Yurt Dışında Eğitim - Sayfa 5 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Yurt Dışında Eğitim

Cevap: Yurt Dışında Eğitim

Gitmeyi düsündügüm yerleri kafamda netlestirdim.

Rusya ( denklik olması kosulu ile ) veya kanada .:)

Rusya ve denklik konusunda hala bilgi toplayabilmis değilim ama.

Yardımcı olabilecek biri vardır forumda insallah.:)

Hani bølum oldugu da ønemli onu arastirmak gerekli. Mesala Rusya'da tiyatrolar cok iyiymis ve tiyatro egitimi de cok iyiymis. Sonucta ben bile biliyorum Stanislavski ve Meyerhold isimlerini bir sekilde duydum tiyatro da cigir acan kisiler. Eminim vardir bu tarz bazi uniler bazi alanlarda cok iyi gidenler. Mesala MIT herkes az cok fikir sahibi. Bence ulkeden daha cok o konuda en iyi gelenege sahip universite hangisi onu arastirmak daha mantikli sonraki zamanda ulke elemesi yapmak daha dogru gibi geliyor.

kendini eğit :ka21: school is just a fking waste of time.

Dedigin sosyal bilimler icin gecerli de diger bilimler icin gitmek gerekiyor gitmezsen kimse sana labaratuvar falan da vermez :) Sosyal bilimler icin oku falan da gene sayisal bilimler teorik duzeyde degilse bir sekilde pratik olanaklar acisindan universite zorunlu. En azindan zamani okulla (sadece) bosa harcamak yerine o sureci firsat olarak kullanip o surecte hic bir sorumlulugun yoksa kendi kendini gelistirebilirsin ve egitebilirsin.

Edit: Sosyal bilimler surekli bende de soru isaretidir yani bunun icin gercekten unilere gerek var mi ? Bence yok. Sosyoloji tarih antropoloji falan yani ac oku ne gerek var uniye hatta o zamani daha verimli kullanip kisi sadece sosyoloji diplomasina sahipse øteki birey o surec sonucunda lisans bitirmis øgrenci kadar tarih antropoloji ekonomi sosyoloji siyaset bilim falan øgrenir daha da iyi øgrenir en azindan akademik bazi zirvalarla sinirlamaz kendini.

Dedigin sosyal bilimler icin gecerli de diger bilimler icin gitmek gerekiyor gitmezsen kimse sana labaratuvar falan da vermez :) Sosyal bilimler icin oku falan da gene sayisal bilimler teorik duzeyde degilse bir sekilde pratik olanaklar acisindan universite zorunlu. En azindan zamani okulla bosa harcamak yerine o sureci firsat olarak kullanip o surecte hic bir sorumlulugun yoksa kendi kendini gelistirebilirsin ve egitebilirsin.

tıp vs. okuyucaksa gitsin, fakat tıp vs. okuyucak olsa boyle bir baslık acmazdı zaten, bu sebeple yazdım :)

Ben Sydney'deyim eger Avustralya'ya gelmek istiyorsan yardimci olurum her konuda.....Ha tavsiye edermisin dersen gelme derim....Hayat guzel, iyi hos fakat cok uzak.....Ben donmeye ugrasiyorum ama ''giden donmuyor'' diye bosuna dememisler

Ben Sydney'deyim eger Avustralya'ya gelmek istiyorsan yardimci olurum her konuda.....Ha tavsiye edermisin dersen gelme derim....Hayat guzel, iyi hos fakat cok uzak.....Ben donmeye ugrasiyorum ama ''giden donmuyor'' diye bosuna dememisler

Uzaklığı haricinde bir de masraflar var. Uluslararası öğrencilere sunulan fiyatlar vatandaşlara göre çok çok pahalı.

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Tavsiyem Almanya. Eğitim ücretleri diğer gelişmiş ülkelere göre düşük. Dönem başı 300-400 Euro civarı birşey ödüyorsun. Ben zamanında çok araştırdım Almanya'yı hatta Almanca falan da öğrendim o sebeple. Ancak sonra TR'de bir okula yerleştim. Nasipse yüksek lisansı orda yapmayı düşünüyorum hala.

Aylık masrafın üniversiteler tarafından önceden hesaplanıyor sana. Aşağı yukarı aylık 650 Euro bir ihtiyacın oluyor, ki üniversite komisyonları bunu hesaplarken içine alacağın kıyafet vs. parasına kadar dahil edip hesaplamış.

Ayrıca haftasonları çalışıp 400-500 Euro gibi bir para kazanma şansın da var. Yazları da çalışabilirsin. Almanya'da okuyan bir arkadaşım yazları çalışıp, 2 ayda 4-5 bin Euro civarı paralar kazandı.

Tek sorun dil olur senin için. Almanya'da hemen hemen bütün üniversitelerin lisans programları Almanca'dır.

Dedigin sosyal bilimler icin gecerli de diger bilimler icin gitmek gerekiyor gitmezsen kimse sana labaratuvar falan da vermez :) Sosyal bilimler icin oku falan da gene sayisal bilimler teorik duzeyde degilse bir sekilde pratik olanaklar acisindan universite zorunlu. En azindan zamani okulla (sadece) bosa harcamak yerine o sureci firsat olarak kullanip o surecte hic bir sorumlulugun yoksa kendi kendini gelistirebilirsin ve egitebilirsin.

Edit: Sosyal bilimler surekli bende de soru isaretidir yani bunun icin gercekten unilere gerek var mi ? Bence yok. Sosyoloji tarih antropoloji falan yani ac oku ne gerek var uniye hatta o zamani daha verimli kullanip kisi sadece sosyoloji diplomasina sahipse øteki birey o surec sonucunda lisans bitirmis øgrenci kadar tarih antropoloji ekonomi sosyoloji siyaset bilim falan øgrenir daha da iyi øgrenir en azindan akademik bazi zirvalarla sinirlamaz kendini.

Eğitimin genel maksadi Fransız vatandaş hakları bildirisinde de belirtildiği gibi kişinin bireysel gelişimini sağlamak için gerekli olan herşey diye görülürse söylediğiniz doğru ama çoğu kişi yüksek lisans doktora vs gibi eğitim çalışmalarını iş kapısı olarak görüyor .Dolayısı ile tarih bölümünde yüksek lisans veya doktora yapan biri akademisyen olmak için bu meşakkatli işe katlanıyor .Yoksa bende katılıyorum alan belirleyip o alanda çalışmanın ünilerden daha yararlı olacağına .Bende sosyal bilimler ensitüsünde (siyaset bilimi) doktora yapıyorum ama dediğim gibi bunu siyaset bilimini çok sevdiğim için değil akademisyen olmak için yapıyorum.

Eğitimin genel maksadi Fransız vatandaş hakları bildirisinde de belirtildiği gibi kişinin bireysel gelişimini sağlamak için gerekli olan herşey diye görülürse söylediğiniz doğru ama çoğu kişi yüksek lisans doktora vs gibi eğitim çalışmalarını iş kapısı olarak görüyor .Dolayısı ile tarih bölümünde yüksek lisans veya doktora yapan biri akademisyen olmak için bu meşakkatli işe katlanıyor .Yoksa bende katılıyorum alan belirleyip o alanda çalışmanın ünilerden daha yararlı olacağına .Bende sosyal bilimler ensitüsünde (siyaset bilimi) doktora yapıyorum ama dediğim gibi bunu siyaset bilimini çok sevdiğim için değil akademisyen olmak için yapıyorum.

Ya sanirsam asil sorun cok dallanip budaklandi bilim dallari. Sosyal bilimler kendi icerisinde bircok alt disipline o disiplinler de bircok alt disipline bølunmus durumda. Uzmanlasmak icin bu gerekli fakat bunun zararlari da var. Mesala simdi birey sosyoloji de kitle, devlet, toplum vs. vs. kavramlarini bilmiyorsa nasil tarihi arastiracak arastirdiginda ortaya koyacagi sentez ne kadar sonuca cikan kapsamli bir sentez olacak. Mesala artik 19. yuzyil ya da 20.yuzyilin baslarindaki bilge insanlar yok ya da cok azaldi hemen hemen cogu konuda fikir beyan edebilen. Bazen lokalden orda o kadar uzmanlasmaktan dolayi yani tek agaca odaklanmaktan dolayi kocaman orman kayboluyor.

Ya aslinda acik acik Avrupa'da bu son zamanlarda cok dillendiriliyor universiteler falan tartisiliyor ciddi ciddi sert elestiriler geliyor bazi akademisyenler ki kayboldu artik o Fransiz humanizmi egitimde falan piyasa ve universiteler ic ice gecti falan tarzinda yazip ciziyorlar. Hani universite bu degil bu olmamali ki Turkiye'de durumlari daha berbat universitelerin. Ki burda iste cogu øgrenilen diger alanlara dair ya da teorilere falan dair bireyin kendi cabasinin sonucunda oluyor. Hatta bazen o akademik bakis ( ki tek tarafli bakis vardir tek tarafli derken sosyolojik bakar tarihsel bakar kulturel bakar icinde yer aldigi akademik disipline gøre ve cogu zaman diger disiplinlerdeki bakis acisini yadsir hatta bazen haberi bile yoktur ) sinirliyor bir seyi tam olarak kavramak istediginde.

En son bu yazdiklarim yazdiklarin ile cok alakali olmadi ama doktorada alanin ne calistigin alan ?

Üst Alt