Haber - Trabzonspor'dan Açıklama - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Haber Trabzonspor'dan Açıklama

Ya arkadas, sevkleri bekleyecegiz, ondan sonra detayli aciklama yapacagiz demis. Burada bazilari da aciklamayi begenmedim diyor. Bi durun hele, adamlar demis iste yarin sevklerden sonra aciklama yapacagiz diye. Eger o aciklama fos olursa ondan sonra elestirirsiniz. Tovbe yarabbim.

Maaleef uzulerek görüyorum ki insanlar açıklamalar sert olunca birseyler değişiyor zannediyo. Evet eskinden belki ama şuan boyle birsey yok artik. İster açıklama yap ister sert yap ister yumuşak yap. Bu işleri düzenleyenler gülüp geciyordur. Minareyi çalan kılıfını hazırlar zaten. Bakmayın siz hakkın adaleti tecelli ediyoda son anda birseyler ters gidiyo. Birileri çıkıp bir gaye biseyler yapiyoda sonuc istedikleri gibi olmuyo. Yoksa hazırlanmış planlar işler yani. Sabaha kadar açıklama yap karşılığı fiziki olmadığı sürece hiçbir işe yaramaz. (Fiziki derken birilerinin siddet yapmasini demiyorum. Birilerinin hak etmedikleri koltuktan indirilmesi istifa ettirilmesi gibi) Fenerbahcenin penaltıları ile hakemleri ile ilgili milyon tane şey açıklandı Ts maçında bile gördük nasil galibiyeti verdi Var hakemleri. İlk Ts maçında da aynısı olmuştu Ts sert açıklama yaptı ne değişti? Hicbirsey. Göstermelik sanki birseyler yapıyorlar ama aslında hersey kaldığı yerden her hafta devam ediyo. Mert Hakan Ankaragücü maçında küfür ediyo ceza yok herkes bir daha yapamaz o kadar şey söylendi açıklamalar yapıldı diyo. Bir sonraki hafta gidiyo hakemi tehdit ediyo maç nerden nereye geliyo Pendik açıklama yapiyo en sertinden görüntülerle rezil ediyo sonuç Pendik maçında olmaması gerekip gol atan mert hakan hakem tehdit ettiği için ceza almiyo ve bir sekilde trabzona gidiyo. Trabzon'da olayların çıkmasında yine parmağı olan kişilerden biri.
Bak bir dünya sert açıklama oldu ne faydası var peki hiçbirsey değişmiyor. Bir güç bu düzeni bozmadıgi sürece açıklama filan hiçbir işe yaramaz. Ben artık inanmıyorum böyle şeylere. Açıklama filan boş geliyo bana.
Sadece belki bir ihtimal bu hakem hatalarını fener lehine penaltıları filan her takim Pendik ve Ts gibi yayınlarsa birileri birseyleri değiştirmeye mecbur kalır ama oda baya zor bilmiyorum

Birde şunu unutmamak lazım. Bu işlerin bu seviyeye gelmesine sebep olan en büyük unsur tff dir. Sen zamanında sebebi belirsiz sekilde cezaları düzgün uygulamaz adaleti sağlayamazsan yada bilerek sağlamazsan, bir tarafı kayirirken diğer tarafı germiş olursun. Sonuçta böyle olur işte. Ve o kayirdiginda gelir böyle tepene çıkar sesini bile edemezsin

Fener ve medyasının gücünü bir kez daha gördük.

Defalarca sahaya yabancı madde atılan maçı gördük, duyduk, şahit olduk. Defalarca sahaya giren bir taraftar gördük, duyduk, şahit olduk. Ama ilk defa futbolcuların taraftara öyle refleks olarak da değil öldüresiye vurduğunu gördük.

Herkes sonrasında gelişen olaylardan bahsediyor da fitilin ateşi nerede yanmış kimse odaklanmıyor, işlerine gelmiyor çünkü.

Fenerli futbolcular ortada sevinirken, karşı tribündeki taraftarlara doğru döndüklerinde “Aha ortalık karışacak” dedim. Vay efendim sevinemezler miymiş? Başka şehirlerde niye olay olmuyormuş. Yav tamam elbette sevinmeleri normal de iki takım arasındaki husumet ortada, taraftar profili ortada. Hiçbir şey düşünmüyorsan kendini düşün be kardeşim orada galeyana gelmiş 40 bin kişi inse ne yapacaksın? Kim kurtaracak seni?

Ya bu şeye benziyor, ben bir siyasi parti liderini sevmiyorum. Çıkıp bunu parti mitinginde bağırarak dile getiriyorum. O kalabalık gaza gelip bana saldırsa ben “Ben sokakta x parti liderini sevdiğimi söyleyemeyecek miyim” diye isyan etsem. Yani yine saçma sapan algı oyunlarıyla kendilerini sütten çıkmış ak kaşık gösteriyorlar. Değilsiniz kardeşim, maç boyunca, sonunda taraftara olta atan futbolcularınız da değil ve olayların bu noktaya gelmesinde sorumlu.

He gelelim olayların fitilini ateşleyen noktaya. bir taraftar güvenliği aşmış sahaya gelmiş. Doğrudan uçan tekme de atmamış, öyle bir hamlesi de yok. Güvenlik müdahale ediyor ve yere yatırıyor. Sonrası defalarca gördüğümüz kolundan tutup saha dışına çıkarılacak. Sen arkanı dön, ilgilenme. Yerdeki adamın üstüne çıkıp öldüresiye vurursan, bir diğeri gelip kafasına tekme atarsa o zaten nabzı normal atmayan, tahrik edilmeye müsait tribünler aşağı iner. Bundan sonrasını Trabzon’a mal etmeye kalkmasınlar. Yıllardır maçlara giderim. O durumda her stad karışır. Kadıköy, Ali Samiyen, İnönü nerede yaparsan yap futbolcular yerde yatan taraftara üstüne atlayıp vurmaya başlayacak, kalan 30-40 bin kişi daha fazla gaza gelmeyecek öyle mi?

Kimse kendini kandırmasın, biliyorum işlerine gelmez. Tıpkı her yerde olan başkasının passolig’i ile girme mevzusuna şaşırdıkları gibi “nasıl başkasının passolig’i ile girebilir ya” diye. Ulan sosyal medyada her kritik maçta yüzlerce maç bileti satılıyor, bir çoğunun devretmesi yasak. Nasıl veriliyor zannediyorsunuz? Adam QR’ını paylaşıyor ve satın alan o kişi diye maça giriyor. Güvenlikler de ya görüyor ses çıkarmıyor ya da farketmiyor.

Neyse kimse kendini kandırmasın sahaya yabancı madde atılması da, bir taraftarın sahaya girmesi de istenmese de, doğru olmasa da Türk futbolunda yıllardır olan şeyler ama futbolcuların sorumsuz davranıp o taraftara karşı saldırıya geçmesi fitili yakmıştır ve en az o sahaya ilk giren şahıs kadar olayların bu noktaya gelmesinde sorumlulardır.

Hep soruyorlar ya “Başka yerlerde niye olmuyor abi yeah” diye. Örneğin geçen yıl Ankaragücü maçında Josef uçan tekme ile gelen adamı sadece el ense yaptı ve ardından doğrudan tünele doğru koştu. Çünkü yaptığının sonuçlarını biliyordu. Mesela Josef yere düşürdüğü saldırganın üstüne atlayıp yumruk atabilirdi. Atsaydı, diğer taraftarlar da bunu görüp sahaya dalar mıydı?

Elbette taraftarlar içerisinde bu tür işi yapanlar ayıklanmalı, mümkünse futboldan uzak tutulmalı ama sorumsuz davranan profesyonel futbolcular ne olacak?

Yalnız enteresan bir şey var, Trabzon'un üslubu o kadar hafif ki (hakaret yok, belden aşağı bir ifade yok) Fener'in tavrı, tarzı yine tam bir terör örgütü havasında kalıyor.

Şu an zaten futbol ortamını zehirleyen de bunların bu üslupsuzluğu namussuzluğu oldu.

Bence Türkiye'de futbol'un veya futbol takımlarının insanların siyasi tercihlerinin üstündeki etkisini lüzumsuz yere çok abartıyor millet ülke olarak.

Tuttuğu takımın hakkı yendi diye siyasi tercihini değiştirecek taraftar sayısı toplam taraftar sayısının taş çatlasa belki %10'u falandır maksimum, bence %5 falan bile değildir bu rakam.

Bence çok büyütüyorsunuz gözünüzde böyle şeylerin etkisini.

Adam aç olduğu halde siyasi tercihini değiştirmiyor, futbol takımının hakkı yendi diye mi tercihini değiştirecek. Bence imkânı yok. Takım tutan herkes fanatik değil, fanatik olsa bile tuttuğu takımı siyasi görüşünün üzerine koyacak insan sayısı düşük bence.

Evet % 90 katılıyorum söylediklerine ama Trabzon istisna. Orada bütün bankamatiklerin 6 ve 1 tuşları silik. Zaten toptan fikirlerini değiştirirler demiyorum ama etkilenenler normal bir takıma göre çok daha fazla olacaktır.

Lan oğlum zaten bu ülkede ne oluyorsa bu sert açıklamalar yüzünden olmuyor mu? Başlayacağım sizin sert açıklamalarımıza. Ülkede herkes birbirine düşman olmuş yok bu soft açıklama yok bu şöyle yok bu böyle. Bir yeter ulan artık. Taraftar sahaya inmiş ellerinde kesici cisimlerle baba daha sert açıklama yapmanız gerekirdi. Bir gavatın oyuncuları herkesi tahrik eder o sert konuşmaları yüzünden ortalık kan gölüne döner taraftarı daha da sert açıklama bekler.

Anlamıyor musunuz? Bu Ali Koç'un yaptığı o sert açıklamalar ile bir toplum böyle birbirine düşüyor. Mümkünse kimse açıklama falan yapmasın. Herkes işine gücüne baksın kodumun yerinde. Hiç kimse işini gücünü yapmaz ama sürekli açıklama yapar. Kesin lan biraz sesinizi. Bizim yönetim için de söylüyorum bunu. Yeter artık bir müddet konuşmayın.

Üst Alt