Pirlo'dan Terim'e Salvolar! - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Pirlo'dan Terim'e Salvolar!

150706162348-pirlo-super-169.jpg

efsaneee

Offf fena sallamış :red: Ama eski bir durumdu galiba bu.

Neyse, kendi açımdan Fatih Terim'i taktisyen bir hoca olarak görmedim hiçbir zaman. Bunu da bizzat kendisi belli ediyor zaten. Kafasında maksimum 3 planı olan, pres'e, motivasyona dayalı bir hoca olduğunu hepimiz biliyoruz. Aksini iddia eden yoktur diye düşünüyorum.

Türkiye liginin bug'ını bulmuş biri Terim. Şuanki aciz durumumuzda bize gelmesini bu yüzden istiyorum zaten kendi adıma. Burada işler bu şekilde yürüyor malesef. Taktisyen hocalar iş yapmıyor burada.

Son düzenleme:
Allahım birde yerli medyanın abarta abarta yazdığı terimi öven yazıları fotomaç kaynaklı yazıları kopyalayıp buraya koymuyorlar mı tam ölümlük.

Diyelim ki herşey orda yazanlar gibi birebir doğru peki sonrasında ne oldu bu kadar başarısı göze batan ve becerileri ön planda tutulan bir adamı neden avrupadan tek klüp dahi istemedi?

Sebebini ben size söyleyim çünkü ft futbolun f sinden anlamaz.Yalçın küçük hocamız zamanında çok iyi anlatmış.

Yalcın Kucuk - Futbol, Tarikatlar ve Fatih Terim - YouTube

videoda ft nin soyununda nereye dayandığını görebiliriz.

Kitabında yazmıştı, eski bi olay.

Bu arada dikkatimi çeken şu var. Terim'i övenler hiçbir zaman taktiksel olarak veya oyun bilgisini vs övmüyorlar. Genelde "Terim büyük hoca, baba gibi" tarzı övgüler alıyor Terim. Ama bu tarz kendisiyle çalışmış isimler eleştirirken hep futboldan (en azından modern futbol) pek de çakmadığından bahsediyorlar. İlginç.

Terim için söylemiyorum terimci geldi diye okuma diye söyliyim.

Enteresan bir benzerlik Klopp ve bir nebze Mourinho için de geçerli.

Klopp için de baba adam, motivasyon denir (kendisi de motive edemeyeceğim takımda çalışamam, o yüzden dilini bilmediğim Almanya-Ingiltere dışında bir ülkede kesinlikle çalışmayacağım demişti Dortmund'dan ayrıldığında), İmmobile Dortmund'dan ayrıldığında Klopp için taktik çalışma yapmıyor motivasyonla götürüyor işi demişti.

Şimdi Fatih Terim'le kıyaslamak için söylemiyorum, ama öyle bir hava var ki Avrupa'da da Klopp Mourinho filan gibi adamlar sanki birer profesör, bir matematik formülü özel taktikleri formüle ediyorlar filan. Mourinho için de benzer motivasyon lafları edilir, baba filan diye, motivasyonun kaybolduğu yerlerde de kovuldu adam zaten.

Italyanlar bu taktik işinde obsesif insanlar, Coverciano diye meşhur okullarından bahsederler, heralde bu harry potterdaki Hogwarts gibi özel bir büyüokulu, zira oradan mezun olmadan önce TD adaylarının doktora tezi gibi tez yazdıkları söylenir. Herkes farklı demek.

İnsan yönetilen yerde insan yönetimi ve motivasyonun etkisi en üst sırada olur, teknik bilgiden önde gelir.

Son düzenleme:
Terim için söylemiyorum terimci geldi diye okuma diye söyliyim.

Enteresan bir benzerlik Klopp ve bir nebze Mourinho için de geçerli.

Klopp için de baba adam, motivasyon denir (kendisi de motive edemeyeceğim takımda çalışamam, o yüzden dilini bilmediğim Almanya-Ingiltere dışında bir ülkede kesinlikle çalışmayacağım demişti Dortmund'dan ayrıldığında), İmmobile Dortmund'dan ayrıldığında Klopp'un taktik çalışmaya az önem verdiğini sürekli motivasyonla oyuncuları hazırladığını söylemişti.

Şimdi Fatih Terim'le kıyaslamak için söylemiyorum, ama öyle bir hava var ki Avrupa'da da Klopp Mourinho filan gibi adamlar sanki birer profesör, bir matematik formülü özel taktikleri formüle ediyorlar filan. Mourinho için de benzer motivasyon lafları edilir, baba filan diye, motivasyonun kaybolduğu yerlerde de kovuldu adam zaten.

Italyanlar bu taktik işinde obsesif insanlar, Coverciano diye meşhur okullarından bahsederler, heralde bu harry potterdaki Hogwarts gibi özel bir büyüokulu, zira oradan mezun olmadan önce TD adaylarının doktora tezi gibi tez yazdıkları söylenir. Herkes farklı demek.

İnsan yönetilen yerde insan yönetimi ve motivasyonun etkisi en üst sırada olur, teknik bilgiden önde gelir.
Ben de zaten motivasyon onemsizdir demiyorum. Ozellikle buyuk kuluplerde fazlasiyla onemli bisey. Bunun yaninda senin de bahsettigin insan yonetimi olayi var. Yonetemediginde hersey bombok olabiliyor, Chelsea ornegindeki gibi. Mourinho saha icini/taktikleri degil, soyunma odasini kaybetti. Sonunu da gorduk.

Ama arada soyle bi fark var. Klopp veya Mourinho'nun sadece "baba"liklarindan bahsetmiyor oyuncular. Bu iki ismin de taktige ne kadar onem verdiklerinden herkes bahsediyor. Terim icinse durum farkli. Hep 'babalik'. Hani ben kacirmis da olabilirim ama hic denk gelmedim eski oyuncularinin Terim'in taktiksel yonunu ovduklerine.

Taktik ile babalik belki esit derecede onemlidir. Ama biri olmadan oteki olmaz. Kotu liglerde olur, anlik basarilar olur ama devami gelmez. Terim de burda kaybediyor zaten bence. Futbol anlayisi daha iyi olsa cok guzel olurdu.

Sent from my SM-N920I using Tapatalk

Ben de zaten motivasyon onemsizdir demiyorum. Ozellikle buyuk kuluplerde fazlasiyla onemli bisey. Bunun yaninda senin de bahsettigin insan yonetimi olayi var. Yonetemediginde hersey bombok olabiliyor, Chelsea ornegindeki gibi. Mourinho saha icini/taktikleri degil, soyunma odasini kaybetti. Sonunu da gorduk.

Ama arada soyle bi fark var. Klopp veya Mourinho'nun sadece "baba"liklarindan bahsetmiyor oyuncular. Bu iki ismin de taktige ne kadar onem verdiklerinden herkes bahsediyor. Terim icinse durum farkli. Hep 'babalik'. Hani ben kacirmis da olabilirim ama hic denk gelmedim eski oyuncularinin Terim'in taktiksel yonunu ovduklerine.

Taktik ile babalik belki esit derecede onemlidir. Ama biri olmadan oteki olmaz. Kotu liglerde olur, anlik basarilar olur ama devami gelmez. Terim de burda kaybediyor zaten bence. Futbol anlayisi daha iyi olsa cok guzel olurdu.

Sent from my SM-N920I using Tapatalk

Klopp'un da sadece babalığından bahsediliyor işin enteresanı, bu İmmobile'nin "klopp'un taktik maktik uğraşmıyor" iddiasına benzer şeyleri başka yerde de okudum ben. Hakkaten de Dortmunddayken adamın bir oyun tarzı vardı, hafif geri çekil, rakip üstüne gelirken şok presle topu kap hızlı kontrayla golü at, takımlar bunu çözünce geri yaslanıp topu Dortmunda bıraktılar, Dortmund maç kazanamamaya başladı, adam B planı üretemedi. Hep aynı şeyi yapmaya çalışıyordu, sonra motivasyonu kaybettiler zaten.

Bu taktik işi abartılıyor sanki ya, sonuçta "sen sol tarafa koşu yap stoperi peşinden götür, seni takip etmezse soldan içeri asist yap, gelirse hop Messi sen bu boşalan alana giriyosun vs" için doktora mezunu olmak gerekmiyor. Bu teknik adamların çoğu okumamış etmemiş adamlar, futbol oynamış herifler, gözlem yetenekleri oyun zekaları gelişmiş, adam yönetebiliyorlar. Yanlarında asistanlar var, maç izlerken dikkatimi çekiyor kenardan yedek oyuncu gireceğinde taktikleri genelde asistanlar veriyor, maçta da TD'lere elleriyle sahada olan bişeyleri anlatıyorlar filan, Simeone Guardiola gibi obsesif sapıklar hariç.

Bunu söylerken taktik bilgi önemsiz demiyorum, ama öyle sadece sırları belli seçkin kişilerin elinde olan birşey değil heralde bu taktik bilgiler.

Son düzenleme:

Bu yazıda aslında Terim'in karakter olarak oraya hiç uymadığını anlatıyor. Terim'in yemekten veya kulüp etkinliğinden kalkıp eve BBG'yi izlemeye gitmesi aynı Italya'ya futbol oynamaya giden Hakan Şükür'ün dil öğrenmediği arkadaş edinmediği, Florya'dan lahmacun getirttiği gibi. Adam İtalya'ya Türkiye'den lahmacun yollatıyordu ya.

Tercümanla alakalı detay da orda önemli.

gattuso_6991.jpg

Gerçek Milan efsanelerinin hoca hakkında ne düşündüğü ortada.

Takımını bırakıp para için ezeli rakibine gidenlerin yorumları çok da önemli değil.

Üst Alt