#6 Emiliano Insua - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

#6 Emiliano Insua

Cevap: #6 Emiliano Insua

Öncelikle hayırlı olsun çok yararlı olacağına eminim.. Genç ve şu genç yaşında Liverpool tecrübesi görmüş üstüne üstlük ben kısa zannederken adamın boyu da tam bi beke uygun 1.79.. Herşey süper güveniyoruz yıllık ücreti de gayet normal fakat değinmek istediğim nokta şu ki şu opsiyonu alıyorlar bari kullansınlar.. Dos Santos gibi adam Keita'dan sonra sağ açığa tam monte edilecekken opsiyon kullanılmadı.. Anlayamıyorum.. Insua takıma ayak uydurursa kesinlikle bu opsiyon kullanılmalı.. 4.2M euro bu oyuncu için çok ucuz bi bonservis bedeli.. Al dursun daha pahalıya satarsın yaşı zaten daha 21.. Bekleyip göreceğiz ama Caner ve Hakan Balta'dan sonra adam gibi bir sol bek izleyeceğiz sanıyorum.. Sağdan Sabri soldan Insua süper yardıracak.. Hayırlısı olsun diyelim ve yeni aslanımıza başarılı bir sezon dileyelim.. :)

Ahmet Çakar: Beyler ben yemişim İnsua’yı, eğer adamsa Liverpool’u şampiyon yapardı.

Sergen Yalçın: İnsua aman aman bir futbolcu değil.

Rıdvan Dilmen: İnsua çok gereksiz bir transferdir. Galatasaray’ın oyuncusu değildir. Ben size Türkiye’de, İnsua’dan iyi 60 oyuncu bulurum, zaten H.Balta’dan iyi bir oyuncu değil.

insua_gs_idman_0109.jpg

Ahmet Çakar: Beyler ben yemişim İnsua’yı, eğer adamsa Liverpool’u şampiyon yapardı.

Sergen Yalçın: İnsua aman aman bir futbolcu değil.

Rıdvan Dilmen: İnsua çok gereksiz bir transferdir. Galatasaray’ın oyuncusu değildir. Ben size Türkiye’de, İnsua’dan iyi 60 oyuncu bulurum, zaten H.Balta’dan iyi bir oyuncu değil.

hahaha sadece gülüyorum :) insua geldiyse servete kulübe yolu gözüktü demektir..

1 yıllık kiralanması süper birşey.Bu demek oluyorki beğenirsek bonservisini verip alıcağız.

EmilianoInsua

I am in the hotel watching all messages. Thanks everyone. And I cannot wait to wear the Galatasaray shirt!!

Roy Hodgson'ın Fulham'dan ayrılarak Liverpool'un başına geçmesiyle dört sol bek hızlıca yer değiştirdi. Hoca'nın has adamı Konchesky'nin yolu Anfield'a, yerini doldurmak üzere Carlos Salcido'nun yolu Craven Cottage'a, Emiliano Insua'nın yolu ise İstanbul'a düştü ve Fabio Aurelio boşta gezerken Liverpool'a geri döndü. Tüm bu trafiğin sebebi Hodgson'ın futbol fikri. Gittiği yeri de geldiği yeri de başkalarını da etkiledi. Son gün Carlton Cole'ü alarak tam da Hodgson'ın Fulham'ını kopya ediyorlardı, fakat Babel ve Lucas yan çizdiler. Meireles ve Poulsen'le bir dönüşüm gerçekleşti, Insua'nın gidişi de bunun bir diğer halkası olabilir. Konchesky geriden top çıkaracak, uzun oynayacak. Zamora indirecek. Gera, Dempsey ve Davies onun boşalttığı alanlara girecekti. Aynısını Liverpool'a uyarlamak için eksik olan Zamora. Şu an elde N'gog var ve Torres, Hodgson'ın Gera'sından fazlası olabilir. Emiliano Insua üzerine yatırım yapılan bir oyuncuydu, gelişim sürecini tamamlayamadan Liverpool'un sol bekinde tek alternatif olarak kalması kötü geçen sezonda onu biraz yaralamış olmalı.

Insua bir beke göre topla yapabildikleri ''fazla'' olan bir oyuncu. Oyun temposu maç içinde dalgalanmalar yaşasa da bindirmeleri, pas becerisi, oyun görüşü ve isabetli kenar ortalarıyla yeteneğini kısa sürede belli edebilen biri. Çalım ya da verkaç sonrası topu Baros'un tam kafasına indireceği günler pek uzak değil, fakat bundan evvel bilinmesi gerekenler var. Arjantinli sol bek henüz gelişmekte olan bir oyuncu. Topsuz oyunda büyük eksikleri var ve fiziği epey zayıf. İkili mücadelelerde etkili kenar adamlarına karşı eziliyor, elinde yalnızca çabukluğu var. Ters kademede çok sık sorun yaşıyor, kısa boyu nedeniyle arka direğe gelen yüksek toplarda sıkıntılı. Geçen sezon Liverpool pek çok kötü maç oynadı, rakipler Liverpool kalesi önüne kolay geldiler ve bu ortamda Insua'nın eksikleri sık sık göze battı. Liverpool'un kötü futbolunun tüy diktiği maçlardan 3-1'lik Fulham maçında ilk iki golde bariz hataları var, transferi duyduğumda ilk aklıma gelen bu maç olmuştu mesela. Kendi kalesine yaklaştıkça sıradanlaşıyor, fakat oyunun büyük bölümünü rakip yarı sahada oynayabilen bir takım için şimdiden çok iyi bir dış bek. Galatasaray'ın yakın zamanda Hakan Balta'nın aşırı formsuzluğu nedeniyle yaşadığı ters kademe ve ilk toplar sorunsallarına Insua net bir çözüm önerisi değil. Geçen yıl bu zamanlara dönme imkanımız olsa ''Frank Rijkaard'ın Galatasaray'ının'' güçlü silahlarından birinin Insua olacağından bahsedebilirdik, fakat gelinen noktada işler değişti.

Misimovic transferiyle geçen sezon Elano ve Arda'nın forvet arkasında denendiği 4-2-1-3 geri dönecek gibi görünüyor. Barcelona projesinden, bugünün Barcelona'sından farklı olan bu şablon henüz çok taze ve bugünün kazananları olan trend 4-3-3 ile 4-2-3-1'in bileşimine dikkat çekmek, rolleri farklı olan oyuncuları imlemek adına bu şekilde ifade edilmesi gerekiyor. (Henüz başarılı olamamış olan bu yeni şablonun forvet arkası oyuncusunun ikinci forvet rolü yok, bu yönüyle 4.2.3.1'den ayrılıyor. Fakat çift merkez orta saha ile aynı şablona sıkı sıkıya bağlanıyor.)

Rijkaard, Barcelona'daki ilk aylarında Ronaldinho'yu bu şekilde (Misimovic'i muhtemelen kullanacağı gibi ) kullanmıştı, fakat temelde orta sahadaki yetersizlik (hem pozisyon bilgisi, hem top tekniği) nedeniyle istediği sonucu elde edememişti. Cocu, Xavi ve Davids'in birlikte oluşturduğu (trend) üçlü orta saha pek çok parçanın doğruyu bulmasına imkan tanımıştı. Ardından bu takım Messi ve Iniesta eklemeleri ve Guardiola etkisiyle büyüdü ve dünya futbolunun zirvesine ulaştı. Lorik Cana bu açıdan bakılırsa Rijkaard'ın Davids'i olabilir. Ancak mikro-Cocu olabilecek yeterlilikte olan Barış, MTopal, MSarp ve Ayhan dörtlüsünden biri de bu sayede kendilerini bulabilirler. Pek tabii bu genel, orta vadeli bir değerlendirme. Misimovic'ten esas beklenen, bu karmaşık ortamda acilen fark yaratması ve Rijkaard'a hareket alanı açmasıdır. Son tahlilde Insua iyi bir transferdir, fakat onun sol bekteki başarısı tamamen takımla alakalı. Rakip kaleye organize şekilde gidemeyen bir Galatasaray'da kolayca kulübe oyuncusuna dönüşebilir. Ya da tam tersi, üstün toplu oyun becerisiyle büyük fark yaratabilir.

Kimse Insua'dan defansif açıdan üst düzey bir performans beklemesin. Zaman zaman hatalar yapan bir bek. Ama tekniği ve temposu yüksek olduğu için hücuma katkısı baya iyidir. Arda'yıda rahatlatır. Kendini geliştirir umarım.

Internetle iliskisi iyi hemde baya iyi Inusanin anladigim kadariyla. )))

Twitteri var, Faci var )))

Antreman olur olmaz fotolarini yüklemis.

Yorumlari okumus ))

Birde hic uyum sorunu falan yasayacak birine benzemiyor bu cocuk, en cok buna sevindim.

Ayrica cok hirsli birine benziyor, insAllah büyük katkisi olur ve ilk 11'in vazgecilmezi olur.

Birde su var, bu cocuk daha genc ve muhakkak hatalar yapacak.

Demek istedigim kesinlikle destek vermeliyiz cocuga, hata falan yaptigi zaman yuhalamak, isliklamak gibi sacma seyler aklimiza bile gelmemeli.

Benim izlediğim maçlarda iyi defans yapıyordu,dinamik bir oyuncuydu.

Fiziği zayıf olsa da yılmıyordu,iyi mücadele ediyordu.

Dinamik ve mücadeleci olduğu için bana iyi defans yapıyor görünümü vermiş de olabilir.

Liverpool'un maçlarının çoğunu izleyenler varsa onların yorumları daha sağlıklı olur tabi ki

Futbola genç yaşta Arjantin'in köklü klubü Boca Juniors'un altyapısında başlayan Insua, henüz A takıma çıkma şansı bulmadan Liverpool'un scoutlarının gözüne girip L'Pool klubünün yolunu tuttu. 1,5 yıl kira döneminden sonra 2008 yılında klubüyle 3 yıllık sözleşme imzaladı.Daha sonra Reserv Lig'de L'Pool şampiyonluğunda önemli rol oynayan Insua yıl sonunda teknik direktör Rafa Benitez'in gözüne girmeyi başardı ve A takıma yükseldi. A takımda Fabio Aurelio'nun sakatılığı onun kariyerinde dönüm noktası oldu. F.Aurelio'nun sakatılığı sonrası herkes onun yerine İtalyan Dossena'nın geçmesini beklerken 2008'de Arsenal maçında Benitez sahaya genç Arjantinli Insua'yı sürdü ve Insua'nın Premier Lig kariyeri başlamış oldu. İlk maçını hatırlıyorumda çok iyi oyun sonrasında hemen bilgisayarın başına geçip, transfermarkt.de'den baktım oyuncu profiline. O zaman L'Pool'un çok genç yaşta 100 bin Euro'ya aldığını görünce bizim yönetimimize kızmadımda değil. Geçtiğimiz yıl Liverpool'un en fazla forma giyen oyuncularından biriydi Insua. Böyle bir oyuncuyu bu yaşta ülkemize getirmek gerçekten büyük bir başarıdır. Rijkaard'ın istediği gibi hücuma etkili çıkışlar yapabilen, defansınada hızlı bir şekilde dönüp takımını rakip takıma karşı etkili savunabilen bir oyuncu. Kesinlikle çok başarılı olacaktır.

Üst Alt