La Liga 31. Hafta | R. Madrid 0-2 Barcelona | El Clasico | Maç Sonucu - Sayfa 44 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

La Liga 31. Hafta | R. Madrid 0-2 Barcelona | El Clasico | Maç Sonucu

Cevap: La Liga 31. Hafta | R. Madrid 0-2 Barcelona | El Clasico | Maç Sonucu

dk 29 ntvspor maçı tekrar veriyor birazdan me33i yazacak 33te

Arjantin Portekiz 'i yenmeden Messi 'nin büyüklüğünü kabul etmiyorum abi(!)

Kendimi zorluyorum Barcayi sevmek için ama olmuyo arkadas.

Sevemiyorum bu adamlari, antipatik geliyorlar.

Real nası şuanda Barça'yı yenemiyosa bizde Fener'i.

Iyi guzel de, karsilastirma dogru degil. Barca ve Real arasinda hem teknik hemde taktik anlaminda daglar kadar fark var. Skora aynen yansiyor.

Bizim oyuncu kadrosu son yillarda bariz ustun olmasina ragmen gelenek bozulmuyor.

Şu resmi de koyalım :D

LiveImages%5CSpor%20Foto%5C634%5CR.Madrid-Barcelona%5CR10235856.jpg

Barcelona ayağa pas sistemini o kadar iyi benimsemiş ki bazen ayağa pas yapabilmek için savunmada top kayıpları yapıp pozisyon bile verdikleri oluyor.valdes'in birkaç zorunlu top dışında rastgele topu uzaklaştırmaya çalıştığını görmedim.bu sistemin bu kadar başarılı olmasının nedenlerinden biri de oynayan oyuncuların bireysel becerilerinden kaynaklanıyor tabi ki.özellikle dar alanda yaptıkları ani ve ters çalımlarla rakiplerinden kurtulup rakip takımın dengesini bir anda bozabiliyorlar.özellikle ilk yarıda tempoyu arttırdıkları dakikalarda istedikleri gibi ceza sahasına yaklaştılar.bazen pas vermek konusunda aşırıya kaçtıklarından dolayı pozisyonları iyi değerlendiremiyorlar.tabi bu pas verme düşüncesi disiplinden ve takım ruhundan kaynaklanıyor.

böylesine önemli bir şampiyonluk maçında bile istedikleri herşeyi sahaya yansıttılar.akıllı oynayıp xavi gibi müthiş bir oyuncunun ayağından gelen asistlerle skora gittiler.xavi-messi ve pujol ne kadar önemli oyuncular olduklarını tekrardan gösterdiler herkese.son söz valdes'e gitsin.bu takımdaki en zayıf halka konumundan uzaklaştığını bu sezon ki performansıyla kanıtladı.büyük kaleci olma yolunda önemli adımlar atıyor.

Barça bir kere bile top şişirmedi devamlı yerden oynuyorlar :D

Yanlış anlamasın ama Okan Damgacı abimiz nerede yahu???:)

Buradayım Niye istedinki kötü birşey söylememiştim bir Real sempatizmanı olarak rahatsız oldum sadece bu kadar küçümsenmesinden , dalga geçilmesinden :) Ben futbolu seviyorum sadece öyle çok fanatik değilim bir Avrupa takımına karşı Sadece sempati duyuyorum Tebrikler ne diyelim Maça gelince ben bu sene zaten çok ümitli değildim şampiyonluktan Başındaki Şili´li yüzünden Bu adam korkağın teki ve üstelik çıkardığı kadro tam bir fiyasko Ben olsam bu maçtan sonra şutlarım resmen dalga geçti Real ile Bu takımın ilacı belli Jose :) Mourinho olsa takıma o inancı , o cesareti getirirdi Taktik bilgisinden bahsetmiyorum bile Real Madrid´in seneye fazla para harcamasına gerek yok Takımın başına Jose Mourinho´yu getirmelidir Birde Benzema´yı satıp forvette alınabilir David Villa mesela başka birşeye gerek yok . Barcelonma adına maça gelirsek herkes Messi´yi övmüş ama Messi Ronaldo´dan bile kötü oynadı Sağ kanada geçince gerçek performansını gösterecektir oda Birde birşeyi anladım dünyanın en iyi oyuncusu Ronaldo değil Messi´de değil Xavi Hernandez :bid: Bu adambir başka gerçekten Ronaldo´yuda kötülemeye gerek yok O olmasa kaleye gelemeyecekti Real Birde son olarak Benim Avrupada en çok sevdiğim 2 takım Real Madrid ve Milan 2´side yıllardır ezdikleri takımlar karşısında eziliyorlar Bu Barcelona ve İnter olayı canımı sıkıyor biraz Neyse 2´side toparlanır umarım Tebrikler daha güzel bir derbi izlemek isterdik ama olsun Buda güzel :)

