Kaç Kitap Okudunuz Ve Etkisi? - Sayfa 10 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Kaç Kitap Okudunuz Ve Etkisi?

Cevap: Kaç Kitap Okudunuz Ve Etkisi?

37800 sayfa kitap okudum iki yılda...

İşte okuduğum kitaplar...:)

1.Sınıfta okuduklarım...

1. Niçin Yaratıldın (Feyzullah Birışık)

2. Bize Nasıl Kıydınız (Emine Şenlikoğlu)

3. Neye Nasıl İnanırım (Hekimoğlu İsmail)

4. Bir İnsan Olarak Hz.Muhammed (Yusuf Sancaktar)

5. Çilekeş Müslümanlar (Durali Yılmaz)

6. Kırımlı Murat Destanı (Hasan Nail Canat)

7. Sabah Namazına Nasıl Kalkılır (Cemil Tokpınar)

8. Huzur Sokağı (Şule Yüksel Şenler)

9. Vahiy Kültürü (Ruhi Özcan)

10. Alim ve Tağut (Yusuf El Kardavi)

11. İman (Abdûlmecid Zindani)

12. Gençliğin İmanını Sorularla Çaldılar (Emine Şenlikoğlu)

13. İslam Öncesi Mekke ve Hz. Muhammed (İ.Süreyya Sırma)

14. İslami Tebliğin Mekke Dön. ve İşkence (İ.Süreyya Sırma)

15. İslami Tebliğin Mekke Dön. ve Cihad (İ.Süreyya Sırma)

16. İslami Tebliğin Örnek Halifeler Dön. (İ.Süreyya Sırma)

17. Peygamberimizin Âhlakı (Abdurrahman Çetin)

18. Allah Akılla Bilinir (Harun Yahya)

19. Tavsiyeler 1-2 (Mustafa İslamoğlu)

2.Sınıfta Okuduklarım...

1. İslam’a Giriş (Mevdudi)

2. Gönenli Mehmet Efendi (Mustafa Özdamar)

3. Nefsin Ayıpları (Ebu Abdurrahman Es-sülemi)

4. İslam, İman, İbadet (Osman Nuri Topbaş)

5. İlmihal (Hamdi Döndüren,İsmail Kaya,Ömer Nasuhi Bilmen,Diyanet)

6. Namazla Dirilmek (Mustafa Meşhur)

7. Helaller ve Haramlar (İsmail Mutlu)

8. Müslüman Şahsiyeti (Muhammed Ali Haşimi)

9. Kur’an’ da Müminlerin Özellikleri (Beşir İslamoğlu)

10. İnsan Ne İle Yaşar (Tolstoy)

11. Allah’ın Peygamberleri Peyg.Tarihi (Ahmet Behçet)

12. Er-Rasul (Said Havva)

13. Fıkhu’s-siyre (Ramazan El Buti)

14. Düşün ve Başar (Muhammed Bozdağ)

15. Çöle İnen Nur (Necip Fazıl Kısakürek)

16. Alim ve Mücahid Said Nursi (N.Mehmet Solmaz)

17. Ana Hatlarıyla Hadis (İsmail Lütfi Çakan)

18. Sünneti İnkâr Fitnesi (İsmail Mutlu)

19. Müslümanca Yaşama Rehberi Riyazüssalihin (Abdullah Parlıyan)

20. Ana Hatlarıyla Kur’an (Suat Yıldırım)

21. Tefsir (Şifa Tefsiri-M.Toptaş)(Tefhimül Kur’an-Mevdudi)

3.Sınıf'ta okuduklarım...

1. İslam’a Giriş (Muhammed Hamidullah)

2. Müslümanca Düşünme Üzer. Denemeler (Rasim Özdenören)

3. Ruh Terbiyemiz (Said Havva)

4. İslamda Nefis Tezkiyesi (Said Havva)

5. Batılılaşma İhaneti (D.Mehmet Doğan)

6. İslami Çalışma Metodu (Mustafa Tahhan)

7. Modern Hayatta Nebevî Mücadele (Mahmut Toptaş)

8. Mülümanların Gerilemesiyle Dünya Neler Kaybetti (Nedvî)

9. Yürek Devleti (Mustafa İslamoğlu)

10. Yürek Fethi (Mustafa İslamoğlu)

11. Tarih Şuuru (İhsan Süreyya Sırma)

12. Davetçiyiz Yagılayıcı Değil İnançsorunları (Hasanel-Hudaybî)

13. Örnek Nesil (Şerafettin Kalay)

