Nefes | Vatan Sağolsun !| Sinemalarda ! - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Nefes | Vatan Sağolsun !| Sinemalarda !

Cevap: Nefes | Sen uyursan herkes ölür ...

Filmin terörü anlatması iyi hoş da.

Konuyu açanların antimilitarizmi öcü gibi göstermesi ve POMPALANIYOR(?) DEMESİ....

Pompalanıyor ne demekse? Sanki antimilitarizm insanların duygularını sömüren, onları kullanabilen rant elde edilebilen bir olgu...

Bugüne kadar yapılmış filmleri beğenmeyerek ÇAKMA SOLCU filmi olarak değerlendirenler, % 100 kendi ideolojilerine göre uygun filmi görünce :

_ Aha işte gerçek vatansever filmi naraları atmaya başlıyorlar. Her ikisi de tamamen subjektif yargılar üzerine temellendirilmişken biri tü kaka, diğeri şaheser oluyor :)

Film gibisiniz vesselam...

Edit:Antimilitarizm milliyetçiliği de direkt kafatasçı olarak gösteriyormuş da miş miş. Tabii ki öyle gösterecek. Milliyetçilik faşizm yolunda atılan ilk adımdır.

Teröre karşı yapılan mücadelenin net ve objektif bir şekilde anlatılması orada yaşananları o piskolojiyi kabak gibi insanların gözünün önüne koyması bu filmi farklı kılıyor.

Ama isterseniz terörden mağdur olmuş bir ülkenin tepesindekiler terörist başlarıyla masaya otursun çözüm arasınlar yeni açılım peşinde koşsunlar bu film olsun zevkten 44 köşe olursunuz.

Ama gerçek şu ki orada kan var acı var ülke toprakları üzerinde hesap var hiç bunlar konu edilmedi konu edilince de rahatsız olan bünyelere şaşıyorum.

Belki aponun hayatını anlatan elde güvercinli sahneleri olan film çekilse teröristler haLk kahramanı gibi gösterilse içinize sinerdi.

Faşizm kötüdür kuru kuruya milliyetcilikte ama yaşadığın ülkeyi insanları sevmek bu ülkenin her karış toprağı için mücadele etmek bu ülkeyi Orhan Pamuk değil de Nuri Bilge Ceylan gibi sevmek Neden karın ağrısı yaratır insanda.

Ha illa ne olduğumuzu ortaya mı koyalım benim halkıma tek kurşun sıkanı askerimi hedef alanı sevmiyorum

Harç protestosu yapan gençleri coplayana da karşıyım

din istismarı yapana da

ülkeyi parsel parsel satana da

Konu siyaset de değil aslında faşist tartışmalarına da girmemeliyim terör şiddettir bu duruma karşı olan ve bununla mücadele edeni sanki bir fikir ve düşünceyle mücadele eden faşist yerine KOYAMAZSINIZ.

Aslında pek siyaset konularına el atmak istemiyorum burada, direk taşlanırım çünkü :eek:

Yine de 3 kelime edip bitireceğim sözümü; "Kemalizm(?!?)" sol değildir...

Ha bunu burada niçin söyledim, bu konuda çıkması muhtemel bir tartışmaya ışık tutmak için...

Aslında pek siyaset konularına el atmak istemiyorum burada, direk taşlanırım çünkü :eek:

Ha bunu burada niçin söyledim, bu konuda çıkması muhtemel bir tartışmaya ışık tutmak için...

Bu konuda tartışma çıkmıyor çıkmaz zaten olay sadece bir filmin konusundan ve o filmden bahsederken kullanılan kelimelerden bile rahatsız olan her düşünce ve görüşü belli kalıplara sıkıştırmaya çalışan insanlara etiket yapıştıran arkadaşların telaşıdır.

İlla sonu -ist ile biten bir kavrama oturtacaklar düşünceleri dünya öyle değil halbu ki pragmatİST olmak lazım eğer ülken kazanacaksa yer gelir komün-ist yeri gelir sosyal-ist yeri gelir kapital-ist davranırsın sonuçda ülken kazanacaksa real-ist olacaksın ülken için herşey

Kemalizm de böyle işte rusların gönlünü almak için komünist parti kuran da ATATÜRK izmir iktisad kongresinde biz liberaliz diyende ATATÜRK.

