Riva Arazisi - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Riva Arazisi

Cevap: Riva Arazisi

Bir sehir plancisi / gayrimenkul uzmani olarak görüsüm:

Bu Riva arazisi öyle böyle degerlendirilecek. Simdi iki yol var önümzde:

1. Riva'da Galatasaray Spor Kulübü olarak insaata baslayip imar durumunu degerlendirmek (yani gayrimenkulu kendimiz insaa ederiz, ondan sonra kiraya veririz, ya da gayrimenkul satariz).

2. Riva'da insaata el sürmemek ve "max value" oldugunda (yani en yüksek degerine ulastiginda) elden cikarmak.

Hangisi daha fazla gelir (net kazanc) elde ettirir?: kesinlikle birincisi. Ama ayni zamanda cok bas agritabilir. Baskanimiz büyük bir isadami, ve bunun altindan kalkar ama bu secenek cok spekülasyona yol acabilir (mesela; kendi adamlarina/cevresine yaptirdi ve onlara ya da kendine para kazandirdi). Yani, bu durum Galatasaray'a cok büyük bir maddi kaynak sunar ama ayni zamanda büyük manevi problemler yaratabilir. Bunun yani sira ilk secenek daha fazla zaman alir, ve para kasaya relatif gec girer (ve net kazanc gec gerceklesir). Buna "uzun vaade riski" de denir. Hatta ilk anlarda projede eksi durumu olur -> ne de olsa insaat icin para lazim (fakat daha gelir yok). Bu durum sonra satistan ya da kiradan gelen para akintisi ile kapatilir. Bu secenekte elde edilen gelir ise uzun vaadelidir.

Ikinci secenek ise daha kolay, ilk secenek kadar bas agritmaz, fakat maddi getirisi (ve net kazanci) ilk secenekten azdir. Araziyi satarsin, sicak para direkt elde edilir ve degerlendirilmeye calisilir. Simdi bu son anlattigim pozitif olarak görünebilir. Fakat tam tersine tehlike de yaratabilir. Cünkü paranin birden car cur edilme riski ("kisa vade riski") daha fazladir. Iyi yönü ise direkt net kazanca gecilir (insaat yapilmiyor). Burdaki gelir kisa vaadelidir.

Anlatmak istedigim, hemen hersey olmaz. Hele bu sektörde acele ise seytan fazlasiyla karisir. Bu durum iyice analiz edilmesi lazim. Zamani gelirse icraata gecilir (bu da analizlere ve kulübün maddi durumuna baglidir). Ama hemen hersey olmaz. Cok iyi düsünülmesi lazim.

Cevap: Riva Arazisi

Bir sehir plancisi / gayrimenkul uzmani olarak görüsüm:

Bu Riva arazisi öyle böyle degerlendirilecek. Simdi iki yol var önümzde:

1. Riva'da Galatasaray Spor Kulübü olarak insaata baslayip imar durumunu degerlendirmek (yani gayrimenkulu kendimiz insaa ederiz, ondan sonra kiraya veririz, ya da gayrimenkul satariz).

2. Riva'da insaata el sürmemek ve "max value" oldugunda (yani en yüksek degerine ulastiginda) elden cikarmak.

Hangisi daha fazla gelir (net kazanc) elde ettirir?: kesinlikle birincisi. Ama ayni zamanda cok bas agritabilir. Baskanimiz büyük bir isadami, ve bunun altindan kalkar ama bu secenek cok spekülasyona yol acabilir (mesela; kendi adamlarina/cevresine yaptirdi ve onlara ya da kendine para kazandirdi). Yani, bu durum Galatasaray'a cok büyük bir maddi kaynak sunar ama ayni zamanda büyük manevi problemler yaratabilir. Bunun yani sira ilk secenek daha fazla zaman alir, ve para kasaya relatif gec girer (ve net kazanc gec gerceklesir). Buna "uzun vaade riski" de denir. Hatta ilk anlarda projede eksi durumu olur -> ne de olsa insaat icin para lazim (fakat daha gelir yok). Bu durum sonra satistan ya da kiradan gelen para akintisi ile kapatilir. Bu secenekte elde edilen gelir ise uzun vaadelidir.

Ikinci secenek ise daha kolay, ilk secenek kadar bas agritmaz, fakat maddi getirisi (ve net kazanci) ilk secenekten azdir. Araziyi satarsin, sicak para direkt elde edilir ve degerlendirilmeye calisilir. Simdi bu son anlattigim pozitif olarak görünebilir. Fakat tam tersine tehlike de yaratabilir. Cünkü paranin birden car cur edilme riski ("kisa vade riski") daha fazladir. Iyi yönü ise direkt net kazanca gecilir (insaat yapilmiyor). Burdaki gelir kisa vaadelidir.

Anlatmak istedigim, hemen hersey olmaz. Hele bu sektörde acele ise seytan fazlasiyla karisir. Bu durum iyice analiz edilmesi lazim. Zamani gelirse icraata gecilir (bu da analizlere ve kulübün maddi durumuna baglidir). Ama hemen hersey olmaz. Cok iyi düsünülmesi lazim.

Zaten Baskanin son aciklamalarina bakarsak senin anlatigin 1ci secenegini yapmaya düsünyorlar. Uzun vadeli devamli gelir kaynagi olsun rivadan en iyisi. bunun ama en büyük etkeni Fatih hocadir. Hocamiz bukadar basarili olmasaydi takim ile satardi rivayi yönetim büyük ihtimalde diye düsünüyorum. Fatih hoca geldiginden beri yaklasik 200 milyon dollar gelir elde ettik ki borc su an galiba 350 milyon dollardan 200 milyon dollar altina kadar inmis durumunda. bu devam ederse bu cekilde bir sey satmadan borc sifirlanir hemen hemen. Hayirlisi ile artik. Zaten yönetimin transfer konularinda titiz cimri davranmasi bundan dolayi bence. borcu su an fatih hoca ile futbol takimi siliyor yavas yavas. böyle gider diye dua ediyorlar ki buda bir risk ama büyük bir oranda tutu bu yöntem su an. Seneyede CL ine katildigimiz takdirde ordan gelen para büyük olasikla sadece borc icin kunlanilacak sonraki sene loca ve kombine satislari yeniden yapilacak ki borc o zaman kapanmis olur hemde artiya gecmis bile ola biliriz. ama isde o zaman kredi alinir büyük ihtimalde ki rivadaki proje icin start yapila bilsin. ordaki proje icin ne kadar kredi alinir bilmiyorum acikcasi ama kulüpteki borcun hemen hemen tüm borc yükü bu projeden kaynaklanacagini tahmin ediyorum. proje de bittigi zaman gelsin paralar devamli olarak. her yil 1-2 milyon dollar gelir elde edilir ki buda uzun vadede muthis kazanc olur dogal olarak. bu geliri devamli olarak düsünmek lazim yani sonsuza dek diye biliriz. Ha bakdin sonra bu kiralama isinden sonra faz gectin yine satarsin ordaki arsayi hemde kurdugun binalar ile birlikde. o zamanlar daha da degerli bir cekilde satmis olursun ki ama kulüp bataklikda olmadigi sürecde öyle bir eyleme girisilmez cünkü aptalik olur.

CK8ZVC3WcAA979K.jpg:large

Özellikle yazının sonundaki paragrafa dikkat...

Bakalım yorumlar nasıl olacak. Az çok tahmin ediyorum ama;

Muhtemelen 70ler sonu veya 80 ler başı falan. 1975 te alındığına göre artık yaklaşık 40 yıl öncesi diyelim.

Peki 40 yılsonra ? Değişen ne

bcvvvv.png

Son düzenleme:
Üzülüyorum gercekten. Abartiyor olabilirim belki ama bizdeki potensyel inanilmaz.. belki bir Real Madrid kadar, hadi onu çok buldunuz en az bi Arsenal veya Chelsea kadar. Üzülüyorum bu potensyeli kulanmadigimiz için. Hangi futbol kulübünde bir ada var?? Hangi futbol kulübü bir futbol kulübünden fazla? Bir okul, bir kültür, bir din gibi. Ama yok boş hepsi. Quaresma, Sergen gibiyiz anasini satiyim. Maradona, messi olacagimiza at yarışı oynuyoruz

Üzülüyorum gercekten. Abartiyor olabilirim belki ama bizdeki potensyel inanilmaz.. belki bir Real Madrid kadar, hadi onu çok buldunuz en az bi Arsenal veya Chelsea kadar. Üzülüyorum bu potensyeli kulanmadigimiz için. Hangi futbol kulübünde bir ada var?? Hangi futbol kulübü bir futbol kulübünden fazla? Bir okul, bir kültür, bir din gibi. Ama yok boş hepsi. Quaresma, Sergen gibiyiz anasini satiyim. Maradona, messi olacagimiza at yarışı oynuyoruz

Bunlar olduğu sürece düzelmez...

Ml6A7N.jpg

Çoktan satılıp kulübün yeniden yapılanması için kullanılması gerekiyordu ama ortaçağ feodal lordlar meclisi benzeri kongremiz bu araziye aralarından hangisinin konacağına karar veremedi henüz.

Florya orta vadede buraya taşınacak anladığım.Florya'ya otel avm konut tarzı birşey yapılacak galiba yahut yüksek bedele arsa satılacak.
Riva riva denildi ben proje resimlerinde villa ve antreman tesisi dışında gelir getirici bir şey göremiyorum.Dursun özbek inşallah tek kurtuluş çaremiz olan bu araziyi mahvedip altın vuruş yapmaz.

floryayi rivayi direk satmamiz lazim gelen para harcanip gider bunlar oldukca..bizim yillik 30 40milyon gelir getirecek projelere ihtiyacimiz var..hatta mumkunse gelen ilk parayla gelisecek yerlerden riva tarzi arazi almak gerek malum 20 sene sonra yine borc icinde olacaz.

Üst Alt