Arda Turan: "Benim için yeni bir hayat başladı" - Sayfa 22 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Arda Turan: "Benim için yeni bir hayat başladı"

Cevap: Arda Turan: "Benim için yeni bir hayat başladı"

Galatasaray'ı seviyorsa ve 1 ay önce söylenmiş sözlerse sorun yok.

1 ay önce suçlu psikolojisiyle saldırmış bize,şimdi keyfi yerinde olduğu,yaptığını sindirdiği için sorun yok.

Medya yine oyun peşinde .Bir ay önce verilmiş bir röportajı Ali Sami Yen Arena'da oynanacak bir mili maçtan hemen önce yayınlamaları stada gelen Galatasaraylıları Arda'ya karşı eyleme sürükleme amacı taşıyor besbelli...Malum Arda duygusal yapıda biri.Avrupa kariyerini sonlandırmaya karar verdiğinde Galatasaray'ı kafasından tamamen silmesi Fenerbahçeli medyanın en çok istediği şey.

Galatasaray taraftarı formasını giyen ve geçmişte giymiş olan (üstelik de kaptanlık gibi Galatasaraylı için önemli bir mertebeye erişmiş) oyuncularını protesto etme alışkanlığından vazgeçmeli.Futbolcu-taraftar arasında oluşan sorunları Fenerli medya önünde dile getiriyor oluşumuz çok can sıkıcı.

Olaya bir de şu gözle bakalım: Ne Fenerbahçelilerin ne Beşiktaşlıların ne de başka bir takım taraftarının gerektiğinde protesto edebilecekleri kadar bir efsaneleri bile olmadı.Düşünün Beşiktaş Nouma'yla gönül bağı oluşturmaya çalıştı en son ama Nouma asla efsane olabilecek bir potansiyel taşımıyordu.Sadece renkli bir kişilikti o kadar... Fenerbahçe'ye bir bakalım; Son otuz yılda sadece Oğuz Çetin, Aykut Kocaman ve Rıdvan Dilmen... İlk ikisi sadece iyi futbolcuydu ancak hepsi bu.Aralarında sadece Rıdvan efsane olabilecek potansiyel taşıyordu ki o da fırsat bulamadan yanlış yaşamanın bedelini ödedi ve futbolu erken bırakmak zorunda kaldı.Şimdilerde ise Alex'ten Hagi yaratmaya çalışıyorlar.Aslında buna en yakın futbolcu da o ama onların tabiriyle "Asla bir Hagi değil" , olamaz da.

Galatasaray bu konuda bir okyanusta yaşıyor adeta.Metin Oktay'dan bu yana kimler geldi kimler geçti?Her biri fenomen olan ne futbolcular gördük, yerlisinden yabancısına... Falco Götz, Bülent Korkmaz, Tugay Kerimoğlu, Cevat Prekazi, Yasin Özdenak, Zoran Simoviç,Hagi, Hakan Şükür,Uğur Tütüneker,sonradan Fenerbahçe'ye gitse bile her zaman bunun zorunluluktan olduğunu söyleyen Tanju Çolak bile... Bir çırpıda sıraladıklarım bunlar sadece.Örnekleri çoğaltmak mümkün. Bu takıma gelen hocalar bile efsaneydiler Jupp Derwall,Kalli, Souness,Denizli ,Fatih Terim vs. Her biri Türk futboluna yön verdi.Hatırlayın bu medya Ersun Yanal'ı Fatih Terim'in, Fatih Tekke'yi de Hakan Şükür'ün alternafi diye sürmedi mi önümüze. Hakan Şükür yıllar oldu futbolu bırakalı Fatih Tekke hala oynuyor hangi takımda oynadığını bile bilmiyoruz neredeyse.Fatih Tekke bile medyanın gazına gelip de "Hakan milli takımda önümü kesiyor" demedi mi?Şimdi Hakan yok sen neredesin Fatih? Aynı durum Ersun Yanal için de geçerliydi.Onu savunanlar da Bilgisayar dehası antrenör olarak sundular.Layık olduğu makamı geçen yıl Özgener federasyonuyla buldu, alt yapı antrenörlüğü...Dün itibariyle buradaki görevine de son verilmiş.

