Almanya'da Üniversite Öğrencisiyim, Buradaki Yaşam Hakkında Birkaç Açıklama - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Almanya'da Üniversite Öğrencisiyim, Buradaki Yaşam Hakkında Birkaç Açıklama

Neyi tam olarak abarttım ?
Olduğu gibi yazdım.

Gscimbom Mobile

Bizde Almanya da yasiyoruz. Böyle kolay genelleme yapamazsin hersey kötü diyemezsin.

Ben de mesela Türklerden görmedigim iyikleri elin "gavurundan" gördüm burada. Bugüne kadar da Türk oldugum icin öyle aman aman zorluk veya cekememezlik veya istememezlik hissetmedim bugüne kadar. Ne okulda ne de is hayatim da. Tek tük istinalar oluyor tabi yabancilara karsi takintili vs olanlar ama bunlari da tamamen degistirmek imkansiz.

Ben ne senin anlattigin kadar kötü ne de bu "analizi" yapan ögrencinin dedigi kadar iyi oldugunu düsünmüyorum Almanya daki durumun.

Vallah bende bugüne kadar Türküm diye pek zorluk cekmedim (1-2 sey haric). Eger egitimin iyise, notlarin bok gibi degilse ( iyi demiyorum bak ), dogru meselegi secmissen zaten minimum 3500 brüt aliyorsun. Hee vergiler yüksek olabilir Steuerklasse I . Eger evlendiysen ise, animda SK III e düsüp vergilerin de düsüyor. Hersey senin elinde. Digerlerinden iyi ol, istedigin bölüme sen gir. Üstelik o milliyetcilik bizde tavan yapmis (bkz. Yabanci kurali).

Sonunda neden üzüldügünü belirttin renkdas, neden hasetlik yapiyorsun?

Bende Almanya'da okuyorum ve yaziya bire bir katiliyorum, Almanya'nin neredeyse her yerinde böyle durum cok sükür

6 ay düzenli calismaniz yeterli kredi ile esyalar alabilmek icin
eger türk pasaportunuz varsa oturma iznine bakiyorlar daha cok ve gelir düzeyinize
genelde faiz diye bir sey olmaz elektronik esya aliminda

alman vatandasi olabikmek icin de 6 ay düzenli calismaniz yeterli
poliste sabikaniz olmayacak ve devletten yardim almayacaksiniz

özellikle su dönem almanya ve türkiye arasindaki makas korkunc derecede acildi

mesela almanyada kazandiginiz 50 000 euro ile su anda türkiyede cok cok cok kral bir daire satin alabiliyorsunuz sehir icinden

aynisini ben de düsünüyordum mesela evlenirsem

Samsung Galaxy S8+ / Tapatalk (^_^)

almanya cok kötü türkiye cennet diyen mallar gitsin 1 sene türkiyede yasamaya calissin bakalim

ben mesela türkiyede yasasam almanyadaki yasam kaliteme sahip olabilmek icin aylik en az 5000tl kazanmam gerekir

ki bu bile yetersiz

bazen canim cekiyor yeni telefon veya tv istiyorum

almanyada kredisiz pesin parayla hallediyorum isimi
burada kredi cekip aylarca borc ödemem gerekiyor

lan arabayi fullemek 300tl
bi de kira ödüyorsaniz asgari ucreti gectim 2000tl ile bile araba sahibi olamazsiniz türkiyede
almanyada net 2000 euro ile krallar gibi yasarsiniz
yeni kasa bmw veya mercedesin altina düsmezsiniz

Sallayan tim de geldi yine.

Sizlere de sözüm şu onlar anlamıştır kimden bahsettiğimi bu kadar memnunsanız halinizden neden yıllardır bu forumda bu kadar vakit geçiriyorsunuz?

Neden bu her türlü boku attığınız Türkiye ile bağlarınızı tamamen koparmıyorsunuz. Hayır iş kültür, birikim vs konularına gelirse ben Almanya'da yaşayan türklerin çoğunda kültür yozlaşması görüyorum. Türkiye'de taşak geçilen tiplerin yaptıklarını onlar orada Almanya standartlarında yapıyorlar ama kafa aynı kafa.

