Tavuk Eti Fiyatları %20 Arttı, Kilosu 10 Lira Oldu! - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Tavuk Eti Fiyatları %20 Arttı, Kilosu 10 Lira Oldu!

Deli çok demek. Almanya'da kiralar en dandik küçük bir ev için 350-400 Eurodan başlıyor. Domatesin tanesi bir Euro, naptın sen hocam.

MHA-L29 cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

Bu tür fiyat kıyaslamalarında benim kriterim devamlı; kazanç üzerinden oran koymakla oldu ve kıyaslamalarda minimum yanlışlıklar çıktı.

Burada mesela memur maaşları ort.3K diyelim kiralar da ortalama alırsak 700-900 TL yani
Ücret/kira oranı 1/4 ile 1/3 Evine ve ücretine göre Azbuçuk +/- taşmalar yaşanabilir. Aynı oranları 350€üzerinden yaparsak 1000-1200 € ortalama € bazlı ücrete denk gelir. 1500+ ücret alan birisi için kira konusunda daha rahat bir durum gibi görünüyor.

Başka bir konu da nüfuslaşma oranı.. Avrupa da nüfus oranı yüksek olmadığı için ikamet sorunu da fazla gündemde olmuyor. Nüfus artışı avrupa da da yüksek olsa bakalım yeterli oranda konut nereye kadart yapılabilecek.. Zaman daima olumlu yönde akmaz..

Yok, zamanında iki Mark, şimdi pideyi türk fırınından doksan cente alıyorsun

MHA-L29 cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

Burada 250 Gr. ekmek ortalama 1 TL desen; oraya göre (0,90 c) 3,6 /1 yapar ve gene maaşlar üzerinde çıkarsak, asgari ücretli birisi maaşla 1400 ekmeke alabilir oranlaması ile,
orada 1400x3,6=5.040 € yapar. Yani oarada bir işçinin minimum standart ücreti 5000€ üzerinde ise ekmek fiatlaması üzerinden daha iyi sayılabilir..

Ama bunun için oralardaki işçi minimum aylık ücretinin bilinmesi gerekir.

Son düzenleme:
Burada 250 Gr. ekmek ortalama 1 TL desen; oraya göre (0,90 c) 3,6 /1 yapar ve gene maaşlar üzerinde çıkarsak, asgari ücretli birisi maaşla 1400 ekmeke alabilir oranlaması ile,
orada 1400x3,6=5.040 € yapar. Yani oarada bir işçinin minimum standart ücreti 5000€ üzerinde ise ekmek fiatlaması üzerinden daha iyi sayılabilir..

Ama bunun için oralardaki işçi minimum aylık ücretinin bilinmesi gerekir.

Hatta buna birde buradaki işçilerin 3 ayda bir minimum 1 maaş ikramiye aldığını da eklersek; yıllık toplam gelir üzerinden aylık 1920 TL net e denk gelir ( ilave olarak beslenme, ulaşım ve aile/çocuk, vs takviye öedemeleri hariç) ...
Yani: tam hesapla; 1920x3.6 = 6912 € ile ( Ekmek fiyatlaması üzerinden ) neredeyse eşit hayat standartı anlamına geliyor..

Dediğimiz gibi tam kıyaslama için; EU daki işçi yıllık toplam geliri üzerinden aylık net kazancının bilinmesi gerekir..

Son düzenleme:
Ben 12 liraya alıyorum erpiliç. Kötü mü acaba?

Reklama girmesin ama; güvenilirlik açısından rahat olduğum için bir sakınca görmüyorum..
Benim tercihim; 1. Keskinoğlu 2. Lezita...
Özellikle Keskinoğlunuın tesisleri çok methediliyor ege civarında..

Tavuk Göğüs bakkalda 22 migros da 16-17 lira.

E5303 cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

Migros benzer bir holding üyesi kuruluşun ürünlerinden sattığı için fiyat biraz yüksek olabiliyor bazen..

Tavuk Göğüs bakkalda 22 migros da 16-17 lira.

E5303 cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

Bakkallarda fazla mal çekme kapasitesi zayıf olduğunda toplu alım indirimi uygulanamıyor ve maliyetleri daha yüksek olduğundan, kolay erişim avantajını kullanarak biraz şişkin fiyatlar çıkabiliyor.

Tavukda be fırsat kollarım AVM lerde, 3-4 ayda bir indirime denk gelirsem 5-6 tane alırım, evde 1 tavukdan 6 porsiyon ( 2 but+2 göğüs, 4 kemiksiz parça + 2 çorbalık ve pilavlık olarak ) şeklinde ambalaj yapıp deepfreze e istiflerim. Minimum 6-8 ay kullanımı mevcut..

Tavsiye ederim bu sistemi herkese..

Tarim ülkesi denilen Türkiye´de bu nasil mümkün oluyor. Son 20 senede, ciddi bir nüfür artimi mi oldu ? Yada bu AKP´nin tarim politikalari okadar mi felaket ? Ne yapti herifler, tarim ülkesine ? Yazi yahu, normal sartlar altinda, hayalimdeki Türkiye´de etin fiyati, avrupadan ucuz olmasi gerekiyor. Cikolata, seker, bilmem ne gibi, zararli mamüller pahali olsun. Türkiye gibi ülkede Sebze, meyve, et ucuz olmalidir. Hem saglikli ve güclü bir toplum icin, bu sart. Birakin cikolata lüx olsun, cola lüx olsun, et meyve degil.

Benim meslek dalımı da az çok ilgilendiriyor. Mevsim şartları bakımından elverişli, kıskanılır bir yapımız var. Ona rağmen tarımın bu hale gelmesi kötü politikalar yüzünden.

Kendi yetiştirdiğimiz, dışarıya sattığımız ürünü, seneler geçtikçe yetiştiremez ve dışardan alır olduk. Hiçbirşey bilmiyorlarsa açıpta o küçücük Uruguay'ın seneler içinde tarım ve hayvancılıkta bize nasıl fark attığına baksınlar. Birşeyler öğrenirler belki ama nerde. Betona yatırım yapıyoruz biz. Geleceğimiz beton.

Bakkallarda fazla mal çekme kapasitesi zayıf olduğunda toplu alım indirimi uygulanamıyor ve maliyetleri daha yüksek olduğundan, kolay erişim avantajını kullanarak biraz şişkin fiyatlar çıkabiliyor.

Tavukda be fırsat kollarım AVM lerde, 3-4 ayda bir indirime denk gelirsem 5-6 tane alırım, evde 1 tavukdan 6 porsiyon ( 2 but+2 göğüs, 4 kemiksiz parça + 2 çorbalık ve pilavlık olarak ) şeklinde ambalaj yapıp deepfreze e istiflerim. Minimum 6-8 ay kullanımı mevcut..

Tavsiye ederim bu sistemi herkese..

ben gıda toptan şirketinde satış operasyon şefliği yapıyorum. Sadece benim bulunduğum bölge çok değil ama sezonluk 100 ton kadar tavuk göğüsü satışı yapıyoruz. Şuan en uygun fiyata şenpiliç marka ürün alımı yapabiliyoruz ve maliyeti 8,70 + KDV. Bakkalarda şişkin fiyat çıkması zaten normal. Normal olmayan ülke de beyaz et fiyatının bu kadar çok yüksek olması. Avrupa bu fiyatların altına kırmızı et alabiliyorken biz neden bu rakamlara alıyoruz. Kimse savunmasın bu fiyatları lütfen.

ben gıda toptan şirketinde satış operasyon şefliği yapıyorum. Sadece benim bulunduğum bölge çok değil ama sezonluk 100 ton kadar tavuk göğüsü satışı yapıyoruz. Şuan en uygun fiyata şenpiliç marka ürün alımı yapabiliyoruz ve maliyeti 8,70 + KDV. Bakkalarda şişkin fiyat çıkması zaten normal. Normal olmayan ülke de beyaz et fiyatının bu kadar çok yüksek olması. Avrupa bu fiyatların altına kırmızı et alabiliyorken biz neden bu rakamlara alıyoruz. Kimse savunmasın bu fiyatları lütfen.

Fiyatların kısa süreli yüksekliği şu günlerde mevsimsel ve kurban bayramına takviye olduğu için sanırım.

Üretim çiftlikleri fiyatların düşmemesi için üretim artışını bilerek engelleyip piyasayı kontrol altında tutmaya çalışıyolar..

Yani eksik olan şey ticari bir unsur değil; tamamıyla etik olayan üretim stratejilerden kaynaklanıyor..

Neyse ki balık ve meyve/sebzedeki gibi aracı olayı tavukda yok..

Son düzenleme:
Tavuk başlığında yumurta yı konuşmanın da sakıncası yoktur sanırım.

İlkbahar ve sonbaharda yumurta fiyatlarının biraz yükselmesi normal karşılanmalı bence. Çünkü tavuklar bu dönemlerde tüy değiştirme ve tüy dökme dönemine girdiğinden metabolik olarak üreme, yani yumurtlama kapasitesinde düşmeler olur. Bu da üretim düşmesine ve doğal olarak yumurta satış fiyatlarında biraz şişkinliğe neden olmaktadır..

20-30 gün evvel 4-5 TL arası olan 15 li paketlerin fiyatları bugün 6 TL civarında..

Fiyatların kısa süreli yüksekliği şu günlerde mevsimsel ve kurban bayramına takviye olduğu için sanırım.

Üretim çiftlikleri fiyatların düşmemesi için üretim artışını bilerek engelleyip piyasayı kontrol altında tutmaya çalışıyolar..

Yani eksik olan şey ticari bir unsur değil; tamamıyla etik olayan üretim stratejilerden kaynaklanıyor..

Neyse ki balık ve meyve/sebzedeki gibi aracı olayı tavukda yok..

Kurban bayramına bağlamak doğru değil. Oraya bağlarsak beyaz et fiyatların yükselmesi değil düşmesi gerekir mantıken.

Mayıs ayında göğüsün kg maliyeti 9,00 + KDV'ydi. Hazirandan bu yana rakamlar 8,70 + KDV civarı gezdi. (Toptanlarda)

İşin içinde olmayanlar çok farkında değiller ancak ülke de zaman zaman inanılmaz krizler yaşanıyor. Son 15 gün süt ve süt ürünlerinde inanılmaz sıkıntı yaşandı. Devletin ağustos zammı tedarikçileri çok zor duruma soktu ve benim 2 hafta önceki 3 tırlık süt siparişim sadece 15 palet olarak pazartesi teslim edildi. Yöresel peynir firmaları telefonlarımı açmıyor, 300 tnk beyaz peynir siparişim 45 tnk teslim ediliyor vs.

Umarım devlet, tedarikçiler kendi ceplerinden, kendi menfaatlerinden ziyade biraz halkı, seni, beni düşünür de insan ihtiyacının en önemli unsurları için önlem alırlar.

Kurban bayramına bağlamak doğru değil. Oraya bağlarsak beyaz et fiyatların yükselmesi değil düşmesi gerekir mantıken.

Mayıs ayında göğüsün kg maliyeti 9,00 + KDV'ydi. Hazirandan bu yana rakamlar 8,70 + KDV civarı gezdi. (Toptanlarda)

İşin içinde olmayanlar çok farkında değiller ancak ülke de zaman zaman inanılmaz krizler yaşanıyor. Son 15 gün süt ve süt ürünlerinde inanılmaz sıkıntı yaşandı. Devletin ağustos zammı tedarikçileri çok zor duruma soktu ve benim 2 hafta önceki 3 tırlık süt siparişim sadece 15 palet olarak pazartesi teslim edildi. Yöresel peynir firmaları telefonlarımı açmıyor, 300 tnk beyaz peynir siparişim 45 tnk teslim ediliyor vs.

Umarım devlet, tedarikçiler kendi ceplerinden, kendi menfaatlerinden ziyade biraz halkı, seni, beni düşünür de insan ihtiyacının en önemli unsurları için önlem alırlar.

Tavukdaki fiat artışını kurban bağlamamın nedeni; bir aile kurban bayramında 2 sefer mangal yapsa, ve devamında kış gelene kadar birkaç kere daha çıksa bunun tamamına kestiği kurban ancak yeter. Dışarıdan beyaz et, balık, sucuk, sakatat vs ilavesi yaparsa; kurbanının neredeyse yarısı ileride kullanım için deepfreze de kalır..
Anlatmak istediğim bu..

Ben 12 liraya alıyorum erpiliç. Kötü mü acaba?

Çok dikkat etmek lazım bu tarz ürünler alırken. Ben öyle durumlarla karşılaşıyorum ki anlatamam. Marka vermeden yazayım, 1 tır bütün piliç siparişimiz teslim alınırken yapılan kontroller sırasında son kullanma tarihi geçmiş etiketin üzerine yeni uzun tarihli etiketler basılmış. Para kazanmak uğruna insan sağlığı hiçe sayılıyor maalesef.

Son kullanma tarihi geçmiş ürünlerin imha edilmesi veya mama vs. yapımı için fabrikalara gönderilmesi gerekirken ülkemizde insanlara servis edildiği gerçeği söz konusu.

senin almanyada aldigin ekmek ortalma 1-2 hafta taze kaliyor
türkiyede aldigin ekmek 24 saat gecmeden tas gibi oluyor

Gesendet von meinem SM-G925F mit Tapatalk

Tavukdaki fiat artışını kurban bağlamamın nedeni; bir aile kurban bayramında 2 sefer mangal yapsa, ve devamında kış gelene kadar birkaç kere daha çıksa bunun tamamına kestiği kurban ancak yeter. Dışarıdan beyaz et, balık, sucuk, sakatat vs ilavesi yaparsa; kurbanının neredeyse yarısı ileride kullanım için deepfreze de kalır..
Anlatmak istediğim bu..

Ama öyle değil. Sen kurbana bağlayınca Ocak ayından bugüne maliyetlere baktım. Yani dediğin gibi son birkaç haftalık yükseliş değil bu beyaz et fiyatları.

Üst Alt