Makas Açıldı Söylemi ve Türk Futbolu - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
lyon mu atalanta mı yarı finale çıktıktan sonra bir mesajın vardı. Oluyormuş doğru yapılanmayla cidden oluyormuş tarzında aklıma o geldi
Lyon'u bu konuda anlattım.

Aouar Ndombele vardı. Ndombele gitti 3te 1ine adam aldılar üstüne Caqeret çıktı. Aouar ile ikisi 100 milyon euro eder ve bu takım Fransa'da 7. oldu geçen sezon.

Hani başarısız bile olsan elinde asset olmalı, gerekirse satar takımı yenilersin.

Ondan önce de alt yapısı ile Ajax vardı.

Atalanta biraz daha uç örnek ama çünkü uygulanması çok zor bir projeydi onlar.

Makas falan kalmadı ya. 1 tane supriz yapan takım yok artık.Başakşehir iyi oynadı diyoruz.Sonuç? psg 2 tane attı gidiyor.Son 10 senede kaç tane underdog takım cl yarı finaline falan kaldı ? Ayrıca atalanta bir italyan takımı.Sadece futbol kulturleri arasında bile uçurum var.

Biz bu akşamki başak gibi yenilmeye bile hasret kaldık maalesef

Atalanta örneği başka yok büyük liglerde. D

2-3 yıla silinecekler çünkü proje sürekli olmayacak.

Benim konuda yazdıklarımla senin söylediklerin de bambaşka çünkü ben çözüm önerilerini sundum.

Slavia Prag geçen yıl ezilmezken bu sene Midtland diye köy takımına elendi mesela kalamadı gruplara, sürdürebilirlik de önemli.

Türk futbolu her noktada hata yapıyor, makas açıldı ile Östersundsun falan bir alakası zaten yok. 1 milyarlık 10 takım varsa 200 milyon euroluk 30 takım var, o da senin 4 katın oluyor.

Para olarak geridesin, çok geridesin ve geride olmaya da devam edeceksin.

Eskiden bu seviye farklar yoktu aksine Sneijder ve Drogba'yı başkaları alamazken sen alabiliyordun. Ha geri dönülemez paraları verdin diye bu noktaya geldin, sebeplerden biri o en azından.

soruyu şöyle sorsak ne dersin

türk takımları denk bütçeli avrupa takımlarıyla başedebilir mi şu an

soruyu şöyle sorsak ne dersin

türk takımları denk bütçeli avrupa takımlarıyla başedebilir mi şu an
Edebilir de türk takımından kasıt kim o önemli.

Biz edemeyiz bizde takım yok ama Başak etti geçen sezon.

TJK 50 m euro bütçeyle etti yine.

Biz edemiyoruz çünkü bizim yapı bireysel performans üzerine, onlar fark yaratmazsa bir şey oynadığımız yok zaten.

Makas açıldı diye kimse boşuna konuşmuyor. Ortada bir bütçe gerçeği var ve bu gerçeği kimse yadsıyamaz. Avrupa'da hiçbir takım, yüz milyonlarca Euro değere sahip kadrolarla başa çıkamaz. Yapabileceğinin maksimumu Atalanta'dır o da muhtemelen iki üç seneye eski günlerine geri dönecek. Anlık/geçici reaksiyonları örnek gösterip gerçeklerle yüzleşmek yerine sorunu bir kişide ya da bir futbolcuda aramak saçmalık. Başakşehir bugün belli dönemlerde oyunu forse edecek kadar iyi oynamış olabilir ama sonuçta tabelada 0-2 yazıyor. Geçen yıl bu dönemlerde evimizde biz de psg ve real'e karşı hiç de fena oynamamış, kazanabileceğimiz maçları 1-0'lar ile kaybetmiştik. Bu seviye takımlara karşı en fazla bunu yapabiliyorsun çünkü. Kötü zamanında yakalarsan kafa kafaya oynuyor bir ihtimal yeniyorsun ama sonrasını getiremiyorsun çünkü bu takımları her zaman kötü gününde yakalayamıyorsun.

Atalanta kadar maas butcesi olan 5-6 takim daha var seri ada. Biz maaslari alt alta yazip toplayinca net 40 milyon fln cikariyoruz o da vergi az diye oyleydi artik o da olmayacak. Genoa fln bizim verdigimiz maasin rahatca ustune cikabiliyor. Derby county istedigimiz adami alabiliyor. Brighton da 10 milyona diger adami alip bu sene sende kalsin diyor. Sheff utd adami alip 3 sene surda oyna sonrra bakariz diyebiliyor. Makas acilmis mi acilmamis mi 2013te futbol piyasasi ffp genel olarak ekonomi fln fikri olan anlar ztn. Ama hocaya laf cakmak icin yine birkac saat 40 dereden su getirecekler basagin maglubiyetini hocaya gommek icin firsat bilecekler sanki hoca birkac ay arayla herifleri 2 macta da ezmemis gibi , onlar icin makas falan yoktur evet.

Bu durum mesela Atalanta ve PSG için de geçerli.

Açın bakın geçen yılki maçta sonradan hangi takımda hangi oyuncu girmiş oyuna.

30 şuta gol yemediler sonra 5 dk dayanamadılar.

Yapılanmanın kralı vardı ama olmadı.

Türk insanı için de Türk takımları için de bahane bitmez onun için bundan sonra Avrupa'da tekrar başarı için tesadüf kovalarız o da 15 20 yılda anca olur , Avrupa'da rezil top oynamaya zaten alıştık makas falan bahane ediyorsunuz ee lig ne olucak bizim 1 oyuncuya verdiğimiz parayla kurulan takımlar kadar top oynamıyoruz , koşmuyoruz , yardımlaşma yok takımda , oyuncular birbirine bakıyor biri topu ayağına alınca , şut çekmiyoruz çeksek dağa taşa gidiyor söylenecek çok şey var da neyse dediğim gibi bahane aranmak istedikten sonra her türlü bulunur.

Türk insanı için de Türk takımları için de bahane bitmez onun için bundan sonra Avrupa'da tekrar başarı için tesadüf kovalarız o da 15 20 yılda anca olur , Avrupa'da rezil top oynamaya zaten alıştık makas falan bahane ediyorsunuz ee lig ne olucak bizim 1 oyuncuya verdiğimiz parayla kurulan takımlar kadar top oynamıyoruz , koşmuyoruz , yardımlaşma yok takımda , oyuncular birbirine bakıyor biri topu ayağına alınca , şut çekmiyoruz çeksek dağa taşa gidiyor söylenecek çok şey var da neyse dediğim gibi bahane aranmak istedikten sonra her türlü bulunur.

Ya hep ya hiç mantığı var.. başak da 2-0 yenildi sen de aynisiniz o zaman.. başak çıktı bir direnç gösterdi pozisyon buldu iyi kötü sen ne yaptın rakip kaleciyi göremeden maç bitirdin üstelik herifler dünyayı kacirdi tarihi fark olabilirdi.. Real elini kolunu sallayarak 6 ladi direnç bile gösterebildin mi ? .. Abi hadi 1 maç 2 maç tesaduf dersin ulan Barça da 8 yedi dersin ama senin her maçın böyle ..Her Sl maçı fark yer miyiz diye yeminle keyif alamıyorum ya ben ki 10-12yaşında kapı araligindan Sl maçlarımızı izlerdim pederden gizli gizli ne hallere dustuk.. ligde gelip basaki tokatlasan ne olacak ki ? Ust seviye rakibe karşı hicbir oyun planın yok hadi onu geçtim direnemiyorsun bile kalenin önüne otobüs çeksen onu da beceremiyorsun..

Kimse başakşehir sevici değil Terim düşmanı da değil ama ortada apaçık gerçekler var. Galatasarayimizin Avrupa'daki halini görüp de hala birşeyleri eleştirmeyeceksek bizde sorun var demektir.. hadi onlar Psgydi Realdi ulan Rangersa bile 90 dk pozisyon bile bulamadan elendik böyle bir acizlik olabilir mi?

Ya hep ya hiç mantığı var.. başak da 2-0 yenildi sen de aynisiniz o zaman.. başak çıktı bir direnç gösterdi pozisyon buldu iyi kötü sen ne yaptın rakip kaleciyi göremeden maç bitirdin üstelik herifler dünyayı kacirdi tarihi fark olabilirdi.. Real elini kolunu sallayarak 6 ladi direnç bile gösterebildin mi ? .. Abi hadi 1 maç 2 maç tesaduf dersin ulan Barça da 8 yedi dersin ama senin her maçın böyle ..Her Sl maçı fark yer miyiz diye yeminle keyif alamıyorum ya ben ki 10-12yaşında kapı araligindan Sl maçlarımızı izlerdim pederden gizli gizli ne hallere dustuk.. ligde gelip basaki tokatlasan ne olacak ki ? Ust seviye rakibe karşı hicbir oyun planın yok hadi onu geçtim direnemiyorsun bile kalenin önüne otobüs çeksen onu da beceremiyorsun..

Kimse başakşehir sevici değil Terim düşmanı da değil ama ortada apaçık gerçekler var. Galatasarayimizin Avrupa'daki halini görüp de hala birşeyleri eleştirmeyeceksek bizde sorun var demektir.. hadi onlar Psgydi Realdi ulan Rangers nedir yaw Rangersa bile 90 dk pozisyon bulamadan elendik böyle bir acizlik olabilir mi?

ben biraz farklı düşünüyorum

geçen sene psg maçında biz de fena değildik

ayrıca rangers başakı elerse de şaşırmam

başak da o kadar övülmeyi haketmiyor çünkü onlar bu maçlarda biraz seçerek oynuyorlar yoksa daha yazın kopenhaga elendiler

genel bir düşüş var ki sadece skorlarla alakalı değil

mesela duran toptan avrupada türk takımlarının attığı gol desek aklımıza o kadar az gelir ki ama yediği gol desek neredeyse yemediğimiz maç yok

burda bir sorun olduğu da açık yani

Bizim artık Avrupa'nın üst seviye takımları gibi 3-5 milyon maaş verecek bir futbol ekonomimiz olmadığı çok net. Bunu acilen değiştirmek zorundayız.

Futbolun endüstriyelleşmesi ile herkese, her ülkeye bir rol biçildi. Türkiye'nin rolü 6'cı büyük futbol ülkesi olmak falan değil. Bize biçilen rol ucuza oyuncu mal edip büyük liglere satarak para kazanmak. Turnuvalarına güzel futbol ile renk katmak. Ama kupayı almak değil.

Türk futbolu kendisine biçilen rolü yanlış anladı. Avrupa futbolunun Arap ligi oldu. Nerede ne kadar işe yaramaz pahalı çöp varsa tutup getirdiler. Altyapılara 3 kuruşu çok görüp bir oyuncuya 5 milyon vermekten çekinmediler.

Avrupa'da başarı istiyorsak önce bizim rolümüzü iyi anlamamız lazım. Biz Liverpool, RM, Juve olamayacağımıza göre Rangers, Salzburg, Brugge ve ya Portekiz modelini örnek almalıyız.

ben biraz farklı düşünüyorum

geçen sene psg maçında biz de fena değildik

ayrıca rangers başakı elerse de şaşırmam

başak da o kadar övülmeyi haketmiyor çünkü onlar bu maçlarda biraz seçerek oynuyorlar yoksa daha yazın kopenhaga elendiler

genel bir düşüş var ki sadece skorlarla alakalı değil

mesela duran toptan avrupada türk takımlarının attığı gol desek aklımıza o kadar az gelir ki ama yediği gol desek neredeyse yemediğimiz maç yok

burda bir sorun olduğu da açık yani

Mesele Rangersa elenmk değil bizim gibi aciz bir futbolla elenmek..yoksa Rangers dediğin gibi basaki da eleyebilirdi... başak maç seçiyor diyorsun biz maç bile secemiyoruz sıkıntı burada.. dediğin PSG maçının ilk yarısı cidden iyiydik o maçta da luyindama ve seri belki bizdeki en muazzam maçlarini oynamıştı..ama koskoca 6 maç 540 dakikada iyi diyebileceğin sadece 45 dk ..
Ülke olarak 1 tık dustuysek biz Galatasaray olarak 3 tık düştük maalesef

Gayet de imkan farklılıkları sebebiyle avrupadan bu kadar geri kaldık.

Bu yönetim - taraftar - hoca denkleminde , planlı ve akıllıca iş beklemek hayalciliktir.

Atalanta örneği başka yok büyük liglerde. D

2-3 yıla silinecekler çünkü proje sürekli olmayacak.
.

orada 70 yıllık bir proje vardır aslında, italyan futbolunun altyapı merkezlerinden biridir atalanta. son yıllarda gasperini'nin farklı vizyonuyla zirveye yaklaştılar.. cl"den gelen büyük paralar ve oyuncu satışlarından gelen 100 milyon euro üzeri transfer gelirleri mevcut.. üstüne üstlük başkanları percassi"de italyanın moda imparatorlarından biri olup dünyanın sayılı zenginlerindendir.. yani canları istese 70-80 milyon eurolara çok rahat transfer yapabilecek durumdalar.. ama onun yerine stadyumu modernleştirip kulübün geleceğini inşa ediyorlar, ileride 70-80 milyon euro değere ulaşacak oyuncular yetiştirme ve bulma derdindeler.. tabii seneye 7. olsalar üzerlerine fazla eleştiri olmayacak, biraz bununda rahatlığı vardır, juventus inter gibi kulüplerde bu politikayı izleyemezsiniz. ama atalanta"nın 2-3 sene sonra silinmeyeceğinide rahatlıkla söyleyebilirim, çok planlı yapılanıyorlar çünkü, belki arada sezonluk düşüşleri olabilir en fazla..

ana konuya dönecek olursak, herkes aradaki bütçe makasına odaklanmış. avrupa"da bizden düşük bütçeli ortalama bir takıma bakın, 25 yaş altı en az 6-7 oyuncuyu ilk 11de görürsünüz. bizde ise durum tam tersi. Türk takımlarının çoğu için geçerli bir durum bu söylediğim. emekliler takımı kuruyor maalesef çoğu türk takımı. o yüzden tempo, dinamizm olarakta sahada çok zayıf kalıyoruz, bunun sonucu olarakta gelecek adına hiçbir umut ışığı olmadığı gibi sahada parlatıp satarak para kazanabileceğimiz oyuncularda pek olmuyor. bizim vizyon makasını daraltmamız gerekiyor. türk lirası bu hale gelmişken avrupanın dev kulüplerini alt etmemizi kimse beklemez zaten!

IN2020 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

vallaha oynayan oynuyor elbette ekonomik olarak makas açıldı ama düşük bütçeli takımlarında yaptığı ortada. iyi bir program ve düzen dahilinde en azından sevilla-porto-benfica kadar olabiliriz ama gelen yönetimler sorumsuz ve popülist olunca geçmişi başarılı şimdi sürünen yabancı yıldızlar cenneti oluyoruz hep.

öncelikle şu kulüpler yasasının geçmesi lazım.ben geleyim nam yapmak adına kulübün parasını babamın parasıymış gibi harcamaya son verilmeli.

Geri 4'lu ve Muslera'yi koruyup 2 tane orta saha, 2 kanat, 1 genc ve yirtici forvet bulup Di Maria gibi birisini alirsak birseyler degisebilir

Üst Alt