Blog okuyucuları benim Barcelona sempatimi bilirler. Avrupa Şampiyonasında Hollanda, Dünya Kupasında Arjantin taraftarı olduğumu, Maradona hayranlığımı bilmeyen yok. Dün sabah Şirketler Liginde Finansbank ile açılış maçını oynadıktan sonra takım içinde El Clasico konuşulmaya başlandı. İlginç bir şekilde Real Madrid sempatizanlarının da olduğunu gördüm. Daha çok 1980 sonrası kuşağın Real Madrid hayranlığı vardır. Buna şaşırmamak lazım. Biraz da ülke olarak geçirdiğimiz hızlı dönüşüm ve kültürel yozlaşmanın da etkisi ile o bildiğimiz ‘ezilenin yanında olmak’ felsefesi yerini daha çok ‘kazananın yanında olmaya’ doğru yön değiştirirken Kral’ın takımının da popülaritesi artmıştır. Eskilere bakarsak bir Liverpool taraftar kitlesi vardır. Çünkü Liverpool liman işçilerinin takımıdır. Bugün sokaklarda Chelsea formalı gençler görüyoruz. Bu gidişle semt taraftarlığı, şehir taraftarlığı kavramlar da tarih sayfalarındaki yerini alacaktır.

Barcelona akademisiyle, futbolcusuyla, teknik adamları ve taraftarıyla çok farklı bir organizasyon. Sahaya çıkan onbire baktığımız zaman iki takım arasındaki farklar hemen ortaya çıkıyor.

Barcelona : Valdes (28) ,Pique(23), Milito(29), Puyol(31), Maxwell(28), Keita(30), Busquets(21), Xavi(30), Alves(26), Pedro(22), Messi(22)

Real Madrid: Casillas((28), Albiol(24), Garay(23), Ramos(24), Arbeloa(27), Alonso(28), Gago(24), Marcelo(21), Van Der Vaart(27), Higuain(22), Ronaldo(25)

Barcelona’nın yaş ortalaması 26 iken Real Madrid’in 24. Barcelona’nın ilk onbirinde yalnızca 4 yabancı futbolcu bulunuyor. Eski zamanlardaki gibi yabancı sınırlaması kuralı devam etse Barcelona bundan etkilenmeyecek. Real Madrid takımında ise yalnızca 5 İspanyol var. Takımın yarıdan fazlası yabancı futbolculardan oluşuyor. Diğer bir fark Barcelona’nın süper yıldızı Messi 13 yaşında akademiye katılmış ve Barcelona ekolü ile yoğrulmuş iken Real Madrid’in süperstarı Ronaldo, Lisbon ekibinde çıkış yapmış daha sonra Manchester United’te kariyerine devam etmiş ve geçen yaz dünyanın en pahalı futbolcusu ünvanı ile Real Madrid’e yılın transferini gerçekleştirmiştir. Barcelona özkaynaklarından beslenirken Real Madrid Avrupa futbolunun flaş oyuncularını yüksek bonservislerle kadrosuna katmıştır.

Barcelona bir ekoldür. Altyapısında A takımın oyun felsefesi öğretilir. Bu yüzden akademiden mezun olan 17 yaşındaki sivilceli çocuk Nou Camp çimlerine ayak bastığında uyum sorunu yaşamaz. Bir ihtiyaç olduğunda B takım sol bekini alıp doğrudan A takımda oynatabilirsiniz. Madrid ekibi dünyanın en pahalı oyuncu transferini gerçekleştirirken Barcelona Arjantin’den 13 yaşındaki Messi’yi bulur ve akademide yetiştirerek dünyanın en iyi oyuncusu yapar. Ronaldo gol attıktan sonra karın kaslarını gösterirken Messi yılın futbolcusu ödülünü aldıktan sonra takım arkadaşlarına teşekkür eder. İki takım arasındaki fark yalnızca 11 futbolcu arasındaki yetenek farkı değildir. Real Madrid kolejde okuyan zengin çocuklarının tuttuğu takım iken Barcelona bizim gibi burslu öğrencilerin takımıdır.

Bir futbol takımına verilebilecek en ağır ceza Barcelona ile oynamaktır. Dün de Real Madrid bu cezaya çarptırıldı. Yapacak fazla da bir şeyleri yoktu. Barcelona pas futbolunun zirvesine çıkmış komple bir takım olarak Madrid deplasmanından iki gollü galibiyetle döndü. Real Madrid ne kadar transfer yaparsa yapsın bu Barcelona ile yarışması için zamana ihtiyacı var. Bu kez daha genç bir takım oluşturdular. 30 yaş üzeri yıldızlar yok takımda. Real Madrid 2000’li yılların başlarına göre daha genç ve başarıya aç bir takım. Bence başarılı da olacaklardır. Gelecek yıl eğer bu takımı bozma gibi bir hataya düşmezlerse hem Şampiyonlar Liginde hem de La Liga’da daha başarılı olacakları muhakkak. Barcelona’yı izlemek keyifliydi. Real Madrid ne kadar uğraştıysa da olmadı.

Barcelona’lı futbolcular değişik zamanlarda Real Madrid’e transfer olsalardı ve Real Madrid’li futbolcular Barcelona altyapısında yetişseydi bu durumda ne olurdu? Bence yine Barcelona kazanırdı. Çünkü ortada iki ekolün karşılaşması vardı. Şimdi Xavi ile Messi Real Madrid’te olsaydı bu performanslarını gösterebilirler miydi? Mesele sadece oyuncu kaliteleri değil. Mesele bir ekole sahip olmak, takım olmak ve aynı mantaliteyle sahada mücadele etmek. Bu yüzden Barcelona kazandı.

KUPA BİZİM

Üst Alt