Şu bir gerçek ki efsane olabilmek için bir çok bileşenin bir araya gelmesi gerek, salt yetenekli olmak yetmez.

Lütfen değerlerimize sahip çıkalım,onları eleştirmek en kolay yol, eleştirelim ama yapıcı olalım.Küfür etmek, protesto etmek onları kaybetmek anlamına gelir ki, Türk sporunun ihtiyacı olan şey elindeki değerleri kaybetmek değil kazanmaktır.Arda cahil bir çocuk, henüz genç .Olgunlaştığı zaman konuşmak yerine sadece işini yapmanın ona neler kazandıracağını öğrenecek elbet.Taraftarımızın en büyük sorunu sonucunu düşünmeden eyleme girişmek.Lütfen oyuna gelmeyelim.

Ağır İşçi Arda Turan!

Arda'nın açıklamaları beni hiç şaşırtmadı.

Lincoln kendisine helikopter bakıyormuş. Hakan Şükür'den dinlemiştik biz Lincoln hikayelerini. Bir yenisi daha..

Sonra Arda, kendisine GS'da geçirdiği o tüm sezonların içerisinde bir yerde tepki gösteren taraftardan yola çıkıp kırgınlığını dile getirmiş. Yerli-yabancı geyiği sürüp gitmiş. 500 bin avro alan oyuncuya 4 milyon verirseniz diyerek devam etmiş.

Bu oyuncular bu kadar lükse ulaşıp Galatasaray'ın üzerinden bu kadar başarı yakalayabilmelerine rağmen bu kulube, taraftara olan nankörlüklerini hiçbir zaman anlamadım, anlayacağımı da düşünmüyorum.

En son TRT'de AKP siyaseti nedeniyle Galatasaray taraftarına geçiren Hakan Şükür'e kızıyordum ama en azından bu adamın kazandırdığı onlarca şampiyonluklar, UEFA kupası, goller v.s.. Bir yerde yanlış da olsa "hakkıdır" diyorum yaşattığı sevinçler uğruna. Dahası Hakan Şükür takımın içerisindeyken akıllı davranıp başta Lincoln olmak üzere hemen hepsini motive edip başarılı olmasını sağlardı. Ne zaman ki takımın dışında kaldı o zaman başladı bu hikayeleri.

Arda Turan ?

Galatasaray'da oynar iken Arda Turan o yerden yere vurulan Lincon'un son saniye golüyle Hakan Şükür zamanı kazanılan şampiyonluğu gördü.

İşte Arda Turan'ın Galatasaray'a kazandırdığı sportif başarı budur.

UEFA Kupasını kazandırıp yıllar yılı şampiyonluklar gördüren kadronun müdavimlerinden bile çok fazla sevildi. Helikopter alacak kadar parayı misli misli kazandı. Galatasaray'ın değil Türkiye'nin en özel adamı oldu. Neyin karşılığınıda ?

Oynayamasam da mücadele ettim diyor. Arkadaşım mücadeleyse mesele Mustafa Sarp, Barış Özbek senden kat ve kat fazla mücadele eder iken terinin son damlasına kadar akıttı. Bu mudur muhteşem destek beklediği "ağır işçi" fedakarlığı ? Taraftar sahadaki saf mücadeleye muhteşem sevgi besleyecekse en nefret ettiği futbolcu Barış Özbek olmazdı. O Lincoln'un gerek son saniye şampiyonluk getiren golü gerekse de Skibbe dönemi soyunma odasında Haldun Üstüneltarafından tartaklanasıya kadar olan performansını sen gösterdin mi? Bir var beş yok on var şu yok ama elde var sıfır. Sahadaki mücadeleyi geçtim, takımın da içi oyuldu kaptanlığında..

O helikopter alan Lincoln takır takır hem Avrupa'da hem Ligde senden kat ve kat daha fazla etki edip döktürdüğü sezonun içerisinde soyunma odasında yönetici tarafından alkollü bir şekilde tartaklanmış, sonrasında parayı pulu siktir edip futbolu bırakma noktasına gelmiş ama senin kadar şikayet edip ağlak bir tavır sergilemedi. Altı ay da futbolsuz yaşadı buradan gidince ve üstelik Beşiktaş'ın teklif ettiği parayı da kabul etmeyerek.. Mesele paraysa durum bu.