Konu nereden nereye geldi nefes güzel film oysa bahsettiğimiz sadece bu.

İşte fark da burada. Belirli bir insan topluluğunu (ülke, millet) düşünenler veya tüm insanlığı düşünenler...

Neyse, haklısın. Film hakkında konuşmak gerektiği için, seyrederim filmi sanırım...

İşte fark da burada. Belirli bir insan topluluğunu (ülke, millet) düşünenler veya tüm insanlığı düşünenler...

Neyse, haklısın. Film hakkında konuşmak gerektiği için, seyrederim filmi sanırım...

Tüm insanları düşünürsün düşünmek masraflı iş değil ama kapsadığın alan ve hükmedebildiğin coğrafya ölçüsünde insanlarına sahip çıkabiliyorsan ne mutlu sana.

Yok kapsadığın küçücük coğrafyada bile törelerle aşiretlerle insanlıktan uzak yaşıyor bir de o kısıtlı alan içinde huzursuzluk yaratıyorsan sen kim tüm insanlığa hizmet edebilmek kim derler adama...

not:Huzursuzluk derken bahsettiğm şeyler terör eylemleridir insanların protesto ve gösteri hakları değildir.

Nefes güzel film izleyin derim.Ticari kaygısının önünde gelen bir mesajı var.

Beni (ve benim gibileri) o insanlarla bir tutmuyorsun umarım. Ben gay olmamama rağmen gaylerle Londra'da yürümüş, Katalunya'nın başkentinde bir Katalunya direniş eyleminde hazır bulunmuş, Yunanistan'da polisi, katlettiği genç Alexandros için Atina'da Yunan kardeşlerimle protesto etmiş bir "Dünyalı"yım. Benim hüküm alanım bütün dünyadır, "özgürlük!" çağrısını duyabildiğim her yerdir.

Ne mutlu bana...

Beni o insanlarla bir tutmuyorsun umarım. Ben gay olmamama rağmen gaylerle Londra'da yürümüş, Katalunya'nın başkentinde bir Katalunya direniş eyleminde hazır bulunmuş, Yunanistan'da polisi, katlettiği genç Alexandros için Atina'da Yunan kardeşlerimle protesto etmiş bir "Dünyalı"yım. Benim hüküm alanım bütün dünyadır, "özgürlük!" çağrısını duyabildiğim her yerdir.

Ne mutlu bana...

Sen değilsin olay, olay şu; vatanseverlik faşistlik değildir; terörizm dediğimiz şey de hak arama veya demokrasi arayışı değildir.

Bu çerçeve de ben insanlarımı düşünüyorum samimi bir şekilde sağcı,solcu,islamcı heesap yapmadan ama ülkeme kurşun sıkanı ülkemden çalanı ülkemin topraklarını satanı affetmem.

Dediğim gibi uzanabildiğim ve varolabildiğim yere kadar destek olabilirim sen şanslısın tüm dünyaya hükmetmişsin yetişmişsin.

ben susurluk olaylarını protesto edebildim veya aktütün karakoluna yapılan saldırıyı protesto ettim kampüsümde.

Sivas olaylarını protesto ettim

Harçları protesto ettim ödenemez duruma geldiği için.

yetişebildiğim yerde bulundum.Global takılamadım başımı kaldıramadım ülkem gibi; kendi derdimizden kaldırabilsek başımızı dünyaya bakacağız bir kez ama olmuyor oldurtmuyorlar.

Sen ülkesinin karakolunda görev yaparken ölen gençecik çocuklar için sessiz bir şekilde yürüyen insanların önüne geçip "KANDİL ASKERE MEZAR OLACAK" diye slogan atan bir gruba benzer haşerelerle de karşılaşmamışsındır o eylemlerde.

Bizim tam karşımızdaydılar bağırıyorlardı biz sessizce bayraklarla yürüyorduk hiçbir siyasi kaygımız yoktu.Hükmün alexandros kardeşe yetmiş ne güzel bizede bir el verirsin o zaman bir daha..

Tabii Umarım birdaha böyle birşey olmaz bizde yürümeyiz...

