'Maç öncesinde İstiklal Marşı kaldırılsın' - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

'Maç öncesinde İstiklal Marşı kaldırılsın'

Cevap: 'Maç öncesinde İstiklal Marşı kaldırılsın'

bence sadece miili maclarda söylenmeli. her macta söylenirse sıradanlasıyo. miili maclarda söylenmesi en uygunu..

Kaldırılmalı! Okunmasının ne anlamı var.

Milli marşa milliyetçi duygularla bakan ülkelerin başında Amerika ve Türkiye var zaten diye biliyorum. İstiklal Marşı bağımsızlığı temsil ettiği için bağımsızlığını büyük zorluklarla kazanmış ülkeler genelde bu konuda tutucu olur. Bizde mesela kafana kurşun sıksalar İstiklal Marşında hareket etmeyeceksin diye öğretilir ve diğer marşlara da saygı vardır. Ama diğer ülkeler böyle değil en basitinden Neill dün marş sırasında kamera Neill'in önünden geçerken el hareketi yapmıştı. Nihayetinde eğer yabancıların böyle davranışları saygısızlık olarak kabul ediliyorsa kaldırılsın, ancak yabancıların ne yaptığı önemli değil diyorsak -diyebiliyorsak- okutulmasında yarar var.

Ya öyle bir konu ki,kaldirilsin diye yazinca insanin vatan haini diye itham edilebilme tehlikesi var.Ama kendi kanimca her macdan önce istiklal marsinin söylenmesi banada acayip sacma geliyor.Ya adi üstündedir,ulusal mars,milli mars,yani uluslararasi maclarda,milli takimlar sahaya ciktiginda söylenmesi icap eden bir etkinlik.Zaten okul yillarinda pazartesi leri ve cuma lari bol bol söyledik,simdide her mac öncesinde söyleniyor:) söylenmesinde cok büyük bir SIKINTI yok ama söylenmesede birsey kaybedecegimizi sanmiyorum.

:yenieek:

konuyla alakası yok ama uzun zamandır istiklal marşıyla ilgili tuhaf çalışmalar var. Okullar felan şimdi de maçlar.

Zaten hiç kimsenin yabancı futbolcunun biri marşımızda kafasını kaşıdı veya laubali takılıyor diye yadırgadığını görmedim bizi ne ilgilendirir.

1 dakika bile sürmüyor.Saatlerce sürse tamam diyeceğim ama ?

Geçenlerde sokakta yapılan bir röportajda halkın %90ının marşımızı düzgün okuyamadığına şahit oldum. Kaldıki düzgün okuyabilmenin yanında o marşa anlam yükleyerek okumadıktan sonra bir işe yaramaz zaten.. Allah Türkiyemin sonunu hayır etsin...

Amerikadan ve bizden başka uygulayan yokmuş.Avrupa ve dünyada başka bir örneği yokmuş mantığa bak onların her yaptığını yapalım yapmadıklarını yapmayalım onlar daha iyisini biliyodur herzamn!!!

Çok doğru bir karar olur eğer uygulanırsa. Daha dün babamla konuşuyorduk bu mevzuuyu, hiçbir gereği, özelliği ve esprisi yok. Memurlarda sabah işe başlarken toplanıp okusundan farkı yok. Bir arkadaş 80lerin dayatması demiş, çokta doğru söylemiş..

Bu ülkenin bu özelliğini sevmiyorum, bazı konuları açarsan, konuşursan kesinlikle yanlış anlaşılır ve etiketi yersin. Şekilcilikte sınır tanımıyoruz. Birisi Atatürk hakkında en ufak birşey derse ağzı burnu kırılır, bayrak hakkında, marş hakkında din hakkında, baş örtüsü hakkında, en ufak birşey söylense hemen savunmaya geçilir. Bence herşey eleştiriye açık olmalı..

Bir tarafinizami batiyor istiklal marsimiz ? 3 dk anca sürüyor zaten okunmasi , sadece futbol maci olsa bile istiklal marsinin okunmasindan rahatsiz olup gereksiz görüyorsaniz sizde bir terslik var .

Benim için bayrak ne demekse İstiklal marşı da o demektir. Kaldırılmamalı

Bir tarafinizami batiyor istiklal marsimiz ? 3 dk anca sürüyor zaten okunmasi , sadece futbol maci olsa bile istiklal marsinin okunmasindan rahatsiz olup gereksiz görüyorsaniz sizde bir terslik var .

6 yaşından itibaren okul hayatımız boyunca her hafta, resmi törenlerde vs yeterince okuyoruz zaten. Çok okumak İstiklal Marşı'nın değerini yükseltmiyor, aksine sıradanlaştırdığı için düşürüyor ve angarya bir iş olarak görüülüyor artık. Düşünün, binlerce kişi toplanmış, bir an önce maç izlemek istiyor ama önce marşın okunması lazım, kaç kişi gerçekten içinden geldiği için okumak istiyor orada? Milli maçlarda kesinlikle okunsun ona bir şey demiyorum ama Türk takımlarının kendi aralarında yaptıkları maçlarda çok gereksiz.

Üst Alt