ABD'liler Protesto İçin Nike Markalı Ayakkabıları Yaktı | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

ABD'liler Protesto İçin Nike Markalı Ayakkabıları Yaktı

Nike yeni reklam yüzü olarak diz çökme protestosunu başlatan NFL oyuncusu Colin Kaepernick'i seçti. Muhafazakârlar ve Trump'ın destekçileri ayakkabı ve çorap yakarak Nike'ı boykot etmeye başladı. Şirketin hisseleri yüzde 2.6 düştü piyasa değeri 3.7 milyar dolar azaldı

2130592_810x458.jpg

Dünyanın en büyük spor markalarından ABD'li Nike, 30. yılına giren ‘Just Do it!' (Sadece yap!) kampanyasının yeni reklam yüzü olarak ABD Ulusal Futbol Ligi (NFL) takımlarından San Francisco 49ers'ın eski oyucusu Colin Kaepernick'i seçti.

2130592_1a8bd3f2b5d80b848244323167c890b6.jpg

Kaepernick, 2016 yılında siyahlara yönelik polis şiddetine karşı düzenlenen, ulusal marş okunurken diz çökme protestosunu başlatan isimdi.

ABD Başkanı Donald Trump, Kaepernick'i sivil itaatsizle suçlamış ve başka bir ülkeye gitmesini önermişti. Sözleşmesini feshedilen futbolcu 32 takımın yer aldığı NFL'de oynamıyor.

2130592_4a6cdf4be7f133073f3fd9a1d55e9ff6.jpg

Kaepernick, Nike'ın yeni reklam yüzü olduğunu Twitter'da yazdığı "Bir şeylere inanın. Bu, o şey uğruna her şeyi feda etmek anlamına gelse bile" mesajıyla duyurdu.

Perşembe günü ilk maçın yapılacağı NFL'nin yeni sezonu öncesinde yapılan bu anlaşma ABD'yi ikiye böldü.
Muhafazakar ABD'liler ve Trump'ın destekçileri tarafından Nike'a karşı boykot kampanyaları başlatıldı.Twitter'da #BoycottNike (Nike'ı boykot et) ve #JustBurnIt (Sadece yak)

ABD'liler protesto için bizim de aşina olduğumuz yöntemleri kullandı. Nike markalı ayakkabı ve çorapları yakarak, yırtarak şirketi protesto etti.

Öte yandan şirketin hisseleri borsanın açılışı öncesindeki işlemlerde yüzde 2,6 değer yitirdi. Bu da piyasa değerinden yaklaşık 3,7 milyar doların silinmesine yol açtı. Nike, Trump'ı n başkanlık görevini devralmasından bir aç hafta sonra da eşitlik mesajı verdiği, sporcudan müzisyene birçok popüler yıldızı bir araya getirdiği siyah beyaz reklam filmiyle dikkat çekmişti.

Trump'ın eleştirilerine hedef olsa ve hem muhafazakarlar hem de liberaller tarafından boykot çağrıları yapılsa da NFL hala milyar dolarlar çekiyor. Dünyanın en zengin spor ligi olan NFL, geçtiğimiz sezon takımlara 8.1 milyar dolar dağıttı, ligin toplam gelirinin ise 14 milyar dolar olduğu hesaplanıyor.

Koskoca holding yav bizim boykotumuz/protestomuzla mı zarar görecekmiş ehuhehuehuehuehue diyenlere kapak olsun, başta dostum MK'ya.

Koskoca holding yav bizim boykotumuz/protestomuzla mı zarar görecekmiş ehuhehuehuehuehue diyenlere kapak olsun, başta dostum MK'ya.

Türkçe'de ünsüz harfler, yanına "e" konularak okunur. K(a) diye bir şey yoktur. O K(e) dir. MK'ye şeklinde olmalıydı.

Esas konuya gelince. Ben şirketler değer kaybetmez demedim. Yaptığımız şeyin yanlış olduğunu söyledim. Sponsorlar renklere aitmiş gibi davranmamak gerekir dedim. Bugün protesto ettiğimiz şirket yarın bize de sponsor olabilir.

Valla bence bir sirketin trump denen dingilin dediklerini iplemeyip saldirdigi ve kariyerini bitirdigi adami secmesi benim gibi Nike sempatizanini daha da mutlu etti.

Nike i oyle 2.6 milyar dolarlik kagit uzerinde dususle korkutamazsin! Satislari inadina artacaktir.

Türkçe'de ünsüz harfler, yanına "e" konularak okunur. K(a) diye bir şey yoktur. O K(e) dir. MK'ye şeklinde olmalıydı.

Esas konuya gelince. Ben şirketler değer kaybetmez demedim. Yaptığımız şeyin yanlış olduğunu, sponsorlar renklere aitmiş gibi davranmamak gerekir dedim. Bugün protesto ettiğimiz şirket yarın bize de sponsor olabilir.

Koç grubu bize 16 milyon euroya sponsor olur kesin... Tabi tabi kesin olur, olmaması için hiçbir sebep yok.

Dipnot: ABV.

Ne ara dost oldu MK?
Ortamlarda öyle diyorum kim bilecek :)

Ben bu duruma düşmüşken ikinizin anlaşıyor olmasına tahammül edemiyorum. Foruma ilk geldiğimde birbirinize çok ağır hakaretler eder, bela okur, nefretinizi kusmaktan çekinmezdiniz. Ben sizin aranızı düzelttim. Şimdi kalkmış; özellikle Erman Bey; öfke kusuyorsunuz bana. Sanırım adam mutlaka öfkesini kusacak birilerini arıyor!

Bir şey mi dedin

Apaçık yazmıştım halbuki. Mal bulmuş Mağribi gibi atladınız posta. (umarım deyimi doğru yazmışımdır)

Ben bu duruma düşmüşken ikinizin anlaşıyor olmasına tahammül edemiyorum. Foruma ilk geldiğimde birbirinize çok ağır hakaretler eder, bela okur, nefretinizi kusmaktan çekinmezdiniz. Ben sizin aranızı düzelttim. Şimdi kalkmış; özellikle Erman Bey; öfke kusuyorsunuz bana. Sanırım adam mutlaka öfkesini kusacak birilerini arıyor!

Apaçık yazmıştım halbuki. Mal bulmuş Mağribi gibi atladınız posta. (umarım deyimi doğru yazmışımdır)
:asd:

Üst Alt