uygur türkleri | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

uygur türkleri

1619171991642.png

Çin'in batısında yer Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde (Doğu Türkistan olarak da bilinir) Çin'in acımasızca asimilasyona uğrattığı soydaşlarımız. Öyle ki iş soykırıma kadar gitmekte. Çünkü sadece köle gibi zorunlu olarak çalıştırmıyorlar aynı zamanda hayat şartlarını kötüleştirerek ve kadınları kısırlaştırarak resmen soykırıma davet ediyorlar.

O kadar kötü şartlarda hayatlarına devam ediyorlar ki insan fotoğraflarına bakınca bile kalbi acıyor. Soydaşlarımız olmadığını farzedelim başka bir ırktan olsalar da bu insanlık dışı muameleyi haketmiyorlar.

Nasıl şartlarda yaşadıklarını BBC'nin birçok belgeselinde görebilirsiniz. Mesela altta atmış olduğum videoyu izleyebilirsiniz.

Resmen 6 milyon kişi hapishane gibi kamplarda kalıyorlar. Mutluymuş taklidi yapıyorlar. Binlerce kişi inançlarından dolayı hapishanede, binlerce kişi ölüme terkedildi.

Son yıllarda Uygur Türkleri'ne destek artıyor. Dün, ABD, Kanada, Hollanda gibi ülkelerden sonra İngiltere Avam Kamarası Parlamentosu da, Uygur Türklerine yapılanları soykırım olarak nitelendirdi.

İngiltere Parlamentosu: Uygur Türklerine yapılan soykırımdır

Ama ülkemizde sözde milliyetçi ve müslüman geçinen mahluklardan bir ses duyamıyoruz. Bir İngiliz kadar olamıyorlar aşı ve para için... Daha fazla diyecek bir şey yok Silivri soğuktur şimdi.

bunun kıyaslamasını yapmam lakin
zindanlarda kürtlere yapılan işkenceleri çok iyi biliyoruz

tabii sen soydaşlarına daha önem verirsin normal :)
milliyetçilik var kanında
Milliyetçilik ile ne ilgisi var bu işin? Ben Afrika'daki sömürülen insanlara da, Ukrayna'da holodomor katliamına uğrayanlara da, Vietnam'da üzerine napalm bombası yağan çocuklara yapılanlara da tepkiliyim. Kürtler evet geçmişte ayrımcılığa maruz kaldı ancak şu an ayrımcılığa uğradıkları bir şey yok. Batıya yapılmayan yatırımlar doğu bölgesine yapılıyor. Pozitif ayrımcılık bile görüyorlar şu an. İstekleri ülke içinde ülke kurmak falan olursa tabii ki kabul edilmez. Hangi ülke kabul eder?

Milliyetçilik ile ne ilgisi var bu işin? Ben Afrika'daki sömürülen insanlara da, Ukrayna'da holodomor katliamına uğrayanlara da, Vietnam'da üzerine napalm bombası yağan çocuklara yapılanlara da tepkiliyim. Kürtler evet geçmişte ayrımcılığa maruz kaldı ancak şu an ayrımcılığa uğradıkları bir şey yok. Batıya yapılmayan yatırımlar doğu bölgesine yapılıyor. Pozitif ayrımcılık bile görüyorlar şu an. İstekleri ülke içinde ülke kurmak falan olursa tabii ki kabul edilmez. Hangi ülke kabul eder?
bunu umarım düşünerek yazmamışsındır
kürtlere ayrımcılık yok mu?

yatırım yapılarak ayrımcılık yapılmamış mı oluyor?
neyse tartışmayacağım
nato mermer nato kafa

ha git bi araştır son yıllarda öldürülen kürtleri, dövülen kürtleri, şiddete uğrayan kürtleri
ama ayrımcılık yok tabii

bunu umarım düşünerek yazmamışsındır
kürtlere ayrımcılık yok mu?

yatırım yapılarak ayrımcılık yapılmamış mı oluyor?
neyse tartışmayacağım
nato mermer nato kafa

ha git bi araştır son yıllarda öldürülen kürtleri, dövülen kürtleri, şiddete uğrayan kürtleri
ama ayrımcılık yok tabii
Ayrımcılık tam olarak nerede var söylesene? Şu an Türkler bile 2. sınıf vatandaş olarak görülüyor ülkede. Araplar daha çok kıymete bindi. Kendi öz vatanımızda parya olduk. Bu ülkede Türkler de en az Kürtler kadar zorluk çekiyor. Vatanına bağlı olan Kürtler ile vatanı bölmek isteyen Kürtlere aynı muamele mi yapılıyor? Kürtler Osmanlı zamanından beri hatta Atatürk döneminde bile çoğu kez isyan etti. Amaçları kendilerine ait bir devlet kurmak. Ambulans göndeririz molotof atarlar. Polis nerede derler polis göndeririz pusu kurarlar. Öğretmen göndeririz şehit ederler. Sonra devlet bize bakmiy. Aynen.

Ayrımcılık tam olarak nerede var söylesene? Şu an Türkler bile 2. sınıf vatandaş olarak görülüyor ülkede. Araplar daha çok kıymete bindi. Kendi öz vatanımızda parya olduk. Bu ülkede Türkler de en az Kürtler kadar zorluk çekiyor. Vatanına bağlı olan Kürtler ile vatanı bölmek isteyen Kürtlere aynı muamele mi yapılıyor? Kürtler Osmanlı zamanından beri hatta Atatürk döneminde bile çoğu kez isyan etti. Amaçları kendilerine ait bir devlet kurmak. Ambulans göndeririz molotof atarlar. Polis nerede derler polis göndeririz pusu kurarlar. Öğretmen göndeririz şehit ederler. Sonra devlet bize bakmiy. Aynen.
türkler 2.sınıf vatandaş olarak görülüyormuş aynen :asd:
tamam kardeş sana ben laf anlatamam
devlet bize bakmiy derken ki ırkçılığın bile ortada

kürtlere direk molotof, pusu anlayışından bile belli
ırkçılığında boğulursun umarım

bir gün biri çıkar karşına hadi selametle

Türk olmak bile suç oldu beyaz Türkler diye aşağılıyorlar. Artık Arap, Gürcü falan olursan değerlisin bu ülkede. Ayrımcılık falan yapılmıyor. Bu ülkede Kürt cumhurbaşkanı da oldu Kürt bakanlar da oldu. Milyonlarca Kürtleri, Irak Savaşı'ndan sonra ülkemize kabul etmedik mi? Demografik yapımızı değiştirmediler mi? Irkçı ve ayrımcı olsak devlet bunları yapar mı? Ülkenin doğusunda isyan edenleri devlet engellemesin mi? Ne istiyorsun tam olarak?

Bugün batıdakiler doğuya gitmeye korkuyor. Neden korkuyor? Doğudakiler batıya gitmekten korkuyor mu bu kadar? Bütün sahil kesimlerinde otelleri, turizm yerlerini işletenlerin çoğu Kürt vatandaşı. Irkçılık bunun neresinde? Sırf Kürt diye birisini mi öldürüyoruz? Ha böyle düşünen kişiler var mı? Var. Sırf Türk diye öldürmeyi düşünen Kürt ırkçıları da var. Irkçılık kime olursa olsun kötüdür. aponun heykelini dikeceğiz diyen birisini destekleyenlere bırak da ayrımcılık yapalım.

Türk olmak bile suç oldu beyaz Türkler diye aşağılıyorlar. Artık Arap, Gürcü falan olursan değerlisin bu ülkede. Ayrımcılık falan yapılmıyor. Bu ülkede Kürt cumhurbaşkanı da oldu Kürt bakanlar da oldu. Milyonlarca Kürtleri, Irak Savaşı'ndan sonra ülkemize kabul etmedik mi? Demografik yapımızı değiştirmediler mi? Irkçı ve ayrımcı olsak devlet bunları yapar mı? Ülkenin doğusunda isyan edenleri devlet engellemesin mi? Ne istiyorsun tam olarak?

Bugün batıdakiler doğuya gitmeye korkuyor. Neden korkuyor? Doğudakiler batıya gitmekten korkuyor mu bu kadar? Bütün sahil kesimlerinde otelleri, turizm yerlerini işletenlerin çoğu Kürt vatandaşı. Irkçılık bunun neresinde? Sırf Kürt diye birisini mi öldürüyoruz? Ha böyle düşünen kişiler var mı? Var. Sırf Türk diye öldürmeyi düşünen Kürt milliyetçileri de var. Irkçılık kime olursa olsun kötüdür. aponun heykelini dikeceğiz diyen birisini destekleyenlere bırak da ayrımcılık yapalım.
haklısın

bunun kıyaslamasını yapmam lakin
zindanlarda kürtlere yapılan işkenceleri çok iyi biliyoruz

tabii sen soydaşlarına daha önem verirsin normal :)
milliyetçilik var kanında
hapishaneye kadın çoluk çocuk doldurmadık toplama kampına göndermedik. işkence gördüler dediklerin ya katil ya uyuşturucu satıcısı yada terör destekçisi. var mı uygurların pkk gibi katliamları yada asala gibi suikastleri .

Güneydoğu ve orta doğunun (Mezopotamya bölgesi) karmaşık durumu Kürtlerin de çok öncesine medeniyetin doğduğu Sümer'e kadar gidiyor. O coğrafya her zaman karışıktı. Milyonlarca olaya şahit oldu. Bugün ise o coğrafyada en şanslı kesimin Türkiye sayesinde Kürtler olduğunu düşünüyorum. Çünkü biraz aşağısında siyasi emellerin uzantısı olarak büyük trajediler ve büyük katliamlar oluyor. Ayrılıkçı hareketlere hiç bir ülkede sempatiyle bakılmaz. Hele böyle kritik bir coğrafyada...

Açıkçası Araplar ve Suriyeliler kadar dışlananını görmedim ben. Kürt olan arkadaşlarım da dışlıyordu. Bu dışlama ırksal mıydı yoksa yaratılan başka algılardan mıydı yorumu sana bırakıyorum.

Güneydoğu ve orta doğunun (Mezopotamya bölgesi) karmaşık durumu Kürtlerin de çok öncesine medeniyetin doğduğu Sümer'e kadar gidiyor. O coğrafya her zaman karışıktı. Milyonlarca olaya şahit oldu. Bugün ise o coğrafyada en şanslı kesimin Türkiye sayesinde Kürtler olduğunu düşünüyorum. Çünkü biraz aşağısında siyasi emellerin uzantısı olarak büyük trajediler ve büyük katliamlar oluyor. Ayrılıkçı hareketlere hiç bir ülkede sempatiyle bakılmaz. Hele böyle kritik bir coğrafyada...

Açıkçası Araplar ve Suriyeliler kadar dışlananını görmedim ben. Kürt olan arkadaşlarım da dışlıyordu. Bu dışlama ırksal mıydı yoksa yaratılan başka algılardan mıydı yorumu sana bırakıyorum.
ben herhangi bir ayrılıkçı hareketten bahsettiğimi görmüyorum attığım yorumlarda
araplara, suriyelilere yapılan ırkçılığı, dışlamayı da biliyorum lakin kürtlere yapılanı görmemek bambaşka bir boyut
kürtlerin türkiye sayesinde de şanslı olduğunu düşünmüyorum, aynı durum yıllardır süregelmektedir

Bugün batıdakiler doğuya gitmeye korkuyor. Neden korkuyor? Doğudakiler batıya gitmekten korkuyor mu bu kadar? Bütün sahil kesimlerinde otelleri, turizm yerlerini işletenlerin çoğu Kürt vatandaşı. Irkçılık bunun neresinde? Sırf Kürt diye birisini mi öldürüyoruz? Ha böyle düşünen kişiler var mı? Var. Sırf Türk diye öldürmeyi düşünen Kürt ırkçıları da var. Irkçılık kime olursa olsun kötüdür. aponun heykelini dikeceğiz diyen birisini destekleyenlere bırak da ayrımcılık yapalım.

kürtlere yapılan ayrımcılığın seviyesi tartışılır da türk olmak suç oldu gibi lafların gerçek hayatta çok karşılığı yok

kürtlere yapılan ayrımcılığın seviyesi tartışılır da türk olmak suç oldu gibi lafların gerçek hayatta çok karşılığı yok
Son 18 yılda yapılanlara bak. Ülkede Kürdüm deyince özgürlükçü olunuyor, Türküm deyince faşist diyorlar. Andımız kaldırıldı, devlet kurumlarında T.C ibaresi kaldırıldı. Daha bunun gibi onlarca şey oldu. Zaten milliyetçi değilim. Hiçbir ideolojiyi desteklemiyorum. Ama doğruya da doğru diyorum. Almanya'da Türkleri aşağılarlar, ülkemizde bile faşistsin sen derler.

Bugün Kürtler referandum düzenlese ülkeden ayrılalım mı diye çoğu ülkeden ayrılmayı ister. Çünkü bu ülkeyi kendilerine ait görmüyorlar. Zaten malum terör örgütü halktan bu kadar destek almasa çoktan biterdi. Onlara bu gücü veren oranın halkı. Öğretmen, sağlık görevlisi bile gitmek istemiyor oralara. Devlet koruması altında gitmek istiyor. Bu sefer de diyorlar ki kendi ülkesine zırhlı araçlarla giriyorsa demek ki orası Kürt toprağıdır. Böyle düşünen milyonlarca manyak var. Kürtleri Irak ve İran'da adam yerine bile koymuyorlar. Biz çoğu kez kapımızı açtık onlar ne yaptı? Nankörlük. Genelleme yapmıyorum böyle düşünmeyenler de var. Ama çoğu tam tersi düşünüyor işte.

Son 18 yılda yapılanlara bak. Ülkede Kürdüm deyince özgürlükçü olunuyor, Türküm deyince faşist diyorlar. Andımız kaldırıldı, devlet kurumlarında T.C ibaresi kaldırıldı. Daha bunun gibi onlarca şey oldu. Zaten milliyetçi değilim. Hiçbir ideolojiyi desteklemiyorum. Ama doğruya da doğru diyorum. Almanya'da Türkleri aşağılarlar, ülkemizde bile faşistsin sen derler.

Bugün Kürtler referandum düzenlese ülkeden ayrılalım mı diye çoğu ülkeden ayrılmayı ister. Çünkü bu ülkeyi kendilerine ait görmüyorlar. Zaten malum terör örgütü halktan bu kadar destek almasa çoktan biterdi. Onlara bu gücü veren oranın halkı. Öğretmen, sağlık görevlisi bile gitmek istemiyor oralara. Devlet koruması altında gitmek istiyor. Bu sefer de diyorlar ki kendi ülkesine zırhlı araçlarla giriyorsa demek ki orası Kürt toprağıdır. Böyle düşünen milyonlarca manyak var. Kürtleri Irak ve İran'da adam yerine bile koymuyorlar. Biz çoğu kez kapımızı açtık onlar ne yaptı? Nankörlük. Genelleme yapmıyorum böyle düşünmeyenler de var. Ama çoğu tam tersi düşünüyor işte.

son 18 yılda milliyetçilik karşıtı yapılanlardan öyle bir sonuca varmak doğru olmaz, daha derin ve başka yönleri olan bir mesele o sonuçta

kürtler hakkında bu 2. paragrafta söylediklerinin çoğu doğru benim bildiğim kadarıyla da (nankörlük vs gibi yorumları hariç tutuyorum), ama bunlar yapılan birçok ayrımcılığı haklı çıkarmayabilir

doğu turikstanın 2. dünya savaşı sırasında izlediği en yanlış politika sovyetlerden uzaklaşmak oldu. çin'e olan ayaklanmalarda sovyetlerin büyük yardımı olmuştu. şayet sovyet hakimiyetinde özerklik seçilseydi sovyetler dağıldığında bağımsız bir devlet olurdu. he beni rusçu zannetmeyin ama ortada çin, rusya varsa rusya'yı tercih ederim.

son 18 yılda milliyetçilik karşıtı yapılanlardan öyle bir sonuca varmak doğru olmaz, daha derin ve başka yönleri olan bir mesele o sonuçta

kürtler hakkında bu 2. paragrafta söylediklerinin çoğu doğru benim bildiğim kadarıyla da, ama bunlar yapılan birçok ayrımcılığı haklı çıkarmayabilir
Kürtler diyor ki devlet bize ayrımcılık yaptığı için isyan ettik, örgütler kurduk. Ayrımcılıktan kasıtları nedir? Ülkenin doğusunda bir devlet kurdurmadığımız için mi hepsi? İspanya Katalanlara devlet kurdurdu mu? Adamlar bağımsızlık ilan ettiler ertesi gün polisler hepsini gözaltına aldı. Hiçbir devlet böyle bir şeye müsaade etmez. Bu ülkenin adı Türkiye. Kurucuları Türk. Çoğunluğu Türk.

Bu ülke Türk devleti midir? Türkiye devleti midir? Atatürk bu ülkeyi Türk devleti olarak görüyordu çünkü. Buna karşı çıkanlar Türk'e Türk demez Türkiyeli derler. Aynı mantık.

Ülkenin bölünmesine yol açan her şeye karşıyım.

forum hain doluymuş galatasaraylılığımdan utandım bir de şikayetçilermiş rapo edeceklermiş cehennemin dibine kadar yolunuz var.

Üst Alt