Dört yıl boyunca sana duyulan sevgi, saygı herhangi bir kupa, herhangi bir başarı olmamasına rağmen zirve yapmış, sen bu bana göre üzerine basarak söylüyorum ki performanstan ziyade karaktere duyulan bu sevgiyi değil de tüm bu kötü sezonun hatrına bir kısım taraftarın yaptığı bir maçtaki tavra takık durumda kalmış bunu diline doluyorsun. O taraftar insan yahu.. UEFA kupası sonrası düştüğü durum ortada iken ve şampiyonlukları unutup ligde kalma mücadelelerine kadar gerilemiş durumda dahi en çok yine seni sevmiş, en çok sana tapmış ve bunlar değil de o küçük ayrıntı.

Arkadaşım, küme düşme potalarında gezinen bu taraftarın bir kez olsun dahi yanlış yapma hakkı yok mudur? Bu mudur İspanya'larda unutulamayan? Yahu bu taraftar seni kral yaptı, doğru-yanlış bir yana Metin Oktay'ın yerine koyacak kadar yüceltti, bunlar değil de o tepki midir her şey? Sizce de bir dengesizlik yok mudur yahu burada? İlla ki mazlum mu olacaksın, değil Galatasaray'ın tüm ülkenin göz bebeği konumundayken dahi ezileni , hakkı yeneni mi oynayacaksın yahu ? Senin yerinde bugün milyonlarca insan olmak istemesine ve bunda Galatasaray'ın bana göre özel olan taraftarının hakkı yok mudur? Bir bak müzene, ne kupası var orada Galatasaray'a kazandırdığın?

Biz o yıl Lincoln ile beraber UEFA kupasını dahi alabilirdik, böyle nefret ettiğin yerde o takım bütünlüğünü nasıl oluşturabilirsin ki?

İstediğin olmadı mı? Lincoln'u kovduk, on numarayı geçirdik sırtına ve kaptan da yaptık, daha ne istiyorsun be adam ? Kaptan, on numara, kulubün göz bebeği, her yerde sevilen, sayılan insan ama gel gör ki diline doladığın o zor dönemdeki taraftar tepkisi? bu mudur gerçekten on yılın özeti ? Nankörlük değil midir bu?

Hakan Şükür etkisi diyorum buna ben. Dehşet etkili anıları vardır. Parça parça o anıları dinleyen ben bile küfrederim yabancılara.

Mehmet Demirkol adamla TRT Stadyumda program yaptı, aylarca Lincoln dedi. Biz de bunu açık yüreklilikle kabul ediyorum ki fb-gs nefretine yorup yanlış yorumladık, haksızlık yaptık. Yabancı-yerli muhabbetini her yerde sürdürdü ki onunla iletişim halinde olanın başka şansı yok. Hakan Şükür yabancıların şaşal suyuyla yıkandığına kadar ayrıntıları verince sonradan bir başka kurbanı Sergen Yalçın gibi bu ülkenin en disiplinsiz oyuncusu bile onların disiplinsizliğini dile getirip yerliler eziliyor muhabbetine girdi. Neyse ki vekil olup gitti..

Bunları bilmiyor değil ama ben açıklayayım yine de. Burası Türkiye Süper Ligi. Örnek olsun Bundesligadaki Lincoln da 1.5 milyon alır. La Liga'dan Serie A'dan boşa düşmüş, kulup arayan değil o ligin starını alıyorsan aldığının üç katını vereceksin. Dahası sen Hamit'e 5 milyon verirsin ama o gider Bundesligada kalır vergileri çıktığında 2 milyon yoktur seneliği. Katar 10 katını verir. Bu piyasa gerçeği.

Haklılık payı vardır ama bu yönetimin işidir ve bu şekilde ülkedeki yaşayan yabancılara burasını dar edecek şekilde değil yönetimsel eleştiri olarak getirilmelidir. Premiere Lig'den değil Finlandiya liginden yetenek çıkarıp Premiere ya da Bundesligaya satacaksın. Ancak o zaman aslında ederi 4 milyon olan oyuncuya 400 bin vererek oynatma başarısını gösterirsin. Yabancıyla ilgisi yok bunun. Nihat La Liga'dan geldi gram katkı yapmadan Lincoln parası aldı arkadaşım, bilmiyor değilsin bunları. Emre 3.5 milyon kemiksiz alıyor ki Schweinsteiger'in net aldığı paraya denk neredeyse.. Mesele yerli yabancı değil hangi konumdaki ligden hangi oyuncuyu alıyorsun ?

Arda sportif açıdan başarı kazandıramamıştır belki ama Galatasaray kulubüne çok ciddi bir bonservis parası getirmiş. Dolayısla bırakın oynadığı zaman döktüğü terin karşılığını sadece bu para için dahil bir teşekkür plaketi sunulmalıydı. Burada sonuna haklıdır.

Ağır işçi tanımını mümkünse bir daha hayatı boyunca kullanmasın. Babasına ayıp etmiş olur başta, annesine, amcasına.. 35 yıl günde 12 saat fabrikada bir masanın başında hayatını emeğiyle kazanmak zorunda olan annem bile kullanmıyor bu terimi Türkiye'de köyde geçirdiği günleri düşünüp.. senin ne haddine ? Hobisini meslek yapmışların bundan milyonlarca avro kazandığı bir yerde ayıptır bu..

BorgesBlog

Medya yine oyun peşinde .Bir ay önce verilmiş bir röportajı Ali Sami Yen Arena'da oynanacak bir mili maçtan hemen önce yayınlamaları stada gelen Galatasaraylıları Arda'ya karşı eyleme sürükleme amacı taşıyor besbelli...Malum Arda duygusal yapıda biri.Avrupa kariyerini sonlandırmaya karar verdiğinde Galatasaray'ı kafasından tamamen silmesi Fenerbahçeli medyanın en çok istediği şey.

Galatasaray taraftarı formasını giyen ve geçmişte giymiş olan (üstelik de kaptanlık gibi Galatasaraylı için önemli bir mertebeye erişmiş) oyuncularını protesto etme alışkanlığından vazgeçmeli.Futbolcu-taraftar arasında oluşan sorunları Fenerli medya önünde dile getiriyor oluşumuz çok can sıkıcı.

Olaya bir de şu gözle bakalım: Ne Fenerbahçelilerin ne Beşiktaşlıların ne de başka bir takım taraftarının gerektiğinde protesto edebilecekleri kadar bir efsaneleri bile olmadı.Düşünün Beşiktaş Nouma'yla gönül bağı oluşturmaya çalıştı en son ama Nouma asla efsane olabilecek bir potansiyel taşımıyordu.Sadece renkli bir kişilikti o kadar... Fenerbahçe'ye bir bakalım; Son otuz yılda sadece Oğuz Çetin, Aykut Kocaman ve Rıdvan Dilmen... İlk ikisi sadece iyi futbolcuydu ancak hepsi bu.Aralarında sadece Rıdvan efsane olabilecek potansiyel taşıyordu ki o da fırsat bulamadan yanlış yaşamanın bedelini ödedi ve futbolu erken bırakmak zorunda kaldı.Şimdilerde ise Alex'ten Hagi yaratmaya çalışıyorlar.Aslında buna en yakın futbolcu da o ama onların tabiriyle "Asla bir Hagi değil" , olamaz da.

Galatasaray bu konuda bir okyanusta yaşıyor adeta.Metin Oktay'dan bu yana kimler geldi kimler geçti?Her biri fenomen olan ne futbolcular gördük, yerlisinden yabancısına... Falco Götz, Bülent Korkmaz, Tugay Kerimoğlu, Cevat Prekazi, Yasin Özdenak, Zoran Simoviç,Hagi, Hakan Şükür,Uğur Tütüneker,sonradan Fenerbahçe'ye gitse bile her zaman bunun zorunluluktan olduğunu söyleyen Tanju Çolak bile... Bir çırpıda sıraladıklarım bunlar sadece.Örnekleri çoğaltmak mümkün. Bu takıma gelen hocalar bile efsaneydiler Jupp Derwall,Kalli, Souness,Denizli ,Fatih Terim vs. Her biri Türk futboluna yön verdi.Hatırlayın bu medya Ersun Yenal'ı Fatih Terim'in, Fatih Tekke'yi de Hakan Şükür'ün alternafi diye sürmedi mi önümüze. Hakan Şükür yıllar oldu futbolu bırakalı Fatih Tekke hala oynuyor hangi takımda oynadığını bile bilmiyoruz neredeyse.Fatih Tekke bile medyanın gazına gelip de "Hakan milli takımda önümü kesiyor" demedi mi?Şimdi Hakan yok sen neredesin Fatih? Aynı durum Ersun Yenal için de geçerliydi.Onu savunanlar da Bilgisayar dehası antrenör olarak sundular.Layık olduğu makamı geçen yıl Özgener federasyonuyla buldu, alt yapı antrenörlüğü...Dün itibariyle buradaki görevine de son verilmiş.

Şu bir gerçek ki efsane olabilmek için bir çok bileşenin bir araya gelmesi gerek, salt yetenekli olmak yetmez.

Lütfen değerlerimize sahip çıkalım,onları eleştirmek en kolay yol, eleştirelim ama yapıcı olalım.Küfür etmek, protesto etmek onları kaybetmek anlamına gelir ki, Türk sporunun ihtiyacı olan şey elindeki değerleri kaybetmek değil kazanmaktır.Arda cahil bir çocuk, henüz genç .Olgunlaştığı zaman konuşmak yerine sadece işini yapmanın ona neler kazandıracağını öğrenecek elbet.Taraftarımızın en büyük sorunu sonucunu düşünmeden eyleme girişmek.Lütfen oyuna gelmeyelim.

Deniz renkdas sende Arda lehtarlarının AYSEL KAYA sısın:DYazdıgın yazı süper olmus,eline ve aklına saglık:tiphat:

Arda lehtarları belki yanlıs kelime oldu,napiyim baska kelime bulamadım:D

Okumayın yahu kafanıza silah mı dayıyorlar? Galatasaray böyle kötü şöyle kötü de demiyor ki üstünüze alınasınız. Yaşadıklarını anlatıyor görürseniz öff yine arda der başka konuya dönersiniz...

Çok teşekkür ederim Emre kardeşim.Düşüncelerimi kimseyi rencide etmeden paylaşmaya özen gösteriyorum.

Kızdığımız, kırıldığımız için söverek kendimizden uzaklaştırdığımız değerlerimiz rakiplerimize gidince üzülüyoruz sonra.Demek istediğim en yüzeysel duygulardan biri olan öfkeye çok çabuk teslim oluyoruz, gaza geliyor ve saldırıyoruz.Oysa gerçek sevgi için çaba göstermek gerekir.Arda'yı Galatasaray forması giydiği sürece sevmek gerçek sevgi değildir.Atletico'ya gittiği zaman da sevebiliyorsak biz Arda'yı gerçekten sevmişiz diyebiliriz.Ama tabi konu Arda'yı sevip sevmemek değil.Benim konum medyanın dolduruşuyla , o bunu dedi , şu şunu yaptı laflarıyla Galatasaray taraftarının çok kolay değerlerine sırtını döndüğü...Bizlerin üzerinde durmamız gereken konu budur.

Latife yaptığının farkındayım elbet ancak Arda keşke daha az konuşabilseydi de ben de ölümüne Arda lehdarı olsaydım.Ben Emre Belözoğlu'nu da tıpkı Arda gibi futboluyla beğenen biriyim ama asla bir daha Galatasaray'da forma giymesini istemem.Fenerbahçe gittiği için değil tabi ki ,isterim ki futbol ortamlarında tereddütsüz her söylemini, her hareketini savunabileceğim Metin Oktay ,Bülent Korkmaz,Tugay Kerimoğlu gibi futbolcularımız olsun.

Arda'nın kendi adına bir vizyonu olduğunu düşünüyorum, Atletico Madrid'le kendini sınırlandıracak biri değil..Eminim ki hedefi Real Madrid, Manu ya da Barcelona gibi bir takımda yıllarca forma giyip oralarda da iz bırakmak .Bunu başaracak yeteneği ve vizyonu var Arda'nın. Ama Arda düşünce yapısını değiştirmezse bir arpa boyu yol alamaz, o çok eleştirdiği kendisini yuhalayan taraftardan hiç bir farkı yok şu an itibariyle Arda'nın. Taraftar medya gazıyla yuhaladı Arda'yı, Arda'da o günden sonra taraftara küsüp soğudu Galatasaray'dan.İki davranışın da birbirinden farkı yok ikisi de şoven duygular. Umarım Arda'nın bundan böyle de yolu açık olur.

