'Milli Piyango Haramdır' - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

'Milli Piyango Haramdır'

Bu geyikte benim anlamadığım şu; diyelim geri zekalısınız yılbaş kutlamayın gavur olursunuz diye geziyorsunuz ortada. yılbaşı ve noel farkını idrakten uzak olmanın yanı sıra, insanların mutlu olmasına tahammülü olmayan, sürekli olarak herkesin hayatını kendinizinki gibi boktan yapmak isteyen bir malsınız.

Burada temel motivasyonunuz onlar gavur biz müslümanız değil mi? Müslüman adam Hz. İsa'nın peygamberliğine iman etmez mi? İmanın şartlarından biri değil mi bu? Allah'ın bir peygamberini anmak neden kötü oluyor bu durumda?

Böyle oturtup karşıma böyle bir modeli uzun uzun konuşmak isterim aslında. Çok acayip.
O nasıl bir tespit üstat, hemen bir istakoz çıkardım. :hat:

C00T7ALUcAAJc59.jpg

Yav isteyen noel de kutlar

Adam belki hristiyan sana ne yani

Senin namaz kılmanı engelliyor mu git ibadetini yap

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bunlar şimdilik yılbaşı, noel, milli piyango, içki diyorlar. Asıl daha büyük karın ağrıları ise Atatürk ve devrimleri, hicri takvim yerine miladi takvimin kabulünü içlerine sindiremiyorlar ama henüz dile getiremiyorlar.

Simdi bu kisiler bu soylemlerde bulunuyorlar ama anlamadiklari veya islerine gelmeyen mesele baska . Bunlarin yatirim yaptiklari oteki dunya aslinda varildiginda kimsenin bir birini tanimayacagi , her koyunun kendi bacagindan asilacagi bir mecra

Ornegin bir yakinin gocup gidince onun defteri kapaniyor , geride kalanlar ona bir katkida bulunamiyor ,bazi insanliga yonelik guzel seyler miras birakilmasi vb durumlar haric

Islam inancinin en onemli dusuncelerinden biri "kollektif sorumluluk prensibinin" olmamasidir , bu yuzden bu kisilerin bu davranislari sergilerken niyetleri ne ona bakmak lazim . Baskalari onlara gore gunah olan eylemler isleyince kendileri bir cezaya maruz kalmayacaklar , bunu anlayamiyorlar sanirim

ayrica cogu yerdede noel 24.de kutlanir. saygilarla.

neyse bu dangalaklari ülkemizden nasil atariz onu konusalim

Dediğini bu zihniyeti ülkeden atmak olarak algılıyorum ben.Yoksa böyle düşünenlere fiziksel bir şeyler yaparak bir yere varılamaz.

Klişe olacak ama bu sadece eğitimle olur,ama laik bir eğitimle.Bir de nüfus cüzdanında insanların dinleri yazmayacak.Daha doğar doğmaz din hanesine İslam yazılıveriyor.Yani bir seçme şansı tanınmıyor.Bu din olayının bir vicdani sorun yani toplu bir problem yerine şahsi bir problem olduğu,herkesin kendinden mesul olduğu teması işlenmeli.Ancak böyle aşılır bu.

Dediğini bu zihniyeti ülkeden atmak olarak algılıyorum ben.Yoksa böyle düşünenlere fiziksel bir şeyler yaparak bir yere varılamaz.

Klişe olacak ama bu sadece eğitimle olur,ama laik bir eğitimle.Bir de nüfus cüzdanında insanların dinleri yazmayacak.Daha doğar doğmaz din hanesine İslam yazılıveriyor.Yani bir seçme şansı tanınmıyor.Bu din olayının bir vicdani sorun yani toplu bir problem yerine şahsi bir problem olduğu,herkesin kendinden mesul olduğu teması işlenmeli.Ancak böyle aşılır bu.

Problemler daha derin Sarper bey, Türk kültüründe var birbirine karismak, insanlar birbirin ''private space''in icine girip cikmasi.

Haram olan her şey başımızdaki hükümet döneminde arttı nedense. Tecavüz, fuhuş, cinsel istismar, uyuşturucu, hırsızlık, yolsuzluk, kumar, faizli bankalar.

Bu geyikte benim anlamadığım şu; diyelim geri zekalısınız yılbaş kutlamayın gavur olursunuz diye geziyorsunuz ortada. yılbaşı ve noel farkını idrakten uzak olmanın yanı sıra, insanların mutlu olmasına tahammülü olmayan, sürekli olarak herkesin hayatını kendinizinki gibi boktan yapmak isteyen bir malsınız.

Burada temel motivasyonunuz onlar gavur biz müslümanız değil mi? Müslüman adam Hz. İsa'nın peygamberliğine iman etmez mi? İmanın şartlarından biri değil mi bu? Allah'ın bir peygamberini anmak neden kötü oluyor bu durumda?

Böyle oturtup karşıma böyle bir modeli uzun uzun konuşmak isterim aslında. Çok acayip.

Müslüman bir kimse Hz. İsa (As) ve Kuran'da diğer adı geçen bütün peygamberlere iman etmek mecburiyetindedir. Birini bile inkar etmek dine küfürdür, mürted sayılır. Allah'ın peygamberini Müslümanlar, Aşure günü diye adlandırılan Muharrem ayının 10'una tekabül eden bu günde dualar ve oruç tutularak anmaktadırlar zaten. Yılbaşı kutlamanın dinen bir sakıncası yok lakin Noel kutlamalarındaki gibi ağaç süslemek, hindi kesip yemek Hristiyanlara özgü dini gelenek olduğundan caiz değildir. İçki içmek falan zaten haram yani o gece içtin içmedin bir ehemmiyeti yok. Dini hususu bir kenara bırakıp, şahsi fikrimi belirteyim. Yılbaşı, Sevgililer Günü, Anne ve Babalar Günü, Kadınlar Günü kapitalizmin insanların duygularını sömürerek cebindeki paralara ulaştıkları günlerden bazıları.

Üst Alt