#10 Younès Belhanda(ARŞİV) - Sayfa 135 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Yahu bu adam yıllık4 milyon eu alıyor abi 4 milyon 2.5-3 arası alsa neyse ki o bile fazlaa abi yazıktır günahtır paralarımız çöpe gidiyor ya siz nasıl yediriyosunuz kendinize bunu

Ahmet esasında son cümlende özetlemişsin de; karakter koymaktan kasıt; koşmak, mücadele etmek, ikili mücadeleye girmek veya maç zora girdiğinde biraz agresifleşmek, sertleşmek, gerekirse kart almak mı?

Hagi
Bülent Korkmaz
Melo
Sneijder
Kewell
...
..
.

Daha bir sürü adam sayılabilir, ilk aklıma gelenler bunlar. Bak bu adamlar da sahaya karakter koyuyordu ama hepsi koşmaktan, mücadele etmekten çok daha fazlasını yapıyorlardı. Topçuydu bu adamlar, hepsinin farklı meziyetleri vardı. Hepsinin maliyeti de Balhanda'dan düşüktür. (Bazı arkadaşlar o topçular kaç sene önce geldi o zamanki maliyetlerle bu zamanki maliyeti mi kıyaslıyorsun ZaaaAaAAa :XD yapmasınlar, o zamana göre oran yapsak bile Belhanda'nın toplam maliyeti bu adamlardan fazla)

Belhanda'dan olsa olsa Konyaspor topçusu olur ki zaten bize geldikten sonra da Aykut Kocaman'ın bu adamı neden bu kadar istediğini anladım. Çünkü herif elinden gelse 11 tane ön liberoyla oynayacak yani herif için futbolcu koşsun yeterli. 10 maçta 1 tane de olumlu hareket yapsa Aykut için yeterli zaten.

İbrahim Üzülmez demiştiki "Zaten orta açabilsem Real Madrid'de oynardım" Biz hiç bir şey yapmayan Belhanda'ya karekter koyuyor, koşuyor diye katlanacaksak yıllarca İboyla haksız yere billur geçmişiz.
Ben senin kadar katı değilim Belhanda konusunda Berkan. Bir ara öyleydim ama geçen sene ikinci devre baya iyi oynadı diye düşünüyorum. Maliyetinin adamı değil orası kesin. Ama elemanın bir suçu yok bunda. Karakter koymaktan kastım söylediklerine ek olarak kulübü benimsemiş olması, takım arkadaşları-hocasıyla uyumu vs. He sadece bunlar için adam oynatılmaz tabii.

Tek tek özelliklerini değerlendirebiliriz ama 2 sene oldu herkes aşağı yukarı biliyor. Bir genelleme yaparsak en büyük artısı dribbling yapabilen bir orta saha olması ofansif olarak. Defansif olarak katkısı baya iyi, alan kapatıyor, top kapıyor fizik-kondisyon olarak hep hazır. Sakatlık vs nadir.

Sahada konsantrasyon sorunu yaşadığı için top kontrolü-uzun-kısa pas gibi özellikleri maç içinde ekstrem değişiklikler gösterebiliyor. Art arda 3-4 güzel hareketin akabinde 20 dakikalık bir braindead durumuna geçiyor örneğin. Ek olarak dengesiz bir adam olduğu için başımızı yakıyor ara ara.

Zaten görünen o ki elimiz mahkum bu sene. Nzonzi-Seri orta sahası bir otursun bakalım. Şu anda herkes kötü durumda zira.

Ben senin kadar katı değilim Belhanda konusunda Berkan. Bir ara öyleydim ama geçen sene ikinci devre baya iyi oynadı diye düşünüyorum. Maliyetinin adamı değil orası kesin. Ama elemanın bir suçu yok bunda. Karakter koymaktan kastım söylediklerine ek olarak kulübü benimsemiş olması, takım arkadaşları-hocasıyla uyumu vs. He sadece bunlar için adam oynatılmaz tabii.

Tek tek özelliklerini değerlendirebiliriz ama 2 sene oldu herkes aşağı yukarı biliyor. Bir genelleme yaparsak en büyük artısı dribbling yapabilen bir orta saha olması ofansif olarak. Defansif olarak katkısı baya iyi, alan kapatıyor, top kapıyor fizik-kondisyon olarak hep hazır. Sakatlık vs nadir.

Sahada konsantrasyon sorunu yaşadığı için top kontrolü-uzun-kısa pas gibi özellikleri maç içinde ekstrem değişiklikler gösterebiliyor. Art arda 3-4 güzel hareketin akabinde 20 dakikalık bir braindead durumuna geçiyor örneğin. Ek olarak dengesiz bir adam olduğu için başımızı yakıyor ara ara.

