Savaş uçakları Kandil'i bombalıyor - Sayfa 7 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Savaş uçakları Kandil'i bombalıyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Cevap: Savaş uçakları Kandil'i bombalıyor

Osman pamuk oğlu siyasete atıldığı için elbette yorumlarında taraflı yorum yapacak, benim anlam veremediğim konu şu şehit haberlerini aldığımızdan yaklaşık yanılıyor olabilirim 20 saate yakın tepkisiz kalındı, tepkisiz kalındığında neydi halkın tepkisi çoğunluğun tepkisi? Niçin harekete geçilmiyor? Buyur harekete geçildi. Artık bu muhalefet işini her konuya yaymıyalım herşeyin altından bir bit yeniği aramıyalım yerimizde sayar dururuz.

Geçiş noktaları, Örgüt kampları, mühimmat depoları kullanılan mağralar bunlar ***lı yada ***sız bilmiyoruz kullanım dışı bırakılması sonuçta bu harekatın bir parçası yarın kara harekatının başlamıyacağının bir garantisi yok. Sonuçta bu hollywood filmi değil rambolar ormana girsin tarasın geçsin. ağır teçhizatlı hava güçleri bölgeyi zayıflatıyor, yada etkisiz hale getirmeyi kolaylaştırıcı adım atıyor.

Anlamadığım nokta niçin beni dimi dimi diye alıntılıyorsun isteklerimiz (düşünceme göre) birbirinden farklı değil. Tek farkımız ben osman pamuk ogluna inanmıyorum sen hayat felsefesi olarak benimsemişsin senin görüşündür saygı duyarım. Yeterki bu örgütün bitmesine yönelik bir düşünce olsun.

Sorun cok karmasik ve karsidaki insanlara hakaret etmekle falan olmuyor. Ekstra gene temel birsey bir ulkede sosyal devlet yoksa gelir dagilimi arasinda ucurumlar varsa o ulkede kutuplar cok serttir. Turkiye mesala bu konuda kutuplar cok sert hem søylem olarak hem de dusunce olarak cok uc noktalara gidiyorlar. Bu øyleki tartismalardaki usluplara kadar yansiyor. Ølum Turkiye'de olagan hale getirilmis ben anlamiyorum. Sivas'ta canli canli insanlar yakiliyor, Hristiyanlari kafalari kesiliyor, savasta birileri øluyor ve gene siddetin dili. Her kesim siddetin dilini kullaniyor. Bu sosyal devlet olmazsa gelir dagilimlari arasindaki ucurum degismezse gene kutuplar sert kalir søylemler sert kalir. Birisi ben silah birakmak icin ordu birakmali der ki devlet tarafindan kabul gørmez hic bir devlet bunu kabul etmez, digeri sirf askeri operasyonla cøzerim der ve kendi hatalarinin hepsini Avrupa ya da Amerika'ya atar.

Nedir bu siz bilmezsiniz git øgren tavri falan. Hatta forumda birisi yazmis bir ara yasi kucuktu herkes git øgren vs. vs. bunu diyen kac kisi literatur okumus ya da kendi toplumunu gøzlemlemis. Kac kisi dunya ørnekleri incelemis ya da onu birakalim kac kisi gercekten Dogu'ya gitmis. Turkiye'de dinin ne kadar etkili oldugu gercegi gørulmeden oy sayilarini orantilasan ne olur. Birinci øgesi dindir ikincisi milliyetciliktir. Yani ortada celiski falan yok o cografya da ya dinci bir parti alir oylari ya da Kurt partisi. Bu biraz da Kurtlerde dinci duygularin yuksekligi ile alakali sonra neden yuksek orda. Bu sorulara cevap aranmaz tabi.

Dogru degerlendirmek icin tum herseyi tartismak gerekir. Toplumsal yapilardan, ulusculuga, Turkiye'de devletin nasil oldugundan sosyal devlet anlayisina, dinin etkinligine vs. vs. hepsini tartismak gerekir. Ancak øyle dogru tespit edilir sorun.