Yurtdışında yaşayıp mevcut hükümeti ölümüne destekleyenlerden pek farkınız yok gözümde açıkçası.

bence bu konuda ne almanyada yasayan nede türkiyede yasayan verilen cevaplardan tatmin olucagini sanmiyorum.almanyada yasamaktan sikayetci olan türkiyeye dönemez zor döner bunu almanyada yasayan birisi olarak söylüyorum ,geliyoruz 5 hafta izin yapiyoruz ,tabi o zaman türkiyede yasamak istersin ama türkiyeye gelip calisip ve yasamaya basladinmi sorunlar yasamaya baslarsin ,cünkü almanyada alistigin systemi türkiyede bulamazsin ,bu söylediklerim türkiyede yasayanlar icinde gecerli ,türkiyedeki yasayanda burayi genelde cok sikici bulur ve buraya alisamaz,haftanin 6 günü calis pazar izinlisin pazar günüde yorgunluktan dinlenirsin ,hafta arasi zaten is ev yemek ye yat ertesi gün ayni.

O öğrenciyi uni bitince dikecekler haberi yok.
Herşeyi güzelleme yaparak anlatmış. Öyle her öğrencinin arabası yok o yalan. Hiç bir yer düzenli işin olmazsa sana ayda 100 euroya araba vermiyor hatta faturalı telefon bile alamıyorsun.
Bir ögrenci ek işte calışırsa muhakkak uni 1-2 sene uzuyor çünkü almanyada uni zaten bir full iş.
Diyelim bitirdin uniyi eş dost ahbap yoksa imkanı yok senin profiline uygun ve ücreti makul bir iş bulman. Alman çok milliyetçidir bu konuda. Önce almanlar alınır iyi pozisyonlara.
Uni bitti 2000€ ya iş buldun öğrenciyken aldığın burs gibi yardımı geri öde bakalım. En az ayda 105 euro olmak üzere 10000 euroya kadar aldığın her kuruş yardımı geri öde.
Çocuğun oldu kreşe gidecek ne o sizin karı koca brüt geliriniz 80000 euro senelik hoş geldin ayda 350 euro öde bakalım kreşe. Okumadın it gibi çalışmıyorsun yan gelip yatıyorsun sosyal yardım alıyorsun o zaman senden para almıyorlar.
Ben 80000 euro üzerinden vergi ödüyorum sigorta ödüyorum kreş parası ödüyorum sen 30000 kazanıyorsun benimle aynı standarttasın. Ben 6 sene okumuşum beyin yanmış sen ot gibi gidip hammalık yaparak benimle aynı standarda sahipsin.
Insanların iş hayatında pestilini çıkarmadan beş kuruş kazandırmıyor bu alman.
Hayat saat 8de bitiyor disco vs. hariç hava b.k gibi her gün yağmur iki hafta aralıksız yağdığını biliyorum.
Buraya tr'den gelen ithal damatlara sorun bakıyım nasılmış burada yaşam.

Gscimbom Mobile

aldigin burs yardiminin %50sini geri ödemen gerekiyor. ayrica burada kreslere para ödedigimizi hatirlamiyorum. cocuk parasini hesaba katmisim ben burada sonradan editliyorum.) 130-170 euro arasi ödenmis.

leasing yoluyla araba almak icin de birinin kefil olmasi gerekiyor + schufa temiz olacak

yeni kredi cekeceksen taksitle ödedigin camasir makinesi bile senin faiz oranini olumsuz yönde etkiliyor,bu dogru.

okul-ev ile arasindaki mesafe 3kmden fazla ise ortaokulda bedava yillik otobüs bileti veriyorlar. 6 yil boyunca bana bedava verdiler onu.

tabi liseye gecince öyle birsey olmadi. zorunlu egitim 10 yil oldugu icin daha fazlasini karsilamadilar.