Zaten görünen o ki elimiz mahkum bu sene. Nzonzi-Seri orta sahası bir otursun bakalım. Şu anda herkes kötü durumda zira.

Dribbling yapıyor da son pas dağlar taşlar uçan kuşlar. Zaten hücum tarafında yapabildikleri kısıtlı, o kısıtlı şeyleri de sonlandıramayınca gerçekten hiç bir anlamı kalmıyor. Sahada tipik ön liberoyla bulunduğumuz zaman top kapması o kadar da önemli değil bence. Elbet günümüz futbolunda herkes oyunun 2 yönünü de oynamalı eyvallah ama Donk-Seri-Belhanda, Nzonzi-Seri-Belhanda çıktığımız sürece kaptığı toptan ziyade kaç tane ara pası atmış, bir pasıyla forveti kaleciyle karşı karşıya bırakmış mı ona bakarım. Seri-Banega-Belhanda yapmış olsak orta sahayı işte o zaman top kapması çok daha değerli hale gelirdi çünkü bu 3 ismin de kariyerleri boyunca ilk vazifesi top kapmak olmadı. Böyle bir orta sahada herkesin her şeyi yapması çok değerli olur.

Alan kapatma konusunda ben Lincoln'den iyisini görmedim (Lincoln'den iyisi derken ilk olarak hücumda bir şey yapmasını beklediğimiz oyuncularımız arasında). Topun geleceği yeri çok iyi kestirirdi, rakibin ne taraftan geleceğini, pasın kime atılacağını. Koşmazdı ama hakikaten duracağı yeri çok iyi bilirdi. Onda da gamsızlık gibi bir sorun vardı mesela ama Hertha Berlin, Benfica deplasmanlarında maç alıyordu.

Yil 2017... Wesley Sneijder Nice´ye transfer oldu. Takimin basinda, forumda Gladbach romantikleri tarafindan tapinak haline gelen bir futbol patronu. Iyi ve basarili futbol oynatan kurt hoca, ayni zamanda düsüste olan futbolcularin performansini yeniden yüksek bir seviyeye cikarmasi ile kendini kanitlamis bir futbol üstadi...

Orta seviyede, ama basarili bir Fransiz takimi, ölüleri dirilten bir hoca, pozisyonunda yüksek rekabet olmayan bir takim. Sneijder´in muhtemelen gidebilecegi daha optimal bir atmosfer yok avrupada.

O dönemlerde, Wesley Sneijder´in bizde oynadigi gibi avrupanin hic bir ciddi prfoesyonel seviyede takimininda oynayamiyacagini iddiam diri idi. Hücumdayken bos alana kosma, yanindan gecen rakibine basma, sol kanadin yaninda refakatci olarak oyna. Top ayagina geldiginde sut cek, yada orta yap. Futbol sadece mac özetlerinden ibaret degildir. Futbol sadece mac özetlerinden ibaret degildir... Tatil yapar gibi sahada takilamazsin, takildirtmazlar...

- Rakibe bastiginda
- Rakibi kovaladiginda
- Orta sahada bos alanlara deplase olup, sürekli hareket halinde oldugunda

Yani sürekli proaktif sekilde sahada oyunun icinde yer aldigin zaman (Her profesyonel futbolcu gibi), son vurusu yapman, son pasi atman, yada isabetli ortayi actigin vakit, ayni enerjiye, konsantrasyona sahip olamazsin. Heleki profesyonel bir fizige sahip degilsen, digerlerini yapmaya calisip, yapamaz, ve iyi oldugun görevleri de yerine getiremezsin.

Sneijder´in Nice´de maclarini izledim belirli oranda, Nice forumuna abone olanlarin aboneligini cabuk düsürdügü bir dönemdi. Yanilmista olabilirdim mesela, ama Sneijder Galatasaray´da gösterdigi eksikliklerinin acisini Nice´de hisseti. Futbolu tüm detaylari ile dogru oynamak zorunda oldugunda, oynayamadi. Okadar basit. Romantik olmayan, futbolun özetlerden ibaret bir spor olmadigini bilen herkes de bu sonuca varabilirdi aslinda.

Simdi ben yalan yada bos konusmus olsam, Sneijder gider Nice´de costururdu fanlarini. Sonra onun fanlari dadanip, "bak bu isten anlamiyorsun Adem Cakar, etrafinda iyi hoca, iyi oyuncular ve profesyonel ortam olunca, nasil iyi futbolcu oldugunu gösterdi", diyebilirdi. Ki fanlarinin iddialari hep bu yöndeydi. Gözleri kör olduklari icin profesyonel seviyeden aksayan yegane oyuncuyu göremediler.

Keske Belhanda bize gelmeseydi, ve Nice bir yiligina daha kiralik alsaydi. O vakit hic degilse kimse takmayacakti kafasina, ama eger Belhanda kalip, Sneijder´de gelseydi, Belhanda´nin ilk 11´de oynayacagi Nice´nin yedek topcusu olacaginin gercegi var...

