Almanya'da Üniversite Öğrencisiyim, Buradaki Yaşam Hakkında Birkaç Açıklama - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Almanya'da Üniversite Öğrencisiyim, Buradaki Yaşam Hakkında Birkaç Açıklama

özellikle malum kesimi savunanlar sürekli bizi kiskaniyorlar falan diyorlar da cok alakasi oldugunu düsünmüyorum. kayseri'de tek parti döneminde ucak üretip satiyordu ülkemiz. 1950de onu kapattilar.

simdi bir tane araba yapacak babayigit bulduk diye 40 takla atmamiz bekleniyor. yil olmus neredeyse 2018.kendini bilmezin biri ucuz et yiyorsaniz yatip kalkip bize dua edin falan diyor. ekmegin gramajini düsürüp israfi önleyecegiz diyorlar, ona bile gizliden zam koydular. pompayi taktigin an 5 lira yaziyor 1 litresi.

dünyanin en büyük 18.ekonomisi olmamiza ragmen sürekli 1-7 arasi siralari paylasan ülkelerle sacma sapan tartismalara giriyoruz.

fiyatlar ile herhangi bir sorunuz oldugunda bana yazabilirsiniz. bildiklerimi size tüm gercekleri ile yazarim.

ucak üreten ülkeden araba üretemeyen ülke haline gelmisiz hala reiscilik oynuyorlar, ben bunu kabul etmiyorum.

özür dilerim beyler, 130-170 civari ödenmis aylik. ben onu cocuk parasiyla katip karistirdigim icin bedava yazmisim gaza gelip. akilda kalmamis.

ögle yemegi opsiyonel dediginiz gibi. bir de yarim günlük ile tam günlük arasinda secenek var.

cocuk parasini egitim icin harcarsaniz cok fazla birsey ödememis oluyorsunuz. liseye gittigim 3 yilda 3 yil otobüs biletini ödedik 280 euro civari yillik. onun haricinde büyük bir gider olmadi.

edit2: ayni krese 2'den fazla cocuk gönderirseniz onlar epey indirimli oluyor.
Çocuğun aslında pek bir külfeti yok. Doğum sonrası bir yıl içinde verilen 3600 Euro, en az 18 yaşına kadar verilen 192 Euro çocuk parası, vergi konusunda pek fazla bir şey olmasa bile küçük bir avantaj. Bunlar aslında aşağı yukarı çocuğun giderlerini karşılıyor.

Yeme içme, kreş, giyim kuşam, bunlardan bahsediyorum. Tabi büyüdükçe istekleri farklılaşıyor, onu artık dengede tutmak herkesin kendi meselesi.

Ama Fatih renktaşıma bir konuda hak veriyorum. Burada iki, üç çocuğu olan biri işe gitmese bile oluyor, bunun bilinçinde olup bunu kullanan da var.

Kişisel olarak doğru bulmuyorum, adı üstünde sosyal yardım, gerçekten ihtiyaçı olan insanlara verilmeli. Çalışa bilecek durumda olup gitmemek, çalışıp bu havuza para ödeyenler ile dalga geçmek oluyor bana göre.

Devletin aptallığı denebilir ama ben buna katılmak da zorlanıyorum doğrusu. Devlet gerçekten ihtiyaçın olduğunda, seni çoluğun çocuğun ile aç, açıkta bırakmamak için bu sistemi kurmuş.

Son düzenleme:
aldigin burs yardiminin %50sini geri ödemen gerekiyor. ayrica burada kreslere para ödedigimizi hatirlamiyorum. hepsi bedavaydi.

leasing yoluyla araba almak icin de birinin kefil olmasi gerekiyor + schufa temiz olacak

yeni kredi cekeceksen taksitle ödedigin camasir makinesi bile senin faiz oranini olumsuz yönde etkiliyor,bu dogru.

okul-ev ile arasindaki mesafe 3kmden fazla ise ortaokulda bedava yillik otobüs bileti veriyorlar. 6 yil boyunca bana bedava verdiler onu.

tabi liseye gecince öyle birsey olmadi. zorunlu egitim 10 yil oldugu icin daha fazlasini karsilamadilar.

üniversiteye gidenler her dönem harc bedeli yatiriyor ve bu harc bedelinin icerisinde ÖPNV (otobüs, tren, tramvay vs..) bedava kullanacaginiz bir kart veriyorlar

6 dönem (3 sene) süren bir üniversitede 4 dönem (2 sene) kesintisiz burs veriyorlar. son 2 dönem (1 sene) icin notlarina bakiyorlar. verdiklerinin yarisini geri ödemek zorundasin.

yarisi zuschuss (hibe), yarisi darlehen (borc) en fazla 10.000€ geri ödemek sartiyla. aldigin yardim anne baba ile kalmaya devam ediyorsan onlarin gelirine göre düzenleniyor.

kolay bir sey yok ancak türkiye'deki üniversiteler ile buradakiler arasinda zannimca bi 50 kat fark vardir diye düsünüyorum.

üniversiteyi basarili bir sekilde en erken sekilde 3 yilda bitirirsen üniversite egitimin aldigin bursa bedavaya gelmis oluyor.
Olayları çarpıtma.
O yüzde elli,parayı bir çırpıda ödersen geçerli.
Uniyi bitirdin iş buldun aile kuracaksın yaş 25.
Düğün yapacaksın ev düzeceksin ve o parayı trink vereceksin.
Vay babayiğit vay.

Kreş parası ben 350 euro ödüyorum senede bir kerede fazla kazanırsam extra bir 1000 euro geliyor.
Istersen sana bir liste yollayabilirim.

Leasing arabaya gelince bu devirde kimse kimseye kefil olmuyor. Bencede olmasın zaten.
Sen git dalaveresiz uni öğrencisi olarak leasing araba al da görelim.

Durumunu tam hatırlamıyorum ama siz hayatı daha öğreneceksiniz şu an teoride herşey toz pembe.

Gscimbom Mobile

Hemseri hemseriyi gurbette ne yapiyor idi.

Hic bulasmiyorum kafam rahat. Toplasan 5-6 Türk arkadasim ya vardir ya yoktur. 2 tanesi yakin sayilabilecek arkadas digerleri öyle komsu misali görünce karsilasinca konustuklarim.

Dedemin bir sözü vardir "nerede cok Türk varsa oradan kacacaksin" ve bunun bir degisik versiyonu "nerede cok türk varsa orada kesin bir bokluk cikar".

Ha yukaridaki laflari yurt disindaki Türkler icin kullaniyor tabi yanlis anlasilmasin.

Hic bulasmiyorum kafam rahat. Toplasan 5-6 Türk arkadasim ya vardir ya yoktur. 2 tanesi yakin sayilabilecek arkadas digerleri öyle komsu misali görünce karsilasinca konustuklarim.

Dedemin bir sözü vardir "nerede cok Türk varsa oradan kacacaksin" ve bunun bir degisik versiyonu "nerede cok türk varsa orada kesin bir bokluk cikar".

Ha yukaridaki laflari yurt disindaki Türkler icin kullaniyor tabi yanlis anlasilmasin.
Tercih meselesi
Cogu zaman yadirgansam da bende boyle dusunuyorum.

Olayları çarpıtma.
O yüzde elli,parayı bir çırpıda ödersen geçerli.
Uniyi bitirdin iş buldun aile kuracaksın yaş 25.
Düğün yapacaksın ev düzeceksin ve o parayı trink vereceksin.
Vay babayiğit vay.

Kreş parası ben 350 euro ödüyorum senede bir kerede fazla kazanırsam extra bir 1000 euro geliyor.
Istersen sana bir liste yollayabilirim.

Leasing arabaya gelince bu devirde kimse kimseye kefil olmuyor. Bencede olmasın zaten.
Sen git dalaveresiz uni öğrencisi olarak leasing araba al da görelim.

Durumunu tam hatırlamıyorum ama siz hayatı daha öğreneceksiniz şu an teoride herşey toz pembe.

Gscimbom Mobile

yanlis Bafög 50% garanti. EGER toptan ödersen, o ödedigin 50%sine bir indirim daha geliyor.

BAfoG-Ruckzahlung: Was erwartet mich? | myStipendium

Birde maximum 10000 euro geri ödüyorsun

BAföG-Rückzahlung: Maximal 10.000€
Für viele BAföG-Empfänger stellt sich vor der BAföG-Rückzahlung die Frage: "BAföG, wie viel muss ich zurückzahlen?". Die Antwort ist, dass Du maximal 10.000 € von Deinem insgesamt angehäuften Schulden zurückzahlen musst. Alles darüber hinaus, wird Dir erlassen. Am folgenden Beispiel zeigen wir Dir, wie sich der Betrag, den Du zurückzahlen musst, berechnet:

Erhältst Du den BAföG-Höchstsatz von 735 €, musst Du die Hälfte davon zurückzahlen. Das heißt, Du häufst pro Monat 368 € Schulden an. Angenommen Du hast innerhalb der Regelstudienzeit (z. B. 5 Jahre) einen Bachelor mit anschließendem Master gemacht. Das bedeutet, es werden für Dein gesamtes Studium 368 € Schulden multipliziert mit der Anzahl der Studienmonate (hier 60 Monate) ganze 22.080 € fällig. Mit Hilfe der Maximalgrenze allerdings musst Du nur 10.000 € zurückzahlen. Damit schenkt Dir der Staat noch mal mehr als 50 Prozent. Von insgesamt 44.160 €, die Du über Deine Studiendauer in diesem Beispiel empfangen hast, würdest Du also 10.000 € zurückzahlen, d. h. insgesamt 24,9 Prozent der Förderung.

Senin anlattığın şeyler extrem örnekler.
O 44 bini alanı görmedim.
Mesela ben 9700 euro almışım.
Hemen geri öde 50% discont verelim demişler bana düğün arifesinde. Zaten düğüne eve ona buna 25000 euro harcamışım.
Tıpış tıpış 9700 euroyu aydan aya ödedim sonra durumum düzeldi 6500 küsür euroya bir indirim yaptılar ama 50% değil ödeyip kurtuldum.

Teoriler güzel ama gerçekler farklı.
Sen bu konuyu bir daha araştır.

BAfoG-Ruckzahlungsrechner [v3.1] - Studis Online

Buraya aldığın parayı yaz sonra anlarsın.

Sen zaten benim demek istediğimi anlamadın yada ben anlatamadım.
Ben kafa ütülüyorum onca sene okuyorum 25 yaşında hayata başlıyorum bir de fazla para kazandığım için cezalandırılıyorum bu sistemde.
Elin oğlu hiç çalışmıyor yada 19 yaşında hayata atılabiliyor.
Neyse almanyada herşey çok güzel olsun şimdi camdan bakıyorumda ne güzel yağmur yağıyor şu bereketli memlekette...

yanlis Bafög 50% garanti. EGER toptan ödersen, o ödedigin 50%sine bir indirim daha geliyor.

BAfoG-Ruckzahlung: Was erwartet mich? | myStipendium

Birde maximum 10000 euro geri ödüyorsun

BAföG-Rückzahlung: Maximal 10.000€
Für viele BAföG-Empfänger stellt sich vor der BAföG-Rückzahlung die Frage: "BAföG, wie viel muss ich zurückzahlen?". Die Antwort ist, dass Du maximal 10.000 € von Deinem insgesamt angehäuften Schulden zurückzahlen musst. Alles darüber hinaus, wird Dir erlassen. Am folgenden Beispiel zeigen wir Dir, wie sich der Betrag, den Du zurückzahlen musst, berechnet:

Erhältst Du den BAföG-Höchstsatz von 735 €, musst Du die Hälfte davon zurückzahlen. Das heißt, Du häufst pro Monat 368 € Schulden an. Angenommen Du hast innerhalb der Regelstudienzeit (z. B. 5 Jahre) einen Bachelor mit anschließendem Master gemacht. Das bedeutet, es werden für Dein gesamtes Studium 368 € Schulden multipliziert mit der Anzahl der Studienmonate (hier 60 Monate) ganze 22.080 € fällig. Mit Hilfe der Maximalgrenze allerdings musst Du nur 10.000 € zurückzahlen. Damit schenkt Dir der Staat noch mal mehr als 50 Prozent. Von insgesamt 44.160 €, die Du über Deine Studiendauer in diesem Beispiel empfangen hast, würdest Du also 10.000 € zurückzahlen, d. h. insgesamt 24,9 Prozent der Förderung.

Gscimbom Mobile

Bu şartlara alışmış bir insan topluluğu, Türkiye gibi bir enkazı AB'ye kabul edecek; öyle mi? Şu AB dalgası, sırf siyasi malzeme amacı ile kullanılıyor yıllardır. Olacak olsa 70 yıldır kapısında yatmazdın. Neymiş efendim, masadan kalkan biz olmazmışız. Çok büyük marifet.

Benim ve çevremdekiler için Gürcistan hep ucuz gelir mesela bizde 20 tl olan ürün orada 10-15 tl çünkü neredeyse yarı yarıya fark var. Ama orada en kral mesleklerin kazandığı para bizim orta sınıfın bile aldığı ücretlerden aşağıda daha berbat durumdaydı ama son yıllarda GEL, TL karşısında epeyce yükseldi haliyle maaşların tlde olan karşılıkları epeyce arttı.

Aynı mantık Almanya ile Türkiye arasında da var Almanya'da bulunan bazı sığırlar başta benim uzaktan kuzenim olmak üzere bunu bir türlü anlayamıyorlar haliyle sürekli "Kuzen Türkiye'de herşey çok ucuz Döçland çok pahalı yaa" diye tepki veriyor geldiğinde, ulan hırbo burada 2000-2200 TL kazanabileceğin bir işte çalışıyorsun orada 3000 euro maaş alıyorsun. Sonra geliyorsun buraya ucuz geliyor tabi. Evlenecekmiş paşa gelinliği buradan aldılar neymiş 300 euro'ymuş bir gelinlik burada 900 TL'ye almışlar onunla övünüyor "Türkiye çok ucuz kuzen diye geziyor

Sığıra defalarca anlattım ama sığır olduğu için anlamıyor ulan sen orada 1 aylık maaşınla 10 gelinlik alabiliyorsun, burada aynı işten hadi diyelim 3 bin TL al 3 tane anca alabilirsin. Orada kazanıp, burada yerken hayat çok ucuz, her şey çok güzel.

Benim ve çevremdekiler için Gürcistan hep ucuz gelir mesela bizde 20 tl olan ürün orada 10-15 tl çünkü neredeyse yarı yarıya fark var. Ama orada en kral mesleklerin kazandığı para bizim orta sınıfın bile aldığı ücretlerden aşağıda daha berbat durumdaydı ama son yıllarda GEL, TL karşısında epeyce yükseldi haliyle maaşların tlde olan karşılıkları epeyce arttı.

Aynı mantık Almanya ile Türkiye arasında da var Almanya'da bulunan bazı sığırlar başta benim uzaktan kuzenim olmak üzere bunu bir türlü anlayamıyorlar haliyle sürekli "Kuzen Türkiye'de herşey çok ucuz Döçland çok pahalı yaa" diye tepki veriyor geldiğinde, ulan hırbo burada 2000-2200 TL kazanabileceğin bir işte çalışıyorsun orada 3000 euro maaş alıyorsun. Sonra geliyorsun buraya ucuz geliyor tabi. Evlenecekmiş paşa gelinliği buradan aldılar neymiş 300 euro'ymuş bir gelinlik burada 900 TL'ye almışlar onunla övünüyor "Türkiye çok ucuz kuzen diye geziyor

Sığıra defalarca anlattım ama sığır olduğu için anlamıyor ulan sen orada 1 aylık maaşınla 10 gelinlik alabiliyorsun, burada aynı işten hadi diyelim 3 bin TL al 3 tane anca alabilirsin. Orada kazanıp, burada yerken hayat çok ucuz, her şey çok güzel.
Bu farkı bir türlü anlamayıp Türkiye'ye yerleşen ve bir kaç sonrası geri dönen bir sürü insan tanıyorum.

Üst Alt