ümit çatar - Sayfa 37 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

ümit çatar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Sultan Abdülhamit Han hakkında ne bilirsiniz ki ? Osmanl'nın yıkılmasını geciktirmiş vatanperver bir insandı. O dönemde Yahudiler kendisine gelip " tüm borçlarını sileriz üste bu kadar da para veririz yeter ki Kudüs'ü ver bize demiş o ise " oralar kanla alındı kanla alırsınız " diyerek reddetmiş asil bir insandır. tarih kitaplarına keşke tüm gerçekler konulsaydı da bu nesil atasını doğru biçimde tanısaydı.
ümit çatar'a ise yorum yapmıyorum beni ilgilendirmiyor.
Yıkılmasını geciktirdiğini nerden biliyoruz? Alternatif bir evrende Abdulhamitsiz bi Osmanli simule ettik de daha evvel mi yıkıldı? Abdulhamit vatanperverliğinden, beceriksizliğinden ve paranoyaklığından şüphe duyulmayacak enteresan bir karakterdi.

SM-A700F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

bu ulkenin bu yuzden hic bir sansi yok
ataturk tayfasina sesleniyorum bide akp tayfasina tabiikide.

milletin siyaseti ataturk vs erdogan anlayasindan baska bisey degil ki cok uzucu bisey.

Sultan Abdülhamit Han hakkında ne bilirsiniz ki ? Osmanl'nın yıkılmasını geciktirmiş vatanperver bir insandı. O dönemde Yahudiler kendisine gelip " tüm borçlarını sileriz üste bu kadar da para veririz yeter ki Kudüs'ü ver bize demiş o ise " oralar kanla alındı kanla alırsınız " diyerek reddetmiş asil bir insandır. tarih kitaplarına keşke tüm gerçekler konulsaydı da bu nesil atasını doğru biçimde tanısaydı.

Şunu sorayım,millet devlet için mi vardır yoksa devlet millet için mi?Bu millete ne gibi bir faydası oldu yani Osmanlı'nın kör topal 20-30 sene daha fazladan ayakta kalmasının?Osmanlı tamam Afrika'ya gitti Ortadoğu'da almadığı yer kalmadı Balkanlar'a Viyana'ya kadar gitti tamam çok güzel.Peki şu an biz Anadolu'da yaşıyoruz.Anadolu'ya ne yaptı?Barış zamanı millet çiftçi olsun tımarına baksın,savaş zamanı hepsini topla savaşa gidiyoruz.Bütün sermayeyi hep azınlıklara,devşirmelere verdi.

Kusura bakma da,herkes aynı siyasi görüşe sahip olmak zorunda mı?Katılmayabilirsin,bu değişik değişik kafalar yaşanıyor diyip küçümsemeni gerektirmez.
Dogru ama bir gercek var
Turkiyeye Cumhuriyet kurulmasi bana kalsa cok buyuk bir hediye, cok buyuk bir kahramandi Ataturk ve tayfasi fakat bugun ataturkculuk ya da baska isimle olan kemalizm denen siyasi dusunce cok eski ve bugunku dunyada calismayan bisey, calisdiramazsin ki bu zincirlerden kurtulmasi lazim artik turkiye, illa erdogan veya ataturk gibi bir baba, ya da liderin mi dersiniz ihtiyaci olmamali. akpnin uyguladigi siyasetde dunyanin en sacma siyasetlerden biridir hatta siyaset mi derim buna onda bile suphem var.
Bu zincirlerden kurtulmasi lazim turkiyenin baska bir sansi yok, okullarda siyaset dersine cok net daha fazla ustune gidilmeli daha fazla onem verilmeli ki gelecek nesilde bu kadar saf olmasin.
Universiteler calismali, dusunceler cikmali, sayilar cikmali, yeni partiler cikmali, yeni kisiler cikmali, profesionalizm olmali birazda. Artik bugunku siyaset bunlari istiyor.

Ataturke hain demek cok nankorce bisey olmali, tarih ve kultur ve yasadigi ulkenin aslinda ''basement''i (cumhuriyet, devlet gibi) ve ulkenin geografyasi aslinda ne kadar hos ve ne kadar potansiyali oldugunu bilmedigini gosterir aslinda. Cogu kisi boyle maalesef, ve yine benim hipotizme gore (ki bunu ben test yapmadim) okullarda daha fazla onem verirse boyle seylere daha fazla bunu anlayan cikar.

