst Alt