Ve bunu da yazayim bari... Real Talk yaparsak Belhanda gercekten de cok üst düzey bir topcu degil, ama bu sneijderi yücelten bir durummu degil mi , bunu fanlari kendi aralarinda sorgulasin.

Ama sizin bu gereksiz hirsiniza bu adami kurban etmeyecegiz, kusura bakmayin.

-Can esmer mode on-
2 sene önce buraya bir adam indi elinde bir bavul cebinde bir bıçak o kadar...Tek başınaydı,koca dünya kulağına yapamazsın diyordu,ona 10 numarayı giyemezsin dediler”Giydi.”Ona bu takımda kalamazsın dediler”Kaldı”.Ona sen bir yetenek fukarasısın,sen tek başına bu halinle kupamı kaldıracaksın?Kaldıramazsın dediler”Kaldırdı.”
-Can esmer mode off-

Bu adamın değerinin anlaşılamamış olmasını bir türlü anlamıyorum. Bu kadar futbolu takip eden ve seven insanlar bu adamın farkını nasıl göremiyor? Yahu 2 senedir bu adam ne zaman oynasa ellbin tane pozisyona giriyoruz. Bu adam ne zaman oynamasa kısır, saçma sapan Aykut Kocaman takımı gibi bir takım oluyoruz. Bu adam bu kadar önemli bir oyuncu. Senelik 5 gol 10 asist yapar, bir sürü önasist yapar, kilit pas verir, takımı oynatır, geriye yardımcı olur, kanatlara yardımcı olur. Eşsiz bir oyuncu yav.

Yil 2017... Wesley Sneijder Nice´ye transfer oldu. Takimin basinda, forumda Gladbach romantikleri tarafindan tapinak haline gelen bir futbol patronu. Iyi ve basarili futbol oynatan kurt hoca, ayni zamanda düsüste olan futbolcularin performansini yeniden yüksek bir seviyeye cikarmasi ile kendini kanitlamis bir futbol üstadi...

Orta seviyede, ama basarili bir Fransiz takimi, ölüleri dirilten bir hoca, pozisyonunda yüksek rekabet olmayan bir takim. Sneijder´in muhtemelen gidebilecegi daha optimal bir atmosfer yok avrupada.

O dönemlerde, Wesley Sneijder´in bizde oynadigi gibi avrupanin hic bir ciddi prfoesyonel seviyede takimininda oynayamiyacagini iddiam diri idi. Hücumdayken bos alana kosma, yanindan gecen rakibine basma, sol kanadin yaninda refakatci olarak oyna. Top ayagina geldiginde sut cek, yada orta yap. Futbol sadece mac özetlerinden ibaret degildir. Futbol sadece mac özetlerinden ibaret degildir... Tatil yapar gibi sahada takilamazsin, takildirtmazlar...

- Rakibe bastiginda
- Rakibi kovaladiginda
- Orta sahada bos alanlara deplase olup, sürekli hareket halinde oldugunda

Yani sürekli proaktif sekilde sahada oyunun icinde yer aldigin zaman (Her profesyonel futbolcu gibi), son vurusu yapman, son pasi atman, yada isabetli ortayi actigin vakit, ayni enerjiye, konsantrasyona sahip olamazsin. Heleki profesyonel bir fizige sahip degilsen, digerlerini yapmaya calisip, yapamaz, ve iyi oldugun görevleri de yerine getiremezsin.

Sneijder´in Nice´de maclarini izledim belirli oranda, Nice forumuna abone olanlarin aboneligini cabuk düsürdügü bir dönemdi. Yanilmista olabilirdim mesela, ama Sneijder Galatasaray´da gösterdigi eksikliklerinin acisini Nice´de hisseti. Futbolu tüm detaylari ile dogru oynamak zorunda oldugunda, oynayamadi. Okadar basit. Romantik olmayan, futbolun özetlerden ibaret bir spor olmadigini bilen herkes de bu sonuca varabilirdi aslinda.

Simdi ben yalan yada bos konusmus olsam, Sneijder gider Nice´de costururdu fanlarini. Sonra onun fanlari dadanip, "bak bu isten anlamiyorsun Adem Cakar, etrafinda iyi hoca, iyi oyuncular ve profesyonel ortam olunca, nasil iyi futbolcu oldugunu gösterdi", diyebilirdi. Ki fanlarinin iddialari hep bu yöndeydi. Gözleri kör olduklari icin profesyonel seviyeden aksayan yegane oyuncuyu göremediler.