Kundaktaki bebeği kurşuna dizip bir grup göçmen vatandaşı silahlı tehdit edip bir terör örgütü grup Türkiye'den toprak isteyelim nasıl fikir? Amacımız tamamen barış. Haklarımız var nasılsa. Bunun için Apo'nun sözünü örnek alalım;

"Öldürelim otorite olalım."

Burayı okuyunca gerçekten ülke olarak bırakın dünyaya kendimizi anlatmayı, türk kökenli dünyanın 4 biryanında yaşayan soydaşlarımıza konumuzu anlatmakta lobi olarak nekadar zayıf ve aciz aynı zamanda yanlız olduğumuzu tekrar gördüm. Sözümona onlarca kitap okumuş görünümünde ama ülkesinin mezopotamya toprakları üzerinde olup biten yada olmuş bitmiş ideolojilerden bir haber soydaşlarımızın olduğunu tekrar anladım. Türkün türkden başka dostu yoktur lafı külliyen yanlış (istisnalar hariç) yurt içinde ve yurt dışında, son derece yerinde tetkikler çalışmalar yaparak başarılı bir şekilde örgütlenen özellikle fransada çok başarılı bir şekilde lobileşen p.k.k. ya karşı yenik durumda olduğumuzu gördüm.

Halen "silah kullanılmadan yapılabilirdi"," onlarda azımsanmıyacak sayıdalar" vay efendim yazık günah gibi yaklaşımları gördükçe onların bu lansman konusunda nekadar başarılı bizim nekadar başarısız olduğumuzu tekrar farkediyoruz.

Zaten 30 milyon Kürt...

15 milyon Ermeni...

20 Milyon Yabancı...

30 Milyon Arap...

nerde arkadaş Türk...?

Türkiye adı üstünde Türkiye...

Zaten 30 milyon Kürt...

15 milyon Ermeni...

20 Milyon Yabancı...

30 Milyon Arap...

nerde arkadaş Türk...?

Türkiye adı üstünde Türkiye...

Turk yasamiyormus bu topraklarda meger. :) En iyisi biz orta Asya'ya gocelim. Azerbaycan'dakilar da zaten Turk degilmis. Yarisi Fars, yarisi etnik Alban, Lezgi, Avar ve s. Yok yok, Orta Asya'ya gidelim biz. :D

Yazmaktan bile hicap ederim ki doğuyu bölüp Kürt'lere devlet kurmak için verseniz bile P.K.K. asla durmaz. Kimi arkadaşlar zannediyor ki sadece siyaset yaparak, sosyal devletin gerekliliklerini yerine getirerek P.k.k.'yı ve bu hareketi durdurabiliriz. Oysa son yıllarda atılan her olumlu adım sonrası yapılan eylemler bunun imkansızlığını net olarak ortaya koymuştur.

Söyledikleriniz sadece çözümün bir parçası olabilir ama çözüm asla. Çünkü P.K.K. çok açık ve net bir biçimde çok uluslu ve bir çok kanadı olan bir (şirket) terör örgütüdür. Türkiye'de siyaseti ve gücü yönlendirmek isteyen devletler veya oluşumlar örgütü kullanmaktadır. Halkı memnun etmek kısa vadede hiç bir işe yaramaz. Milletin sabrı taştı. İnceldiği yerden kopsun !

Sosyal devlet olabilmek için önce barışı sağlayacağız , bu örgüt bir ekin tarlasına düşmüş ayırık otu gibidir. Bu örgütün tarihsel geçmişine bakacak olursanız osmanlı imparatorluğunu nasıl böldüğünüde göreceksiniz. Bu örgüt asla tatmin olmayan aldıkça dahasını isteyen bir oluşumdur. Bahsettiğim ayrık otu gibi girdiği yerde her daim ayrıştırmacı her zaman ezik halkların kardeşliği ilkesini savunurmuş gibi propaganda yapıp istediği ultimatomlar üzerinde hak idda eden bir oluşumdur.