üniversiteye gidenler her dönem harc bedeli yatiriyor ve bu harc bedelinin icerisinde ÖPNV (otobüs, tren, tramvay vs..) bedava kullanacaginiz bir kart veriyorlar

6 dönem (3 sene) süren bir üniversitede 4 dönem (2 sene) kesintisiz burs veriyorlar. son 2 dönem (1 sene) icin notlarina bakiyorlar. verdiklerinin yarisini geri ödemek zorundasin.

yarisi zuschuss (hibe), yarisi darlehen (borc) en fazla 10.000€ geri ödemek sartiyla. aldigin yardim anne baba ile kalmaya devam ediyorsan onlarin gelirine göre düzenleniyor.

kolay bir sey yok ancak türkiye'deki üniversiteler ile buradakiler arasinda zannimca bi 50 kat fark vardir diye düsünüyorum.

üniversiteyi basarili bir sekilde en erken sekilde 3 yilda bitirirsen üniversite egitimin aldigin bursa bedavaya gelmis oluyor.

Son düzenleme:
Şu Almanya'nın bizi kıskanma muhabbetine artık bir açıklık getirmek gerek. Olm Almanya Türkiye'yi geçtim kimseyi kıskanmaz. Siyasilerin öyle ortaya attığı her lafın üstüne bu kadar goygoy döndürmenin anlamı yok. Burada asıl kilit nokta Almanya'nın, bizim karşısına ticari bir rakip olarak çıkmamızı istememesi. Normal şartlarda zaten ne GSYİH, ne endüstriyel güç, ne sosyal devlet yardımları, kamu harcamaları vs hiçbir şekilde kıyaslayamazsın bizi onlarla. Her anlamda en kötü 5'e katlarlar bizi. Büyüme rakamlarında da yani yüzde olarak biz %9.2'lere kadar vardıysak da bir ara (2010 yılında), onlar bizden çok daha büyük olduğu için %1 bile büyüseler bizden daha fazla büyümüş oluyorlar. Bunlar gerçek. Ama bizim ciddi bir rakip haline gelme potansiyelimiz de gerçek. İşte bu Almanya'da seçim malzemesi olarak kullanılmamız, Pkk ve Fetö'nün sonuna kadar desteklenmesi vs bunlar hep bunun yüzünden. Siyasi değil ticari bakıyorlar yani.

Ya arkadaşlar eğer ücretli çalışansanız ne kadar yüksek alırsanız alın para hiç bir zaman yetmez. Ücretli çalışanlar için alınacak para araba kalitesini, ev kalitesini ve sosyal standardını değiştirmekten başka hiç bir işe yaramıyor. Ona göre insanların standartları değişiyor. Öyle oluncada herkes bir üst standardı hedef alıyor ve kendi durumundan şikayet ediyor. Necati yukarıda 5000tl demiş ama Türkiye'de 4 kişilik aile için 5000tl yaşam standardı çok düşük. Fakirlik değil açlık sınırına yakın. Eğer ticaretle uğraşıyorsanız işiniz biraz daha kolay. İnsan kendi pozisyonunu duruma göre netleştiriyor. Yukarıda arkadaş demiş "ailemle vakit geçiremiyorum". İşte en önemli olay bu. Genç ve evli olmayanlar pek anlamazlar bunu. Eşek gibi çalışıp, çok para kazanmaktansa az para kazanıp ailenle geçireceğin zaman çok daha önemli.

lan arabayi fullemek 300tl
bi de kira ödüyorsaniz asgari ucreti gectim 2000tl ile bile araba sahibi olamazsiniz türkiyede
almanyada net 2000 euro ile krallar gibi yasarsiniz
yeni kasa bmw veya mercedesin altina düsmezsiniz

1400 euro kazanmak mi daha kolay yoksa 1400 tl mi? bence bu sorunun cevabini bulduktan sonra bile tartismaya devam ederiz, zira türkiye'de teknoloji ve yiyecek/icecekler cok pahali. almanya'da ise konut fiyatlari abartili. ic anadolu'da 650 tl'ye kirada en az 120m2 daire bulursun ama 650 euroya 120m2 daireyi almanya'da bulamazsin. m2 10 eurodan fazla burada.

aldigin burs yardiminin %50sini geri ödemen gerekiyor. ayrica burada kreslere para ödedigimizi hatirlamiyorum. hepsi bedavaydi.

leasing yoluyla araba almak icin de birinin kefil olmasi gerekiyor + schufa temiz olacak

yeni kredi cekeceksen taksitle ödedigin camasir makinesi bile senin faiz oranini olumsuz yönde etkiliyor,bu dogru.

okul-ev ile arasindaki mesafe 3kmden fazla ise ortaokulda bedava yillik otobüs bileti veriyorlar. 6 yil boyunca bana bedava verdiler onu.

tabi liseye gecince öyle birsey olmadi. zorunlu egitim 10 yil oldugu icin daha fazlasini karsilamadilar.

üniversiteye gidenler her dönem harc bedeli yatiriyor ve bu harc bedelinin icerisinde ÖPNV (otobüs, tren, tramvay vs..) bedava kullanacaginiz bir kart veriyorlar

6 dönem (3 sene) süren bir üniversitede 4 dönem (2 sene) kesintisiz burs veriyorlar. son 2 dönem (1 sene) icin notlarina bakiyorlar. verdiklerinin yarisini geri ödemek zorundasin.

yarisi zuschuss (hibe), yarisi darlehen (borc) en fazla 10.000€ geri ödemek sartiyla. aldigin yardim anne baba ile kalmaya devam ediyorsan onlarin gelirine göre düzenleniyor.

kolay bir sey yok ancak türkiye'deki üniversiteler ile buradakiler arasinda zannimca bi 50 kat fark vardir diye düsünüyorum.

üniversiteyi basarili bir sekilde en erken sekilde 3 yilda bitirirsen üniversite egitimin aldigin bursa bedavaya gelmis oluyor.

senden sonra kresleri parali yapmis olabilirlermi murf.?

aldigin burs yardiminin %50sini geri ödemen gerekiyor. ayrica burada kreslere para ödedigimizi hatirlamiyorum. hepsi bedavaydi.

Kreşin kendisi belirli bir gelirin altında isen bedava. Bunun yanında gelirin ne kadar olursa olsun yemek parası var. Bazı Kreşler de bu zorunlu, bazılarında istemiyorum diye biliyorsun.

1400 euro kazanmak mi daha kolay yoksa 1400 tl mi? bence bu sorunun cevabini bulduktan sonra bile tartismaya devam ederiz, zira türkiye'de teknoloji ve yiyecek/icecekler cok pahali. almanya'da ise konut fiyatlari abartili. ic anadolu'da 650 tl'ye kirada en az 120m2 daire bulursun ama 650 euroya 120m2 daireyi almanya'da bulamazsin. m2 10 eurodan fazla burada.
Istanbul Bahcekoyde 3+1 yaklasik 120m2 evin kirasi 1500tl
Ev kiralari burdada abarti.

Kreşin kendisi belirli bir gelirin altında isen bedava. Bunun yanında gelirin ne kadar olursa olsun yemek parası var. Bazı Kreşler de bu zorunlu, bazılarında istemiyorum diye biliyorsun.

senden sonra kresleri parali yapmis olabilirlermi murf.?

özür dilerim beyler, 130-170 civari ödenmis aylik. ben onu cocuk parasiyla katip karistirdigim icin bedava yazmisim gaza gelip. akilda kalmamis.

ögle yemegi opsiyonel dediginiz gibi. bir de yarim günlük ile tam günlük arasinda secenek var.

cocuk parasini egitim icin harcarsaniz cok fazla birsey ödememis oluyorsunuz. liseye gittigim 3 yilda 3 yil otobüs biletini ödedik 280 euro civari yillik. onun haricinde büyük bir gider olmadi.

edit2: ayni krese 2'den fazla cocuk gönderirseniz onlar epey indirimli oluyor.

Son düzenleme:
Üst Alt