Son düzenleme:
Dogru ama bir gercek var
Turkiyeye Cumhuriyet kurulmasi bana kalsa cok buyuk bir hediye, cok buyuk bir kahramandi Ataturk ve tayfasi fakat bugun ataturkculuk ya da baska isimle olan kemalizm denen siyasi dusunce cok eski ve bugunku dunyada calismayan bisey, calisdiramazsin ki bu zincirlerden kurtulmasi lazim artik turkiye, illa erdogan veya ataturk gibi bir baba, ya da liderin mi dersiniz ihtiyaci olmamali. akpnin uyguladigi siyasetde dunyanin en sacma siyasetlerden biridir hatta siyaset mi derim buna onda bile suphem var.
Bu zincirlerden kurtulmasi lazim turkiyenin baska bir sansi yok, okullarda siyaset dersine cok net daha fazla ustune gidilmeli daha fazla onem verilmeli ki gelecek nesilde bu kadar saf olmasin.
Universiteler calismali, dusunceler cikmali, sayilar cikmali, yeni partiler cikmali, yeni kisiler cikmali, profesionalizm olmali birazda. Artik bugunku siyaset bunlari istiyor.

Ataturke hain demek cok nankorce bisey olmali, tarih ve kultur ve yasadigi ulkenin aslinda ''basement''i (cumhuriyet, devlet gibi) ve ulkenin geografyasi aslinda ne kadar hos ve ne kadar potansiyali oldugunu bilmedigini gosterir aslinda. Cogu kisi boyle maalesef, ve yine benim hipotizme gore (ki bunu ben test yapmadim) okullarda daha fazla onem verirse boyle seylere daha fazla bunu anlayan cikar.

Doğru.Atatürk de zaten ortaya koyduğu fikirlerin dogmalaşmasını,kendisinin ilahlaştırılmasını hiçbir zaman istemedi.Bizim zamanında çok önemli olan devrimleri aşıp,bugün daha ileriye bakmamız gerekirken dönüp dolaşıp hala onları konuşmamız bir arpa boyu yol alamadığımızı hatta geriye gittiğimizi gösteriyor.

Özgür düşünce ortamı olmadığı sürece,her gelen iktidar kendini kadrolaştırdığı sürece dediklerin olmaz maalesef.

Asil olunca otomatikmen başarılı hükümdar mı olunuyor? Hamaset kadar rezil bir şey yok şu dünyada. Oooo yahudilere posta koyduysa tamam o zaman (!)

Ayrıca gerçek tarihi nerelerden ve kimden öğreniyorsunuz paylaşın da biz de nasiplenelim tanıyalım atalarımızı..

iPhone cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

bu kafa neye benziyor biliyor musunuz ? jön Türk kafası . doğruyu güzeli geleneği kutsalı ecnebi fantezisine tercih edip sonunda elde avuçta her şeyi tüketen mankurt bir kafa. tarih tekerrürden ibaretmiş gerçekten.
hayatta başarılar. her şey sandığınız gibi değil üzgünüm .

edit : bu jön türkler Abdülhamit hanı indirince devlet kısa zamanda çöktü sonra rahat edip manda isteriz sesleriyle sokakta dolaşmaya başlamışlardı

Son düzenleme:
Güldürmeyin insanları hala bunların torunları ortada
Tarih yakın tarih olmasa millet yerdi bu masalları istanbulun ortasına ingiliz bayrağını törenle asti bunlar
Şimdi vatan millet sakarya edebiyatı yapıyorlar

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

bu kafa neye benziyor biliyor musunuz ? jön Türk kafası . doğruyu güzeli geleneği kutsalı ecnebi fantezisine tercih edip sonunda elde avuçta her şeyi tüketen mankurt bir kafa. tarih tekerrürden ibaretmiş gerçekten.
hayatta başarılar. her şey sandığınız gibi değil üzgünüm .

edit : bu jön türkler Abdülhamit hanı indirince devlet kısa zamanda çöktü sonra rahat edip manda isteriz sesleriyle sokakta dolaşmaya başlamışlardı

Böyle ortaya yazacağına alıntılara cevap versene. Fikrini savunamayacaksan ne demeye yazıyorsun ?

Abdülhamit adammidir

Adamdır.

