Türkiye'yi Bekleyen Afet: Kuraklık - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Türkiye'yi Bekleyen Afet: Kuraklık

Cevap: Türkiye'yi Bekleyen Afet: Kuraklık

Küresel ısınma yalanına inanmamızı mı bekliyorlar?

Dünyaya her sene aynı miktarda yağmur yağar, aynı miktarda buharlaşma olur. Kafanızı yormayın, sadece tasarruf edin, bolda olsa azda olsa. Küresel ısınma büyük bir yalandır, buna inanmayın ama..

Benim bildiğim kuraklık yıllık yağış miktarıyla doğru orantılıdır.Türkiye'nin de kurak ülkelerle yağış miktarı eş değer değil.

Yukselti sonucunda denizelligin ic kesimlere girememesi bu da esittir karasal iklim karasal iklim de esittir yagislarin az olmasi o da esittir kuraklik yagis o da esittir minerallerin cøzunememesi topragin verimli olmamasi o da esittir itarimsal urun cesitliliginin az olmasi ve verimin azalmasi. Kurakligi getirip icme suyunu ihtiyacina indirirseniz olmaz. Zaten kurak olmasa GAP niye yaptiniz ? Kiyi bølgeleri haricinde niye tek tip urununuz var bugdayin getirisi nedir diger Akdeniz'de yetistirilen urunlerin getirisi nedir ? Kiyi bølgeleri haric keyiflerinden ya da tembelliklerinden falan tutup geliri az olan urun yetistirmiyorlar herhalde.

Küresel ısınma yalanına inanmamızı mı bekliyorlar?

Dünyaya her sene aynı miktarda yağmur yağar, aynı miktarda buharlaşma olur. Kafanızı yormayın, sadece tasarruf edin, bolda olsa azda olsa. Küresel ısınma büyük bir yalandır, buna inanmayın ama..

Gerçektir. Kapitalizmin oyunları ile evet bazı sektörlere yapıldı ama gerçektende yıllık ortalama sıcak değerlerinde artış ve bozulmalar mevcut. Buzullar cabası.

Yukselti sonucunda denizelligin ic kesimlere girememesi bu da esittir karasal iklim karasal iklim de esittir yagislarin az olmasi o da esittir kuraklik yagis o da esittir minerallerin cøzunememesi topragin verimli olmamasi o da esittir iklim cesitliliginin az olmasi. Kurakligi getirip icme suyunu ihtiyacina indirirseniz olmaz. Zaten kurak olmasa GAP niye yaptiniz ? Kiyi bølgeleri haricinde niye tek tip urununuz var bugdayin getirisi nedir diger Akdeniz'de yetistirilen urunlerin getirisi nedir ? Kiyi bølgeleri haric keyiflerinden ya da tembelliklerinden falan tutup geliri az olan urun yetistirmiyorlar herhalde.

Türkiye'nin 3-4 bölgesi dışında doğru düzgün karasal iklim yok. Kuzey Avrupa ve bir çok ülke zaten karasal iklimde. Kışın biz burada sweatlerle gezerken onların totosu donuyor misal. O yüzden Türkiye'nin tamamı karasal iklim demek hatanın daniskası.

Yukselti sonucunda denizelligin ic kesimlere girememesi bu da esittir karasal iklim karasal iklim de esittir yagislarin az olmasi o da esittir kuraklik yagis o da esittir minerallerin cøzunememesi topragin verimli olmamasi o da esittir itarimsal urun cesitliliginin az olmasi ve verimin azalmasi. Kurakligi getirip icme suyunu ihtiyacina indirirseniz olmaz. Zaten kurak olmasa GAP niye yaptiniz ? Kiyi bølgeleri haricinde niye tek tip urununuz var bugdayin getirisi nedir diger Akdeniz'de yetistirilen urunlerin getirisi nedir ? Kiyi bølgeleri haric keyiflerinden ya da tembelliklerinden falan tutup geliri az olan urun yetistirmiyorlar herhalde.