14. Bilinmeyen Osmanlı (Ahmet Akgündüz)

15. Osmanlı Devleti Tarihi (Abdurrahman Şeref)

16. Abdûlhamit ve İslam Birliği (İhsan Süreyya Sırma)

17. Filistin Davasının İslami Temelleri (Ahmet Varol)

18. Mezhepler Tarihi (Muhammed Ebû Zehra)

19. İslam Siyasi Düşünce Tarihi (Ziyauddin Rayyis)

20. Meseleler ve Çözümleri (Mevdudi)

21. Cumhuriyetin Tarihi (Ahmet Cemil Ertunç)

22. İslam’a Davet Metodu (Ahmet Önkal)

23. Çanakkale Mahşeri (Mehmet Niyazi)

24. Sözler (Bediüzzaman)

İşte bunlar...:)

Okumak, kadın ve erkek her müslümana farzdır(HZ MUHAMMED)

Okumadan edindiğim biricik fayda bilgisizliğimi gittikçe daha iyi görmek olmuştur(DESCARTES)

Yetişen zekaları kitaplarla beslemeyen uluslar, yıkılmaya mahkumdur(OVİDİUS)

Okuyan insanın hali gerçekten başka oluyor. Okuyan taraftarın da öyle...

Ben de Thomas Jefferson gibi diyorum :"Kitapsız yaşayamam" Kaç kitap okuduğumu uzun süreli hiç saymadım.

Son zamanlarda çok kitap okuduğum söylenemez, son iki senede sadece 4 kitap okumuşumdur. Ama öncesi baya kalabalık :D

3 sene öncesine kadar gemilerde zabit olarak çalışıyordum ve her kontratta en az 11-12 kitap okuyordum. Stajım dahil 7 kontrat gemide çalıştım buda yaklaşık 80 kitap eder. Bunların haricinde de okulda zorunlu okutulan kitaplar haricinde 60-70 civarı kitap daha okumuşumdur, belkide fazladır.

Bu kitapların etkisi nedir derseniz belki madde madde sayamam ama kesinlikle olumlu yönde büyük etkileri olduğunu düşünüyorum. Bunun yanında okurken verdiği haz anlatılmaz.

Keşke bol bol boş vaktim olsa gerçi daha da önemlisi kafam rahat olsa tekrar bol bol okusam.

Takunyalı Führer'i okudum reyiz. İyi kitaptır.

Haliç'te Yaşayan Simonlar'ı okuyorum. Daha sonra da Son Ada (Zülfü Livaneli)'yı okumayı düşünüyorum. Okuyan var mı ?

Zülfü Livaneli'nin siyasi roman ve öykülerinin tümünü zayıf buluyorum. Buna Son Ada'da dahil. Alegorik anlatım, yapı itibariyle hem yazar hem de okuyucu için belirli bir cazibeye sahip. Ancak bu başarılı bir şekilde yapılamadığı zaman bir süre sonra sıkıcı hale gelebiliyor. Son Ada'da bu mevcut. Bahsettiğim bu sıkıcı hal, Zülfü Livaneli'nin siyasi tutumundaki küçük burjuvalığın ortaya çıkması ile sinir edici bir duruma dönüşüyor.

Okumak kadar güzel bir şey yok örneğin ;

dostoyovskinin kumarbaz adlı kitabını okudum hayatıma en etkili olacak cümleleri son yaprağında gördüm OKU OKUT OKUYALIM :D

"Alamut" u bir gecede bitirmiştim. 500 küsür sayfaydı yanlış hatırlamıyorsam. Lisedeydim, ertesi gün mat sınavım vardı, ama bırakamadım elimden:)Sınav nasıldı hatırlamıyorum ama... Kitabın son 60-70 sayfasında Hasan Sabbah çok fena felsefe yapıyordu, kitabı bitirdim baktım oraları hiç anlamamışım ertesi gün yeniden okudum oraları:)

7-8 aydır adam gibi kitap okuyamadım. Olasılıksız, Bye Bye Türkçe bir de Lord Kingros'ın Osmanlı'sını okudum. Bir yıl bile olabilir bunları okuma sürem.