Sen ülkesinin karakolunda görev yaparken ölen gençecik çocuklar için sessiz bir şekilde yürüyen insanların önüne geçip "KANDİL ASKERE MEZAR OLACAK" diye slogan atan bir gruba benzer haşerelerle de karşılaşmamışsındır o eylemlerde.

Biraz benzeri bir olay yaşadım. Gayet sakin, taşkınlık çıkmayan bir Katalunya destek eyleminde İspanyol faşistlerden ve polisinden taş, sopa, jop yemişliğim vardır...

Erkut Sözeri' Alıntı:
Bizim tam karşımızdaydılar bağırıyorlardı biz sessizce bayraklarla yürüyorduk hiçbir siyasi kaygımız yoktu.Hükmün alexandros kardeşe yetmiş ne güzel bizede bir el verirsin o zaman bir daha..

Vermediğimi nerden biliyorsun. Ankara'da bulunduğum süre içinde bu yaz 1-2 protesto eyleminde bulundum mesela şu harçlar için olanlardan. Beni ilgilendirmiyor direkt olarak, ama kardeşlerimi, tüm insanlığı ilgilendiriyor...

Her şeyi ülken için yapmaya çalışmak bencillikten başka bir şey değildir. Neymiş efendim ülken için her şeyi yapabilirmişsin. Benim için bir Türk'ün ve ilkel kabilede yaşayan bir insanın ya da bir Çerkez'in ile bir Papua Yeni Ginelinin farkı yoktur.

Film konusuna dönersek kendi eleştirip vay bugüne kadar şöyle böyle çakma solcular lafını yapıştırdığınız filmler var. Yücelttiğiniz filme eleştiri getirince hemen parlayıp saldırmaya başlıyorsunuz.

Giray bunlarla hiç bir şekilde tartışmaya girilmez.

Daha geçen gün kemalist olmayanlar ya bölücüdür, ya emperyalist iş birlikçidir demişlerdi. (Diyen kişi kendini iyi biliyor). Vatanseverliği bile kemalizm üzerinden kurgulamış kişilere ne desem bilmiyorum ki. Bu siyasi faşizmdir. Elinizde olsa bizden olmayanlar yaşamasın diyeceksiniz.

Bu arada Erkut benim için vatan, millet, bayrak kavramları pek bir şey ifade etmiyor. Türkiye'nin değil hiç bir ülkeninki bir şey ifade etmiyor.

Ben insanların sadece birey olarak değerlendirildiği, milliyet, din gibi olgularla birbirlerini suçlamadıkları, sınırarın kalktığı dünyanın tek bir ülke haline dönüştüğü bir dünya hayal ediyorum.

Evet bu bir hayal. Ama Einstein ne demiştir?

Her şey hayal etmekle başlar.

Beni (ve benim gibileri) o insanlarla bir tutmuyorsun umarım. Ben gay olmamama rağmen gaylerle Londra'da yürümüş, Katalunya'nın başkentinde bir Katalunya direniş eyleminde hazır bulunmuş, Yunanistan'da polisi, katlettiği genç Alexandros için Atina'da Yunan kardeşlerimle protesto etmiş bir "Dünyalı"yım. Benim hüküm alanım bütün dünyadır, "özgürlük!" çağrısını duyabildiğim her yerdir.

Ne mutlu bana...

Ne mutlu sana hakikaten. Atinadaki olaya bende gitmek isterdim çok.

Kemalizm diye bir şey yoktur . Mustafa Kemal böyle bir ideolajik tabu haline getirildiğini görmek istemezdi sanırım. Varsa da doğrudur sol değildir. Bana göre soldan iyidir. Ama bugün chp nin ya da türevlerinin bahsettiği gibi bir kemalizm değil tabii ki. Dünyada emperyalizme ve onun dayatmalarına karşı o güne kadar verilen en büyük savaşın kahramanı olarak bahsettiğim kemalizm. Solun en önemli adamları olarak bilinen fidel castro ya, lenin e ve bütün dünyaya örnek olmuş bu adamların kendi ifadeleriyle kendi taraflarında görmek istedikleri adam olarak kemalizm. Emperyalizmin en önemli temsilcileri topraklarındayken, ordular dağıtılmış ve içerdei azınlıklar da kışkırtılmışken; müthiş dehasıyla(bana göre en büyüğüdür) ülkeyi bu durmdan çıkaran, bu mücadelesi ve başarısı tüm dünyaya umut veren(öldükten sonra yurt dışındaki gazete başlıklarına bakarsak çok daha net anlarız, ayrıca canlı örneklerde çoktur) bu adamın felsefesi ve davranış tarzıysa kemalizm, evet soldan da iyidir, sağdan da herhangi başka bir görüşten de. Mustafa Kemal iyi adam mıdır? Her zaman doğruyu mu söyler? Bunları söyleyemem. Ama hem askeri hem de siyasi açıdan dünyanın gördüğü en komple ve en müthiş zekadır. Onun haricinde Hasan Sabbah, Hannibal gibi çok önemli isimler olsa da bunlar sadece askeri ya da siyasi alanda dehalarını yansıtmışlardır. İkisini yansıtanlarda vardır lakin bu kez egoları ön plana çıkmıştır. Atatürk ün de çok yüksek bir ego su vardı ama bunu çoğu zaman kararlarına yansıtmadı diye düşünüyorum. Niye bunları yazdım bilmiyorum, herhalde hakkı yendiği içindir. Yani sadece sol değildir demek(?)

Saygılar...

Konu nerden nereye atlamış.Buda forumdakilerin siyasi başarısı tebrik etmek lazım:rolleyes:

Atatürk'ün müthiş bir zeka olduğunu inkar edebilecek akıl sahibi bir insanın olabileceğini düşünmüyorum. Çok büyük işler başardı, devleri dize getirdi, saygımız sevgimiz sonsuz. Orası işin ayrı boyutu.

Benim demek istediğim; Atatürk yaptığı icraatların ileride ayrı, bağımsız bir "siyasi akım/ideoloji" olarak tabulaştırılmasını ve yozlaştırılmasını hiç düşünmemiştir bence. Günümüz koşullarıyla o dönemin koşulları farklılık gösterir, o sadece o dönemde yapılması gereken işleri yapmaya çalıştı.

Saygılar...

Yıllardan beri ele alınılması gereken bir konuyu adam gibi ele alacağına inandığım ve görüntü kalitesi olsun çekimler olsun Türkiyenin uzun yıllar unutamayacağı bir film olacak olan "nefes" 29 ekimde vizyonda.

Fragmanlarını izlerken bile insanın gaza geldiği film.Evet faşizm kötüdür ama son yıllarda medya ve sinemada anti-militarizm bilinçli olarak pompalanmakta.Bu da milliyetci olanı direkt kafatascı gibi algılanması amacını taşıyor ama inanın bu film yüreklere su serpecek bir filmdir.Terör kötüdür ,terörist kötüdür, vatanı korumak doğaldır paylaşacağımız yegane duygu bu olacak bu filmle.

Atatürk'ün müthiş bir zeka olduğunu inkar edebilecek akıl sahibi bir insanın olabileceğini düşünmüyorum. Çok büyük işler başardı, devleri dize getirdi, saygımız sevgimiz sonsuz. Orası işin ayrı boyutu.

Benim demek istediğim; Atatürk yaptığı icraatların ileride ayrı, bağımsız bir "siyasi akım/ideoloji" olarak tabulaştırılmasını ve yozlaştırılmasını hiç düşünmemiştir bence. Günümüz koşullarıyla o dönemin koşulları farklılık gösterir, o sadece o dönemde yapılması gereken işleri yapmaya çalıştı.

Saygılar...

Okkay

Cevap: Nefes | Sen uyursan herkes ölür ... | 16 Ekim'de Sinemalarda !

Fragmanları internette izlenme rekorları kırmış. Filmin ise gişe rekorları kırması bekleniyor. Çok sağlam bir film olacak bence, merakla bekliyoruz.

Cevap: Nefes(sen uyursan herkes ölür)

bu film izlenir. en azından gerçekçi sahneleri sebebiyle. yurdumun çakma entelektüel solcularına burdan selam ediyorum, gerçekçi bir terör filmi çıktı, buna da laf edin.

Bende demokrat(!) sağcılarına selam ediyorum , doğuda bunlar yaşanırken hala neyi açıyosunuz..Herşey zaten apaçık ortada kimin ne olduğunu herkez görüyor..Hala açıp saçma peşindesiniz..Hadi bunada laf edin ?

Üst Alt