Bugünün kafasıyla yargılamamak lazım, o dönemin şartlarını göz önünde bulundurmak lazım. Tabi bunu yerin dibine sokanlara söylüyorum, tam zıt kutupta yer alan yani Abdülhamit'i göklere çıkaranlarda da sıkıntı var.

O dönemi ve Abdülmahit'i değerlendirmek için çok ciddi tarih okuması lazım, açıkçası ben yapmadım öyle bir okuma çünkü ilgimi çeken bir dönem değil. Yine de genel geçer bir şekilde bilgi edinilecekse İlber Ortaylı'nın Abdülhamit hakkındaki konuşmaları ve köşe yazıları okunabilir.

Takım tutar gibi yaklaşmamak lazım tarihe.

Son düzenleme:
Cok tuhaf bir aciklama.
Cumhuriyetden once olanlari cok az bilirim.
Ama Abdulhamit denen kisi bunlari yaparken sen ordamiydin? Hayir sende tarih kitaplari okuyup simdi bize boyle diyorsun.
Tarihde bunlar yazilmiyo diyerek olmuyo bu isler iste.
Nerden okudun veya kimden okudun merak ederim acikcasi ki sucladigin tarih bunlari yazmiyo.

Son düzenleme:
Adamdır.

Bugünün kafasıyla yargılamamak lazım, o dönemin şartlarını göz önünde bulundurmak lazım. Tabi bunu yerin dibine sokanlara söylüyorum, tam zıt kutupta yer alan yani Abdülhamit'i göklere çıkaranlarda da sıkıntı var.

O dönemi ve Abdülmahit'i değerlendirmek için çok ciddi tarih okuması lazım, açıkçası ben yapmadım öyle bir okuma çünkü ilgimi çeken bir dönem değil. Yine de genel geçer bir şekilde bilgi edinilecekse İlber Ortaylı'nın Abdülhamit hakkındaki konuşmaları ve köşe yazıları okunabilir.

Takım tutar gibi yaklaşmamak lazım tarihe.
Bu adam ömrü boyunca saraydan çıkmamış yanlış mı biliyorum

Monarsiyi savunurken bi igrenen benmiyim ya, boyle cok itici geliyor bana, sultanlar, krallar, kraliceler. Fransada az bile yapmislar Louis'e.

Cok tuhaf bir aciklama.
Cumhuriyetden once olanlari cok az bilirim.
Ama Abdulhamit denen kisi bunlari yaparken sen ordamiydin? Hayir sende tarih kitaplari okuyup simdi bize boyle diyorsun.
Tarihde bunlar yazilmiyo diyerek olmuyo bu isler iste.
Nerden okudun veya kimden okudun merak ederim acikcasi ki sucladigin tarih bunlari yazmiyo.

"Theodor Herzl İstanbul'a da gelmiş, Sultan II. Abdülhamit'le görüşmek için çok uğraşmıştır. Bu adam bütün Osmanlı borçları karşılığında Filistin'de bir yer istemiş ve şu cevabı almıştır:

'Bu yerler bana ait değil milletime aittir. Bu yerlerin her karış toprağı için şehit verilmiştir. 93 Harbi'nde Orduy-u Humayun'umun Filistin Alayı'nın askerleri, bir tanesi dönmemek üzere şehit olmuşlardır. Ben canlı vücud üzerinde paylaştırma yapamam. Filistin'e ancak cesetlerimiz üzerinden girilebilir. Böyle bir teklif yapan bir adam, bir adım daha atmasın ve memleketi terk etsin'." (The Sampson's Option, Seymour M. Hersh, sf.119)

Osmanlı Devleti: Theodor Herzl ve Abdulhamit Han cevabı

2+2=4 tarih kitaplarında her şey yazılmadığı gibi bazı şeyler de çarpıtılmış saklanmış .özellikle inkılap tarihi böyle. osmanlıca biliyorum ben ama bir vatandaş olarak osmanlıca arşivlere giriş ve okuma iznim yok . bu arşivler de halka açık değil. sadece bazı devlet yetkilileri girebiliyor.

bazı şeyler nete açılmış bazılarını yabancıların kitaplarından öğrenebiliyorsun bazı şeyler var ki ilk öğrendiğimde tiksinmiştim bazı insanlardan .
sohbeti derin biçimde ancak yüzyüze konuşabiliriz sanal ortam maalesef olmuyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt