Yabancı Sınırını Tartışıyoruz: Sizce Nasıl Olmalı? - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Yabancı Sınırını Tartışıyoruz: Sizce Nasıl Olmalı?

Cevap: Yabancı Sınırını Tartışıyoruz: Sizce Nasıl Olmalı?

İngiltere'ye benzer bir sistem olmalı. Ya da ona paralel olarak : 7 yabancı saha içinde, 4 yabancı kenarda ( yani bir takım kadar yabancı ), kalan yerli isimler için ise en az 3 oyuncu altyapıdan gelmiş olmalı.

Yabanci siniri olmamali bu kadar basit. Belki Ingiltere'deki sistem Turkiye'ye uygun bir bicim de uyarlanabilir ama onun haricinde bir sinir olmamali.

Super Lig'de sadece hak eden en iyi Turk'ler olmali ki onlar da her hafta kaliteli bir ligde oynayip kendilerini gelistirsinler. Milli Takim ancak boyle gelisir. Asil su anki lig formatinda belli bir seviyeye gelen Turk oyuncular kendilerini gelistiremiyor. Bir de yabancilar Turk'lerin onunu kapatir kadar fiyasko bir arguman olamaz. Calissin formayi kapsin bu kadar basit.

Ulkemizde bir cok siradan oyuncu hak etmedikleri paralari kazaniyor ve bu oyuncular dunyanin bir cok liginde o paranin dorte birini zor gorucek kalitede (veya kalitesizlik de desek daha dogru olur). Super Lig Bank Asya'da oynamasi gereken bir cok oyuncu ile dolu. Bu bahsetigim sistem gerceklesirse Bank Asya 1. Lig bugunun Super Ligi ayarinda bir lig olur Super Lig ise Bundesliga ayarinda bir lig olabilir. Bir de alt liglerde de yabanci sinirlamasi olmamali ne yani simdi yabanci gelecek Turkden formayi kapacak e peki formayi kaptirana ne demeli? Boyle korkaklik olur mi? Korkarak basari elde edilmez. Tabi takimlara kadrosal kisitlamalar veua sartlar koymak gerek ama genel anlamda bir yabanci sinirlamasi olmamali.

Dogru alt yapi sistemleri ve akademileri ile zaten cok sayida kaliteli Turk oyuncu yetisecektir bir de bu oyunculara kaliteli bir lig ortami sunulursa dunyanin onde gelen futbol ulkelerinden birisi olmamamiz icin hic bir neden yok. Almanya 5 milyonluk Turk nufusundan neler cikariyor ve bu daha baslangici ilerde ne oyuncular cikacak orada. Dusunun biz 80 milyondan neler cikarabiliriz. Ama yok efendim Turk'lerin onu kesilmesin diye populist ve aptalca bir millyetci bir yaklasim yaparak sacma sapan yabanci sinirlamalari ile liglerin kalitesini asagida tutmaya devam edersek bulungudumuz konumdan zor ileriye gideriz gitsekte zor tutunuruz.

Son olarak ulkemizin su anda elinde buldugu ciddi ekonomik gucun ve imkanlarin ne kadar elimizde bulunacagi belli degil eger bugun firsatlarimizi iyi degerlendirip temellerini kuramaz isek 50 yil sonra futbolumuz basladigi noktaya geri donebilir bu yuzden akili ve progresif olmamiz sart.

En fazla 3+1 olmalı. Zaten sayı çok olsa bile en fazla 3 tanesinden maksimum verim alınabiliyor.

1-Zapata

2-Neil

3-İnsua

4-Cana

5-Pino

6-Kewell

7-Baroş

8-Stancu

9-Culio

Yabancı sınırı saçmasapan bir kural ve yabancı sınırının olmasının milli takım üzerinde iyi etki yapacağı da büyük bir palavra.Türk futbolunun önündeki en büyük engeldir bu sınır uygulaması.Koca ülkeden stoper çıkmıyor ortasaha oyuncusu yetişmiyor sen hala sınır filan koyuyorsun.

2+2+2+2+2+2+2+2+2+2+2+2+2+2+2+2+2+2 olsun :) ,abi bu + olayı ne saçmadır ya kulübede hatta tribünde oturtmak için yabancı mı alınır,ya 6 yapın ya da sınırsız yapın ortayı bulacam diye komikleşmeyin.

ben hala forum olarak aktif birşeyler yapabiliriz diyor adminleri bu konuda organizasyona davet ediyorum

Yabancı Dörtten fazla olmamalı kanaatindeyim. Gelcekse yerlilerle başarı gelsin.

bence de yabancı sınırlaması değil kadroda alt yapıdan yetişmiş en az 6 ve toplamda 8-9 yerli oyuncu bulundurma zorunluluğu getirilirse hem alt yapıya yönelirler hem kaliteli yabancılar getirilmeye çalışılır.

21 yaş altındaki yabancı oyuncuların , yaş sınırlarına göre U-21 ve benzeri alt yapı milli takımlarda oynama şartı , 21 yaş üstününde milli takımda 50% oynamış olma aşrtı getirilmesi lazım

Alt yapıyada yabancı oyuncu alımı olmalı böyle transfere para harcamnında önüne geçilir ve oyuncular türkiye şartlarına alışmış biçimde yetişirler

şartlı şurtlu olursa bizim kulüpler alavere dalavere kastırır bütün yıl. karışır işler.

8+2 iyidir veya direk 8, olmadı 9 :)

1. .diyelim ki 25 kişilik kadroya 3-4 tane 22 yaş altı adam koydun.oynatmadıktan sonra isterseniz 10 tane koydurun.ben oynatılacağına inanmadığım için bu görüşü desteklemiyorum..

2.+2, -5 gibi saçmalıklara da hiç gerek yok.alacağı adamların hepsini birden oynatmak istemesi klüplerin en doğla hakkı..

3. sınırsız olursa 2-3 yılda bir çıkardıgımız türk futbolcu sayısı malesef 7-8 yılda çıkarmaya başlarız.

4.milşi takımda %75 oynama zorunlulugu gibi kurallardan yaralanacak takımlar yine bütük takımlar olur.diyelim ki kasımpaşa hangi milli takımdan futbolcu alabilecek???

işin kısası benim fikrim max. 5 yabancı + ilk 11 de min. 2 tane 22 yaş altı türk futbolcu...

Bence yabancı sayısının sınırlandırılması yerine yerli ve alt yapıdan yetişmiş oyuncular için alt sınır konulmalı.

yabanci siniri ortadan kalkmali ama kadronda en az 6-7 tane alt yapidan oyuncu bulunmali.

Yabancı Dörtten fazla olmamalı kanaatindeyim. Gelcekse yerlilerle başarı gelsin.

Neden futbolda milliyetçilik yapılır anlamış değilim.. Futbol bu yahu kim hakediyorsa o oynar yerlisi yabancısı farkedermi ? size örnek veriyorum 1990 larda yabancı sınırlaması 3 değilmiydi ? ne oldu milli takım gelene gidene 5-6 mı atıyorduda bizmi bilmiyorduk ? aslolan şudur ! turkiyede çok büyük paralar dönüyor hakettiğinin 3 katı 5 katı alıyor oyuncular... bu sınırlamalar sayesinde Mehmet topuzlar 9 milyon euro Sercan Yıldırımlar 10 milyon euro ediyor..yabancı sınırlaması olduğu için kalitesiz yerliler nede olsa el mahkum oynarım diye kendini geliştirmiyor hatta yurt dışında bu paraları alamam diye yedek kalmaya bile razı geliyor yurt dışına çıkmıyor... Scout sistemi gelişemediği için yıldız adı altında emekli sporcular alınıyor... yabancı sınırlaması olduğu müddetçe yerliler asla kendilerini geliştirmeyecek bu ortada...ben yabancı sınırlamasının daha çok yerli piyasadan astronomik kazançlar sağlayanların işine geldiğini ve bir şekilde futbol federasyonun da bundan nemalandığını düşünüyorum

Yabanci sinirina karsi cikan ilk isim Azizdi, o gunlerde herkes karsi cikiyordu. 2011 yilina geldik herkes U dönusu yapti, simdi herkes kalkmasini istiyor.. ispanya ve almanya liglerinde yabanci siniri yok, ama adamlar dunya siralamasinda ilk 3un icinde.

Bana irkcilik hatta nasil soyleniyor milliyetcilik gibi bir durum andiriyor bende. Spor alani olarak bakildiginda bu isi iyi yapanlarin herhangi bi ulkede sinirlandirma olmadan oynatilmasindan yanaayim.

1. .diyelim ki 25 kişilik kadroya 3-4 tane 22 yaş altı adam koydun.oynatmadıktan sonra isterseniz 10 tane koydurun.ben oynatılacağına inanmadığım için bu görüşü desteklemiyorum..

2.+2, -5 gibi saçmalıklara da hiç gerek yok.alacağı adamların hepsini birden oynatmak istemesi klüplerin en doğla hakkı..

3. sınırsız olursa 2-3 yılda bir çıkardıgımız türk futbolcu sayısı malesef 7-8 yılda çıkarmaya başlarız.

4.milşi takımda %75 oynama zorunlulugu gibi kurallardan yaralanacak takımlar yine bütük takımlar olur.diyelim ki kasımpaşa hangi milli takımdan futbolcu alabilecek???

işin kısası benim fikrim max. 5 yabancı + ilk 11 de min. 2 tane 22 yaş altı türk futbolcu...

Afedersin Turkiye'de oyuncu mu yetistiriliyor? Son milli macin ilk onbirinde 5 tane Almanya patentli oyuncu vardi ve bu rakam muhtemelen 2012'ye kadar artacaktir ve 23 kisilik kadronun 12-13'u Almanya patentli olursa hic kimse sasirmasin. Son yillarda defans adina cikan en umut verici oyuncular kim? Serdar Kesimal ve Ersan Gulum birisi Almanya'dan digeri Avustralya'dan.

Kendimizi kandirmayi birakalim Turkiye'de oyuncu falan yetistirilmiyor bazi yetenekli oyuncular sans eseri siyrilip kendilerine isim yapiyorlar bunlarin bir cogu da ilerleyen yillarda kendilerini gelistiremiyor cunku yanlis yonlendiriliyor, zaten egitimsizler, bir de hak etmedikleri bir une ve kazanca kavusuyorlar.

Super Lig'de oynayan bir cok oyuncu sirf oynadiklari mevkide baska adam olmadigi icin oynuyor mesela bir cok bek devsirme. Hakan Balta sirf solak oldugu icin bek oynatilmis bir libero/stoper aslinda ve bugun bu yuzden mevkisiz bir oyuncu. Bir cok sol acik veya forvet sirf solak olduklari icin bek oluveriyorlar. Bu sadece bir kac tane ornek.

Lutfen bu yazimi iyi okuyun ve iyi anlayin. Eger benim bahsetiklerim yapilirsa iste o zaman cok iyi oyuncular cikar ve bu milli takima en olumlu sekilde yansir yoksa yine Almanya'ya falan bakar isimiz. Bu mudur istediginiz?

Üst Alt