Tayfun Korkut'un Stuttgart'taki Başarısının Sırları Neler? | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Tayfun Korkut'un Stuttgart'taki Başarısının Sırları Neler?

524493271.jpg

Stuttgart'ın başında çıktığı beş maçta dört galibiyet alan Tayfun Korkut'un başarısının perde arkasını Goal Almanya'ya sorduk.

Ocak ayı sonunda Stuttgart'ın başına geçen Tayfun Korkut, Bundesliga'da yakaladığı çıkışla büyük bir sükse yakaladı.

Korkut'un teknik direktörlüğe gelmesinin ardından beş maçta dört galibiyet bir beraberlik alan Stuttgart, son beş maçta Bundesliga'da Bayern Münih'in ardından en çok puan toplayan ikinci takım konumunda.

"Korkut her zaman çok iyi bir taktik beyine sahipti"

Tayfun Korkut'un bu başarısını sorduğumuz Goal Almanya şef editörü Maximilian Schmeckel, öncelikle Korkut'un hiçbir zaman kötü bir teknik direktör olmadığını, ama kariyerinde şanssız dönemler geçirdiğini vurguladı. "2013-14'ün ortasında Hannover'in başına geçmiş ve üst üste 9 maç kaybetmeyerek takımın Bundesliga 2'ye düşmesini engellemiş ve sezonu 9. sırada bitirmişti. 2015-16'daysa Hannover küme düşmüştü, ama bunun ana nedeni Korkut'un işini kötü yapması değil, takımın Lars Stindl, Joselu veya Leonardo Bittencourt gibi önemli oyuncularını kaybetmesiydi" diyen Schmeckel, Korkut'un Leverkusen günleri hakkındaysa şunları söyledi:

"Leverkusen'de çok ofansif ve agresif bir taktik stili olan Roger Schmidt'in yerine geldi ve kısa süre içerisinde kendi futbol fikrini uygulayabilmesi imkansızdı. Dolayısıyla Korkut'un iyi bir teknik direktör olmadığı görüşü şans eksikliği ve geçmişteki bazı koşullar nedeniyle oluştu. Halbuki Korkut her zaman çok iyi bir taktik beyine sahipti."

Stuttgart teknik direktörlüğe Korkut'u getirdiğini duyurduğundaysa, taraftarların ona bir şans vermeleri gerektiğine dair bir yazı yazdığını belirten Schmeckel, "Zira Stuttgart'ın duyurusunun ardından büyük bir fırtına kopmuş ve çoğunluk Korkut'un göreve getirilmesini kızgınlıkla karşılamıştı. Korkut ise 5 maçta 13 puan toplayarak herkesi şaşırtan inanılmaz bir başlangıç yaptı" dedi ve kısa sürede sağladığı bu başarının nedenleri olarak şunları söyledi:

"Öncelikle savunmada yeni bir istikrar kurdu. Bir önceki teknik direktör Hannes Wolf'un zamanında takım 20 maçta 26 gol yemişti, Korkut'un takımın başında olduğu beş maçtaysa sadece üç gol yenildi. Benjamin Pavard ve Timo Baumgartl'ı stopere, Holger Badstuber'i ise savunmanın önüne yerleştirdi ve savunma güvenliği için mükemmel bir temel oluşturdu."

"Ocak ayında takıma katılan Erik Thommy, Wolf ile bir dakika süre bulamamıştı, ama Korkut'un anahtar oyuncularından biri oldu ve son beş maçta bir gol dört asistle oynadı."

"Basit bir futbol oynuyorlar. Wolf karmaşık taktikler oluşturmaya ve üçlü savunma oynamaya çalışıyordu, Korkut ise mümkün olduğunca basit oynamaya çalışıyor. Çok net kontra ataklar ve bir savunma anlayışı, temel konularda da bir konsantrasyon var. Andreas Beck de bu konuda, 'Bize futbolu kolay yoldan oynatmaya çalışıyor ve bize çok yardımcı oluyor' dedi."

Goal

Tayfun Korkut, Erol Bulut.

İkisi de zamanla çok iyi hocalar olabilir, taktisyenlik anlamda iyiler.

Tabii Stutgart ne durumda onu gurbetçi arkadaşlar bilir.

Hannover takiminin basinda iyi baslamisti, fena gitmedi ama sonradan toparlayamadi.
Stuttgartin basina geldiginden beri Stuttgart daha iyi oynamaya ve iyi skorlar almaya basladi.

Almanya da pek yüksek bir itibari yok Tayfun Korkut'un maalesef.

Stuttgart'a gelmeden önce cok catlak sesler vardi, bu adam mi Stuttgart'i kurtaracak diye kücümsediler sanki ondan önceki teknik direktör Hannes Wolf cok büyük bir hocaymis gibi. Tabiri caizse herkesi göt etti diyebiliriz.

Korkut öncesi 10 deplasmanda sadece 1 puan toplayarak bu alanda ligin sonunda demir atmis Köln den bile daha kötü olan Stuttgart Korkut'un gelmesinden sonra 3 deplasman macinda 7 puan aldi.

Almanya da pek yüksek bir itibari yok Tayfun Korkut'un maalesef.

Stuttgart'a gelmeden önce cok catlak sesler vardi, bu adam mi Stuttgart'i kurtaracak diye kücümsediler sanki ondan önceki teknik direktör Hannes Wolf cok büyük bir hocaymis gibi. Tabiri caizse herkesi göt etti diyebiliriz.

Korkut öncesi 10 deplasmanda sadece 1 puan toplayarak bu alanda ligin sonunda demir atmis Köln den bile daha kötü olan Stuttgart Korkut'un gelmesinden sonra 3 deplasman macinda 7 puan aldi.
Ortaya bir sebep koyamam ama neden ise bu adama karsi bir sempatim var.
Calistirdigi takimin maclarini takip etmeye calisirim, en azindan özetleri izlerim.
Stuttgart cok uzak degil, firsat bulup gidip canli izlemek istiyorum Stuttgart takiminin bir macini.

Ortaya bir sebep koyamam ama neden ise bu adama karsi bir sempatim var.
Calistirdigi takimin maclarini takip etmeye calisirim, en azindan özetleri izlerim.
Stuttgart cok uzak degil, firsat bulup gidip canli izlemek istiyorum Stuttgart takiminin bir macini.

Ben de basarili olmasini istiyorum. Futbolculardan sonra türk antrenörlerinin de yurt disinda basarili olmalari gerek kesinlikle.

2.Ligde de bir Türk vardi Kocak mi neydi ismi, onu da bayagi övüp duruyorlardi. Onun da gelecegi parlak herhalde.

Tayfun Korkut, Erol Bulut.

İkisi de zamanla çok iyi hocalar olabilir, taktisyenlik anlamda iyiler.

Tabii Stutgart ne durumda onu gurbetçi arkadaşlar bilir.
Sistem degisikligine gitti ve takima yeni bir hava katti acikcasi. Diger hoca tecrübesiz ve cömez biriydi, 3'lü savunma diye tutturmustu. Pek esnek degildi o konuda.

Stuttgart'in kalan maclarinda Bayern, Dortmund, Leipzig ve Leverkusen'le de oynayacagini düsünürsek tam da almasi gereken puanlari aldi. O 13 puan topladigi periyotta eski hoca ilk devre 7 puan falan almisti.

Ben de basarili olmasini istiyorum. Futbolculardan sonra türk antrenörlerinin de yurt disinda basarili olmalari gerek kesinlikle.

2.Ligde de bir Türk vardi Kocak mi neydi ismi, onu da bayagi övüp duruyorlardi. Onun da gelecegi parlak herhalde.

Evet, BasarIli Oldu Bile. Ben Stuttgartda Yasiyorum. Onun En Büyük Karsitlari Simdi Ona Tapiyor. Lakabi "Tayfun Abi macht das schon"!! Haftaya Bayerni YIk Diyorlar. Su Sey Kesin, tayfunun Gelecegi Stuttgartda Parlak!!

12.jpg

Tayfun Korkutun TakImI VFB Stuttgart, Bayerni Allianz ArenanIn TopragIna Gömdü 4:1!!

Dakika 5. Daniel Ginczek 0:1
Dakika 21. Tolisso 1:1
Dakika 42. Anastasios Donis 1:2
Dakika 52. Chadrac Akolo 1:3
Dakika 55. Daniel Ginczek 1:4

https://www.forum.vfb.de/viewtopic.php?f=27&t=11021&start=3060

VFB Stuttgart biraz becerikli OlsaydI Bayerne Tarihi Yenilgiyi TatdIrabilirdi (YazIk), Ellerinden KacIrdIlar!!
Allah RazI Olsun Yayfun! Deyyuz Bayerni Fena Büktün, Simdi Bütün StuttgartlIlar sana TapIyor, DevamI Gelsin, Helal Olsun!!

Üst Alt