Bu sayılan tüm kafatasçılıkların bununla kesinlikle bir alakası yoktur, kesinlikle aynı kefeye konulamaz. Dersimde yaşananlar bir insanlık suçudur insanlık ayıbıdır. Tüm bunlar düzeltilmesi gereken şeylerdir ! lakin. Barış sağlandıktan sonra. Nasıl ? Ödün vererek değil ana maddeler kabul edildikten sonra barış.

Demokrasi? Nezaman demokrasi? Ülkenin bütünlüğü kabul edildiğinde..

Barış nezaman barış ? Ülkenin bekası kabul edildiğinde barış.. Herkez ve tüm yurtdaşlar için barış.

Burayı okuyunca gerçekten ülke olarak bırakın dünyaya kendimizi anlatmayı, türk kökenli dünyanın 4 biryanında yaşayan soydaşlarımıza konumuzu anlatmakta lobi olarak nekadar zayıf ve aciz aynı zamanda yanlız olduğumuzu tekrar gördüm. Sözümona onlarca kitap okumuş görünümünde ama ülkesinin mezopotamya toprakları üzerinde olup biten yada olmuş bitmiş ideolojilerden bir haber soydaşlarımızın olduğunu tekrar anladım. Türkün türkden başka dostu yoktur lafı külliyen yanlış (istisnalar hariç) yurt içinde ve yurt dışında, son derece yerinde tetkikler çalışmalar yaparak başarılı bir şekilde örgütlenen özellikle fransada çok başarılı bir şekilde lobileşen p.k.k. ya karşı yenik durumda olduğumuzu gördüm.

Halen "silah kullanılmadan yapılabilirdi"," onlarda azımsanmıyacak sayıdalar" vay efendim yazık günah gibi yaklaşımları gördükçe onların bu lansman konusunda nekadar başarılı bizim nekadar başarısız olduğumuzu tekrar farkediyoruz.

Malesef oyle. Tamamen batinin "ogrettigi" pencereden bakiyorlar olaya. Her seye romantik bakiyorlar. Gerceklerden uzak. Cografya'da olan karisiklar sanki cografya insanin isine yariyor da onun icin hep karisiklik cikariyorlar gibi goruyorlar. Yahu uzak durun bu romantik bakis acisindan. Oyle zannediyorlar ki, ABD ve buyuk Avrupa devletleri kendi sinirlari icinde "bariscil" hayat suruyorlar, tum dunyada baris icin cabaliyorlar. :eek:

Bunlarca yilin hatasi ødeniyor. Zannediliyorki sirf askeri operasyonlar ile biter. Turkiye bence ciddi anlamda akli dengesini kaybetti. Demokrasi asiriliklari tørpuler ama gercek demokrasi. Zamaninda diger Kurt daha ilimli olusumlara izin verilse idi sorun bu noktaya gelmezdi. Her turlu hareket bastirildi ve sonuc ortada. Daha ilimli olanlar guclendirilse ve orada denge olusturulmaya calisilsaydi simdi cogu sey farkli olurdu. Biraz da eskiden yapilan hatalar bu duruma neden oldu. Eger zamaninda daha akilli adimlar atilip diger Kurt olusumlar sistem icerisine dahil edilseydi ve bir denge olusturulsaydi bølgede sorun bu kadar buyumezdi.

Onlarca yil cøzulememis askeri operasyonlar ile halen cøzulecegini dusunuyor insanlar. Tamam cøzuldu diyelim. *** tamamen bitti sonrasinda ne olacak. Icinizde var mi on yil sonra daha beter bir yapinin ortaya cikmayacagina dair garanti verebilen ?

Sorun bile net tartisilmiyor Turkiye'de. Biraz da øzelestiri yapmali insanlar ve de devletin kendisi.

şunu diyemiyosunuz ha

Bu işin ana nedeni uyuşturucu. Suriye, Irak , Iran gibi ülkelerde üretilen uyuşturucu maddeleri, Türkiyeden Yunanistana oradan tüm avrupaya dağıtılıyor. p.k.k da bu ülkelerin bir piyonu. Amaç orada Türkiyeyi meşgul etmek.

Tabi bu olayın bir boyutu daha çok boyutları var.

Arkadaşlar; Bir ülke içinde bulundurduğu vatandaşlarının tamamını kapsar, kısım kısım halklarına hak paylaştırması nedemektir? Karadenizli çıksın ben şurayı ve şu ayrıcalıkları isterim desin, Akdenizli bana kıbrısla beraber şurayı verin, egeli egeyi istesin böyle bir durum yok. Tası tarağı toplayıp gidelim ozaman strateji oyunu değil bu ülke.

Bu işin ana nedeni uyuşturucu. Suriye, Irak , Iran gibi ülkelerde üretilen uyuşturucu maddeleri, Türkiyeden Yunanistana oradan tüm avrupaya dağıtılıyor. p.k.k da bu ülkelerin bir piyonu. Amaç orada Türkiyeyi meşgul etmek.

Tabi bu olayın bir boyutu daha çok boyutları var.

Örgüt şuan için bir maşadır. Örgütün geçmişten gelen ideolojisi diğer kullanılan ülke ve ülkelerin hiç umurunda değil, olmadıda. Zaman zaman sovyetler kullandı(isim farklı vücud aynı 92 öncesi), zaman zaman iran kullandı zaman zaman şuan oduğu gibi amerika kullanıyor. Amerikanın bölgede fiilen bulunması şu şartlarla olur; amerika yıllardır kendini bu coğrafyaya "barış getiren" haksızlığa uğrayanlara anında " yardıma yetişen " hop noluyor orda diyen ülke omuştur. Kesinlikle üzerine vazife olmadığı halde özellikle ırak iran körfez krizinden sonra burada vaar olabilmesi için sebep gereklidir.

Zamanında Baas resjiminden Hafız esadı nasıl kullandılarsa, İranı Şah rejimi öncesi laiklik döneminde nasıl kullandılarsa, şuan taliban ve *** yıda aynı yollarla kullanmaktadır. Bölgede herhangi bir rahatsızlığın olmayışı esas amerika için bir rahatsızlıktır. İç karışıklık sınır hattu tacizleri bu gibi olaylar her zaman amerikanın iştahını kabartmıştır. Amerika ıraka girerken kullandığı örgütü şimdi ıraktan tabiri caizse çıkarken ödüllendiriyor. Pastadan aldığı pay örgütün devamlılığı.

4 ulkede yasayan 30-40 milyonluk bir halk cumlesi bile saptiriliyor. Neyse ya iyi tartismalar size. Yani bu temel cumle bile saparsa yapacak birsey yok.

Bu ulusal arenada her adım bir mesajdır dünyaya, İsrail şuan özür dileme dilememe ikileminde kalmasının sebebide budur. Özür dilersem şunları kabul etmiş olurum diyor. Örneğin hakkari şırnak hatta ve hatta diyarbakır kesinlikle stratejik olmazsa olmaz bölgeler değildir, olmadığı gibi türkiyenin belini büken bir yüktür lakin. Bu isteklerin ardı ve arkası kesilmeyecektir, bu diğer dünya ülkelerine türkiyenin kurtuluş savaşında boşuna savaştığının çanakkalede boşuna kurşuna siper olduğunun belgesidir.

Mesaj açık ve nettir ülke artık paylaşılabilir vaziyettedir. ve türkiye böyle bir feragattan sonra ne ekonomik ne sosyolojik nede istikrar açısından dik duramıyacaktır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt