Marketler Ramazanı Fırsata Çevirdi | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Marketler Ramazanı Fırsata Çevirdi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ramazan ayının ilk yarısında markette 37, üreticide 29 ürünü takip ettiklerini bildirerek, “Markette 3 üründe fiyat değişmezken, 26 üründe fiyat artışı, 8 üründe fiyat azalışı, üreticide 9 üründe fiyat değişmezken, 15 üründe fiyat artışı, 5’inde ise fiyat azalışı görüldü” dedi.

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 10 Mayıs’ta düzenlediği basın toplantısında, ramazan ayı boyunca piyasaların nabzını tutacaklarını ve yapılan çalışmaları paylaşıp, üretici ve tüketici fiyatlarını kamuoyunun dikkatine sunacaklarını söylediğini belirtti. Halkı daha çok ilgilendiren market fiyatlarına bakıldığında, kuru kayısı, zeytinyağı ve toz şeker fiyatlarının değişmediğinin görüldüğünü bildiren Bayraktar, “Markette en fazla fiyat artışı ise yüzde 75.73 ile havuçta görüldü. Havuçtaki fiyat artışını yüzde 25.99 ile limon, yüzde 25.63 ile patates, yüzde 19.11 ile yeşil soğan, yüzde 18.89 ile kuru soğan, yüzde 16.41 ile sivri biber, yüzde 13.66 ile elma, yüzde 9.30 ile patlıcan, yüzde 8.28 ile tavuk eti, yüzde 5.98 ile beyaz peynir, yüzde takip etti” dedi.

ÜRETİCİ FİYATLARI

Ramazan ayının ilk yarısında üretici fiyatlarında, elma, kuru fasulye, nohut, kırmızı mercimek, yeşil mercimek, pirinç, kuru kayısı, kuru incir ve fındık içi fiyatında değişim olmazken, çileğin yüzde 13.10 azalmayla fiyatı en fazla düşen ürün olduğunu belirten Bayraktar, “Üreticide en fazla fiyat artışı yüzde 53.85 ile havuçta görüldü. Havuçtaki fiyat artışını yüzde 40 ile patates, 39.34 ile sivri biber, yüzde 26.32 ile kuru soğan, takip etti” dedi.

Üretici fiyatlarının marketlere yansımadığını, ramazan ayının ilk yarısında üreticide fiyatı yüzde 13.10 gerileyen çileğin tüketicide yüzde 0.77, üreticide fiyatı yüzde 7.14 düşen kabağın ise tüketicide yüzde 3.37 yükseldiğini vurguladı.

Evrensel

hiç bi markette kefir bulunmaması tam bi skandal. halkımız ayran diye mi alıp içiyor napıyor anlamıyorum

10 liralik urunun fiyatini 15e cikarip sonra %30 indirim adi altinda orjinal fiyatinin hafif ustune satma furyasina kim dur diyecek

Markette en fazla fiyat artışı ise yüzde 75.73 ile havuçta görüldü. Havuçtaki fiyat artışını yüzde 25.99 ile limon, yüzde 25.63 ile patates, yüzde 19.11 ile yeşil soğan, yüzde 18.89 ile kuru soğan, yüzde 16.41 ile sivri biber, yüzde 13.66 ile elma, yüzde 9.30 ile patlıcan, yüzde 8.28 ile tavuk eti, yüzde 5.98 ile beyaz peynir, yüzde takip etti” dedi.

Evrensel
Memlekette havuc olsan daha degerlisin kimin maasi yuzde 75 artiyor yaw CB bile kendisine o kadar zam yapmamistir

ub.msji

Ramazan kadar israf olan bir ay yoktur.

İnsanlar yiyemeyeceği yemekleri yapıyor, mekanlar kitlemek için can atıyor. Mütevazı sofraları tercih etmek lazım ramazanda da, başka zamanda da.

Hele israf etmek kadar kötü bir şey yok.

Ramazan kadar israf olan bir ay yoktur.

İnsanlar yiyemeyeceği yemekleri yapıyor, mekanlar kitlemek için can atıyor. Mütevazı sofraları tercih etmek lazım ramazanda da, başka zamanda da.

Hele israf etmek kadar kötü bir şey yok.
Reyis marketi gectim de su mekan olayina deli oluyorum.. Normalde ort. 30-35 liraya kalkacagin mekan fiks menu adi altinda daha vasat bir yemek verip 50-55 lira aliyor kisi basi.. oyle yerlere adim atmiyorum Ramazanda normal menu sunanlara giderim .. Cok sık gitmeyen adam da genel de isyeri iftari adiyla o mekanlari ne olacak lan r0 yilda bir gidiyorz mantigiyla bu heriflere para kazandiriyor.. benim dedigim ort. bir sehir buyuk sehirlerde cok daha fahis fiyatlar donuyor

﴾29﴿

Ey iman edenler! Karşılıklı rızâya dayanan ticaret dışında, mallarınızı aranızda haksızlıkla yemeyin ve kendinizi öldürmeyin. Şüphesiz Allah size karşı çok merhametlidir.

Nisâ Suresi - 29

﴾1﴿

Eksik ölçüp tartanların vay haline!

﴾2﴿

Onlar, insanlardan ölçerek bir şey aldıklarında tam ölçerler.

﴾3﴿

Kendileri başkalarına vermek için ölçüp tarttıklarında ise haksızlık ederler.

﴾4-6﴿

Onlar, o büyük günde -ki, işte o gün insanlar âlemlerin rabbinin huzuruna çıkacaklar- diriltileceklerini akıllarına getirmiyorlar mı?

Mutaffifîn Suresi - 1-6

Reyis marketi gectim de su mekan olayina deli oluyorum.. Normalde ort. 30-35 liraya kalkacagin mekan fiks menu adi altinda daha vasat bir yemek verip 50-55 lira aliyor kisi basi.. oyle yerlere adim atmiyorum Ramazanda normal menu sunanlara giderim .. Cok sık gitmeyen adam da genel de isyeri iftari adiyla o mekanlari ne olacak lan r0 yilda bir gidiyorz mantigiyla bu heriflere para kazandiriyor.. benim dedigim ort. bir sehir buyuk sehirlerde cok daha fahis fiyatlar donuyor
Kesinlikle üstat, sonuna kadar haklısın.

Israrla fix menü zorunluluğu oluyor bir de.

Gerçekten üzücü yahu düşününce, dini istismar etmekten farkı yok.

﴾29﴿

Ey iman edenler! Karşılıklı rızâya dayanan ticaret dışında, mallarınızı aranızda haksızlıkla yemeyin ve kendinizi öldürmeyin. Şüphesiz Allah size karşı çok merhametlidir.

Nisâ Suresi - 29

﴾1﴿

Eksik ölçüp tartanların vay haline!

﴾2﴿

Onlar, insanlardan ölçerek bir şey aldıklarında tam ölçerler.

﴾3﴿

Kendileri başkalarına vermek için ölçüp tarttıklarında ise haksızlık ederler.

﴾4-6﴿

Onlar, o büyük günde -ki, işte o gün insanlar âlemlerin rabbinin huzuruna çıkacaklar- diriltileceklerini akıllarına getirmiyorlar mı?

Mutaffifîn Suresi - 1-6
Islamin emrettigi seyleri gayrimuslimlerin uygulamasi ne kadar uzucu.. insan egitimi vermeden din egitimi verirsen boyle olur

Üst Alt