arda nin daha cok yolu var ben arda ya her zaman yentenekli bir genc diye bakiyordum takimin büyük kaptani da olarak görmedim neye göre büyük kaptan olmus bu baska bir konu tabi ispanya dan bile bize laf sokmasi hic iyi degil arda bugün ispanya da futbol oynuyorsa bunu Galatasaraya borclu bunu hic bir zaman unutmasin.

sevgili Deniz kardeşim benim kendi adıma kabullenemediğim ardanın sürekli haksız olup ama tek haklı kendisiymiş gibi davranması. sanki dünya tek onun etrafında dönüyormuş gibi hissetmesi.

Hâla konuya "Medyanın gazına gelmeyin, arda bizim değerimizdir" gözüyle bakabilenler ya ardanın akrabaları, ya da Polyanna ile bir gönül bağları var...

Gecen seneki Ankaragucu macinda Ugur ucar sert girdi diye cok kizmistim.

Senden ozur diliyorum kucuk kaptan Ugur Ucar.

En büyük futbol idolü belözoğlu olan bir adamı baştacı ettik hata bizde..Şaşa paşa bile benim için ardadan daha öndedir tarihimizde ,açık ve net...

sevgili Deniz kardeşim benim kendi adıma kabullenemediğim ardanın sürekli haksız olup ama tek haklı kendisiymiş gibi davranması. sanki dünya tek onun etrafında dönüyormuş gibi hissetmesi.

Haklısınız egosu güçlü insanlarda sık görülen bir durum .Eleştirdiğim yönlerinden biri de bu zaten.Para ve şöhret genç yaşta geldiği zaman insan kendini dünyanın merkezinde görebilir.Ama adam kendine bir yol çizmiş, hedefleri var. İtiraf edelim hangimiz kariyerimize ilk adım attığımızda zirvede olmanın hayalini kurmadık ki?Herkes hayal kurar ama bazıları başarır.Arda da kurduğu hayali nasıl gerçekleştireceğinin yolunu bulmuş ve yeteneklerinin de yardımıyla bazı adımlar atmış.Galatasaray'dan ayrılıp Atletico'ya gitmesinde bir sorun yok bence.Sorun Arda'nın yuhalayan bin kişinin günahını bütün Galatasaray camiasına mal eder açıklamalarında, yanlış kaynaklardan beslenen düşüncelerinde.Bunu iyi ayırt etmek gerekir.

Bu kez fazla uzun yazmayacağım (sözüm size değil Mesut kardeşim) çünkü yazımın tamamını okumadan yorum yapan arkadaşlar da var.Sanırım yapıcı olmak rahatsız ediyor bazılarını.Herkes asmaya çok meraklı.Hadi o zaman milli maçta hep birlikte yuhalayalım yine Arda'yı ayıp hanemize bir çentik daha atalım.

Arda yuhlanacak birşey söylememiş zaten.

Ülkemizin temel sorunlarından birini vugulamış.yerli oyuncular leş,yabancı oyuncular kral görüntüsü üç büyüklerde var.Taraftarlardan yönetime kadar.Çocuk doğru söylemiş.Yabancı futbolculara verilen değerin 10'da 1'i yerlilere verilmiyor.

Bir de Trabzon'a bakın bakalım.El üstünde tuttukları Burak ile Tolga'nın durumları nasıl şuanda..

Arda giderek en iyisini yapmıştır.

Bizde kalan değil,giden değerli olmuştur herzaman.Bakınız Tugay Kerimoğlu.

İllaki Galatasaray hakkında ortalığı bulandıracak bir açıklama yapmak zorunda mı ?

Arda sana hep sahip çıkıp destekledim, yinede desteklerim ama artık sus kaptan. Birdaha böyle açıklama yaparsan bende seni bu yeni hayatından çekip kurtarmaya evinin futbolcusu yapmaya mecbur olurum. Sonra demedi deme İbrahim. Birgün bu renklere dönmeyi düşünüyorsan sus ama dönüş planların farklıysa Emre ablan seni kukla gibi oynatıyorsa o başka.

Üst Alt