Ali Koç: "Kulübün borcu 621 milyon euro" | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
ali-koc-bu-kadarini-da-beklemiyorduk,O2CKdxfdVUKKolUuYJNF7A.jpg

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, kulübün finansal durumuyla ilgili açıklamalarda bulunuyor. Ali Koç, Fenerbahçe Spor Kulübü'nün borcunun 31 Mayıs 2018 itibarıyla 621 milyon euro (3.2 milyar TL) olduğunu açıkladı.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, sarı-lacivertli kulübün finansal durumu ve mali tablosuyla ilgili açıklamalar yapıyor

3 Haziran'daki seçimde 20 yıllık Aziz Yıldırım döneminin ardından başkanlık koltuğuna oturan Ali Koç, FB TV'de "Camiaya Sesleniş" adlı programda açıklamalarda bulunuyor.

Fenerbahçe'nin finansal durumunu ve mali tablosunu grafiklerle anlatan Ali Koç "Göreve geldiğimizde toz pembe bir dünya beklemiyorduk ama bu kadarını da beklemiyorduk. Beklediğimizden olumsuz anlamda çok farklı bir tablo çıktı. Hiçbir banka hesabımızda harcayacağımız nakdimizin olmadığını gördük" dedi.

Ali Koç şunları söyledi:

"50 gün oldu. 'Fenerbahçe tarihi bir seçim yaşayacak' demiştik. Katılım oranlarıyla, sandık sayısıyla, statta yapılmasıyla ve rekabetçi geçecek olmasıyla. Fenerbahçe camiasının sadece Fenerbahçe'yi sevenlere değil Türkiye'nin büyük bir kısmına hitap ettiği bir seçim süreci oldu. Bu kadar fark ne demekti? Camianın aslında ciddi bir felsefe değişikliğine duyduğu inancı gösterdi. 20 yıldır süregelen bir lider, başkanlık, olumlu-olumsuz çok şeyler söyleyebiliriz ama Fenerbahçe camiası değişiklik istiyordu. Zihniyet değişikliği istiyordu. En büyük transferimiz felsefe değişikliğiydi. Bu felsefe değişikliği; her anlamda değişik bir yaklaşım tarzı. Transfer yapmaktan oyuncu yetiştirmeye, kısacası her şeyde baştan aşağı felsefe değişikliğinden bahsediyoruz. Toz pembe bir tablo beklemiyorduk. Fakat beklediğimizden olumsuz anlamda çok farklı bir tablo çıktı. Hiçbir banka hesabımızda harcayacağımız nakdimizin olmadığını gördük. Toz pembe bir dünya beklemiyorduk ama bu kadarını da beklemiyorduk. İhtarlar, temlikler, haciz tehditleri gelmeye başladı. Sportif branşlarda geriye dönük ödemelerin yapılmadığını gördük, bankalar kapımıza geldiler. Pek çok sorunla ilk günden karşı karşıya geldik. İhtiyacımız olan nakit akışınının hiç olmadığını gördük. Fenerbahçe'nin içinde bulunduğu finansal durumdan bahsetmek istiyorum ama buraya kimseyle de hesaplaşmak için gelmedim. Biz 'fedakarlık yapacağız' dedik. Kimsenin elinde sihirli değnek yok. Kenetlenerek bu kötü gidişatı durdurabileceğimizi söyledik. Önce bizlerin fedakarlık yapması gerektiğini söyledik. Ciddi bir kaynak girdisi, borçların yapılandırılması, sponsorlukların artması... Camiamızın bize ses verdiğini, beklentileri fazlasıyla karşıladıklarını görüyoruz. Sizlere layık olmaya çalışacağız."

"Gelir gelmez 2 denetim başlattık. Hukuki ve mali denetim. Hukuki denetim sonuçlandı. Mali denetim ise eylül sonu, ekim başı ortaya çıkacak. Camiaya sunulacak. Denetlenen rakamlar olumsuz. Tabloda denetçi görüşlerine yer verilmemişti. Sebebi özkaynakları yitirmemiz ve "Borca batık" bir durumda olmamız. KAP'a bildirilebiliyor ancak kongre üyelerine gösterilmiyor. TTK 376. maddesine göre 'borca batık' olarak görünüyoruz."

di5gyioxgaatftu,XfuXpPfY1kKizdsmlIM8aA.jpg

ALİ KOÇ: TOPLAM BORÇ 621 MİLYON EURO (3.2 MİLYAR TL)

"Kulübün borcu 621 milyon euro. En büyük borcumuz finansal borçlarımız. Sportif faaliyetlere olan borçlar var. Devlete olan borçlarımız var. "

"2.2 milyar TL'lik 1 yılda ödenmesi gereken borcun 820 milyon TL'lik kısmı Haziran ve Eylül ayları arasında ödenmesi gerekiyordu. 800 milyonun 270 milyonu biz gelir gelmez Haziran ayında ödenmesi gereken borçlardı. Ürkütücü değil mi?"

"Geldiğimiz gün, 198 milyon TL'lik bir sportif borç vardı. Tüm spor dallarındaki toplam borcumuz. Bize futbolculara borcumuz olmadığı söyleniyordu ama futbol şubesine 141 milyon TL borç vardı."

"Obradovic'e mahçubum, basketbol takımının borçlarını daha önce ödeyeceğimizi söylemiştik ama ödeyemedik."

"Neredeyse bütün gayrimenkullerimiz bankalara ipotek verilmiş. Toplamda 1.4 milyar TL'lik ipotek edilmiş gayrimenkullerimiz."

"Fenerbahçe Futbol A.Ş'nin sahip olduğu hisse oranı %67,07 ancak bunun %38.83'lük kısmı bankalara rehin edilmiş. Futbol A.Ş'nin hissesi şu an %36,24. Bankalara temlik edilen borçları ödeyemezsek Fenerbahçe hakim hissedar olamayacak."

5b577e9e5379ff24ccebb15e,ozjUd7WX20qMapNgK8embg.jpg

"2021 yılına kadar bütün tribün gelirlerimiz bir finans kuruluşuna temlik edilmiş. Tribün gelirlerimiz, kombine gelirlerimiz, yayın gelirlerimiz, Spor Toto gelirlerimiz, Fenerium'un alacakları, hepsi finans kuruluşlarına temlik edilmiş. Gelen paralar oralara gidecek."

"Fenerbahçe Kulübü'ne 50 milyon dolar hibe ettim. 20 milyon dolarlık sponsorluğu garantiledik. Yakın zamanda açıklanacak."

"Formada şortta, çorapta, göğüste ana sponsorluk yok, sırtta da 3 yıl önce almışız ve harcamışız. Çok daha uzun vadeli, kazan-kazan ilişkileri üzerine sponsorluk inşa etmek istiyoruz."

"Bizim markamız, Türkiye'nin en değerli 3-4 markasından bir tanesi. Fakat bu marka, bugüne kadar iyi yönetilememiş. Biz bu markanın üzerindeki tozu sileceğiz."

"Türk futbolunda transfer yatırımları 'Bu sene şampiyon olayım, bakarız' şeklinde. Bu sarmaldan çıkan Beşiktaş oldu. Oyuncu satışında iyi işler yapıyorlar. Bizim son 13 yılda transfer ettiğimiz futbolcular, kulüpte bulundukları süre boyunca %33 değer kaybına uğramışlar."

di5qpivxsaifxtr,kZe59fMoNkySf76W_qEXsA.jpg

"Bizim satılabilir kombine sayımız 40 bin 444. Bugün geldiğimiz noktada bu biletlerden 38 bin 716'sını sattık. Geçen sezon, 46.8 milyon TL'lik kombine gelirimiz vardı, bu sezon 102.3 milyon TL'lik gelir elde ettik."

"Yönetim Kurulu olarak bir maç öğrenci tribününde maç izleyeceğiz, sözümüz var"

"Feyenoord maçında tatsız bir olay yaşandı. Bir taraftar grubunun, öğrenci tribününü tehdit ettiğini öğrendik. Bizim stadımızda nasıl davranılacağı konusuna çok önem veriyorum. Bu kesinlikle devam etmeyecek. Gerekirse tüm Fenerbahçe camiasını karşılarında bulacaklardır."

"3 ayrı iş adamından 20 bin adet forma siparişi var. Şu ana kadar 41.264 forma sattık. Dolayısıyla 60 bini geçiyor."

NTV

Simdi spk ya bagli sirkette borcla bu kadar oynayip saklamanin da buyuk cezasi yok mu ey bu ulkenin spk sı?

Bakalim ondan kurtulacaklar mi ? 400 milyon euro dedigi borc aslinda %50 fazla 621 milyon euro. Bu suctur.

Simdi 2. Kisim.

Mr Koç 3 temmuz sureci bilmem ne bik bik ötüyordu azizin şike yapmadığına inanarak.

Şimdi azizi finansal şike yapmakla mı suçluyorsunuz mr. Koç?

Yok ya aziz şike yapar mı hiç? Fetodur o feto !!!

Sarı nin yanindaki lacivert degilmisiniz, alayiniz sahtekarsiniz ulan!!

Şimdi açikca soyleyin bu sahtekarligi yaptigini soylediginiz aziz yildirim şike yapar mi yapmaz mi ?

Buyrun mr. Koç mikrofon sizde!!

"Gayrimenkullerimizin tüm borçlarımızı karşılayacağı söyleniyordu. Baktığımız zaman, tüm gayrimenkullerimizin üzerinde ipotek olduğunu gördük. Bu ipoteklerin toplamı 1,4 milyar TL."

"180 milyon TL'ye veya 2021'e kadar tribün gelirlerimiz, 2023'e veya 185 milyon TL'ye kadar loca, 2023'e veya 815 milyon TL'ye kadar TFF yayın gelirleri, 2023 veya 79 milyon TL'ye gelene kadar Fenerium gelirlerimiz temlikli."

ali koç

ali-koc-bu-kadarini-da-beklemiyorduk,O2CKdxfdVUKKolUuYJNF7A.jpg

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, kulübün finansal durumuyla ilgili açıklamalarda bulunuyor. Ali Koç, Fenerbahçe Spor Kulübü'nün borcunun 31 Mayıs 2018 itibarıyla 621 milyon euro (3.2 milyar TL) olduğunu açıkladı.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, sarı-lacivertli kulübün finansal durumu ve mali tablosuyla ilgili açıklamalar yapıyor

3 Haziran'daki seçimde 20 yıllık Aziz Yıldırım döneminin ardından başkanlık koltuğuna oturan Ali Koç, FB TV'de "Camiaya Sesleniş" adlı programda açıklamalarda bulunuyor.

Fenerbahçe'nin finansal durumunu ve mali tablosunu grafiklerle anlatan Ali Koç "Göreve geldiğimizde toz pembe bir dünya beklemiyorduk ama bu kadarını da beklemiyorduk. Beklediğimizden olumsuz anlamda çok farklı bir tablo çıktı. Hiçbir banka hesabımızda harcayacağımız nakdimizin olmadığını gördük" dedi.

Ali Koç şunları söyledi:

"50 gün oldu. 'Fenerbahçe tarihi bir seçim yaşayacak' demiştik. Katılım oranlarıyla, sandık sayısıyla, statta yapılmasıyla ve rekabetçi geçecek olmasıyla. Fenerbahçe camiasının sadece Fenerbahçe'yi sevenlere değil Türkiye'nin büyük bir kısmına hitap ettiği bir seçim süreci oldu. Bu kadar fark ne demekti? Camianın aslında ciddi bir felsefe değişikliğine duyduğu inancı gösterdi. 20 yıldır süregelen bir lider, başkanlık, olumlu-olumsuz çok şeyler söyleyebiliriz ama Fenerbahçe camiası değişiklik istiyordu. Zihniyet değişikliği istiyordu. En büyük transferimiz felsefe değişikliğiydi. Bu felsefe değişikliği; her anlamda değişik bir yaklaşım tarzı. Transfer yapmaktan oyuncu yetiştirmeye, kısacası her şeyde baştan aşağı felsefe değişikliğinden bahsediyoruz. Toz pembe bir tablo beklemiyorduk. Fakat beklediğimizden olumsuz anlamda çok farklı bir tablo çıktı. Hiçbir banka hesabımızda harcayacağımız nakdimizin olmadığını gördük. Toz pembe bir dünya beklemiyorduk ama bu kadarını da beklemiyorduk. İhtarlar, temlikler, haciz tehditleri gelmeye başladı. Sportif branşlarda geriye dönük ödemelerin yapılmadığını gördük, bankalar kapımıza geldiler. Pek çok sorunla ilk günden karşı karşıya geldik. İhtiyacımız olan nakit akışınının hiç olmadığını gördük. Fenerbahçe'nin içinde bulunduğu finansal durumdan bahsetmek istiyorum ama buraya kimseyle de hesaplaşmak için gelmedim. Biz 'fedakarlık yapacağız' dedik. Kimsenin elinde sihirli değnek yok. Kenetlenerek bu kötü gidişatı durdurabileceğimizi söyledik. Önce bizlerin fedakarlık yapması gerektiğini söyledik. Ciddi bir kaynak girdisi, borçların yapılandırılması, sponsorlukların artması... Camiamızın bize ses verdiğini, beklentileri fazlasıyla karşıladıklarını görüyoruz. Sizlere layık olmaya çalışacağız."

"Gelir gelmez 2 denetim başlattık. Hukuki ve mali denetim. Hukuki denetim sonuçlandı. Mali denetim ise eylül sonu, ekim başı ortaya çıkacak. Camiaya sunulacak. Denetlenen rakamlar olumsuz. Tabloda denetçi görüşlerine yer verilmemişti. Sebebi özkaynakları yitirmemiz ve "Borca batık" bir durumda olmamız. KAP'a bildirilebiliyor ancak kongre üyelerine gösterilmiyor. TTK 376. maddesine göre 'borca batık' olarak görünüyoruz."

di5gyioxgaatftu,XfuXpPfY1kKizdsmlIM8aA.jpg

ALİ KOÇ: TOPLAM BORÇ 621 MİLYON EURO (3.2 MİLYAR TL)

"Kulübün borcu 621 milyon euro. En büyük borcumuz finansal borçlarımız. Sportif faaliyetlere olan borçlar var. Devlete olan borçlarımız var. "

"2.2 milyar TL'lik 1 yılda ödenmesi gereken borcun 820 milyon TL'lik kısmı Haziran ve Eylül ayları arasında ödenmesi gerekiyordu. 800 milyonun 270 milyonu biz gelir gelmez Haziran ayında ödenmesi gereken borçlardı. Ürkütücü değil mi?"

"Geldiğimiz gün, 198 milyon TL'lik bir sportif borç vardı. Tüm spor dallarındaki toplam borcumuz. Bize futbolculara borcumuz olmadığı söyleniyordu ama futbol şubesine 141 milyon TL borç vardı."

"Obradovic'e mahçubum, basketbol takımının borçlarını daha önce ödeyeceğimizi söylemiştik ama ödeyemedik."

NTV

Borç alacak farkı mı acaba bu rakam?

"3.2 milyar TL'lik borcun, 2.2 milyar TL'si kısa vadede yani 1 yıl içerisinde ödenmek zorunda!"

Ali Koç

Çoğunuz hatirlamaz bunlar 2000de kupayi aldigimizda kupanizi satarsiniz açsınız,biz zengin klubuz diye dalga gecerlerdi iste ne oldum demeyeceksin asla

tamam bizim başkan çıkar görüyorsunuz bütün klüpler batma noktasında diye ağlanıp transfer yapmaz der artık

1f399.png
"Fenerbahçe Futbol A.Ş'nin sahip olduğu hisse oranı %67,07 ancak bunun %38.83'lük kısmı bankalara rehin edilmiş. Futbol A.Ş'nin hissesi şu an %36,24. Bankalara temlik edilen borçları ödeyemezsek Fenerbahçe hakim hissedar olamayacak."
2796.png
1f5e3.png
Ali Koç

1f399.png
2796.png
1f5e3.png
Ali Koç
bu hisseleri koç grubu başkan vekili olarak ben öderim ama hisselerin sahibide ben olurum demesi muhtemel

Üst Alt