İyide kurak iklimlerin yağış miktarıyla karasal iklimlerin yağış miktarları aynı mı ? Tamam karasal iklimin yağış miktarı minimum,elverişleri ürün çeşitliliği minimum ama bunu kurak bölge deyip çıkmak olmaz.Aşırı bir genelleme.Gidişimiz o yönde,yıldan yıla ama,zaten hep öyleydik demek abes.

İyide kurak iklimlerin yağış miktarıyla karasal iklimlerin yağış miktarları aynı mı ? Tamam karasal iklimin yağış miktarı minimum,elverişleri ürün çeşitliliği minimum ama bunu kurak bölge deyip çıkmak olmaz.Aşırı bir genelleme.Gidişimiz o yönde,yıldan yıla ama,zaten hep öyleydik demek abes.

Sanki biz mi gidiyoruz bir tek. Dünyada birçok ülkede anormal değişimler oldu. Avrupa en güzel örnek. Minicik ülkere 5 para etmez tarım vs. Büyük başlar saolsun. Bizim ihtiyacımız olan ve eksik olan şey özendirme, yatırım, ar-ge, bilinçlendirme ve tüketim bilgisi.

Sanki biz mi gidiyoruz bir tek. Dünyada birçok ülkede anormal değişimler oldu. Avrupa en güzel örnek. Minicik ülkere 5 para etmez tarım vs. Büyük başlar saolsun. Bizim ihtiyacımız olan ve eksik olan şey özendirme, yatırım, ar-ge, bilinçlendirme ve tüketim bilgisi.

Kardeş biz derken tüm Dünya'dan kastettim.Bu küresel ısınma bir tek bizi etkilemiyor elbet,orasını kestirebiliyorum.:)

Kurak ülkelerde yaygın hastalıklardan 1 tanesi varmı Türkiyede?

Evet insanlar tembelliklerinden ekiyorlar çoğu bölgede tek tip ürünü, ayrıca buna başka bir sebeb daha var; 75 milyonluk nüfusu doyurmak için gerekli tahıl stoğuna ulaşılması için devlet prim ödüyor.

GAP projesi tarımsal yüzölçüm bakımından Türkiyenin %8-12 sini kapsar.

Kuraklık yağışlarla, akarsularla, göllerin doyuruculuğuna ve kaynakların yanlış kullanımına bağlı olarak gelişir. Türkiye kuraklaşıyor fakat kurak demek için en az 50 sene daha bu salaklıkla yaşamamız gerek.

Türkiyede tarım alanlarının %70 i verimli topraktır. Verimsizleşmektedir.

Edit: Türkiyeyi bir gezmeni tavsiye ediyorum sana.

Turkiyedeki nehir sayısı kurak dememek için yeterli Selen. Biliyorsun belki nehirler sadece denize döküldüğü yerde yoklar, doğduğu yerden boğazına kadar heryere verim sağlıyorlar. Kuraklık sadece birkaç kısıtlı bölgemizde olan bir sorun. Ama kuraklaştığı ve verimsizleştiği gerçek. Bunun sebebide bilinçsiz tarım, iklimsel değişiklikler, bilinçsiz sulama, bilinçsiz su tüketimi, rastgele şehirleşme veya yapılaşma falan diye 100 bin tane sebeb sayabiliriz ama Türkiye kurak değil. Sen Danimarkada ne coğrafyası okudun bilemiyorum ama ben zaten Türkiyede öğrendiğim coğrafyayı unutalı 10 sene oldu. Ben gözlemlerime ve bu konuda çeşitli yerlerde okuduğum makalelere göre çıkarım yapıyorum. Ayrıca Türkiyeye ne kadar geldin ne kadarını gezdim onuda merak ediyorum, öyle google earthten bakmaya benzemez bu ;)

Birkac bølgenizde sorun degil Ertugrul. Kiyi bølgeleri haric buyuk sorun. Tarimsal urun cesitliligi yeterli cøzulme olmamasi ne anlam ifade ediyor. Niye Anadolu genelde bugday ? Sebep ne ? Ekstra tarimsal urun cesitliliginizi Anadolu degil de kiyi bølgelerinin sagladigini hepiniz biliyorsunuz ve kiyi bølgelerindeki iliman iklimin az bir alanda etkili oldugunu. Mandalina incir cayi falan kiyi bølgeleri haric nerde yetistiriyorsunuz ? Turkiye arabadan bakarken bile camdan kiyi bølgeleri haric anlarsin. Sinirsiz bozkirlar ve hep ayni tarz urun.

Evet insanlar tembelliklerinden ekiyorlar çoğu bölgede tek tip ürünü, ayrıca buna başka bir sebeb daha var; 75 milyonluk nüfusu doyurmak için gerekli tahıl stoğuna ulaşılması için devlet prim ödüyor.

Kuraklık yağışlarla, akarsularla, göllerin doyuruculuğuna ve kaynakların yanlış kullanımına bağlı olarak gelişir. Türkiye kuraklaşıyor fakat kurak demek için en az 50 sene daha bu salaklıkla yaşamamız gerek.

ABD'de yarım sene kaldım hoca. 1 kilo et 1 kilo biberden daha pahalı. Adamlarda yok işte. Koca koca yazıyorlar import diye. Bizde gırla. Çöpe gider hatta. Taze sebze-meyve-tahıl ürünlerini rahatlıkla bulabiliriz. Ama evet devletin hatalı politikaları, işsizlik, terör gibi etkenler bazı şeyleri bitirdi. Birde rantçılar vs...

Birkac bølgenizde sorun degil Ertugrul. Kiyi bølgeleri haric buyuk sorun. Tarimsal urun cesitliligi yeterli cøzulme olmamasi ne anlam ifade ediyor. Niye Anadolu genelde bugday ? Sebep ne ? Ekstra tarimsal urun cesitliliginizi Anadolu degil de kiyi bølgelerinin sagladigini hepiniz biliyorsunuz ve kiyi bølgelerindeki iliman iklimin az bir alanda etkili oldugunu. Mandalina incir cayi falan kiyi bølgeleri haric nerde yetistiriyorsunuz ? Turkiye arabadan bakarken bile camdan kiyi bølgeleri haric anlarsin. Sinirsiz bozkirlar ve hep ayni tarz urun.

Yapay olarak değil yetişiyorlar. O narenciyeler zaten misli misli yeterli. Birçok ülkeyede export ediliyor sen düşün. Herşey heryerde yetişmez. Tütün'ü bizden alıyorsa ABD ve Avrupa bu bile basit bir örnektir. Fındık, çay, narenciye (Akdeniz-Ege kocaman bir havza), balık ürünleri (evet balık kültürümüz düşük ve bende şikayetçiyim !), et ürünleri (hayvancılık azaldı !), tahıl, meyve-sebzeler... Uzar gider.. ŞEker pancarı üretiyoruz çok daha verimli ama gidip diplomatik baskı-ekonomik çıkar yüzünden ABD'den şeker kamışı gibi yapay ürün alıyoruz.

Kurak bölgelerde çok çok az hatta bazı yıllar yağış bile almıyor,Türkiye'De böyle yer sadece güneydoğu anadolu'nun bir kısmı diğer yerleri kurak saymak nedendir anlamıyorum.Ayrıca ben bunu anlamıyorum yeterli maddi olanağın varsa çölde bile yetiştirebiliyorsun artık sebze meyveyi.Kuraklıkla yetişen ürün miktarını kıyaslamak olayı çözmek değil.Burada tek gerçek yağış miktarı.Zaten kurak demek,su olmayan ortam demek.

Türkiye'de hiç bir zaman hiçbir yerde balık kültürü olmadı zaten.:) Hamsi kafa olduk çıktık,başka birşey değil.Çokta değerli bir balık değil zaten.

Israil de var mi hastalik orasi da kurak yeterli yagis yok. Gelismislik ile de alakali. Cøl degil fakat kurak degil demek de olmuyor Turkiye'de kiyi bølgeleri haric.

Neyin tembelligi denesene Anadolu'da mandalina portakal falan ekmeyi neler olacak ? Karasal ve kuraklikla alakali bugday falan ekmeleri hem getirisi diger urunlere gøre daha da azdir. Yetismediginden ve iklimden dolayi bugday falan ekiyorlar. Anadolu'da ya da Dogu'da ne yetistireceksin bugdaydan baska :) Tembellikmis. Yagis ve iklim uygunda tembellikten ekiyor bugdayi falan diger urunler daha fazla gelir getirirken sanki Anadolu'da insanlar.

Verimlilik kimyasal cøzulme ile de alakali. Yeterli yagisin yoksa topragi cøzunduremezsin mineralleri falan. Anadolu'da niye hep søylenir urunleri ekiyorlar sonraki yil ekmiyorlar diye. Keyiflerinden degil zaten yeterli yagis olmadigindan verimsiz olan topraklar daha da verimsizlesiyor. Ege topraklari ile Anadolu topraklari ayni gibi konusuyorsunuz. Geneli de verimsiz verimsiz olmasa bugday falan ekmezler kolay yetistirilebilen urunleri. Yagmur o yuzden kimyasal cøzulme sinirli o topraklara verimli diyorsunuz. Keyfinden ortaligi yikiyor Turkiye'de insanlar tohum ve cok fazla tarim ilaci vs. vs. diye. Kullanma bakalim o verimli topraklarinda nasil urun alacaksin Anadolu'da gøruruz o zaman.

Sen gez Türkiyeyi sonra gel bir daha konuşalım. Arabadan in bu sefer ;) Kıyı bölgeleri hariç sorun demen ortaya kıyas algının yanlış olduğunu koyar. Kıyı bölgelerinde nehirler denize dökülür ve taşıdığı tüm verimli mineralleri o topraklara yayar. Kıyı bölgelerimiz aşırı verimli diğer bölgeler o kadar verimli değil dersen anlarız ama Türkiye kuraktır demen aşırı verimli yerlerle kıyasından değilse direkt yanlış. Bu senin dediğine doğru gitmesi gerçeğinide görmezden gelemeyiz fakat ne yüzyıllardır ne de şimdi Türkiye kurak değildir. Kurak coğrafyalarda yaygın veya sık görülen hastalıklardan bir tanesi Türkiyede yoktur. Sırf bu sebeble bile düşüncelerini çöpe at bence. Yetersiz beslenme, dehidrasyon, yetersiz mineral döngüsüne bağlı hastalıklar Türkiyede ki hastaların en fazla %3 ünde görülür. ((WHO)) Fakirlik oranı %5 ve bundan az bu tarz hastalık varsa kusura bakma ama yanlışsın diyorum. Realiteler gerçeğe yansır, kağıt üzerinde kalmazlar.

Israil de var mi hastalik orasi da kurak yeterli yagis yok. Gelismislik ile de alakali. Cøl degil fakat kurak degil demek de olmuyor Turkiye'de kiyi bølgeleri haric.

Neyin tembelligi denesene Anadolu'da mandalina portakal falan ekmeyi neler olacak ? Karasal ve kuraklikla alakali bugday falan ekmeleri hem getirisi diger urunlere gøre daha da azdir. Yetismediginden ve iklimden dolayi bugday falan ekiyorlar. Anadolu'da ya da Dogu'da ne yetistireceksin bugdaydan baska :) Tembellikmis. Yagis ve iklim uygunda tembellikten ekiyor bugdayi falan diger urunler daha fazla gelir getirirken sanki Anadolu'da insanlar.

Verimlilik kimyasal cøzulme ile de alakali. Yeterli yagisin yoksa topragi cøzunduremezsin mineralleri falan. Anadolu'da niye hep søylenir urunleri ekiyorlar sonraki yil ekmiyorlar diye. Keyiflerinden degil zaten yeterli yagis olmadigindan verimsiz olan topraklar daha da verimsizlesiyor. Ege topraklari ile Anadolu topraklari ayni gibi konusuyorsunuz. Geneli de verimsiz verimsiz olmasa bugday falan ekmezler kolay yetistirilebilen urunleri. Yagmur o yuzden kimyasal cøzulme sinirli o topraklara verimli diyorsunuz. Keyfinden ortaligi yikiyor Turkiye'de insanlar tohum ve cok fazla tarim ilaci vs. vs. diye. Kullanma bakalim o verimli topraklarinda nasil urun alacaksin Anadolu'da gøruruz o zaman.

Gel ben sana Boluda MUZ yetiştireyim. Portakalı ekicek yer var, ılıman iklimi seven meyveyi sebzeyi git Ağrı dağında yetiştirmeyi de dene istersen. Iyice saçmaladın bu söylediğinle bence biraz düşün. İklim farklılıklarını getirip kuraklığa bağlıyorsun iyice saçmalıyorsun.

Sen gez Türkiyeyi sonra gel bir daha konuşalım. Arabadan in bu sefer ;) Kıyı bölgeleri hariç sorun demen ortaya kıyas algının yanlış olduğunu koyar. Kıyı bölgelerinde nehirler denize dökülür ve taşıdığı tüm verimli mineralleri o topraklara yayar. Kıyı bölgelerimiz aşırı verimli diğer bölgeler o kadar verimli değil dersen anlarız ama Türkiye kuraktır demen aşırı verimli yerlerle kıyasından değilse direkt yanlış. Bu senin dediğine doğru gitmesi gerçeğinide görmezden gelemeyiz fakat ne yüzyıllardır ne de şimdi Türkiye kurak değildir. Kurak coğrafyalarda yaygın veya sık görülen hastalıklardan bir tanesi Türkiyede yoktur. Sırf bu sebeble bile düşüncelerini çöpe at bence. Yetersiz beslenme, dehidrasyon, yetersiz mineral döngüsüne bağlı hastalıklar Türkiyede ki hastaların en fazla %3 ünde görülür. ((WHO)) Fakirlik oranı %5 ve bundan az bu tarz hastalık varsa kusura bakma ama yanlışsın diyorum. Realiteler gerçeğe yansır, kağıt üzerinde kalmazlar.

Katılıyorum üstad.

Ek olarak, verimsiz dediğimiz bölgelerimizde ABD'yi (çok sık örnekliyorum ama gerçek!) büyük güç yapan, ayakta tutan ürün olan şeker kamışının orijinali ve çok daha verimlisi Şeker Pancarı yetişir. Konya-Kayseri-Niğde-Nevşehir-Yozgat... Ama değerlendiremiyoruz. Türkiye'nin 1-2 bölgesi hariç kuraklık-verimsizlik sorunu yoktur. Verimsiz yerede GAP yapıldı senin söylediğin üzere. Ama terör gibi etkenler ya da ona bağlı göçler yüzünden istenilen üretim elde edilemiyor.

@Devrim,

Haklısın ve ben çok müzdaripim. Balık, su ürünleri ülkemizde bol aslında ama kıymet yok. Hep dışarı veriyoruz. Hamsiyide küçümsememek lazım Avrupa-Balkanlar ve Araplara hatta ABD'ye export ediyoruz.

Kurak bölgelerde çok çok az hatta bazı yıllar yağış bile almıyor,Türkiye'De böyle yer sadece güneydoğu anadolu'nun bir kısmı diğer yerleri kurak saymak nedendir anlamıyorum.Ayrıca ben bunu anlamıyorum yeterli maddi olanağın varsa çölde bile yetiştirebiliyorsun artık sebze meyveyi.Kuraklıkla yetişen ürün miktarını kıyaslamak olayı çözmek değil.Burada tek gerçek yağış miktarı.Zaten kurak demek,su olmayan ortam demek.

Yagis ne ile alakali ? Ruzgarlar disinda? Kiyi bølgeleri haric Anadolu ve Dogu'da kurak Turkiye'de. Nasil yetistiriyor cølde Israil ? Binlerce katki maddesi kullaniyor degil mi ? Neden cunku verimlilik az ? Neden verimlilik az ? Yagis ve kimyasal cøzulme etkilidir bunda. Neden Hollanda'da daha az alanda cok fazla urun aliyorsun? Sadece teknoloji ile mi alakali ? Niye onlarin inekleri daha verimli? Turkiye icin kiyi bølgeleri haricinde de aynisini yapmak zorundasin. Cunku kimyasal cøzulme az ve yagis yeterli degil o yuzden de mecbursun bugday tipi urunler ekmeye. Verimli olsa gerekli yagis olsa neden yapmasin insanlar? Israil gibi yaparsin yapmak zorundasin bu da topragin verimliligin az oldugunu gøsterir ki bu verimlilik de yagis ve iklim ile cok alakali.

Katılıyorum üstad.

Ek olarak, verimsiz dediğimiz bölgelerimizde ABD'yi (çok sık örnekliyorum ama gerçek!) büyük güç yapan, ayakta tutan ürün olan şeker kamışının orijinali ve çok daha verimlisi Şeker Pancarı yetişir. Konya-Kayseri-Niğde-Nevşehir-Yozgat... Ama değerlendiremiyoruz. Türkiye'nin 1-2 bölgesi hariç kuraklık-verimsizlik sorunu yoktur. Verimsiz yerede GAP yapıldı senin söylediğin üzere. Ama terör gibi etkenler ya da ona bağlı göçler yüzünden istenilen üretim elde edilemiyor.

@Devrim,

Haklısın ve ben çok müzdaripim. Balık, su ürünleri ülkemizde bol aslında ama kıymet yok. Hep dışarı veriyoruz. Hamsiyide küçümsememek lazım Avrupa-Balkanlar ve Araplara hatta ABD'ye export ediyoruz.

Balık kültürü olan ülkelere hamsiyi versen köpeklerine yedirirler ancak,küçümsememek lazım ama tabi ama maalesef öyle.:)

Yagis ne ile alakali ? Ruzgarlar disinda? Kiyi bølgeleri haric Anadolu ve Dogu'da kurak Turkiye'de. Nasil yetistiriyor cølde Israil ? Binlerce katki maddesi kullaniyor degil mi ? Neden cunku verimlilik az ? Neden verimlilik az ? Yagis ve kimyasal cøzulme etkilidir bunda. Neden Hollanda'da daha az alanda cok fazla urun aliyorsun? Sadece teknoloji ile mi alakali ? Niye onlarin inekleri daha verimli? Turkiye icin kiyi bølgeleri haricinde de aynisini yapmak zorundasin. Cunku kimyasal cøzulme az ve yagis yeterli degil o yuzden de mecbursun bugday tipi urunler ekmeye. Verimli olsa gerekli yagis olsa neden yapmasin insanlar?

Katkı değil GDO'su değiştirilmiş tohum ve ileri seracılık teknikleriyle. Dubai gibi yapay bir ada yapabiliyorsan, üründe yetiştirirsin. Ama bu İsrail'in kurak olduğu gerçeğini değiştirmez, çöl olduğu gerçeğini değiştirmez. Bize gelince biz bazı güçlerin bazı amaçlarla ve bizdeki beyinsiz yatırımcıların paraya olan aşkları yüzünden o hale getiriliyoruz. Türkiye kurak değildir, bunu idda edenin coğrafya bilgisi yoktur yada ülkeyi tanımıyordur.

Üst Alt