Nedeni ise Stephen King... Kara Kule'yi bitirdikten sonra hiçbir kitaptan tat alamamaya başladım. Halbuki uyarmıştı daha serinin başında sai King, "Sayfaları bitirmek için okuma sadık okuyucu, öğütmeye çalışma" diye. Ama o kadar da akıcı yazmış ki duramıyorsun 7 kitaplık seriyi çok kısa sürede bitirdim, bitirdiğim an dumur oldum, pişman oldum, bir hafta kendime gelemedim. Cidden başka kitap da okuyamıyorum keyifle... Off king off...

Ekşide okumuştum seriyi 30 yılda okuyan var. Zaten 33 yılda tamamlıyor. O ne büyük hazdır tahmin edemiyorum. Adam yazmış ilk kitabını aldığımda 16 yaşımdaydım, şimdi 36'yım çocuklarım, karım var ama hala aynı heyecanı hissediyorum diye...

Stephen hayranlarından gelen mektupları koymuştu bir kitabın arkasına. İnsanlar yalvarıyordu. Bir kadın vardı ölümcül hastaymış, raporlarıyla falan birlikte göndermiş hem de. "Lütfen Roland kuleyi bulabilecek mi söyleyin!" diye yalvarıyordu. Ama söylememiş, daha doğrusu söyleyememiş. Çünkü kitap kendi kendisini yazar ona göre ve herşey zamanında olmalıdır.

Benim kitapla tanışmam ise çok enteresandı. Kaderdi adeta. Bir otobüs yolculuğu öncesinde canım sıkılmasın diye bir kitap alayım dedim. Dükkana girdim. Elime aldığım ilk kitabın ilk sayfasını açtım, o cümleyi okudum, aşık oldum. Evet, cidden kaderdi...

Siyahlı adam çölde kaçıyordu, silahşör de peşindeydi...

Stephen King o kadar bağlayıcı mı kendisine insanları ? Ben genelde klasikleri okudum, Dostoyevski, Tolstoy, Balzac, Puşkin, Jack London falan hemen hemen her klasiği okudum da Stephen King ismine karşı nedense bir ön yargı var bende. Hatırlamıyorum gerçi kitabını okudum mu okumadım mı okuduysam bile iz bırakmamış

Okuyan herkes mükemmel, sürükleyici vs. vs. diyor ve King hayranı oluyor.

Bu arada ya bir yerde okudum ya da birisinden duydum. Hassan Sabah, Ömer Hayyam bir de Selçuklu veziri ismini hatırlamadım şimdi hepsi aynı medresede eğitim görmüş falan diyorlardı. Gerçi en iyileri Hayyam herhalde içinde :)

Stephen King o kadar bağlayıcı mı kendisine insanları ? Ben genelde klasikleri okudum, Dostoyevski, Tolstoy, Balzac, Puşkin, Jack London falan hemen hemen her klasiği okudum da Stephen King ismine karşı nedense bir ön yargı var bende. Hatırlamıyorum gerçi kitabını okudum mu okumadım mı okuduysam bile iz bırakmamış

Okuyan herkes mükemmel, sürükleyici vs. vs. diyor ve King hayranı oluyor

Klasikler ayrıdır tabii. Ama Stephen King de ayrıdır. Sağlam okuyucusuyumdur. Sadık okuyucusuyumdur onun deyimiyle. 100 tane kitabı vardır sanırım. Ve hepsi bir şekilde "Kara Kule" ile bağlantılıdır. Hatta Kara Kule için yazdığını söyler o kitapları.

Kitapta arada durur seninle konuşur. O çok hoşuma gidiyor. Birebir ilişi içinde oluyorsun resmen. Kara Kule'nin sonuna gelmeden önce de öyle bir bölümü vardı. Okuma diyordu, pişman olacaksın. Bırak sonu kafandaki gibi kalsın, yüzüklerin efendisindeki gri limanları sorgulayanlardan olma diye. Ama 5000 sayfa sonunda durmak imkansızdı tabii:) Pişman oldum mu? Oldum:)

Fantezi-Bilim Kurgu fantastik eserler hoşuma gider benim hep. Çünkü hem alt temalarında bir mesaj gizlidir hem de üstleri yaratıcılıkla süslüdür. Zor iştir gözümde. Tabii çok azı kalitelidir. Tolkien apayrı bir üstattır. Başlangıç noktasıdır, herkes de bu şekilde tanımlar. King de onun arkasından gelir.

Bu arada ya bir yerde okudum ya da birisinden duydum. Hassan Sabah, Ömer Hayyam bir de Selçuklu veziri ismini hatırlamadım şimdi hepsi aynı medresede eğitim görmüş falan diyorlardı. Gerçi en iyileri Hayyam herhalde içinde :)

Bu Wladmir Bartol'un fantezisi. Nizamülmülk-Ömer Hayyam-Hasan Sabbah'ın aynı medresede okudukları söylenir ama yaşları falan tutmuyor, onunla ilgili birşeyler okumuştum.

Bağları şu şekilde bilinen gerçek versiyonu yani; Hasan Sabbah Selçuklu Devleti'nde bir görevli. Nizamülmülk de baş vezir. Hatta Hasan Sabbah'ı o getiriyor yanılmıyorsam. Ancak Sabbah çok çabuk yükseliyor, bu da Nizam'ın hoşuna gitmiyor. Biraz hileyle devletten attırıyor onu, Hasan Sabbah da gidip Alamut'u ele geçiriyor sonra Selçuklu'nun başına bela oluyor.

Ömer Hayyam'la da mektuplaştıkları söyleniyor ama ne kadar doğru bilmiyorum.

:) O zaman hiç bulaşmayım Stephen King'e. Şimdi 5000 sayfa oku vs. vs. daha öncelikli kitaplar var onları okuyayım. Selçuklu ilginç ya baya o dönem de ilginç sanırım, gerçi tüm ortaçağ ilginç.

Fantezi-bilim kurgu kitap olmuyor ben de hiç alışmadım belki o yüzdendir. İllaki gerçeklikte bir yeri olacak kitap da olsa roman da olsa. Mesala eski romanlar o dönemin düşünce dünyası hakkında ip ucu verir. Benim için filmlerde kalsın bilim-kurgu fantazi vs. vs. Şimdi King dediğin gibiyse 5000 sayfa falan altından kalkamam, öncelikli kitapları okuyamam, tüm zamanım King' e gider. Yaşasın ön yargı :)

:) O zaman hiç bulaşmayım Stephen King'e. Şimdi 5000 sayfa oku vs. vs. daha öncelikli kitaplar var onları okuyayım. Selçuklu ilginç ya baya o dönem de ilginç sanırım, gerçi tüm ortaçağ ilginç.

Fantezi-bilim kurgu kitap olmuyor ben de hiç alışmadım belki o yüzdendir. İllaki gerçeklikte bir yeri olacak kitap da olsa roman da olsa. Mesala eski romanlar o dönemin düşünce dünyası hakkında ip ucu verir. Benim için filmlerde kalsın bilim-kurgu fantazi vs. vs. Şimdi King dediğin gibiyse 5000 sayfa falan altından kalkamam, öncelikli kitapları okuyamam, tüm zamanım King' e gider. Yaşasın ön yargı :)

5000 sayfa akıp gitti ama hiç o kadar çabuk okumamıştım:)

Fantezi eserlerde de gerçeklik vardır, temeli gerçeklik üzerine kuruludur sadece faklı simgeler kullanılır. Örneğin Yüzüklerin Efendisindeki yüzük teknolojiyi temsil eder, gücün simgesi olmasının yanında. İnsan-elf-cüce-ork gibi ırklar da insanın yaşam sürecinin bölümlerini anlatır falan. Bunun gibi bir dünya alt tema vardır. Dediğim gibi yaratıcılıkla süslenmiştir sadece.

Tabii saygı duyuyoruz, sevmiyor olabilirsin:)

O dönemle ilgili Alamut, Alamut'a Dönüş, Semerkant, Kartal Yuvası(İsmi tam bu olmayabilir) güzel eserlerdir.

Hasan Sabbah cidden incelenmeye değer. Zehir gibi bir kafa ve derin bir felsefe:) Adam kötü tabii. Ama Joker de öyle:)

Zülfü Livaneli'nin siyasi roman ve öykülerinin tümünü zayıf buluyorum. Buna Son Ada'da dahil. Alegorik anlatım, yapı itibariyle hem yazar hem de okuyucu için belirli bir cazibeye sahip. Ancak bu başarılı bir şekilde yapılamadığı zaman bir süre sonra sıkıcı hale gelebiliyor. Son Ada'da bu mevcut. Bahsettiğim bu sıkıcı hal, Zülfü Livaneli'nin siyasi tutumundaki küçük burjuvalığın ortaya çıkması ile sinir edici bir duruma dönüşüyor.

Önermişlerdi, almayı düşündüm ama almamıştım. İyi olmuş. Sıkıcı kitapları okumayı sevmiyorum. Sanırım daha sonra Kara Kule I - Silahşör (Stephen King)'ü okuyacağım.

Üst Alt