Keske Belhanda bize gelmeseydi, ve Nice bir yiligina daha kiralik alsaydi. O vakit hic degilse kimse takmayacakti kafasina, ama eger Belhanda kalip, Sneijder´de gelseydi, Belhanda´nin ilk 11´de oynayacagi Nice´nin yedek topcusu olacaginin gercegi var...

Ve bunu da yazayim bari... Real Talk yaparsak Belhanda gercekten de cok üst düzey bir topcu degil, ama bu sneijderi yücelten bir durummu degil mi , bunu fanlari kendi aralarinda sorgulasin.

Ama sizin bu gereksiz hirsiniza bu adami kurban etmeyecegiz, kusura bakmayin.

belhanda fanları ne kadar sinir bozucuysa sneijder fanları da o kadar sinir bozucu. iki kutup da benim için aynı.

birisi dinamo kiyevin oynatmadığı adamı aldık diyor. ama aynı zamanda sneijderin kulu kölesi olan bu adam sneijderin inter yedek kulübesinde çürüdüğünü söylemiyor. sneijder bize gelmeden önce avrupa futbolundan silinmiş sadece adı kalmıştı. zaten o yüzden bize geldi o yaşta. halbuki geldiği zaman uzun bir süre rezil performans sürdürdü. tabiki rezil performans sürdürecekti. çünkü interde aylarca forma şansı bulamadı adam. maç eksiği had safhadaydı. sneijder kaliteliydi ama çok fazla zamandır futbol oynamıyordu. inter onu kadroda düşünmediği için yüksek maaşından kurtulmak adına ciddi bir mobbinge maruz kaldı. türkiye onun için bir çıkış kapısı ve avrupada üzd düzey futbol oynamak için son şansıydı. öyle de oldu, drogba hamit melo sneijder muslera gibi avrupa futbolunda yer ednmiş kaliteli isimlerle çeyrek final oynadık. belki gs sneijderi interden getirmeseydi o katara ya da arabistana gid-ebilirdi.

şimdi böyle baktığında biz sneijdere değil, sneijderin galatasaraya minnet duyması gerekir. onu kurtaran gs markasıydı. avrupa futbolundan silinen ismi cismi sıfatı sayemizde tekrar uefanın resmi sitesinde kapak fotoğrafı oldu. isminden hep bahsedildi.

Drogba da öyle. Çin'e gittiğinde herkes unutmuştu onu, hatta cehelsealiler bile. hiç kimse takip etmiyordu. unutulmuştu adeta. sonra biz onu getirip tekrar şampiyonlar liginde oynayınca inanılmaz bi ilgi ile karşı karşıya kaldı, kaldık. chelsealiler een azılı şekilde gsyi destekliyordu şampiyonlar liginde trdeki derbilerde. drogba adete 2. kez doğmuştu. sanki futbolu bırakmıiçasına unutulan drogba ismi, bizimle beraber tekrardan futbola başlamış gibi ilgiye yol açtı.

aynısı belhanda için de geçerli, rüya gibi fransa alt yapısı, rüya gibi montpeller şampiyonluğu. giroudla beraber en büyük silahı belhanda. herkes 2. sezonda giroudun takımdan ayrılışı sonrası belhandanın etkinliğinin düşeceğini düşünmüştü ama aksine belhanda tek başına sırtladı takımı. daha sonra futbola yabancı pre-sovyet ülkesi olan ukrayna macerası ki sneijderin inter döneminin son xamanlarına benziyor. hocasının takımda yer vermeyi düşünmediği ve uzun süre futbol topuna hasret kalan belhanda, parlak olmayan ve yine fazla futbol oynayamadığı almanya kariyeri. sonrası, kendisinin yeniden doğmasına imkan verecek ve üst düzey futbol oynayacağı galatasaray.

biz size değil, siz Galatasaraya minnet duyacaksınız.

Sevgili Haterlar,
Beğenin yada beğenmeyin bu takımın oyunu 2 yıldır Belhanda/Feghouli üzerinden kuruluyor ve iki senedir şampiyon oluyoruz. Ne zaman şampiyonluk gider o zaman eliniz biraz güçlenebilir. O zamana kadar da her puan kaybı sonrası leş kargası gibi Belhanda başlığına dadanmayınız.

-Can esmer mode on-
2 sene önce buraya bir adam indi elinde bir bavul cebinde bir bıçak o kadar...Tek başınaydı,koca dünya kulağına yapamazsın diyordu,ona 10 numarayı giyemezsin dediler”Giydi.”Ona bu takımda kalamazsın dediler”Kaldı”.Ona sen bir yetenek fukarasısın,sen tek başına bu halinle kupamı kaldıracaksın?Kaldıramazsın dediler”Kaldırdı.”
-Can esmer mode off-
Teşekkürler. Gerçek, her zaman doğru cevaptır.

——————————————————
Yasama, Yürütme, BELHANDA!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt