Mehmet Topal Valencia'da ! - Sayfa 18 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Mehmet Topal Valencia'da !

Cevap: Mehmet Topal Valencia'da !

hayir bunu soyleyip bilen adam yokta onun icin sordum onune gelen box to box diyor da

anlatayim isterseniz

futbolcular ozelliklerine gore sahayi parsellerler, teknik direktorun karariyla oluyor sanirim genelde, hangi ayagini kullandigina falan gore,

saha tabiiki kutucuklara bolunuyor ama o kutucuklar bizim dusundugumuz gibi 9o derece acili koseleri olan kutular degil

homojen kutular

birazdan bir resim eklyecegim anlatmak icin

cizim yetenegim ve bilgisayarda bunu yapmam rezalet bir goruntu verdigi icin kusura bakmayin ama ne dedigim belli olacak sanirim

orta sahadaki oyuncular icin bu kullanildiginda

manasi benim cizdigim bolgelerdeki iki kutudada oyunu oynayabilen yada topu etrafindeki kutulara aktarabilen oyuncu demek.

sakin yanlis anlamayin bilgiclik taslamak icin yazmiyorum mutlaka bilenlerde vardir bunu ama bilmeyen cok renkdasimiz vardir diye yaziyorum cunku internette bulunabilecek bir bilgi degil pek

daha cok lacrosse falan gibi sacma sapan sporlarda kullanilan bir terim aslinda

mehmet topalin box to box oynayamamasi veya elanoya box to box oyuncu yakistirmasi yapilmasini (beceremese de bizde)

yada sneiderin mukemmel bir ornek olmasini aciklayabilir bu iste

sonuc iyi bir box to box oyuncusu iki bolgenin sorumlulugunu aldiginda o bolgede bir fazla adamla oynuyormus gibi ustunluk sagliyorsun cunku o kucuk bolge icin ekstra olan adamin serbest kaliyor

bu nedenle mehmet topal rakip baski yaptiginda geriye yaslaninca orta alanda rakibe sadece bir kisilik avantaj vermiyoruz, elano da box to box oynayamadigi yada oynamadigi icin (artik yeteneksizmi harbiden yoksa dunya kupasi icin yattimi bilmiyorum, -bence pekte yetenekli degil) orada eksikligimiz 1 kisinin ustune cikiyor. farazi olarak 1,5 diyelim

buda o hepimizin basini yoldugu 1-0 dan 1-1 e donen maclari acikliyor yada fenerbahce gibi stresli maclarda basarisiz olmamizi acikliyor. 1.5 kisilik bir orta saha farki da o maci kaybetmeyi oldukca kolaylastiriyor.

her stresli mactan sonra orta sahamiz topa basamadi rakibi bozamadi falan gibi yorumlar geliyor bunun nedeni de budur

ne yazikki elimizde su an dogru orta saha elemanlari yoktur

buna ister kalitesizlik diyin ister heyecanini kaybetmis futbolcular diyin

ama elimizdeki budur

Mehmet Topal'la bunun alakası ne? Mehmet Topal'ın box-to-box olmadığını mı söylemek istiyorsun? Öyle bir adam olmadığı çok açık. 4-3-3 sisteminde de ön libero için öyle bir adam gerekmiyor.

topu kendi sahasindan alip dikine dogru gidip rakibin en zayif yerini gorup oraya dogru atan degilmidir

topu kendi sahasindan alip dikine dogru gidip rakibin en zayif yerini gorup oraya dogru atan degilmidir

cok iyi bir box to box oyuncusuysa senin dedigin gibi adamlar kullanacagi box i dogru secer ve oyunu oraya goturur evet

yada tam tersi geride olan box i kontrol eder ve rakibin oradan arkaya sizmasini engeller aktif bir alan daraltmayla

ama tabi zor is bu adamlar cok pahali verilen orneklerdeki gibi

normal box to box oyuncusu o secimi kendi yapmaz tipik ingiliz ligi orta sahasi

ileri giderken sececegi boxi onceden bellidir o kadar risk almazlar

bir taktik icinde ilerler

yani hucum yaparken gidecegi ve gitmesi soylenen box i kullanir

mesela bazi oyuncunun kanata yaklasmasina izinverir o boxin uzantisi ama aydi bolgenin solundan mesul adam kanada yaklasmaz onun yerine aciklardan biri geri gelir o bolgeye

yani simetrik bir olay degil

Ben Mehmet TOPAL'a yolun açık olsun diyorum.

Her ne kadar Onu çok arayacağımızı düşünsemde artık yapacak bişey yok.

Bugüne gösterdiğin duruş ve maçlardaki herşeyini verişin adına kendim adına sana çok teşekkür ederim.

Umarım çok başarılı olursun.

Yaptığın her şey ve çaban için teşekkürler. Yolun açık olsun. Başarılar.

Yerini doldurabileceğimiz bir para alamadık malesef, Galatasaray için iyi bir transfer olmadı fakat Mehmet için mükemmel. Hem taraftarın onu beğenmeme durumundan kurtuldu hem de çok gelişebileceği bir takıma gitti.

Yolun açık olsun mehmet....

geldiğin ilk sezonki topu oynasaydın kimse seni biryere bırakmazdı ama eminimki ispanyada o günlerine geri döneceksin.

Üst Alt